עוד בכייה לדורות

החלטת בג"ץ רק מרחיקה את גיוס החרדים
תמונה של ראובן
ד"ר ראובן גל

החלטת בג"ץ מאמש (28.3.2024) להוציא צו ביניים המורה על הפסקת תקצוב הישיבות שתלמידיהן החרדים מחויבים להתגייס ולא עושים זאת, משמעותה כפולה: ראשית ניתוק אלפי ישיבות ממקור תקצוב עיקרי שלהן ושנית הפעלה מיידית של צווי גיוס לצה"ל על עשרות אלפי חרדים.

בציבור החילוני נשמעות קריאות שמחה והתפעלות: "סוף סוף ניצחון לדמוקרטיה!"; "קצה של חוט לשינוי ערכי ומהותי בחברה הישראלית" וכיוצא באלה התבטאויות של תקווה וסיפוק – גם מצד אלו המסתייגים-משהו מכך שבג"ץ הוא זה שכפה את ההחלטה, ולא הממשלה או הכנסת.

מה קצרה הדרך להתפכחות הכואבת!

רק מי שלא מכיר היטב את הציבור החרדי ואת התנהגותו בשעת משבר יכול לשמוח. מי שמכיר יודע: החלטת בג"ץ לא רק שלא תגרום לחרדים להתגייס בהמוניהם, אלא שגם המעטים שהתגייסו מרצונם יחדלו מכך – בעצמם, או בהוראת רבניהם. ולאלה הזקוקים להוכחה נזכיר אירוע תקדימי מאותו הסוג – ביטול חוק טל על ידי בג"ץ ב-2011. במשך חמש שנים, בין 2006 ל-2011, פעל חוק טל כתיקנו (קדמו לו חמש שנים בהן החוק לא יושם ונשאר בבחינת אות מתה), ובשנים אלו התגייסו לצה"ל ולשירות האזרחי-לאומי קרוב ל-10,000 חרדים! הם עשו זאת מרצונם, על בסיס חוק שאיפשר להם לצאת ל"שנת הכרעה" ואז להחליט בעצמם אם הם רוצים לחזור לישיבה לצמיתות או לצאת מהגדרת "תורתם אומנותם" ולהצטרף לעולם השירות והתעסוקה. זה לא הסתיים בכך: אותם חרדים שהשתחררו מהשירות הצבאי, נקלטו בשוק העבודה ושיעור התעסוקה אצלם עמד על כ-90% – גבוה משיעור התעסוקה של כלל הגברים בישראל, ובוודאי גבוה משיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים בכלל! כל זה קרס בבת אחת ב-11 בספטמבר 2011, כאשר בג"ץ ביטל את חוק טל בטענה שההסדר הזה "פוגע בשוויון, הוא בלתי מידתי ובלתי חוקתי". מאז אותה החלטה מסתובבת ממשלת ישראל סביב הזנב של עצמה עם ניסיונות לחקוק חוק גיוס חדש – ולשווא. וכעת הגיע רגע האמת.

ביטול חוק טל היה בכייה לדורות. ובעצם – לא היה צורך לחכות אפילו דור אחד: תוך עשור ושליש חזרנו לאותה נקודה בדיוק, ובתנאי פתיחה גרועים הרבה יותר. הנה דברים שכתבתי בראשית 2012 (וחזרתי עליהם שוב ושוב מעל כל במה אפשרית): "נכון שיישומו של חוק טל לא היה משביע רצון, במיוחד מהבחינה המספרית-כמותית. כבר אמרנו שהוא איננו שוויוני, אך הוא חוק חכם. אני בספק אם ינוסח חוק חכם ממנו. ולגבי העתיד – מי שחושב שאפשר יהיה להכריח את הציבור החרדי להתגייס לצה"ל באמצעות צַו גיוס שיגיע לביתם, או שחושב שיוכל לעשות זאת על ידי מִכסה מסוימת שהמדינה תגדיר – איננו מכיר את המציאות. זה לא יתקיים, כי החרדים יראו בזה "קידוש השם" ויהיו מוכנים לצעוד בהמוניהם לכלא בשירה ובזמירות, כפי שעשו בפרשת עמנואל ביוני אשתקד. שום החלטה לגבי החרדים בתחום זה לא תתקיים אם היא לא תהיה על בסיס הידברות איתם. במובן זה, 'חוק טל' היה מבוסס על סוג של שיתוף פעולה, או הסכמה פנימית עם החרדים. לכן הוא גם הביא תוצאות. מכאן נובע שיש לחפש את הפיתרון החלופי בחוק שיהיה דומה בבסיסו ל'חוק טל', אך יציב יעדים יותר גבוהים וייעזר במנגנוני תימרוץ חכמים (ראו: https://www.neaman.org.il/Tals-Law-Background-Challenges-and-Optional-Solutions).

אומר זאת שוב: אי אפשר להכריח את החרדים, בכפייה, לשרת בצבא. גם לא בעד כל הון שבעולם. אדרבא: כל פעולה בעניין זה שתיעשה בכפייה – תחולל התמרדות והתקוממות שאינה ניתנת לעצירה. ובימים טרופים אלו, כאשר החברה הישראלית שסועה וקרועה ממילא, פתיחת חזית חדשה של מחאות מצד החברה האזרחית החילונית – נוסף למחאת המשפחות החטופות, הקריאה להפלת הממשלה, המאמץ לבחירות עכשיו ועוד – היא בלתי אפשרית וחסרת סיכוי.

ולאלה הטוענים ("מִיֵדע אישי"…) שאת החרדים ניתן להכות בכיסם וכי ביטול ההקצבות יביא אותם להתקפל – שוב מסתבר שאינם מכירים לעומק את החברה החרדית: כבר ב-48 השעות שחלפו מאז החלטת בג"ץ פועלים עסקני הציבור החרדי בכל ערוצי הקשר שלהם עם הגבירים החרדים העשירים בניו יורק, לונדון, אנטוורפן ופריז. בתוך יממות אחדות יש בידם להשיג סכומי כסף כפולים ומשולשים מאלו שהמדינה מקציבה כיום לישיבות. לא, החרדים אינם צריכים – כעצתו של הרב הראשי יצחק יוסף – לנסוע לחו"ל; קל להם הרבה יותר לגייס הון מחו"ל לישיבותיהם בישראל. מי שיחגוג במהרה את השלכות החלטת הבג"ץ יהיו החרדים, לא החילונים. אלו האחרונים מוטב שייכונו לעוד בכייה לדורות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. אכן- לא כך ראוי להתמודד עם תופעת ההשתמטות הממוסדת של המגזר החרדי. גם אין לשנות דבר בחוק הגיוס הקיים, שהוא חובתו (אם לא זכותו) של כול אזרח לעמוד בו. וההשתמטות- היא חרפה מוסרית לעם ישראל בכלל. לכן אין צורך לקבוע "מכסות גיוס" (כישלון חוק טל) אלא לקבוע רק "מכסות לומדים" ! וכול השאר- חייבים בגיוס. ללא כול נספחים – הסדרים – ותחמנות יהודית גלותית.
  למען האמת אין לי טענות לציבור החרדי כפרטים. הבעיה היא הממסד החרדי, המטיל את מוראו על קהל מאמיניו (הנבער לעיתים) בחרמות וקללות כלפי המנסים לגבש להביע ולממש עמדה ערכית עצמאית.
  הציבור העובד והלוחם חייב לעצב ממשל בו לא יהיה צורך במפלגות סקטוריאליות סחטניות, כדי להרחיקם מזיקתם לעטיני מאגרי התקציב הלאומי. היינו קרובים לכך בבחירות 2019 שלצערנו הוחמצה ההזדמנות בשל חולשת הדעת של מי מראשיה- אך אפשרי מאד בבחירות הבאות!
  התחזית שאתה מציג ש הממסד החרדי ישיג תקציבים חליפיים מחצרות היהודים בחול, אכן מהוה מקור לדאגה לחברה בישראל כאוטונומיה עצמאית, שלא לדבר על תחזית דמוגרפית בעייתית. גיוס בכוח- לא יתאפשר במדינה דמוקרטית כמו ישראל. אבל קיימים אמצעים אזרחיים נוספים שניתן לגייס למטרה זו, וסביר שרק השקעה חינובית ארוכת טווח ופתיחות לתקשורת- יכולים לחולל שינוי ערכי- במיוחד כאשר הדור הצעיר נחשף לזוועות הטרור. ומתחיל להבין את גודל האסון שהם ממיטים על ישראל.
  ,ותודה לתזכורת

 2. הבעיה היא בעם שלא תומך במפלגות דמוקרטיות. אין סיכוי שמדינת ישראל תשרוד עם כניעה לחרדים

 3. אתה צודק. זאת הדרך היחידה. אמנם ההצלחה לא מובטחת, וזה יהיה תהליך ארוך וקשה, אבל אין חלופות.

 4. חייבים לעבוד על שינוי לטווח ארוך ומאוד לעומק
  הרי הסיפור מתחיל בגיוס אבל יעבור לנושאים חשובים נוספים ומכאיבים לא פחות

 5. אתה ורבים כמוך מגליים התחשבות ואנושיות, והם צוחקים עלינו ויורקים לנו בפרצוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן