ההפיכה המשטרית קורית עכשיו!

כך נמשכת הפגיעה במנהל תקין ובמשרתי ציבור
תמונה של אילון
אילון גנור תמונה: חלה גנור commons.wikimedia.org

המחאה כנגד מה שכונה הניסיון להפיכה משטרית החלה בינואר 2023 עם פרסום ה"רפורמה המשפטית" שהציע יריב לוין, שר המשפטים בממשלתו של נתניהו.

המחאה פרצה כתנועת מחאה שורשית והמונית של מאות אלפי אזרחים. הם יצאו לרחובות מתוך הבנה שהממשלה מנסה לפגוע באושיית הדמוקרטיה שהיא הרשות השופטת, אחת משלוש הרשויות הבלתי תלויות בדמוקרטיה ליברלית.

להמוני היוצאים לרחובות היה ברור שאם תינתן לרשות המבצעת (הממשלה הנבחרת) השליטה על הוועדה למינוי שופטים, יעוקר מתוכן עקרון האי-תלות בין הרשויות ובעצם הרשות המבצעת תהפוך להיות הרשות היחידה הקובעת את סדרי העדיפויות במדינה. זאת בעיקר בגלל אופן הפעילות בכנסת, שהרי חברי הכנסת נתונים למשמעת קואליציונית וחייבים להצביע לפיה, משמע לא על פי צו מצפונם ולטובת האזרח, כי אם עם על פי החלטתה של הממשלה (הגוף המבצע) ובעצם בעיקר על פי החלטתו של ראש הממשלה. אם כן המשמעות הברורה הייתה שינוי צורת שלטון – מצורת ממשל דמוקרטית, שבה יש איזונים ובלמים, למצב שבו איש אחד על פיו יישק דבר.

המחאה הוכיחה בבירור שלהמון רב היוצא לרחובות יש משקל וכוח היכולים לשנות את החלטותיו של בנימין נתניהו. בזאת נוכחנו עם ניסיונו לפטר את שר הביטחון יואב גלנט, לאחר שזה ניסה להזהירו מהמשמעויות הביטחוניות החמורות של ניסיון ההפיכה המשפטית. באחת הודיע נתניהו על פיטוריו של גלנט, ולנוכח התפרצות זעם המונית של מאות אלפים שיצאו לרחובות כנגד צעד זה, נבהל וחזר בו.

כל זה לא מנע את השבת השחורה, ה-7 באוקטובר, שממנה, או מאירוע מסוגה, ניסה גלנט להזהיר את נתניהו. ההמשך ידוע ואנו מצויים כבר מעל ל-150 יום במלחמה הרסנית, קטלנית עם מעל ל-1,459 ישראלים הרוגים, מתוכם מעל ל-585 חיילים, והמספר גדל מיום ליום.

האם הנסיונות להפיכה משטרית נפסקו? כוונתו של מאמר זה לטעון שלא. הניסיונות נמשכים ביתר עוז בשיטות אחרות (לא דרך מערכת המשפט – בינתיים).

בחודשים האחרונים אנו נוכחים בניסיונות בלתי פוסקים לפגיעה במנהל התקין ובמשרתי הציבור המנסים לקיים ממשל תקין. יש להזכיר כי מנהל תקין הוא מנהל שבו מערכות חוקים כלליות ולא פוליטיות נשמרות על ידי פקידי הממשל התקין. ממשלה זו מנסה להשתלט על כל המערכות הכלליות במדינה ולהופכן לפוליטיות.

דוגמה בולטת היא ההחלטה להשעות את פרס ישראל הניתן כל שנה ביום העצמאות לתחומי החיים כולם, מדעי הרוח, מדעי המחשב, אמנות לצורותיה, מדעים מדויקים כפיזיקה וכימיה, רפואה וכו' וכו'. וזאת למה? כי נודע לשר החינוך ולראש הממשלה כי אייל ולדמן, יזם הייטק מוערך מאוד ברמה עולמית, נבחר לקבל את הפרס על ידי ועדה (אלה משרתי הציבור). היות שעמדותיו הפוליטיות בעניין ההפיכה המשטרית ידועות, אצל יואב קיש צץ החשש שמא ולדמן ימנף את במת קבלת הפרס להבעת עמדותיו הפוליטיות. מה עושים? פוגעים במנהל התקין ופשוט מבטלים את מתן הפרס כולו בנימוק מגוחך של האדרת הגבורה של הלוחמים (שבלאו הכי יקבלו אותות מופת, צל"שים ודרגות על גבורתם).

ועוד: לבית הספרים הלאומי, שהינו פנינה רוחנית השייכת לעם כולו, התמנה כיו"ר שי ניצן, מי שהיה פרקליט המדינה ומשנה ליועץ המשפטי לממשלה ובמסגרת תפקידיו אלה היה קשור להאשמות העומדות ותלויות בבית המשפט כנגד נתניהו. מה עושים? "בואו נפטר אותו, הוא יאשר להכניס לספרייה רק ספרים של השמאל", טענו נתניהו ואנשיו בניסיון השתלטות עוינת על עוד מעוז של משרתי ציבור.

לאחרונה פורסמו מסקנות ועדת החקירה של אסון מירון, וזו, בקצרה, הטילה אחריות על שר המשטרה, מפכ"ל המשטרה, שר הפנים וראש הממשלה בזמן האסון נתניהו, שטען בחקירתו "לא ידעתי לא ראיתי", כהרגלו. בעקבות המסקנות הוציא הליכוד הודעה ובה טען שמדובר במסקנות פוליטיות, לאור העובדה שאחד מחברי הוועדה הוא שלמה ינאי, לכאורה חברו ומקורבו של יאיר לפיד, שקיבל ממנו הצעה למינוי במפלגת יש עתיד. לפיד הגיב שפגש את ינאי פגישה אחת ויחידה ושינאי היה מקורבו של נתניהו וקיבל מנתניהו הצעה לתפקיד ראש המוסד. עוד שכחו גורמי הליכוד להזכיר שגם הרב האורתודוקסי קרליץ, שהיה ראש עיריית בני ברק, היה גם כן חבר בוועדת החקירה. בקיצור, גם כאן ניסיון לפגוע בוועדה שחבריה הם משרתי ציבור הממלאים את תפקידם, בניסיון להפוך הכול לפוליטי. 

ניסיונותיה של הממשלה הנוכחית להשתלט על כל תפקיד פקידותי בכיר בכל משרדי הממשלה בלי שמירה על שכבת פקידות בכירה שאיננה נגועה בפוליטיזציה מוחלטת, היא בעצם ניסיון הפיכה שלטונית. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. ביבי ולהקת המהנהנים הצוותים שלו, פועלים במרץ לפירוק הדמוקרטיה הישראלית

 2. השר לביטחון לאומי מגיע בניגוד לחוק למח"ש לתמוך בשוטר שהוזמן לתשאול או חקירה בקשר לירי למוות של קטין. והא השר יוצא נגד רשויות החוק והמשפט

 3. גם את מנכ"ל הדואר ניסה אמסלם להדיח למרות שהוא איש מצוין שבצע שינוייםמשהובילו לייעול רציני בדואר. אולם הוא לא הסכים לחלוקת גובים ולכן ניסו לפטרו . למזלנו ניסיון זה לא צלח בנתיים

 4. במקום שבו שחיתות ואיוולת נפגשים שם יושבים חברי גועליצית החורבן

 5. תפישת העולם של מנהיגי הקואליציה הנוכחית היא שמותר להם לעשות הכל כי השלטון בידיהם. ואף אחד לא יכול להטיל עליהם מגבלות. כך הם רוצים ואף אחד לא ימנע מהם. ממש מדאיג

  1. הפקידים לא שולטים. הם מוציאים לפועל את מדיניות הממשלה. מנכ"ל הדואר הוא פקיד שמנהל את דואר ישראל כדי שיתפקד כראוי. שדואר יגיע בזמן למשל. או הפקידים ברשות החברות הממשלתיות אמורים לפקח על החברות הממשלתיות שיתפקדו היטב התפקידים הללו אמורים להיות תפקידים של אנשים המבינים בניהול ולא ג'וב שניתן כצ'ופר לאיש מפלגה חסר חידורים מתאימים. זוכר שלא מזמן היה צריך לחכות חודשים להנפקת דרכון? אז זהו שזה לא צריך להיות כך. ועדות פרס ישראל בנויות ממומחים התחומים השונים נמחליטות למי מגיע פרס. אלו לא אמורים להיות פוליטיקאים או שלוחיהם שרוצים להיטיב עם המקורבים להם

 6. כתבת בדיוק כאשר כעת רוצים להכתיב לרמטכל את מי למנות לקצונה הבכירה

 7. כל פעם שהקואליציה מצליחה לעשות משהו שהאופוזיציה לא אוהבת, זה כבר מוכרז כהפיכה משטרת…

  1. אינני מסכים. לא מדובר פה באקט של הקואליציה הנוגד את האופוזיציה. מדובר באקט הפוגע במגילת העצמאות והפרדת הרשויות הבסיסית הקיימת בכל דמוקרטיה ליברלית. מה בקואליציה מנסה לעשות זה להכפיף את 3 הרשויות למנהיג אחד. מנהיג הרשות המבצעת. בעברית זה נקרא דיקטטורה

 8. מבחינתי ההפיכה המשטרית כבר התרחשה ביום הבחירות האחרונות

 9. בכל המישורים בכל התחומים כל הזמן אפילו בזמני מלחמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן