רגע האמת או אמת שתחלוף שוב ברגע…

מה עושים לנוכח שבר התבניות הישנות?
תמונה של דודי
ד"ר דודי אילת

בעיצומו של קיץ 2024 דומה שהחברה הישראלית הגיעה ל"רגע האמת" שלה במגוון נושאים.

ראשית, תפיסת הביטחון של ישראל, שהתבססה על "צבא קטן וחכם" ועל עליונות טכנולוגית, הגיעה לרגע האמת. ברור שמודל זה אינו ישים בסביבה שלנו, גם לא בעת שלום. ההנחה שיישובים צמודי גדר קובעים גבולות במקום אזורי ביטחון מוגדרים עם נוכחות צבאית – גם היא קרסה לחלוטין ב-7.10.

תפיסת הגיוס של חרדים וערבים, אם לשירות צבאי ואם לשירות לאומי, עומדת ברגע אמת, שקשור לחוזה החברתי שיש למדינה מול אזרחיה מבחינת זכויות וחובות ונשיאה בנטל. ברור שהיא חייבת להשתנות יסודית.

תפיסת "ניהול הסכסוך" מול גורמים עוינים, ללא יוזמה מדינית חלופית אזורית וברית אסטרטגית מדינית וצבאית נגד הציר האיראני תוך כדי פגיעה ממשית בו, גם היא הגיעה לרגע האמת שלה. קלאוזביץ בספרו "טיבה של המלחמה" טען כי לכל המלחמות תכלית מדינית כלשהי, דהיינו השימוש במלחמה נובע ממטרה מדינית ברורה. בניגוד לכך עומדת אמנות האלתור של הפוליטיקאים בישראל – "להסתדר איכשהו", "להישאר על הגלגל" והחלטות תוספתיות שאין בהן שינוי משמעותי, כמו מבצעים צבאיים, לצד דילים פוליטיים לטווח קצר ללא כל חזון וראייה אסטרטגית.

על מנת להתמודד עם רגע האמת נדרשת מנהיגות אמיצה שמבינה את עומק המשבר שבו נתונה החברה הישראלית ומסוגלת לקבל את ההחלטות הקשות ביותר, גם נגד האינטרס הפוליטי המיידי של אותה מנהיגות. תומס קון בספרו "המבנה של מהפכות מדעיות" הראה שבתחומי המדע תבניות חשיבה משתנות עם גילוי של מציאות שונה ועם המצאות חדשות פורצות דרך. אירועי אוקטובר 2023 שברו פרדיגמות ותבניות חשיבה קודמות, אלו שאלתרו הפוליטיקאים ואנשי צבא במשך שנים, לרוב על מנת לקצור פירות פוליטיים בטווח הקצר ולקנות שקט זמני.

השאלה הנובעת מכאן היא, האם המנהיגות הפוליטית הקיימת, העסוקה בעיקר בהטלת האשמות הדדיות ובשרידות פוליטית, מסוגלת סוף סוף להתמודד עם רגעי אמת אלו? או שתניח לאמת לחלוף שוב ברגע, עד המשבר או הקריסה הבאה…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. אין סיכוי שהמנהיגות הקיימת תשנה כיוון ותלמד משגיאותיהם ותפנה לדרך חדשה. רק מהפך במחשבות העם יכולים להביא את השינוי הזה. אבל העם ממשיך ונקרע וכל קבוצה רק מחמירה את יחסה השלילי לאחרים.

  1. שלום אביגדור
   מסכים איתך. מאוד ייתכן שהשבטיות מכריעה
   תודה על תגובתך
   דודי

  1. שלום ורד
   תודה על תגובתך ייתכן ואת צודקת אבל העם כל כך מפולג הרבה בשל מנהיגיו הפוליטים והרטוריקה והמעשים שהם מובילים כך שלא ברור מה צופן לנו העתיד

  1. תודה על תגובתך
   אופטימיות צריכה מידי פעם להתבסס על נתונים…
   נקווה לטוב

 2. יש רק דרך אחת לתקווה. בחירות שבהן רוב מוחלט יצביע בעד גוש מרכז, שמאל, ימין מתון שיורכב משתיים או שלוש מפלגות גדולות בלבד

 3. תודה על תגובתך ארז
  השאלה אם זה יפתור את השסעים החברתיים הקיימים

 4. השינוי יבוא
  השאלה כמה נסבול ונשלם עד שיגיע
  והכל תלוי בעם
  שלא תמיד מוכיח עצמו

  1. שלום לך
   תודה על תגובתך
   זה העם שלנו ולא ניתן או צריך להחליפו.
   נקווה לטוב .

 5. השינוי יבוא רק אם יכול שינוי בעם ויקומו מפלגות חדשות עם מנהיגים חדשים שלא הכתימו עצמם בפוליטיקה הרקובה של היום

  1. שלום לך
   תודה על תגובתך
   מסכים איתך שהמנהיגות הקיימת ביימה את תפקידה אבל על זה העם צריך להחליט בבחירות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן