"כל ימיהם תחבולות, ובלבד שיחזיקו את העולם בידיהם"

הפער הבלתי נסבל שבין פוליטיקאים לא ראויים לבין העם
תמונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

לא מעט אנשים מוכשרים, בעלי ניסיון עסקי וניהולי, נכנסו לפוליטיקה הישראלית. אמנע מלנקוב בשמותיהם ולתאר את הפערים התהומיים בעשייתם לפני הכניסה לפוליטיקה ולאחריה. לפני דיון בנושא, צריך לזכור שכדי להגיע לעמדת השפעה בשדה הפוליטי, צריך לעבור דרך מרכזי מפלגות ופריימריז. שיטה זו תדיר את רוב האנשים המוכשרים מכניסה לפעילות פוליטית, מכיוון שהם יברחו מכוחניות, מפופוליזם, ומהתחנפות מתמשכת לפעילים.

שוו בנפשכם ששיטת הבחירות הייתה אישית ואזורית, והציבור באזור היה מתבקש לבחור בין שניים: הראשון, בעל רמה אישית ומקצועית בינונית ומטה, אך הוא מעורה היטב במרכז המפלגה ומקושר למרכזי כוח וללוביסטים. השני, איש עשייה ידוע, עם ניסיון ביצועי מוכח. מי היה זוכה באמון הציבור? בשיטה הקיימת – הראשון מנצח בקלות. גם אנשים ראויים שעברו את מכשולי הכניסה, נקלעו בכנסת לתרבות המתאפיינת בכוחניות, בהעדפת אינטרסים צרים, בצעקנות, בפופוליזם, בכניעה ללוביסטים, ובהעדפת ההישרדות האישית והפוליטית על פני האידיאולוגיה וטובת המדינה. נוסף על כך, לא מעט חברי הכנסת, ידחו את המוכשרים והטובים, כי הם עשויים, חלילה, לתפוס את מקומם.

חשוב להתייחס לנקודה נוספת: עשייה מהותית חייבת להסתמך על תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח. בהיעדר אוריינטציה כזו, בכנסת וגם בממשלה, אין לאף אדם סיכוי לקדם תוכנית, ראויה ככל שתהיה. בהתאם, יקשה עליו לממש את הפוטנציאל שלו, והשירות הציבורי שלו צפוי שיסתיים בכישלון. ראש ממשלתנו, למשל, לא אוהב אנשים דעתניים ומוכשרים מדי.

הפוליטיקה במדינה דמוקרטית אמורה לשרת את ציבור הבוחרים – העם. ידוע זה מכבר שמרגע שפוליטיקאים רבים מגיעים לכנסת שלנו הם משרתים את עצמם בלבד. זו השיטה שתוצריה הביאה אותנו עד הלום, הלא מחמיא.

המלחמה הציבה בפני עם ישראל סימן שאלה גדול. חלק גדול מהעם מתנדב, תורם, מסכן את נפשו וחרד לעתידו. מולו עומדים לא מעט חברי כנסת הזויים, שכאמור לא משרתים את הציבור. שלא בנו מערכות שהיו אמורות לחזק את החוסן הלאומי ולתת שירות לציבור, גם לא למפונים מהצפון ומהדרום. לאחרונה נדרש לעניין גם מבקר המדינה, ובדו"ח החריף שפרסם, כתב על חוסר התפקוד הבסיסי של מערכות ממשלתית.

לנוכח המצב מתעוררת ביתר שאת השאלה – "בשביל מה ובשביל מי אתם קיימים, חברי הכנסת"? מי צריך כנסת כזו, או תרבות שלטון כזו? מיותר להכביר מילים גם על תרבות השיח, הקללות, הגזענות, השיסוי והפילוג והשירות של אינטרסים צרים שסותר את טובת רוב הציבור. עלינו לא רק להחליף את השלטון הכושל להחריד, אלא חובה עלינו לשנות מן היסוד את כל השיטה. כל פירות המלחמה העקובה מדם וההתנדבות המדהימה וההקרבה של הציבור, יכולים להניב פירות באושים חלילה אם השיטה הנפסדת בכיכובם של ח"כים ממפלגת השלטון ומפלגות הלוויין שלה ימשיכו לשלוט בכיפה ולהטיל עלינו את חיתתם ואת גסות שפתם ואת מעשיהם הבלתי ראויים בעליל.

אסיים בפסקה קצרה מתוך "שירה", מאת חתן פרס נובל ש"י עגנון: "היאך נותנים החכמים לעולם שיאבד על ידי השוטים והרשעים? אלא שמתוך שהחכמים חכמים ומוסיפים חוכמה, כל שנראה להם אתמול כחוכמה שלמה רואים אותו היום שאינו חוכמה, ואינם עומדים על דעתם ואינם תוקעים עצמם לשום דבר. לא כן הטיפשים. כל דבר שנתנו בו עיניהם – הרי הם מחזיקים בו ואינם מניחים ממנו, שאם יניחו ידיהם ממנו אין להם מה יעשו בעולם. לפיכך כל ימיהם תחבולות, ובלבד שיחזיקו את העולם בידיהם".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. כתבה מעניינת ! מי יתן ותופעה זאת תעלם עם סיום המלחמה❤️🙏

 2. לדעתי לכל שיטת בחירות יש יתרונות וחסרונות. הבעיה היא באישיות ובערכים של הנבחרים. וכל זה תלוי בציפיות ובערכים של הבוחרים. ועליהם להבין שעליהם יקום ויפול דבר.

  1. תודה לתגובה מר פאר. לבסוף כל עם מקבל את מה שמגיע לו . אין ואקום. מאידך, אין ספק שסולם הערכים של חלק גדול והעם ונציגיו בכנסת נמצא במגמה של רגרסיה, בלשון המעטה. כולנו משלמים ונשלם על כך גם בעתיד, אלא אם כן יגיע שינוי.

 3. לו הפוליטיקאים היו רוצים את טובת העם !!!! הם רק מבינים ״ שומר על עצמי , על מקומי בשלטון , על ידי מינויים הזויים.

  1. תודה לתגובה גב ציפי. הפוליטיקה בישראל איננה מיטיבה עם העם

 4. אבל מי בוחר את הבלתי מתאימים?
  אנחנו
  אז מי לא בסדר?
  אנחנו

 5. אין בישראל בחירות אישיות. בכך ניתק הקשר בין הנבחר למצביעים. מתבקש שינוי השיטה. תודה לתגובה

 6. ישראל דואג שתמיד נישאר דרוכים ומעודכנים, תודה.
  הפרדת הדת מהמדינה, יעיף חלק נכבד אל מעבר לחבלי הזירה, שינוי שיטת הבחירות תדאג לשאר, וחקיקה חדשה שתביא לשלילת בחירה ממי שאיננו בעל תואר כלשהו בנושא שהמועמד עתיד לייצג, תביא סוף להימצאות בורים ועמי ארצות בבית המחוקקים.

 7. אשרי המאמין מר לוי היקר. הפרדת הדת מהמדינה לא תקרה בישראל. אני בספק גם באם יחול שינוי בשיטת הבחירות. מצפה שההרס שהביא ראש הממשלה ושותפיו יגרום לנפילת האסימון אצל לא מעט מצביעים. תודה לתגובה

 8. מנהיגינו דבקים בהוראות הקודש, תוך שהם נצמדים לפסוק: אם אין אני לי מי לי

 9. כדי שמנהיג שכוחו בתעלוליו יצליח, הוא צריך שהכפופים לו יהיו אפסים שיודעים שבכוחות עצמם לא יגיעו לכלום ולכן הם לגמרי מצייתים

  1. נכון מאוד, הוא גם בוחר אותם בגלל שאפסים לא מסכנים אותו. תודה לתגובה

 10. וכל יום שעובר נחשפות ירידות עוד יותר גדולות לתחתית שבתחתית

  1. אכן, אין מספיק מילים בלקסיקון לתאר את האפסות של ממשלתנו הבלתי ראויה בעליל. תודה לתגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן