ליווי משפטי בעת קניית דירה

עורך דין מקרקעין
תמונה סמלית
תמונה: freepik.com

קניית דירה אינה פעולה יום יומית אלא אירוע שקורה בדרך כלל אחת לכמה שנים. מדובר בצעד שכרוך בסכומים כספיים גבוהים ביותר וכולל הרבה מאד מסמכים ונושאים מנהליים. ההמלצה לכל אדם בנושא זה היא לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין שהוא מומחה בתחום זה, מתחילת הדרך. רוב הציבור אינו מודע לנושא מורכב זה מכל היבטיו ועל כל השלכותיו אשר מובילים לא אחת את הרוכשים למצבים שהם הסתבכו עם נוכלים שמכרו להם במרמה דירה שכלל אינה שלהם. כדי למנוע את המצבים הללו שעולים בסופו של דבר ממון רב שמפסיד הרוכש, מערבים את הגורם המשפטי כבר בעת מציאת הדירה שהלקוח מעוניין לרכוש.

כאשר רוכשים דירת יד שנייה קיים תמיד סיכון לגבי בעל הנכס ולגבי מצבה הפיזי. לכן עורך דין נדל"ן בודק את נסח הטאבו של הדירה הכולל נתונים רבים. בשלב ראשון הוא בודק אם האדם שהציג את עצמו כבעל הנכס, הוא אכן הבעלים החוקיים שלו. בשלב השני הוא בודק אם רשומה על נכס זה הערת אזהרה, דבר המעיד על כך שהדירה נמכרה כבר לאדם אחר והצעד הבא הוא בדיקה של חובות המוטלים על בעל הנכס ולכן הנושה הטיל על הנכס שעבוד או עיקול.

לבצע קניית דירה או לא

בהתאם לממצאים של נסח הטאבו, ימליץ עורך הדין על קניית דירה, או לחלופין ירחיק את הלקוחות שלו מאופציה זו כיוון שיש בה מסוכנות רבה. הדבר קורה לא אחת אם קיים עיקול על הנכס בגין חוב לגורם מסוים. אם בעל הנכס מכיר בחוב ומבטיח לשלם אותו לאחר קבלת הכספים בעת חתימת החוזה, תתווסף התניה זו לחוזה וכך אפשר להמשיך בתהליך לאחר שהמוכר ישלם זאת. אך אם המוכר מתכחש לחוב ואין לו כוונה לשלם אותו, עורך הדין שומר על האינטרסים של הלקוח שלו ולכן הוא לא יאפשר לו לרכוש נכס שקיים עליו עיקול או שעבוד שלא יוסרו.

בדיקת בדק בית לנכס

כאשר מדובר באופציה של קניית דירה יד שנייה ובמיוחד אם זו דירה וותיקה יחסית, קיימת חשיבות רבה לשכור את שירותיו של מהנדס אזרחי טרם החתימה על החוזה וזאת כדי שיבצע בדיקה מקיפה של בדק בית בנכס. בדירות הישנות הללו מתגלות לא אחת תקלות רבות שיהיה על הבעלים החדשים של הנכס לתקן אותן או לבצע החלפה לפריטים חדשים. כמו לדוגמה תריסים וחלונות שאינם אטומים צנרת ברזל ישנה שהיא מלאת חלודה ולכן יש להתקין במקומה צנרת PVC חדשה ועוד. העלות של שיפוץ הוא משמעותי ואין סיבה שהרוכש ישלם את הכספים הללו שלא תכנן להוציא.

משא ומתן מחודש על עלות הנכס למכירה

לכן נכנסים שוב למשא ומתן עם בעל הנכס לגבי קניית דירה, כדי להפחית עלויות. יש מקרים שבהם שני הצדדים מגיעים להסכמות ומתבצעת עסקה על מחיר מופחת ויש מקרים שבהם העסקה מתפוצצת לאור חוסר שיתוף הפעולה של בעל הנכס.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות