חשבון נפש? עד שזה מגיע לכיסא

על חשבון הנפש של דיסטל וחבריה והמסקנות ממנו
תמונה של נח
ד"ר נח שמיר

לפני כמה ימים התחילו להופיע פרומואים של הריאיון שנתנה גלית דיסטל אטבריאן לליאור קינן בערוץ 13, שבו היא מכה על חטא על התנהגותה ודיבוריה בזמן משבר ההפיכה המשטרית, שלדבריה תרמו לקרע ולהחלשת החברה והיו אחד הגורמים למתקפה הנוראה בשבת השחורה. בפרומואים היא גם צידדה בקבלת אחריות של הממשלה למה שקרה בטבח ה-7 באוקטובר. ואני חשבתי, הנה מתממש המשפט היפה בשירו של לאונרד כהן There is a crack in everything, that's how the light gets in. הנה הסדק הראשון בחומת ה-64, שדרכו יגיע אלינו האור, ואחריו עוד סדקים ועוד אור, עד שהחומה תיפול. ואז הגיע הריאיון המלא ואיתו כל מה שהובטח. חרטה, חשבון נפש, והיא לא רוצה לדבר על שרה וברוורמן, וביבי כבר לא אבי האומה ומר ביטחון, אבל… האם היא תצביע נגד הממשלה? מה פתאום. ביבי הוא עדיין המנהיג המתאים ביותר להוציא אותנו מהמשבר. מה עם ההפיכה המשטרית? היא עדיין תומכת ברפורמה, אמנם לא בדרך שניסו להוציא אותה לפועל.

וזו בדיוק שיטת חשבון הנפש ולקיחת האחריות של מעטים בקואליציה הזו. להיות יפי נפש ואחראיים? למה לא. זה נראה טוב בעיני כולם ומקבל מחמאות גם מהמתנגדים לממשלה. לתת לזה ביטוי ממשי בהצבעות, אולי יצא מזה אי אמון קונסטרוקטיבי? לא ולא. שאני אוותר על הכיסא שלי בממשלה או בכנסת? השתגעתם? הייתי שמח אם מישהו היה מגלה לי איפה קונים את הדבק המשובח והעמיד לחלוטין שבו דבוקים אנשי הקואליציה לכיסאותיהם. אני בטוח שהוא יכול להיות להיט מסחרי.

אולי אני משלה את עצמי, אבל לפחות שני אנשי הליכוד שהכרתי בעברי, דן מרידור, חבר הכיתה שלי בתיכון, ובני בגין, שאיתו ביליתי שבועיים אינטנסיביים בחיפושי אורניום בסיני, אני כראש צוות האוויר של היחידה המוטסת שהקמתי והוא כמנהל המכון הגיאולוגי, ראש צוות הקרקע – שניהם היו מתנהגים אחרת ולוקחים אחריות אישית. היום חברי הליכוד בכנסת ובממשלה הם אופורטוניסטים שיכולים לדבר יפה, אבל איש מהם לא יוותר על כיסאו. וכמובן, המשיחיים הקיצוניים בממשלה, שלוטשים עיניהם אל התיישבות מחדש ברצועת עזה ומימוש, בחסות המלחמה, של טרנספר של פלסטינים בגדה, בדרך לממלכת יהודה – לא מהם תבוא הישועה של הפלת הממשלה הזו (אלא אם כן יתממש התרחיש שעליו כתבתי במאמר האם ביידן ייאלץ את ישראל לדון על שתי מדינות?, אך זה עדיין לא קורה לצערי).

אז עכשיו כשברור שהישועה לא תגיע מכיוון הכנסת, מה עושים כדי לאלץ בחירות השנה ולגרום לממשלה הנוראה שלנו לשלם על כל מה שעשתה ולא מנעה השנה? רק לחץ מהרחוב. ראינו מה עשתה ההפגנה הספונטנית הענקית בערב הדחת גלנט. אני יכול רק לקוות שהמחאה שתתעורר כשרוב המילואימניקים ישתחררו, והמלחמה תעבור לשלב בעצימות נמוכה (אם זה תלוי בביבי, המלחמה לא תיגמר לעולם), תהיה עצומה וגדולה הרבה יותר ממה שראינו עד היום ותכלול את כל האמצעים החוקיים, כולל מחאת המילואימניקים (כן, דודי ירון) ומרי אזרחי בגבולות המותר בחוק.

אני אישית משתתף כבר עכשיו בהפגנות נגד הממשלה וראשה, ואף לוקח חלק במשמרת החטופים. האם זה מועיל? לא יודע, אבל כשאני רואה את הנכונות וההקרבה של התא"ל בדימוס אמיר השכל, האיש עתיר הזכויות והקשיש ממני, שמוכן אפילו להיעצר בכוח כשהוא מפגין בקיסריה, אני מבין שאין ברירה אחרת. אי אפשר לחכות לעתיד בלתי ידוע. המשך כהונתו של ביבי, שהאינטרס האישי שלו הוא המנחה אותו ולא טובת המדינה, הוא סכנה מיידית, והממשלה שלו עלולה להוביל אותנו לעתיד של הרס מדינת ישראל הדמוקרטית והביטחון שלה, עתיד שבו לא ארצה להיות כאן יותר. לכן אין ברירה לכל מי שחרד מהעתיד הזה, אלא לעשות הכול, כאן ועכשיו, כדי להסיט את הטיטאניק ממסלול ההתנגשות בקרחון.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. הטיטאניק החדשה כבר התנגשה בקרחון. עכשיו עוסקים קברניטי ומלחי הטיטאניק הזו בריסוק הקרחון. ודי בהצלחה. ועוד דבר – בכל תרחיש, שיהיה או לא יהיה, מדינת ישראל היא שלנו. תמיד נרצה להיות כאן. תמיד נשאף לשפר את מה שצריך. אנו לא חיים כאן על תנאי, כפי שאתה כותב.
  ועוד דבר – לכל פוליטיקאי יש אינטרס אישי. זה טבע הדברים. בוודאי שגם לביבי יש אינטרס אישי, בדיוק כמו לאלה שרוצים לבוא במקומו. אלא מה – ביבי כנראה יותר מניפולטיבי מהם ועל כן הוא שורד. האם אתה חושב שהמצב הביטחוני הבסיסי של מדינת ישראל ישתנה אם ביבי יוחלף? האיראנים לא ירצו גרעין? החמאס (האחים המוסלמים) פתאום ישלימו עם קיום מדינה יהודית ב"דאר אל אסלאם"? מר ארדואן יהפוך לחובב ציון?
  נח היקר, הגיע הזמן להתעורר. להבין איפה אנו חיים ולא לבזבז זמן וכוח בהפגנות. הם לעולם לא ישבו איתנו לשיר קומבייה.

 2. אכן אנו בסופה מאיימת מושלמת:
  במישור העולמי אנו מחוברים לגוש המערבי / דמוקרטי שגוש הדיקטטורים (או ציר הרשע) החל מנשיא סין דרך פוטין וכלה בשליט צפון קוריאה והאייטולות שואף לכלותו ולרשתו.
  במישור המקומי אנו מוקפים בשונאים המחוברים לציר הרשע שכל מאווים להשמידנו ולחזור ל"אדמותיהם הגזולות" (קרי כל גרגיר בכל ישראל).
  במישור הפנימי יש לנו ממשלה עויינת המשרתת את ראשה ואת האינטרסים הצרים של משתתפיה
  ומוכנה להקריב את העם והמדינה הציונית לטובתם.
  בקיצור, אנחנו בצרה עמוקה.
  התרגיל הנקלה של החנפנית הצבועה דיסטל שקוף. נראה שהיא נבחרה ע"י צוות נאמני ביבי (יחד עם אחרים כמותה) להונות את המפקפקים בבייס ולייצג כאילו ביקורת והסכמה עם ההאשמות, רק כדי להוציא מהם את העוקץ ולהגיע למסקנה ש"למרות הכל – רק ביבי".

 3. גם אני מהסבורים שדיסטל תעשה עוד הרבה זיגזגים בעמדתה. אבל זה לא מתוך תחכום. זה מתוך חוסר רצינות, אם נישאר עדינים בהתבטאות. היא פשוט מגיבה באימפולסיביות, ואחר כך מנסה ל"תקן", ושוב ושוב

 4. אבל, היו בחירות. יש ממשלה. אחרי המלחמה כנראה שתצטרך להתפטר. יהיו בחירות חדשות. מי שיבחר יוביל בהמשך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן