לונדון עדיין מחכה לכם

הנדל"ן האנגלי ממשיך להציג עליות
מבט על העיר מחלון
תמונה: freepik

הממלכה הבריטית היא מן המשפיעות והמובילות בכלכלת העולם.  בירתה של אנגליה, לונדון היא אחת הערים המפורסמות, ואהודות בעולם, מהווה את העוגן הפיננסי של הממלכה המאוחדת. היא למעשה  הסמן הימני של השקעות הנדל"ן באנגליה. לא מפתיע  שמשקיעים זרים נוהרים ללונדון, ומהווים כמחצית מרוכשי הנכסים בשנים האחרונות . אולם, לאחר שנדמה היה שהבירה האנגלית התאוששה מהברקזיט ומשבר הקורונה, וחוותה עליות חדות במחירי הנדל"ן בשנים האחרונות , התגלו ניצני מיתון, בעיקר בעקבות עלייה משמעותית באינפלציה בשנת 2022. בחודש אוקטובר נשבר שיא בן  40 שנה של 11.1%  עלייה שנתית באינפלציה.

מה קורה בשוק הנדל"ן כיום?

הנתונים הגבוהים של האינפלציה באנגליה במהלך שנת 2022 והחשש הכבד בפני מיתון , מצביעים על חשש מסוים אצל האנליסטים בשוק הנדל"ן באנגליה, מהמשך האטה וכיוצא בזאת  – בלונדון. לכן, לפני קבלת החלטה על השקעות באנגליה או בהשקעות נדל"ן בחו"ל חשוב ללמוד את הנתונים העדכניים והתחזיות.  הנתונים מצביעים  כי  שוק הנדל"ן באנגליה, חווה  נומינלית ירידה בביקוש ופעילות הבנייה במחצית הראשונה של 2022. עסקאות נדל"ן למגורים בבריטניה ירדו ב-26.8% , לאחר צמיחה של 42.4% במהלך 2021, לפי נתוני HM Revenue & Customs. באנגליה, המהווה שלושה רבעים מכלל העסקאות בממלכה המאוחדת  מכירות הנכסים למגורים ירדו ב-30.3% ל-501,430 יחידות בחציון הראשון של – 2022 לעומת החציון המקביל שנה קודם לכן.

מדוע מחירי הנדל"ן המשיכו למעשה לעלות ולא ירדו?

 למרות האטה בביקוש, המחסור הכרוני בדיור בבריטניה ממשיך להניע את המשך צמיחת מחירי הדירות במדינה, שאף הוחמר בעקבות  ירידה בפעילות הבנייה למגורים בשנתיים האחרונות עקב מגבלות הקשורות לקורונה. התחזית לבנייה מידי שנה היא ל  300,000 בתים חדשים. בפועל, לפי משרד השיכון המקומי  בשנת 2021, היו רק 216,490 התחלות בניה של דירות  חדשות באנגליה, ירידה של 11% לעומת שנה קודם לכן.

איך זה משפיע בפועל על דמי השכירות  והתשואה השנתית בלונדון?  באוגוסט 2021 עמדה התשואה השנתית הממוצעת בלונדון  לדירה  של 120 מ"ר על 4.27%, באוגוסט 2022 היא  צנחה ל-  2.61%. לעומת זאת דמי  השכירות לא עלו. אגב,  בצפון מערב אנגליה, בעיר  ליברפול התשואה השנתית כפולה,  ומחיר הנדל"ן נמוך ברוב המקרים בכ- 50% בהשוואה ללונדון. 

כפי שציינו  בתחילת המאמר, במיוחד בתקופה של פוסט קורנה והתעוררות אינפלציונית.  רצוי  להיות בקיא במצבו של השוק. כיצד?  למדו איך להתחיל להשקיע, זו אמנם נשמע מאיים אולם למעשה זה די פשוט. נסו לעקוב  אחר הגורמים המשפיעים ישירות על מצבו של השוק  כגון מחירי הגז, מחירי האנרגיה, שיעור האינפלציה, גובה הריבית, תחזיות למיתון, לצמיחה ומתיחות צבאית באזור וכד'.  בצעו סקר שוק, לימדו נתונים, הבינו מפרסומים של אנליסטים בכירים לאן מועדות פני השוק, גבשו את התקציב שלכם ובהתאם לכך גיזרו את הנכס או הנדל"ן המבוקש. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן