המהלכים המורכבים של מכירת דירה

אנשי מפתח מקצועיים
פטיש שופט
תמונה: freepik.com

ההמלצה לאדם שמעוניין למכור את דירתו היא להיעזר באנשי מפתח מקצועיים שיסייעו לו לבצע מהלך זה בדרך הנכונה, כדי לשמור על זכויותיו ועל האינטרסים שלו. בשלב הראשון כדאי שיזמין דוח שמאות של הנכס כדי לדעת מה ערכו האמיתי בשוק ומה המחיר המקסימלי שהוא יכול לבקש עבורו. מחירי הדירות בישראל נמצאים בעליה מתמדת כבר שנים רבות ולא אחת בעלי נכסים מוכרים את דירתם במחיר שהוא נמוך ממחיר השוק וזאת עקב חוסר בידע המקצועי. בדוח המפורט של שמאי המקרקעין נקבע השווי שלו בהתאם לסביבת המגורים, מצבה הפיזי של הדירה, כמות החדרים והמחירים שבהם נמכרו לאחרונה דירות דומות או זהות באזור זה. בהתאם לכך יתחיל להתבצע הליך של מכירת דירה באופן ישיר או באמצעות משרד תיווך.

בשלב השני על בעל הנכס לשכור את שירותיו של עורך דין מכירת דירה אשר ילווה אותו במהלך מורכב זה. לאחר מציאת הקונה הפוטנציאלי, מסכמים הצדדים בעל פה את עיקרי הדברים שכוללים את המחיר שישולם עבור הנכס, לוח התשלומים, מועד פינוי הנכס וכל נושא נוסף השייך לכך כמו לדוגמה תקופה שבה המוכר יישאר בנכס כשוכר עד כניסתו לדירה שאותה הוא רכש וזאת תוך תשלום דמי שכירות שייקבעו מראש. בשנים האחרונות המגמה היא לא לחתום על זיכרון דברים בין הצדדים כיוון שזהו הסכם מחייב, אלא אם רושמים בראש הדף כי מדובר בטיוטה לצרכי משא ומתן כך שאין זה מסמך סופי.

תהליך של מכירת דירה

לצורך מכירת דירה, מכין עורך הדין חוזה מפורט הכולל את כל המהלכים שסוכמו ומעביר אותו לעיונו ולאישורו של עורך הדין של הקונה. מכיוון שכל אחד מעורכי הדין שומר על האינטרסים של הלקוח שלו הם מנהלים משא ומתן על סעיפים שונים, כדי שהנוסח שלהם יתאים הן למוכר והן לקונה. לאור המיומנות הרבה של שני עורכי הדין הם מגיעים בדרך כלל להסכמות ולאחר מכן שני הצדדים חותמים על החוזה.

תשלומי מיסים בעת מכירת נכס

הן עורך הדין והן שמאי המקרקעין מיידעים את בעל הנכס לגבי גובה העלויות הנלוות למכירת הבית. ערכם הכספי של שני סוגי המיסים הוא גבוה והמוכר חייב להביא זאת בחשבון כיוון שסך הכספים שיישארו בידיו בסוף התהליך יהיו נמוכים מהסכום הכספי שהוא מקבל מהקונה בפועל.

מס שבח והיטל השבחה

מס שבח הוא מס שמשלם בעל הנכס למשרד האוצר עבור מכירת דירה. התחשיב מתבצע בהתאם למחיר ששילם הבעלים בעת קניית הדירה מול המחיר שקיבל כעת במכירתה. על רווח זה משלמים מס על פי המדרגות שקבע משרד האוצר. מי שמוכר נכס שקיבל בירושה, אינו משלם מס שבח כלל.

בנוסף לכך משלמים בגין מכירת דירה גם היטל השבחה לרשות המקומית וגם זאת עבור ההשבחה שבוצעה בנכס מיום רכישתו, כמו הרחבת המבנה, שיפוץ מאסיבי ופעולות נוספות שהעלו את ערכו הכספי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן