חתימה על הסכם מכר

תפקידו של עורך דין מצד הקונה
צילום: freepik.com

אדם שמעוניין לקנות דירה מסוימת, פונה לעורך דין מקרקעין מומחה, כדי שילווה אותו לאורכה של כל העסקה הזו מתחילתה ועד סופה. במהלך ההתנהלות הן מול בעל הנכס והן מול הרשויות השונות קיימת פעילות רבה ורוב הקונים אינם מבינים בכך מספיק ולכן חשוב שהם לא יחתמו על הסכם מכר ללא אישור של עורך הדין שלהם. בשלב הראשון המוכר והקונה מסכמים ביניהם בעל פה את שווי הדירה שישלם הקונה, את לוח התשלומים, את מועד הפינוי וכל נושא נוסף שיש בו צורך. ההמלצה היא לא לחתום על זיכרון דברים כיוון שזהו הסכם מחייב, אלא אם רושמים עליו שמדובר בטיוטה לצורך משא ומתן כך שהיא אינה סופית.

הנוהל בין עורכי הדין הוא שעורך הדין של המוכר, הוא זה שמכין טיוטה של הסכם מכר ומעביר אותה אל עורך דין קניית דירה כדי שיבדוק את ההסכם באופן קפדני. עו"ד זה עובר על כל אחד מהסעיפים ומתוך השמירה על האינטרסים של הלקוח שלו, הוא נמצא בקשר ישיר עם עורך הדין של הצד השני ומבקש ממנו לשנות סעיפים מסוימים, למחוק סעיפים אחרים ולבצע התאמות נוספות אשר מתייחסות לסיכום בין שני הצדדים. מדובר בהליך נורמטיבי שמתבצע בין עורכי הדין וברוב המקרים הם מגיעים להסכמה על הטיוטה של הסכם מכר, לאחר ביצוע כל השינויים שמקובלים על שני הצדדים.

חתימה על הסכם מכר

קיימת חשיבות רבה שהקונה יעבור על הסכם מכר לפני החתימה ורק לאחר שהכול מקובל עליו וכל הסעיפים המורכבים ברורים לו, אפשר לתאם מועד חתימה על הסכם מכר. במועד החתימה משלם הקונה למוכר את הסכום הראשוני שעליו סוכם. כדי להבטיח את הדירה, מועבר בשלב הראשון סכום זה לעורך הדין וזאת עד שמתבצע הליך רישום הערת האזהרה על הנכס בלשכת המקרקעין המחוזית. רישום זה מאשר כי הנכס נמכר ונמצא בהליך של תשלומים ופינוי הנכס ולכן המוכר לא יכול למכור אותו לאדם נוסף.

הסכם מכר בעת קנייה של דירה חדשה

אדם שרוכש דירה חדשה מיזם או מחברה קבלנית מקבל הסכם מכר לעיונו. הדרך הנכונה היא להעביר הסכם זה לעורך דין קניית דירה כדי שיעבור על כל סעיפיו. כשמדובר בעסקה של מחיר למשתכן אין אפשרות לבצע שינויים בהסכם זה על פי הכללים של משרד השיכון. אך אם לעורך הדין יש השגות על סעיפים מסוימים, הוא מגיש לחברה הקבלנית נספח הכולל בקשות ספציפיות.

גם כאשר רוכשים דירה במכירה חופשית, די קשה לבצע שינויים בנוסח שנקבע, אך חשוב לטפל בנושאים שהם מהותיים ואקוטיים ולכן במקרים הללו עורך דין מקרקעין מתנהל מול המחלקה המשפטית של היזם כדי להגיע להבנות או לחלופין, גם במקרה זה מגיש עורך הדין נספח שכולל את הסעיפים שיש לבצע בהם התאמות לרוכש הנכס. ברוב המקרים הצדדים מגיעים להסכמות וחותמים על הסכם מכר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך