פשוט והגיוני

כל הסיבות לכך שנתניהו צריך להיות מחוץ לפוליטיקה
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

השמות של שלושה ספרי ברידג' שכתבתי מסתיימים במילים "פשוט והגיוני". התפיסה שלי היא שכשמשהו פשוט והגיוני, קל להבין אותו, פחות צריך לזכור אותו ובעיקר אין סיבה לסבך במקום שזה יהיה פשוט. כשמסובך קל לטעות ולהתבלבל.

לולא היה מאמר זה עוסק בנושא חיוני ומהותי כל כך, הייתי עושה את מה שאני עושה בדרך כלל: מחבר בין נושא המאמר לבין עולם הברידג'.

מדוע זה כל כך פשוט והגיוני שנתניהו צריך להיות מחוץ לפוליטיקה הישראלית?

אדם שיש נגדו חקירות פליליות לא יכול לכהן בתפקיד ראש ממשלה

נתניהו עצמו היטיב לתאר זאת כשהיה מדובר בראש הממשלה אהוד אולמרט. אין ספק שראש ממשלה שעסוק בחקירות משטרתיות נגדו אינו יכול להיות ראש ממשלה במשרה מלאה והוא מוטה ומוסח בגלל העיסוק בחקירות. כמובן הדבר נכון עוד יותר משהוחלט להגיש נגדו כתבי אישום ומתנהל משפט.

למרות זאת בנימין נתניהו הצליח להישאר בתפקיד ראש ממשלה והתנהלותו הוכיחה בעקביות שהימלטות מאימת הדין חשובה לו יותר מכל דבר אחר. הוא האשים את כל המערכות שטיפלו בחקירות וניסה לפגוע בהן – היועץ המשפטי לממשלה, משטרת ישראל, הפרקליטות, בתי המשפט, העיתונות החופשית.

מערכות בחירות רבות ומיותרות

במקום להתפטר, נתניהו גרר את אזרחי מדינת ישראל למספר רב של מערכות בחירות מיותרות. לא הייתה בעיה להקים ממשלה יציבה בלי מר נתניהו, אבל הוא הניח בצדק שכהונה שלו כראש ממשלה עשויה לאפשר לו לדחות את הקץ במשפטים המתנהלים נגדו.

ההפיכה המשפטית

בממשלה הנוכחית קידם את ההפיכה המשפטית, שתכליתה ביטול העצמאות של הרשות השופטת. הוא עשה זאת ממניעים של טובתו האישית. אמנם כשמונה לתפקידו כשהוא נאשם בפלילים התחייב לא לעסוק בנושאים שיש לו בהם ניגוד עניינים, אך אז הודיע שהוא מתערב בנושא ומפר את התחייבותו.

פיטר את שר הביטחון יואב גלנט רק משום שגלנט דאג לביטחון מדינת ישראל

תרבות השקר

המציא את תרבות השקר, שעל פיה כל מה שלא מתאים לאינטרסים האישיים ולאינטרסים הפוליטיים שלו לא קיים, למשל ההשלכות הכלכליות הקשות של ההפיכה המשטרית והאיומים הביטחוניים שעליהם ניסו להתריע גלנט ואחרים במערכת הביטחון.

האשם העיקרי באסון הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל ב-7 באוקטובר

סדר עדיפויות

האסון לא שינה את סדר העדיפויות שלו והוא הציב כמטרה הראשונה במהלך המלחמה את שלמות הקואליציה שלו.

אחריות

סירב להכיר באחריותו וניסה להטיל את האחריות על הדרג הצבאי והביטחוני.

היום שאחרי

סירב להציע מתווה ליום שאחרי המלחמה. בכך פגע באינטרסים של מדינת ישראל וביחסים עם ארצות הברית ועם מדינות ערביות מתונות.

לא העמיד ולא מעמיד את החזרת החטופים מעזה בחיים כמטרה במלחמה בעזה

רק עקב לחצים ובאיחור רב הוסיף את המטרה הזאת כמטרה למלחמה. הסיכוי לחלץ חטופים חיים בימים הראשונים למלחמה היה גדול יותר והוחמץ משום שנתניהו לא הגדיר את החזרתם כמטרה בימים הראשונים למלחמה. גם היום הוא מעדיף את השותפות עם סמוטריץ' ובן גביר על פני החזרת החטופים.

מתעלם מבעיות המפונים מהעוטף ומצפון הארץ

הרשימה הזו היא רשימה חלקית, אבל יש בה סעיפים שדי באחד מהם כשלעצמו על מנת להצדיק את היעלמותו של נתניהו מהפוליטיקה הישראלית לתמיד.

יש אמת במשפט "מטאטא חדש מטאטא טוב". אחרי שנים רבות כל כך של נתניהו בראשות הממשלה הגיע הזמן להחליפו באדם ערכי שטובת אזרחי מדינת ישראל בראש מעייניו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. הסבר הגיוני איננו כלי שכנוע. במציאות שלנו גם לאמת הצרופה אין ערך. אחד מנהיג וכל היתר עושים כמצוותו מבלי לחשוב אפילו

  1. תודה על תגובתך. אין אשליות שהוא ילך מרצונו הטוב. אפילו גולדה מאיר, שנבחרה שוב אחרי מלחמת יום הכיפורים לא הלכה ללא הפגנות מסיביות.
   אם אנחנו חפצי חיים, צריך ללחוץ עליו באמצעות הפגנות ואמצעים לא אלימים אחרים עד שלא יהיה בפולליטיקה הישרארלית.

  1. תודה לע תגובתך. לא טענתי שתומכיו של נתניהו פועלים בהיגיון. ההיגיון של נתניהו פועל באופן דומה להיגיון שלנו רק הנחת הבסיס שלו שונה. הנחת הבסיס שלו היא שטובתו האישית קודמת לכל דבר אחר.

 2. הגיון זה לא דבר מוחלט. מה שהגיוני מאד מבחינתי כלל לא הגיוני מבחינתך

  1. צור, תודה על תגובתך.
   זה לא הגיוני רק מבחינתי. זה ההיגיון שמאפיין כל מדינה דמוקרטית, כולל מדינת ישראל לפני נתניהו. זו הסיבה לכך שהביא ללחץ על גולדה מאיר להתפטר מראשות הממשלה למרות שנבחרה שוב אחרי מלחמת יום הכיפורים. זה ההיגיון על פיו אהוד אולמרט התפטר מראשות הממשלה כשהיה תחת חקירות פליליות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן