בחירות עכשיו

חייבים להקדים את הבחירות כדי שישראל תצא לדרך חדשה
תמונה של מיקי
מיקי גור

ב-12 ביולי 2006 פתח ארגון חיזבאללה בהפגזה ארטילרית על יישובי גבול הצפון. במקביל נורו טילי נ"ט אל עבר שני רכבים מדגם האמר של צה"ל. ככל הידוע, חמישה חיילי צה"ל נהרגו מייד מירי הנ"ט. הגופות של שניים מהם, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, נחטפו ללבנון. מתקפה זו הביאה לפתיחתה של מלחמת לבנון השנייה שנמשכה 34 ימים. בראשות הממשלה עמד אז אהוד אולמרט.

בראש האופוזיציה עמד באותה עת בנימין נתניהו. להלן תזכורת קצרה לדברים שאמר בכנסת ובוועדת וינוגרד:

"אתה נבחר לראש הממשלה על מנת לדאוג לביטחון המדינה ואתה צריך להיות אקטיבי גם בהנחיית הקונספציות בין המלחמות וגם תוך כדי המלחמות. ראש הממשלה הוא האחראי לביטחון המדינה. בשביל מה אתה שם?"

"הדרג המדיני הוא זה שצריך לשאול את השאלות הנכונות. הוא זה שמנחה את הצבא. אולמרט אינו כשיר ואינו ראוי […] אולמרט מסרב לקחת אחריות כפי שהציבור מצפה ממנו לעשות ואני שם את מבטחי בשכל הישר של העם".

למותר לציין, כי הדברים הללו, שאמר נתניהו לפני כ-17 שנים, תקפים עשרת מונים לגבי האסון המחריד של שבעה באוקטובר. אסון המשקף את המחדל הצבאי והמדיני הגדול ביותר שהתרחש במדינת ישראל מאז הקמתה. גם בעת כתיבתן של שורות אלה, ביום ה-93 למלחמה, עוצמת המחדל היא בלתי נתפסת. קרוב ל-1,400 אזרחים וחיילים נרצחו או נהרגו ומעל 130 אזרחים וחיילים מצויים עדיין בשבי חמאס. ראש הממשלה נתניהו, לפי השקפת העולם שבה דגל ועליה חזר פעמים רבות, נושא באחריות מלאה לאסון מתוקף תפקידו וחייב להתפטר לאלתר, אך כעת מתברר כי נתניהו מתכחש לכל מה שאמר בעבר, מסרב לקחת אחריות, אינו מתכוון כלל להתפטר ומגלגל, ללא בושה, את האחריות על אחרים וביניהם, אפילו, על יצחק רבין ז"ל.

סקר שערך פרופ' קמיל פוקס מלמד כי 76% מהישראלים סבורים כי על נתניהו להתפטר מתפקידו, ואולם קיימת מחלוקת לגבי העיתוי. חלק מהציבור סבור כי על נתניהו להתפטר לאלתר וחלק אחר סבור כי ההתפטרות צריכה להתרחש רק לאחר שתסתיים המלחמה. אלא, שלמרבה הצער, אין עדיין כל סימן לסיומה הקרוב של המלחמה שהחלה לפני שלושה חודשים ולפי כך, על כל הישראלים הדוגלים בהתפטרותו של נתניהו להתאחד כעת בדרישה להתפטרותו המיידית.

לא צריך להיות נביא כדי להעריך כי נתניהו לא יתפטר מרצונו. האיש שחלם להיכנס לדפי ההיסטוריה כצ'רצ'יל היהודי רוצה לקבל אשראי לעוד כמה שנים בתפקיד ראש הממשלה כדי להשכיח את האסון המחריד שאירע תחת הנהגתו. ככל הנראה, איש לא יוכל לגרום לנתניהו להתפטר אך, לחלופין, ניתן לאלצו להסכים להקדמת הבחירות שאחריהן לא יכהן יותר כראש ממשלה.

בעת הזו, יש אדם אחד בפוליטיקה הישראלית שיכול בהחלט להביא להקדמת הבחירות והוא בני גנץ. על בני גנץ "לתפוס מנהיגות", אף שזו אינה אחת מתכונותיו הבולטות, ולהודיע לנתניהו כי המשך החברות של המחנה הממלכתי בממשלה ובקבינט הביטחוני מותנה בהסכמה רחבה על קיומן של בחירות חדשות בשנת 2024. בחירות שתיערכנה שלושה חודשים לאחר שחרור החטופים ואם, חלילה, לא ישוחררו החטופים בהקדם, תיערכנה הבחירות ברבעון השלישי של שנת 2024. על גנץ להבהיר לנתניהו כי אם יסרב לקיומן של בחירות, יפרוש המחנה הממלכתי מהממשלה ויוביל גלי מחאה שכמותם לא נראו מאז קום המדינה.

אני מעריך כי יש בכוחם של גנץ, איזנקוט וחבריהם לכפות על נתניהו בחירות מוקדמות גם מבלי שיפרשו מהממשלה ומהקבינט המדיני ביטחוני, אך אם נתניהו לא יתרצה, חזקה על המחנה הממלכתי שיצליח להוביל מחאה ציבורית שכמותה לא נראתה במחוזותינו. כך יקרה כשהציבור הרחב יבין כי נתניהו מעדיף את טובתו האישית על טובת המדינה.

במחאה הכרחית זו, "אם כל המחאות", ישתתפו אנשי ימין ואנשי שמאל, תומכי מרצ ותומכי ליברמן, חיילי המילואים וחבריהם מ"אחים לנשק", תושבי העוטף ותושבי עיירות הפיתוח. המורים ישביתו את מערכת החינוך, ההסתדרות והמעסיקים ישביתו את המשק. בסופו של דבר ייאלץ נתניהו להכריז על בחירות חדשות שיתקיימו בשנת 2024 ולאחריהן, תצא מדינת ישראל לדרך חדשה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. לקואליציה יש רוב. אם הם יאפשרו כעת בחירות כל הסיכויים שחלקם יהיו מחוץ לקואליציה הבאה מה שיפריד אותם מעטיני התקציב. לכן סביר ביותר שהם יעשו הכל למנוע זאת

  2. ללירון, אם המעסיקים וההסתדרות ישביתו את המשק – הכנסת תאלץ להכריז על בחירות..

    1. לא. כל זמן שקואליציית ה- 64 לא מתפרקת לא תתקיימנה בחירות. ליוסף עציון – ביבי לא מתפטר. שביתות במשק לא ישנו את המצב. זה רק יגרום לאנרכיה ויחזק את ביבי. לניצה צור – את צודקת.

  3. מה? יתחילו כעת בתעמולת בחירות תוך לחימה? יפעילו טריקים ושטיקים ללכלך אנשים ממחנות אחרים? לא בחירות! נקודה

  4. אם ביבי מתפטר, בלי בחירות, השרים שמסביבו מהליכוד ומהימין יקטינו עמדותיהם, הם כבר לא יפחדו מהמנהיג

  5. אתה צודק עקרונית, אבל לדעתי בפועל זה יוליד כאוס שיהיה קשה לצאת ממנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן