כישלון ידוע מראש

השלכות ההחלטה על השלכות ההחלטה על הקפאת שכר הדירה בברלין
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

בשנים האחרונות הייתה בברלין עלייה משמעותית במחירי השכירות, הן בדירות ישנות והן בחדשות. בחמש השנים האחרונות עלה שכר הדירה בדירות חדשות ב-48% ודירות ישנות ב-31%. לפי Sebastian Scheel "מחזיק תיק השיכון" של ברלין, מטעם מפלגת  Die Linke (מפלגה שמאלית-אנרכיסטית קיצונית, חברה בקואליציה השולטת בברלין), בעשר השנים האחרונות שכר הדירה בברלין עלה בממוצע פי שניים!

ברלין נחשבת כאחת מן "המדינות" שמרכיבות את הרפובליקה הפדרלית של גרמניה, שיש להן מידה מסוימת של אוטונומיה, מתוקף כך ובתגובה למחאות הרבות על עליית שכר הדירה, החליט הסנאט של העיר על הקפאה של שכר הדירה ברמה שהיה ביוני 2019 בכל הדירות שנבנו לפני 2014. ההקפאה קיבלה תוקף בפברואר 2020. בנובמבר 2020 נכפתה על משכירי הדירות הפחתה של שכר הדירה, במקרים שבהם היה גבוה ב-20% ממחירי מקסימום שנקבעו לפי איכות הדירות והאביזרים שמותקנים בהן.

בעקבות החלטת הסנאט להקפיא את שכר הדירה, הוגש ערעור לבית המשפט החוקתי, בטענה שההחלטה מנוגדת לחוקה. הערעור נידון בבית המשפט החוקתי של גרמניה ועדיין לא התקבלה החלטה. אם בית המשפט החוקתי יפסוק שהקפאת שכר הדירה היא בלתי-חוקית, והיא תתבטל, תיווצר אפשרות שבעלי הדירות המושכרות (מרביתן בבעלות חברות גדולות שמשכירות אלפי דירות) יוכלו לדרוש מן הדיירים את הפרשי שכר הדירה מאז התחלת ההקפאה, ואלו עלולים להיות סכומים גדולים שהדיירים לא יוכלו לשלם.

השלכות ההקפאה כבר נראות בשטח: לפי אתר Guthermann (חברה שמספקת מידע, מייעצת ומתווכת נדל"ן), ב-12 החודשים האחרונים הושכרו 43,000 דירות ישנות (ביניהן גם "שיכונים" שבנתה ממשלת גרמניה המזרחית בזמן השלטון הקומוניסטי) בשכר דירה ממוצע של 11.4 אירו למ"ר. זאת עלייה של 2% לעומת 2020.

עוד מדווח האתר כי דירות שנבנות עכשיו מוצעות בשכר דירה של 18.4 אירו למ"ר, עלייה של 7.3% לעומת השנה שעברה. לעומת זאת לפי ה-German Institute of Economic Research, שכר דירה בדירות ישנות ירד ב-11% בהשוואה לדירות שנבנו אחרי 2014 (מצוטט באתר של Acorn, המופעל על ידי ארגון לשיפור תנאי החיים של העניים ושל מעמד הביניים).

מספר הדירות הישנות שמושכרות פחת. לפי האתר של Acorn, חלק מן המשכירים הפרטיים הפסיקו להשכיר אותן, ועברו לגור בהן. להערכתי הם משכירים את הדירות ב"שחור".

כאמור חלק מן הדירות הישנות הן "שיכונים" שבנתה ממשלת גרמניה המזרחית בזמן השלטון הקומוניסטי. הדירות משנות ה-50 וה-60 דורשות תחזוקה ושיפוצים. בעקבות "ההקפאה" הפסיקו לשפץ אותן, ומצבן מידרדר.

נוסף על כך, מכיוון שהיצע הדירות להשכרה לא גדל ואולי אפילו פחת, ולעומת זאת הביקוש גדל, פנו רבים לערים הסמוכות ולפרברים, ובעקבות כך שכר הדירה שם עלה.

לפי הערכה של Guthermann, חסרות בברלין בערך 200 אלף דירות. המספר נקבע על פי החישוב הבא: מצד אחד, מספר הדירות שצריכה האוכלוסייה הקיימת, לפי הנחה שמשק בית ממוצע מונה 1.7 נפשות; ומצד שני, מספר הדירות הקיימות כיום.

האוכלוסייה בברלין מוסיפה לגדול. ההגירה לברלין מערים אחרות בגרמניה ומחו"ל נמשכת. לפי השבועון The Economist, בשנים האחרונות כ-20 אלף עד 40 אלף צעירים היגרו לברלין מדי שנה. לפיכך, אם הבנייה לא תגדל, המחסור יגדל. לצד זאת, ההקפאה מדכאת את הבנייה של דירות להשכרה. עוד כותב השבועון הבריטי The Economist שהקפאת שכר הדירה היא "כישלון ידוע מראש", שגרם להקטנת היצע הדירות להשכרה, ויגרום בעתיד לעליות נוספות בשכר הדירה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. צריך לעודד ולתמוך במי שמקפיא מחיר ולא להתנפל עליו. אין פסול בגישה חברתית שחושבת גם על השוכרים. ואם יש מי שמפריע ליישום, צריך למצוא דרכים לנטרל אותו

  2. גם כוונות טובות עלולות להוביל לתוצאות לא טובות. סוף מעשה במחשבה תחילה.

  3. הלקח מעניין
    עדיין המדינות שאיכפת להם מהאזרחים לא מצאו את השיטה הנכונה לשלוט במחירי השכירות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך