בחירות בשנת 2024 – צו השעה!

תשובות לתגובות הקוראים בעניין הקדמת הבחירות
תמונה של מיקי
מיקי גור

לאחרונה פורסמו באתר זה שני מאמרים מפרי עטי הקוראים להיערך לבחירות מוקדמות: "מה למדנו מהריאיון של איזנקוט ב'עובדה'" ו"חייבים להקדים את הבחירות כדי שישראל תצא לדרך חדשה". במאמר זה אשיב לתגובות ולהערות שקיבלתי מקוראי המאמרים.

"בחירות תגרומנה לקרע ביחידות צה"ל" – אני משוכנע שטענה זו חסרת שחר. בשנת 1969 שירתי בגדוד 66 (צנחנים מילואים, חטיבה 55) בגדוד שירתו ימנים מושבעים לצד שמאלנים מושבעים כמוני. באוקטובר 1969, בעיצומה של מלחמת ההתשה, נערכו בחירות לכנסת והן לא השפיעו כהוא זה על הלכידות, החברות, המוכנות ורוח הקרב של הגדוד. כיום, ללא בחירות, קיים קרע אדיר בחברה האזרחית אך, ככל הידוע, קרע זה אינו משפיע כהוא זה על צה"ל. הדינמיקה החברתית בתוך יחידה צבאית גוברת על הפוליטיקה.

"אין היגיון לקיים בחירות בעיצומה של המלחמה" – בעת כתיבת שורות אלה המלחמה בעיצומה ואף על פי כן נערכות החודש בחירות לרשויות המקומיות. כאמור, בעבר כבר נערכו בחירות בעת מלחמה. אכן, אין היגיון לקיים בחירות כאשר מאות אלפי בוחרים מגויסים למילואים כפי שהיה בשלושת חודשי הלחימה הראשונים, אך יש לקוות שתרחיש שבעה באוקטובר לא יארע שנית. ההיגיון אומר כי יש לקבוע מועד מוסכם לבחירות בסוף שנת 2024. יהיו אלה בחירות בהליך מקוצר ובתקציב מוגבל. ואם, חלילה, תתרגש עלינו שוב מלחמה בעצימות גבוהה שתצריך גיוס מילואים נרחב, הכנסת תשכיל לבטח לקבוע מועד מוסכם אחר.

"אין כל סיבה שלא לקיים את הבחירות במועד הקבוע בחוק, בשנת 2026" – זוהי טענה מקוממת במיוחד. אכן נערכו בחירות בשנת 2022 אבל האסון שפקד את מדינת ישראל בשבעה באוקטובר הינו אירוע מטלטל שלא היה כמותו. ולמעשה הוא האסון המחריד ביותר שהתרחש במדינת ישראל מיום הקמתה. במציאות נורמלית, כל השרים, ולמצער כל השרים שכיהנו בקבינט המדיני-ביטחוני, היו צריכים להודיע כי יתפטרו מתפקידם מרצונם בתום המלחמה. האסון אירע במשמרת שלהם ואין כל חשיבות למדידת גודל אחריותם ולמידתה. ההידבקות של נתניהו וחבריו לכיסאותיהם היא מעשה בלתי מוסרי בעליל. הסקרים מלמדים כי שלושה מתוך כל ארבעה ישראלים סבורים כי יש לקיים בחירות בהקדם וכי על נתניהו ללכת הביתה.

"בעת הזו, על גנץ ואיזנקוט להישאר בממשלה ובקבינט" – זוהי טענה שאני מסכים לה בהחלט. יש חשיבות עצומה להשתתפותם של שני הרמטכ"לים לשעבר בקבינט המלחמה. לבטח בטרם שוחררו החטופים וגם לאחר שכל החטופים ישוחררו בע"ה. עם זאת, אין כל סתירה בין המשך השתתפותם של גנץ ואיזנקוט בקבינט לבין קיומן של בחירות לכנסת בהקדם. גם המפלגות החברות בקואליציה מתחרות זו בזו בבחירות אך ממשיכות לשתף פעולה בממשלה.

"אין כל סיכוי שהקואליציה הנוכחית תסכים לבחירות מוקדמות" – אכן, קשה לנבא כי קואליציית ה-64 תתפרק או תחליט מרצונה על בחירות, אך ברוחו של ספר משלי יש לאמור: "כי בתחבולות תעשה לך בחירות". בכוחם של גנץ ואיזנקוט לאלץ את נתניהו להסכים לבחירות מוקדמות. לשם כך עליהם לרתום את ארגוני המעסיקים ואת ההסתדרות לדרישה לקיים בחירות מוקדמות וזו בהחלט משימה שאפשר להצליח בה. נתניהו לא יוכל לדחות את הבחירות כאשר ירחף מעליו איום בהשבתת המשק כולו.

לסיכום, בחירות חדשות לכנסת בשנת 2024 הן צו השעה. לאחריהן תוקם ממשלה חדשה שתשקף נאמנה את רצון העם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. עליהם לרתום את ארגוני המעסיקים ואת ההסתדרות לדרישה לקיים בחירות מוקדמות וזו בהחלט משימה שאפשר להצליח בה. נתניהו לא יוכל לדחות את הבחירות כאשר ירחף מעליו איום בהשבתת המשק כולו.
  ההסתדרות אינה אמורה להיות גורם פוליטי והפלת הממשלה.

  אם ההסתדרות מפילה ממשלה, אז זהו אינו ארגון עובדים [עם כל ההגנות של עובדים] אלא ארגון פוליטי.
  ההסתדרות לא תוכל להתלונן שמחר הימין ינסה לצמצם את כוחה של ההסתדרות.
  טעות קריטית מצד ההסתדרות אם היא תיכנס לפעילות פוליטית.
  הפוליטיקאים יפרקו אותה ובצדק.

 2. ליוסי

  רוב העם, על פי כל הסקרים, רוצה בבחירות וגם בהחלפת נתניהו.

  לאחר אסון שלא היה כמוהו והסירוב של נתניהו להסיק מסקנות אי אפשר להמשיך כרגיל, כאילו לא קרה כלום.

  גם כשנתניהו החליט לחולל הפיכה משטרית ההסתדרות והמעסיקים חברו לבלימת המהלך האנטי דמוקרטי והצליחו.

  האם ניתן להמשיך ולתת למי שהאסון קרה במשמרת שלו להמשיך ולהנהיג את המדינה עד 2026?

  זו חובה מוסרית של ארגוני העובדים וארגוני המעסיקים לחבור ולאמור את דברם.

  בחירות הן צו השעה והעם יאמר את דברו.

 3. מאין הביטחון שהבחירות יביאו תוצאות שיאפשרו התנהלות יותר טובה?

 4. למיקי גנור – צו השעה הוא לחסל את היכולת הצבאית והשלטונית של החמאס בעזה ובאיו"ש. אח"כ לעשות אותו דבר לחיבאללה בלבנון. בחירות עכשיו בישראל רק ידרדרו את מצבנו. זה לא ברור? זה מה שחסר לנו עכשיו? אם ליכודניק אחר יחליף את ביבי בשלטון זה ייטיב במשהו את מצבנו?
  בקיצור – מספיק עם פנטזיות למרות שאומרים שרוב הציבור רוצה שיחליפו את ביבי.

 5. התלבטתי עד לא מזמן בסוגיה הזאת
  עד שראיתי כמה ביבי מפחד מאופציית הבחירות
  מה שהוכיח לי שזאת הדרך בה צריך ללכת

 6. עושה רושם שחבורת ה-64 נחושה להמשיך ביחד, ואם יתמידו בכך שום דבר לא יעזור

 7. כל יום שעובר ורואים את התנהגות נתניהו כלפי גנץ ואייזנקוט, מחדד את הצורך בבחירות. אל תשכחו שזה גם תהליך שדורש הכנה לא קצרה

 8. בסופו של דבר, בשל המציאות שהולכת ומתקדרת תהיינה בחירות לפני המועד הסטנדרטי שכבר מזמן לא התרחש

 9. לאף אחד ממנהיגי ממשלת 64 אין אינטרס לוותר על גן העדן שעליו השתלטו. למה אתם חושבים שהם יוותרו.

 10. אז ילך נתניהו ויבוא לוין מה תרוויח בזה ?
  בנוסף גם איתמר בן גביר יתחזק מאד, חלומות באספמיה שגוש שמאל מרכז יחזור לשלוט כאן אחרי מה שקרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן