פחות אידיאולוגיה ויותר שחיתות

מי יהיה היורש של נתניהו ויעמוד בראש הליכוד?
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

יכול אתה לרמות כמה אנשים כל הזמן, או את כל האנשים כמה זמן, ואולם אינך יכול לרמות את כל האנשים כל הזמן", אמר נשיא ארה"ב אברהם לינקולן. אבל כמו לרוב הכללים גם לכלל זה יש יוצאים מהכלל. כמה מגדולי הרמאים בהיסטוריה הצליחו לרמות הרבה אנשים הרבה זמן.

המקרה של ברנרד מיידוף מעניין במיוחד. בספרם, "תורת ההונאה מניפולציות והולכות שולל בתחום הכלכלי", תיארו שני חתני פרס נובל לכלכלה, ג'ורג' אקרלוף ורוברט שילר, את התנהלות הרגולטור בארה"ב במקרה של מיידוף.

מיידוף הציג תשואות חודשיות חיוביות קבועות, והסביר אותן כמכירת אופציות ברווח. מומחה השקעות בשם הארי מקרופולוס חשד בזיוף. על פי ניתוח של מקרופולוס, מיידוף היה צריך לקנות יותר אופציות מאשר הוצעו למכירה בבורסות בארצות הברית.

מקרופולוס פנה לרגולטור האמריקאי במטרה להציג את החשדות והניתוחים שלו. אולם מיידוף היה רמאי כה מוכשר, שהרגולטור סירב לבדוק את טענותיו של מקרופולוס. במקום זה חשד בו שהוא מונע מתוך קנאה במיידוף. התוצאה הייתה חמש שנים נוספות של רמאות שעלו בסכומים אסטרונומיים למשקיעים, רובם יהודים עשירים, שנתנו אמון ברמאי. רק אחרי חמש שנים נתפס מיידוף ונידון למאסר רב שנים.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נמצא במצב דומה למצב של מיידוף חמש שנים אחרי שמקרופולוס התלונן.

מנהיגי מדינות בעולם וראשי חברות עסקיות אינם מאמינים לו. מנכ"ל סוכנות הדירוג מודי'ס אמר זאת באופן בוטה. גם הידיד הטוב ביותר של ישראל בעולם, נשיא ארצות הברית ביידן, אמר דברים דומים באופן עדין יותר. יותר מ-70% מאזרחי מדינת ישראל אינם מאמינים לאף מילה שלו.

לכל אותם האנשים ברור שמר נתניהו שם בעדיפות העליונה את האינטרסים האישיים והפוליטיים שלו, גם במחיר המשך קיומה של הממשלה הגרועה ביותר בתולדות מדינת ישראל. הוא אינו לוקח אחריות על אירועי שבעה באוקטובר, ומבקש להימנע בכל מחיר מהרשעה במשפטים הפליליים שלו.

מצבה הביטחוני והכלכלי של מדינת ישראל מעניין אותו הרבה פחות. גם הנטבחים והחטופים מעוטף עזה והמפונים מהעוטף ומהצפון אינם בראש מעייניו.

כפי שקרה למיידוף, גם נתניהו לא יוכל להמשיך לכהן בתפקיד ראש ממשלה, כשברור לגמרי שההימנעות שלו מקביעת אסטרטגיה ליום שאחרי גורמת נזקים עצומים למדינת ישראל והיא נובעת ממניעים אישיים.

נוסף על כך, החזית שנתניהו ומקורביו פתחו נגד הרמטכ"ל וצה"ל, ראש השב"כ והמוסד במטרה להעביר אליהם את האחריות למעשיו של נתניהו, האיש שהמציא את הקונספציה של חיזוק חמאס והחלשת הרש"פ ויישם אותה בשטח במשך שנים ארוכות, גורמת נזקים קשים למדינת ישראל בזמן המשבר הגדול בתולדותיה.

אם כן, מי עתיד לרשת את נתניהו ולעמוד בראש הליכוד? בעבר היה הליכוד מפלגת ימין אידיאולוגית. אפשר היה לתמוך בה ואפשר היה להתנגד לה, אבל היה ברור שהאנשים המובילים בליכוד מאמינים בתפיסת העולם הזו ולא מונעים על ידי טובות הנאה אישיות.

בליכוד בראשות נתניהו התפתחה תפיסה של פחות אידיאולוגיה ויותר שחיתות וטובות הנאה אישיות. זה המודל שהציב נתניהו, ראש המפלגה. ויש מי שבחרו ללכת בעקבות המנהיג.

המנהיג דרש גם נאמנות אישית ללא תנאי. ח"כים ושרים רבים העדיפו לאמץ את המודל. על מנת להמשיך להיות בשלטון חבַר הליכוד לקנאים משיחיים קיצונים תומכי הרב כהנא. בעוד שבעבר יצאו חברי הכנסת ושרי הליכוד בראשות יצחק שמיר מהמליאה בכל פעם שהרב כהנא דיבר, היום הפכו הכהניסטים של עוצמה יהודית לשותפים בכירים של הליכוד.

שתי המפלגות רצו במשותף בכמה רשויות מקומיות בבחירות המוניציפליות שנערכו לאחרונה, והשר איתמר בן גביר, שהורשע בבתי משפט בעבירות חמורות, שולט ביחד עם בצלאל סמוטריץ בקבלת החלטות בממשלה.

אלה שוויתרו על דעתם העצמאית לאורך שנים אינם יכולים לעמוד בראש הליכוד. לשר הביטחון, יואב גלנט, שהעדיף את האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל , אין מספיק תומכים בליכוד.

מצב זה מעמיד את הכהניסט איתמר בן גביר כמועמד להצטרף עם תומכיו לליכוד ולהיות בעל הסיכויים הגדולים ביותר להנהיג את המפלגה הזו אחרי נתניהו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. תודה על תגובתך. יש גם ברירות אחרות פרט לשני האנשים הללו. היו כבר לא מעט ראשי ממשלות במידנת ישראל שהעדיפו את טובת אזרחי מדינת ישראל.

 1. אכן-זו שאלת השאלות שרוב הציבור מתחבט בה. אני תומך בחיבורבין כחול- לבן (שאני מצפה שישובו להתאחד כי אז יש להם רוב ברור בכנסת ומכאן יוכלו לבחור מפלגות נוספות כמו הליכוד (ללא נתניהו) ועם 70 מנדטים יוכלו לנסח סדר יום מחייב, להעלות את אחוז החסימה ל 5-7 אחוז כדי ליתר את הצורך במפלגות לשון מאזניים סחטניות. אחרום יכולות להצטרף על בסיס המצע המשותף ללא קבלת כול הנחות סקטוריאליות.
  מועמדים פוטנציאליים לרשות הממשלה יכולים להתמודד גנץ ולפיד אך בהחלט יתכן ויתקבל מועמד מבחוץ כמו בנט שכבר הוכיח את יכולתו להתמודד עם התפקיד הזה. נכון לעכשיו אינני רואה אף מועמד אפשרי לרשות מקרב הליכוד. הטובים שבהם נטשו זה מכבר, ואלו שנשארו- איש מהם אינו ראוי לתפקיד הזה כי מבחינתי כול מי שהפגין מוכנות לקבל את חוק הפטור מגיוס- הוא פסול לעד מכול תפקיד ציבורי. זה התרחיש הכי אופטימי שאני יכול לעלות על הדעת בנקודת הזמן הזו.

 2. איני יודע מי אתה גדעון שניר, חוק הגיוס, זה מה שמטריד אותך? חחח. מה עם הנסיון להרוס את מערכת המשפט? מה עם המחדל הבטחוני הנורא? מה עם השקרים הבלתי פוסקים שעליהם מדבר אבי רוזנטל? מה עם המשיחיות של בן גביר את סמוטריץ? מה עם חוסר האנושיות הנורא בהתנהלות מול עזה וגם ביהודה ושומרון …. מה עם …. ?

 3. האח התאום של נתניהו הוא טראמפ, שהצליח להונות מעל 73 מיליון בוחרים שיבחרו בו בבחירות של 2020, אבל זה לא הספיק, וביידן ניצח ברוב של מעל 81 מיליון בוחרים, וברוב של 306-232 אלקטורים. מאז, טראמפ הואשם ב-91 אישומים פליליים ב-4 בתי משפט: בניו יורק, בוושינגטון הבירה, במדינת ג׳ורג׳יה, ובפלורידה, וזאת בנוסף למשפטים אזרחיים שבשניים מהם כבר הפסיד ונקנס במעל $500 מיליון. וכעת, הוא ביקש חסינות מלאה מביהמ״ש העליון של ארה״ב ורץ לנשיאות שוב.
  הדמוקרטיה בארה״ב, כמו זו בישראל, עדיין נמצאת בסכנה ממשית שרודן ישתלט תוך ניצול ציני של נורמות דמוקרטיות, יעלה לשלטון, ויבטל את הדמוקרטיה. זוהי הסכנה הגדולה ביותר עבור אורח חיים מתקדם, חופשי, ליברלי, ושיוויוני.
  הדמוקרטיה בארה״ב ניצלה וטראמפ לא יבחר, כי יש בארה״ב עדיין שלטון חוק ויש חוקה פדראלית וחוקה לכל מדינה עליהם מבוסס שלטון החוק, ומעל הכל, יש עדיין תרבות דמוקרטית חזקה.
  זהו המודל ישראל צריכה לחקות – כינון חוקה דמוקרטית וחיזוק מערכת החוק – כדי שנוכל לשרוד במדינה שאוכלוסייתה הפכה שיבטית יותר מתמיד.
  הפתרון איננו במציאת ״מנהיג״, אלא בכינון מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, ובכינון שלטון ותרבות חוק דמוקרטיים בשתי המדינות.
  יתכן וזה נשמע אוטופי, אבל זה החזון שיפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ואת הסכסוכים השיבטיים במדינת ישראל, לטובת כלל אזרחי ותושבי המדינה, for the common good.

 4. מחליפי ביבי הם אפסים, אבל גם ראשי האופוזיציה הם כאלה
  טרגדיה

 5. ניתוח חד חלק ומדויק. 2 מדינות ל 2 עמים תוך קביעת גבולות מוסכמים על ידי שני הצדדים

 6. המחליף של ביבי רצוי שיהיה כיסא ריק. כך יורם לנו הכי פחות נזק כאשר בוחנים את האלטרנטיבות

 7. לגיטימי לגמרי, לא להצביע לנתניהו.
  זה דמוקרטיה.
  אבל מהיכן להאשים את נתניהו ברמאות כמו 'מיידוף'?
  כל מי שאיני סובר כמוהו הוא נוכל ופושע ?
  זה לא דמוקרטיה…

  1. יוסי תודה על תגובתך,
   צר לי שאתה בין המעטים שעדיין מאמינים לשקרים של מר נתניהו. יותר מ-70 אחוז מאזרחי מדינת ישראל כבר לא מאמינים לאף מילה שלו אחרי ששיקר כל כך הרבה פעמים. כל ראשי מדינות המערב ורוב מנהלי חברות בינלאומיות אינם מאמינים לו. גם ראשי המועצות המקומיות בגבול לבנון.
   מקווה שתבין בעצמך שהאיש יגיד תמיד את מה שמקדם את האינטרסים האישיים שלו.

 8. אני עוד לא רואה אותו הולך. הוא מקווה שיוותרו נסיבות שיאפשרו לו להישאר. וזה יכול לקרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן