סופר סת"מ מה תפקידו

כתיבת תורה, תפילין ומזוזות
סופר סת"מ בעבודה
צילום: Spaceboyjosh commons.wikimedia.org

ישנם מקצועות שהם ממש לא סתם, כמו סופר סתם למשל. ודאי שמעתם עליו רבות במהלך חייכם, אך לא הצלחתם להבין את המשמעות האמיתית של המקצוע. ובכן, פירוש ראשי התיבות סת"ם משמעותן תורה, תפילין ומזוזות וזהו בדיוק פועלו של הסופר. עיסוקו העיקרי בכתיבת שלושת הנ"ל, כשהוא עושה זאת בשיטה שנשמרת לאורך שנים רבות; בכתב אשורי עתיק, על גבי קלף גשר ובעזרת דיו וקולמוס.

איך אפשר להפוך לסופר סתם

לא כל אחד יכול להיות סופר סתם – על האדם להיות ירא קודש, ממין זכר, בן 13 ומעלה ועדיף שיהיה נשוי. כדי לעסוק בכך, יש לעבור קורס מיוחד שמעביר את חומרי הלימוד ההלכתיים והאמצעים השונים, לצד נושאים עיוניים כגון כתיבה של מגילות, מזוזות, תורה ותפילין. ישנם קורסים שמלמדים גם את הפן השיווקי בתחום, על מנת לסייע לבוגרים לעשות את צעדיהם הראשונים כסופרי סת"ם מהשורה.

על האדם שמחליט ללמוד את רזי המקצוע, להיות מוכן להתמסר לכך לחלוטין. זאת בשל העובדה שנדרש ממנו להיות בקיא בכל הלכות סת"ם באופן המדויק ביותר, לצד הלכות, ועוד. עליו לזכור שכל פרט במקצוע הזה נחשב לקדוש, שכן הוא הגורם שמגשר בין דברי שמיים ובין בני האדם, דרך ובאמצעות הכתב. כך, גם הכתיבה תהיה חייבת להתבצע באופן קדוש וטהור. הכוונה היא שישנם כמה דגשים לעת הכתיבה:

  • בכל פעם שנכתב שם השם, על הסופר לומר בקול כי הוא כותב את המזוזה, הספר או המגילה 'לשם קדושת השם'.
  • המחמירים בנושא, נוהגים אף לטבול טרם ציון שם השם בזמן הכתיבה, בכל פעם שמופיע ציון שכזה.
  • יש לכתוב באמצעות נוצת תרנגולת הודו בלבד, שכן זו נחשבת לחזקה במיוחד. אופציה אחרת היא להשתמש בקולמוס פלסטיק בעל מבנה הזהה לנוצה.

כל אלו כמובן יילמדו בקורס, המחולק לארבעה שלבים באופן שיאפשר למידה רציפה והגיונית:

  • שלב ראשון – הכרת תוכן הציוד ופעולתן.
  • שלב שני – תחילת הכתיבה, הכרת צורת האותיות ותרגול.
  • שלב שלישי – על יצירות אומנות.
  • שלב רביעי – בחינות.

בתחילת הקורס, כל תלמיד יקבל ערכת סופר סתם הכוללת את הציוד הנדרש לסופר בתחילת דרכו, כולל אספקת דיו וקלפים לכתיבה ותרגול במהלך הקורס וזמן קצר לאחריו.

מקצוע שמחייב התמסרות ורמה גבוהה

מכיוון שמדובר באחד המקצועות הקדושים ביותר ביהדות, קורס סופר סתם יתקיים בהובלתם של רבנים וסופרי סת"ם וותיקים ומוכשרים, כאלו שיש להם ניסיון רב בכתיבה. בתום הקורס, יוכלו התלמידים לקבל מענה לכל שאלה ועניין, על מנת להכווין אותם טוב יותר בביצוע הצעדים הראשונים כסופרי סת"ם מתחילים. כשבידם מקצוע שכולו קדושה ויראת שמיים, התלמידים מבטיחים לעצמם לא רק ערך מוסף לאורח החיים החרדי, אלא גם מקצוע שיש בו תרומה לקהילה היהודית הקרובה והרחוקה מהם, בהרחבת הידע והנגשתו לכל המבקש.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

עצרו

מלחמת שנת היובל

דרכינו הנסתרות לציין יובל למלחמת יום הכיפורים