עלויות נלוות עבור מכירת דירה

נושא אקוטי שעלול לפוצץ עסקת מקרקעין
מכונת חישוב
תמונה: freepik

קיימים מקרים רבים שבהם מי שעומד לבצע הליך של מכירת דירה לא מודע לנושא עלויות נלוות עקב המכירה. מדובר בנושא שהוא אקוטי ולכן לא אחת התפוצצו עסקאות מקרקעין עקב כך. זו הסיבה שכל אדם שמתכנן למכור נכס חייב לקבל בשלב הראשון משמאי המקרקעין או מעורך הדין המומחה שמלווה אותו, את אומדן העלויות הנלוות. ברוב המקרים הסכומים הם גבוהים מאד ולכן הסכום הכספי שנשאר בידי המוכר לאחר קיזוז ההוצאות, אינו הסכום המלא שקיבל מהקונה אלא עשרות אלפי שקלים ואף מאות אלפי שקלים פחות מכך.

עלויות נלוות כוללות את התשלומים לשמאי המקרקעין, לעורך הדין המנוסה, למתווך שסייע למצוא את הקונה, מס שבח למדינה והיטל השבחה לרשות המקומית. יש מקרים שבהם המוכר מקבל החזר מס שבח וזאת אם היו לו הוצאות שהובילו להשבחת הנכס. מדובר בכספים שהוא שילם עבור חומרי בנייה, תשלום לקבלן השיפוצים, למהנדס, לאדריכל, למעצב פנים וכל עלות נוספת אשר קשורה להעלאת שוויו של הנכס. הגורם המקצועי מגיש לרשות המיסים באופן מקוון את הדוח המעודכן הכולל את המסמכים הסרוקים ובהתאם לכך מקבל בעל הנכס את התשלום שמגיע לו.

תחשיב מכירה וקניה כולל עלויות נלוות

בעל הנכס מבצע תחשיב כלכלי של הסכום בו נמכר הנכס, ריכוז של עלויות נלוות והעלות של הדירה החדשה שהוא מתכוון לרכוש. העובדה שערכן של העלויות הנוספות היא כה גבוהה יוצרת פער משמעותי בסך הכספים שיהיו ברשותו של בעל הנכס ולכן הוא בוחן את האפשרויות השונות שלו. יש מקרים שבהם הוא ימשוך כספים מהחסכונות שלו, יבקש משכנתא בסכום גבוה יותר, יחליט לרכוש דירה קטנה יותר שעלותה היא נמוכה ויש מקרים שלאור התחשיב המדויק, העסקה אינה כדאית לו ולכן הוא יעדיף לוותר על העסקה ולהמשיך לחיות בדירה הנוכחית.

פטור מתשלום מס שבח

האופציה היחידה שעל פיה הבעלים פטור מתשלום מס שבח היא כאשר הדירה שאותה הוא מוכר התקבלה בזמנו בירושה מהוריו או מגורמים אחרים ללא תמורה ולכן הוא פטור מתשלום מס שבח בין ערך הקניה של הנכס לבין ערך המכירה שלו. בשאר המקרים חובה לשלם מס זה.

תשלום היטל השבחה

הרשות המקומית מבצעת תחשיב של היטל ההשבחה שהוא נגזרת מערכו של הבית וזאת כיוון שבמהלך השנים ערכו השתבח לאור פעולות שבוצעו בו כמו הוספת חדר, מרפסת או כל שטח אחר אשר יצר בית מרווח וגדול יותר בהתאם להיתרי הבנייה שהתקבלו בפועל. גם במקרה זה הסכום הוא די גבוה ולכן חשוב לקבל את אומדן העלויות ולהיות ערוכים לכל תרחיש.

כל דפוס החשיבה הזה נוצר לאור מקרים שבהם המוכרים חשבו שנושא עלויות נלוות הוא עניין של מה בכך, אך בסופו של דבר הם הבינו שעליהם לשלם סכומים גבוהים והם לא היו ערוכים לכך כלכלית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך