הקטר הסגול שלא יכול

על ממשיל משלים ועל קטר שירד מהמסילה
צילום של אבי
אבי גולדברג

האם לא די לנו בבוקה ומבולקה שיצרה ממשלת הכשל והכאוס, האם לא די לנו בחבריה הרופסים?

האם לא הגיעה העת שעשרות שרי ממשלה, קבינט פוליטי, קבינט מדיני, יועצים, פרויקטורים, ועוד כהנה וכהנה, יתעשתו, יתנצלו, יתפטרו, יבקשו את סליחת העם ובניו?

נדמה כי לא די לנו! שכן לפורום ההזוי הזה התווסף גם איזופוס חדש, לה פונטיין חכם, שמבקש להמשיל לנו משלים. האם ההוויה אינה ברורה לנו, העם?

ואם כבר החליט ח"כ, שר, יועץ-רועץ כלשהו לשמש ממשיל משלים לעת צרה, מדוע לא ייטול מן המוכן ויצהיר כי הדג מסריח מן הראש? או כי אוויל מחריש חכם ייחשב?

המקלל הרשמי של מפלגת השלטון, בחר להפוך חברבורותיו כאותו נמר מלשון ירמיהו, ואת לשון הארס – ללשון חלקות של נחש בראשית. דווקא עתה החליקה לשונו לאוזנו של אדונו את משל הקטר: "זאת הרכבת שלא בסדר, לא הקטר". פלט דודי הממשיל ולא ידע כי דבריו הם כדברי בלעם, בהיפוך היוצרות.

"משל הקטר": פעם אחת נסע רבי יהודה לֵייבּ אלתֵּר, הרבי מגור לחו"ל. חסידיו שליוו אותו עד לגבול ביקשו שיאמר להם דבר מה לפרידה: "רבי, תן עוד משהו…", השיב הרבי ואמר להם: "היודעים אתם כיצד יכול הקטר למשוך משאות כבדים מאוד? הוא אוצר את כל האש וההבל בתוכו פנימה, וכך יכול הוא להוביל ולמשוך אחריו".

הנמשל: מה סוד כוחו של הקטר וכיצד הוא יכול לסחוב את שאר הקרונות? הרבי מגור אומר שהקטר מסמל את הדרך שבה ראוי למנהיג לחיות, להנהיג ולהוות דוגמה לחסידיו.

המנהיג, לפי משל זה, הוא אדם שצריך להיות בעל יכולת גבוהה של הכלה, הבלגה ושליטה עצמית.

ואיפה הקטר של דודי? הוא ירד מהמסילה לפני זמן רב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. "הקטר" לא יכול לרדת מהפסים שמעולם לא נסע עליהם-הכל פסאדה,זריית חול בעיניים,סיפורי עלי בבא ושודדי הקופה הגולדקנופף והסמארקאצ' ורבים ועמלקים אחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן