מפלגת הביביזם

אובדן הרלוונטיות של הליכוד
תונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

לליכוד שורשים עמוקים הנטועים בארץ ובחברה שנים הרבה. החל ממורשתו של זאב ז'בוטינסקי, המשלבת הדר בית"רי וערכים כמו חירות האדם, צדק חברתי ועליונות המשפט, והמשך במנהיגות ובכריזמה המופלאה של מנחם בגין, שהצליח ליצור תנועה גדולה, עממית ורחבה שהיוותה בית להרבה עמך ישראלים, שהרגישו מנוכרים במשך שנות שלטונה של מפא"י. בית זה התאפיין בחמימות, בתחושה של שותפות ובהתלהבות. אוהדי הליכוד לא היו מקשה אחת, ניתן היה לאפיינם כבעלי השקפה ימנית שחלקם מסורתי וממוצא מזרחי, אך לא נעדרו ממנו תומכים ליברלים וחוגים רחבים אחרים בחברה. חשוב להדגיש שהצבעה עבור הליכוד היוותה מסורת שעברה מאב לבן, ומכאן החוזק שלה.

מכל ערכי הליכוד לא נותר כמעט דבר. המוטו המרכזי של המפלגה בשנים האחרונות היה עליונות המנהיג. בלשון אחרת – ביביזם.

דרכה של מפלגה עממית ורחבה כמו הליכוד אמורה להשתלב עם טובתם של חוגים ואוכלוסיות רחבות בעם. בפועל, דרכה של המפלגה בשנים האחרונות התאפיינה בשורה של תופעות שהחלישו מהותית את המדינה, את הכלכלה, את החברה וגם את צה"ל. ואלו הן:

נתניהו אילץ את המדינה לעבור סאגה של ארבע מערכות בחירות מתישות ויקרות. המוטו – הישרדות אישית. טובת המדינה לא הייתה קריטריון.

נתניהו לא מקבל אחריות על דבר. הוא מתח ביקורת נוקבת על ראשי ממשלה אחרים, אך כאשר הדבר נוגע אליו הוא אינו אחראי. מוסר כפול והעדר אמינות ומנהיגות.

מרכז הליכוד מתאפיין כחבורה של עסקנים נהנתנים שעושים את המיטב עבורם ועבור מקורביהם. חלוקת ג'ובים הוא המוטו ללא קשר לתפקוד המערכות ולאיכות האנשים המנהלים אותן. כראש ממלכת הג'ובים מככב שר הגרעין, שבז לכל דבר שכרוך במנהל תקין, בערכים, בטובת הציבור ובאיכות התוצאות.

הקואליציה שבנה נתניהו גרמה לכך שמפלגות קיצוניות שולטות בסדר היום הלאומי, החברתי והכלכלי. אותה קואליציה התנהגה בפועל כמו אופוזיציה. ח"כים ושרים עסקו בהשמצות, בפילוג, בשיסוי, בהכפשת כל מי שלא הסכים עם דעתם, בניבול פה ובתרבות שיח של שוק. בדרך הם קראו תיגר על המוסדות שעמדו בבסיס המדינה שלנו. בית המשפט, צה"ל, ערכי יסוד, חוקים ואפילו מגילת העצמאות נדרסו תחת מגפיהם הגסים. אגב כך הם זלזלו באמריקה, במפקדי צה"ל, בבית המשפט ונתנו נשק ל-BDS ולתובעים בבית המשפט בהאג.

לא ניתן לשכוח את המהפכה המשפטית שקרעה את העם, את החלוקה הנדיבה ונטולת העכבות של כספי ציבור לחרדים, את הניסיונות לחוקק חוקים שיאפשרו לחרדים לא להתגייס לצה"ל, את ההדתה במרחב הציבורי, את אמירותיה המקוממות של חברת הכנסת גוטליב, את הביצועים "המרהיבים" של השר לביטחון לאומי,  ועוד רבים ולא טובים.

הליכוד לא טיפל בכלכלה ואפשר ליוקר המחיה לגאות. מבקר המדינה התייחס לכך בדו"ח האחרון, תוך ציון העובדה שהמחירים אצלנו בענף המזון לדוגמה גבוהים ב-37% מהמחירים במדינות ה-OECD. לדברי המבקר: "לא נעשתה פעולה מהותית כלשהי כדי לבלום את יוקר המחיה". אין גם ציפייה שהתקציב החדש שנבנה בימים אלה יחזק את השוויון בעם ואת החוסן הלאומי.

הממשלה ומערכותיה לא תפקדו כלל בחודשים הראשונים של המלחמה. מבקר המדינה פרסם על כך דו"ח חמור. תפקוד כושל זה הוא גם נגזרת של מינויים בלתי ראויים, כושלים ומיותרים של נתניהו, שעשה הכול כדי לאייש את משרדי הממשלה באנשים שאינם מתאימים להם.

ולא נאמרה כאן מילה על החלשת צה"ל, על הזלזול בטייסים, על השימוש התדיר במילה בוגדים, על אטימת האוזניים לבקשותיהם של האלופים לשטוח את חששותיהם ועוד.

בזמן מלחמה מן הדין שיתחזק מעמדו של המנהיג, כמו לדוגמה צ'רצ'יל, רוזוולט, בן-גוריון ואחרים. ראו נא את הירידה במעמדו של מר נתניהו בעצם ימי המלחמה. הוא קוצר את הפירות הבאושים של מנהיגותו.

אם מפלגת הליכוד חפצת חיים, עליה לפרק את המנגנונים הקיימים, לבנות מרכז מפלגה אחר ושונה ולכתוב מצע חדש הכולל ערכים התואמים את תפיסותיהם של האבות המייסדים של התנועה. עם ישראל זקוק למפלגה לאומית, חברתית וערכית בדמות הליכוד של פעם, ולא לביביזם, שמוטב שייעלם מן העולם ומהר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. הכל נכון עד כאב ! אל נא נשכח את עשרות אלפי הנהנתנים ומחזיקי הג׳ובים ומשפחותיהם, והם הם חברי מרכז הליכוד שלא יירצו לגדוע את הענף עליו הם יושבים, ומהם הם מושיטים ידם לקטוף את פירות העונה הרב שנתית.
  המסקנה שלך ברורה והלוואי והשיני יגיע, אך די לראות את התנהלות חברי הליכוד עד האחרון שבהם, ולהבחין שהם לא בכיוון. בהצלחה.

  1. הסיאוב יכריע אותם, במוקדם או במאוחר. היום הם בקושי סניף של עוצמה יהודית. תודה לתגובה

 2. מאמר טוב ונכון. אבל כנראה שנעים מאד להיות שבוי בפנטזיות. הליכוד אף פעם לא היה מפלגה אידאולוגית. אולי בזמן בגין. ב- 77 הליכוד עם בגין וארליך לא זכו בבחירות אלא מפא"י (המערך) ההיסטורית קרסה בגלל שחיתות. עיין ערך ידלין, עופר, לוינסון וכיו"ב. גם השלום עם מצרים המיוחס לבגין למעשה היה פרי של מלחמת יום כיפור והחל להתרקם במפגש דיין עם תוהמי במרוקו. כיום, בשל חולשת המנהיגות, מניפולטור כמו ביבי הצליח להשתלט על הליכוד. הסיכוי שהליכוד יפרק בעצמו את מבנה ה- 64 שמתחזק לביבי את השלטון שואף לאפס.
  למעשה במשפט האחרון של המאמר אתה סותר את עצמך. אתה כותב: "אם מפלגת הליכוד חפצת חיים" וכו', עליה להתפרק, לבנות מרכז חדש, לכתוב מצע חדש ועוד. במילים אחרות אתה דורש מהנהגת הליכוד להתאבד פוליטית ולמסור את המפתחות לקופה הציבורית לאחרים. זה לא יקרה.

 3. כל מלה!
  נראה שהמשפחה המנהלת את המדינה תופסת אותה כחברה כלכלית השייכת למשפחה, ושכל תפקידה הוא להניב כ כ כ (כסף, כבוד, כוח) למשפחה ולבעלי המניות של החברה, הלא הם 64 המנדטים תאבי הממון והשלטון. הגיע הזמן לסלק את ההשתלטות העויינת הזו. עם ישראל ומדינתו הנפלאה על ערכיה ומטרותיה שייכים לכל היהודים.

 4. בימים האחרונים אני מגלה סימנים בדברים של ביבי ובהתנהגות שלו, שאין לו כלל כוונה להודות בכשל, או לעזוב את תפקידו. לא בטוח שלא יהיו לו הרבה תומכים

 5. נכון, ואוסיף ואומר שמבחינתי- כול חברי הליכוד שחתמו במסגרת ההסכמים הקואליציונים לאשר חוק הפוטר את החרדים מחובת שירות ביטחוני, אפילו אם יגידו שעכשיו בעקבות המלחמה החוק הזה לא יעלה להצבעה- עצם העובדה שהיתה להם המוכנות לכך לפני שנה, מבחינתי -הם פסולים מכול שירות ציבורי לעד!

 6. ביבי,על מנת לשמור על "כ"ס המלכות" שלו נשלט ע"י משפחתו והקיצוניים,המהפך יגיע בקרוב.

 7. לא מפלגה. אין אצלנו מפלגות. מדובר בחבורות שלעל אחת יש מנהיג שליט יחיד.

   1. שלום ישראל
    אנו נמצאים במשבר מנהיגות מתמשך של מפלגות מהמרכז ימין מרכז ומרכז- שמאל ובעצם כל הגוש המרכזי של מה שהיה מפלגת כחול לבן והליכוד.האינטרסים האישיים גוברים על הממלכתיים וכל גוש פוליטי מנסה לסגור מינימום מקסמלי של 61 מנדטים על מנת לשלוט באמצעות מפלגות קיצון ואז לא מחזיק מעמד יותר משנה וחצי….
    כשנעבור את התקופה הקשה הזו אפשר רק לקוות כי המערכת הפוליטית תעבור סנכרון מחדש ונראה מנהיגות אחרת,ראשית פרגמטית,ישרה;לא מסובכת בפלילים וכזו שיודעת לאחד ולגשר.מנהיגות שיודעת להקיא מקירבה חברי כנסת שתכליתם לפלג ולשקר ולהסתתר מאחורי חסינות פרלמנטרית.
    אם זה לא יקרה אזי לא למדנו כלום מאירועי 07.10

    1. תודה דודי יקר. לאחרונה אלו הם ראשי מפלגות ששולטים במהלכים. לא מצע, לא דרך, לא אידיאולוגיה. כלום. וככה אנחנו נראים.

 8. לליכוד אין קשר לשום מפלגת ימין אידאולוגית בעבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן