חידות חשיבה (84)

איך להשיג תיקו נגד נבחרת רוסיה בשחמט
תמונה של יצחק
ד"ר יצחק קאופמן

כחלק מפעילותי השחמטית אני משתתף במשחקי הליגה לשחמט ומשתייך לקבוצה של אוניברסיטת תל אביב. כל מפגש שלנו נגד קבוצה אחרת כולל 4 משחקים אישיים של 4 שחקנים מקבוצתנו מול 4 שחקנים מהקבוצה היריבה. כל משחק אישי שמסתיים בהכרעה מקנה נקודה אחת לקבוצתו של המנצח. כל משחק אישי שמסתיים בתיקו מקנה חצי נקודה לכל אחת מהקבוצות. תוצאת המפגש היא סכומי הנקודות של כל קבוצה.

לאחר כל הפסד אני תוהה מדוע הפסדנו לקבוצה בינונית מרמת גן בשעה שיש בידינו שיטה שיכולה להבטיח שלא נפסיד אפילו נגד נבחרת חזקה מאד, כמו למשל זו של רוסיה.

 

מהי השיטה?

 

רמזים (אם אתם זקוקים להם):

(א) במשחק השחמט נעשה המהלך הראשון על ידי הלבן.

(ב) בקבוצה א' משחק שחקן מס' 1 בלבן, שחקן מס' 2 בשחור, שחקן מס' 3 בלבן ושחקן מס' 4 בשחור. מובן שבקבוצה ב' הצבעים הפוכים.

 

פתרון:

נכנה את שחקני תל אביב ת1, ת2, ת3, ת4 ואת שחקני רוסיה ר1, ר2, ר3, ר4. המשחקים הם:

בלוח מס' 1: ת1 (לבן) נגד ר1 (שחור).

בלוח מס' 2: ת2 (שחור) נגד ר2 (לבן).

בלוח מס' 3: ת3 (לבן) נגד ר3 (שחור).

בלוח מס' 4: ת4 (שחור) נגד ר4 (לבן).

על שחקני תל אביב להתחלק לזוגות – זוג ראשון (ת1) ו- (ת2), זוג שני (ת3) ו- (ת4). נראה עתה מה צריך לעשות הזוג הראשון. בלוח 1 ממתין (ת1) הלבן עד שבלוח 2 מבצע (ר2) הלבן את המהלך הראשון, ואז מבצע את אותו מהלך בדיוק. בלוח 2 ממתין (ת2) השחור עד שבלוח 1 (ר1) השחור עונה, ואז מבצע את אותו מהלך בדיוק. (ת1) ו- (ת2) חוזרים על כך שוב ושוב, כלומר (ת1) מחקה בדיוק את מהלכי (ר2), ו- (ת2) מחקה בדיוק את מהלכי (ר1). התוצאה היא שהמשחקים על לוחות 1 ו- 2 הם זהים לגמרי ויכולים להסתיים באחת מתוך שלוש האפשרויות הבאות: אם (ת1) מנצח אזי (ת2) מפסיד, אם (ת1) מסיים בתיקו אזי גם (ת2) מסיים בתיקו, אם (ת1) מפסיד אזי (ת2) מנצח. בסך הכול יַקנו שני המשחקים ביחד נקודה אחת לתל אביב ונקודה אחת לרוסיה.

אותה שיטת חיקוי תבטיח שגם שני המשחקים בלוחות 3 ו- 4 יַקנו ביחד נקודה אחת לתל אביב ונקודה אחת לרוסיה. המסקנה היא שהתוצאה הסופית במפגש בין אוניברסיטת תל אביב ונבחרת רוסיה תהיה תיקו שתיים – שתיים.

יודגש כי פתרון החידה הוא דיון תאורטי לצורך החידה ואין לבצעו בפועל. זאת משום שהחיקוי הוא מעשה בלתי ספורטיבי בעליל. בנוסף, הביצוע המעשי אינו פשוט כלל וכלל. זאת משום ששחקני רוסיה יבחינו בתעלול, יאטו מאד את קצב המשחק כדי להגיע למצב של דוחק זמן (יש מגבלת זמן למשחק), ואז יתפתח משחק בקצב בזק שבו יהיה קשה לבצע את תהליך החיקוי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?