חידות חשיבה (88)

ביקור משפחתי
תמונה של יצחק
ד"ר יצחק קאופמן

ביום שישי יצא נדב מביתו בבאר שבע ונסע לבקר את אחותו בחיפה. הוא יצא מביתו בשמונה בבוקר והגיע לבית אחותו כעבור יותר משלוש שעות. למחרת הוא נסע בחזרה באותו מסלול. הוא יצא מבית אחותו בתשע בבוקר אך בשבת היו פחות עיכובים בתנועה והוא הגיע לביתו כעבור שעתיים וחצי. האם יש נקודה לאורך המסלול שבה עבר נדב בדיוק באותה שעה ביום שישי ובשבת?

 

רמז (אם אתם זקוקים לו):

ניתן להיעזר בפתרון חידה שקולה לחידה הנתונה. בחידה השקולה נדב נוסע מביתו לבית אחותו ובאותו יום אחותו נוסעת מביתה לביתו באותו מסלול.

 

פתרון:

נוכיח שקיימת נקודה במסלול הנסיעה שבה עבר נדב בדיוק באותה שעה ביום שישי ובשבת.

 

לשם כך נפתור חידה שהיא שקולה לחידה הנתונה. בחידה השקולה מתחיל נדב לנסוע מביתו לבית אחותו ביום שישי בשמונה בבוקר, כמו בחידה המקורית. אבל במקום שאחותו תחכה לו בביתה, היא מתחילה לנסוע באותו יום שישי בתשע בבוקר מביתה לביתו באותו מסלול. מובן ששניהם נפגשים בנקודה מסוימת לאורך המסלול, כלומר שניהם נמצאים באותה נקודה באותו זמן.

הפגישה בין נדב לאחותו כאשר הם נוסעים בכיוונים מנוגדים ביום שישי, שקולה לפגישה הדמיונית בין נדב שנוסע ביום שישי בכיוון אחד לבין נדב שנוסע בשבת בכיוון ההפוך. אין שום שינוי בשיקולים אם במקום נסיעתו של נדב מחיפה לבאר שבע בשבת, מתקיימת נסיעת אחותו מחיפה לבאר שבע ביום שישי.

לכן העובדה שביום שישי נדב ואחותו היו באותה נקודה באותו זמן, שקולה לכך שביום שישי ובשבת היה נדב באותה נקודה בדיוק באותה שעה.

הערה: ניתן לפתור את החידה גם בדרך גרפית. נצייר על אותו דף שני גרפים – האחד שמתאר את מיקומו של נדב כפונקציה של הזמן ביום שישי, והשני שמתאר את מיקומו של נדב כפונקציה של הזמן בשבת. לשני הגרפים חייבת להיות נקודת חיתוך ונקודה זו היא הנקודה שבה היה נדב באותה נקודה בדיוק באותה שעה ביום שישי ובשבת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך