סופו הפוליטי של האיש שאחראי למצב

תאריך התפוגה של ראש הממשלה נתניהו
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

מדינת ישראל חווה את אחד המשברים הקשים והכואבים בתולדותיה. ליבי עם הנפגעים ממעשי הזוועה הנוראיים של מחבלי החמאס והג'יאהד האסלאמי. האם הייתה אזהרה מוקדמת שהתעלמו ממנה או שהייתה הפתעה שאיש לא באמת חזה אותה? על פי דיווחים של העיתונאית סמדר פרי, שר המודיעין של מצרים עבאס כאמל הזהיר את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מ"משהו אימתני מעזה" כמה ימים לפני המתקפה האיומה על יישובי עוטף עזה. לדברי המצרים, נתניהו בחר להתעלם והעדיף להתרכז בהסלמה בגדה המערבית. נתניהו הכחיש. גם אחרי ההכחשה שלו המצרים עמדו על גרסתם. כמו רבים אחרים שאינם מכירים את העובדות, עליי לבחור למי אני נוטה להאמין. וזה השר המצרי ולא ראש ממשלת ישראל.

לפני שאסביר מדוע, אני רוצה להתייחס באותו הקשר להצטרפות של סיעת המחנה הממלכתי לקואליציה. כמו רבים אחרים, אני בטוח שלאנשים כמו בני גנץ וגדי איזנקוט יש הרבה מה לתרום לממשלה, שהרי רוב חבריה חסרים את הכישורים והיכולות הנדרשים במצב הנוכחי. כמו רבים אחרים, אני בטוח שממשלת אחדות לאומית משדרת כוח כלפי חוץ. אבל יש דבר נוסף. אני סומך על היושרה האישית של גנץ, איזנקוט ואנשים נוספים בסיעתם. אני סומך על כך שהם מעמידים את השיקולים של מדינת ישראל במקום הראשון, לפני השיקולים האישיים שלהם. כפי שהבנתם, איני סומך על נתניהו וחברי ממשלתו. אני חושש שמא גם במצב הנוכחי הם אינם נמנעים משיקולים אישיים, פוליטיים ומגזריים. יסלחו לי השרים יואב גלנט ומשה ארבל. במשפט האחרון לא התכוונתי אליהם. הם הוכיחו לפני המשבר הנוכחי שהם פועלים משיקולים ענייניים.

אינני לבד. עשרות אחוזים מתושבי מדינת ישראל נמצאים במצב דומה למצבי. סוף כל סוף יש בממשלה הנוכחית גם כמה אנשים שיש להם השפעה ואפשר לסמוך עליהם. העובדה שסוף כל סוף יש על מי לסמוך בממשלת ישראל חשובה לנו. בנימין נתניהו גרם לכך שאני עלול במקרים מסוימים להאמין לשר מצרי ולא לו. יותר מדי פעמים הוא אמר את מה שמקדם את האינטרסים האישיים שלו ולאו דווקא את האמת. יותר מדי פעמים הוא ניכס לעצמו הישגים שאין לו אחריות עליהם, וחמור מכך, יותר מדי פעמים התחמק מאחריותו לכישלונות והאשים אחרים. הוא קידם אישים בליכוד על בסיס נאמנות במקום כישורים. ספסלי סיעת הליכוד וממשלת ישראל התמלאו באנשים המפחדים להביע עמדה שונה מראש ממשלתם ועוסקים בחנופה. לעומת זאת, על מנת לשמור את כיסאו, הוא נכנע לשותפיו הקואליציוניים. חלקם הגדול מייצגים עמדות קיצוניות ומסוכנות או אינטרסים מגזריים צרים.

כך נוצר החשש מתרבות השקר. כך למשל, כאשר ניסיונות ההפיכה המשטרית פוגעים בכלכלת ישראל ובהייטק הישראלי, נתניהו ושר האוצר סמוטריץ' מכחישים זאת. סמוטריץ' אולי עושה זאת בגלל הבנה מועטה בכלכלה, אך נתניהו ללא ספק מבין את העובדות ובוחר להתכחש להן משום שאינן נוחות לו. רבים ממנהיגי העולם החופשי אינם מאמינים לו. מנכ"ל חברת הדירוג מודי'ס הצהיר בגלוי שנתניהו רימה אותו באופן חמור, שאף מנהיג של מדינה לא רימה אותו כך. אפילו בצלאל סמוטריץ' הרי אינו מאמין לו.

הבעיה היא שגם בעת הקשה הזאת לאזרחי מדינת ישראל נתניהו וחבריו ממשיכים באותה דרך. בורחים מאחריות ומקדשים את הכיסאות כאילו לא קרה כלום. סמוטריץ' אינו עוצר תקציבים מגזריים, אף שברור לגמרי שסדרי העדיפויות השתנו: עוטף עזה תחילה. נתניהו ניהל עם גנץ מו"מ באמצעות עורכי דין במקום לדבר איתו ישירות, והשיקולים המרכזיים בקבלת ההחלטות הם המשך ממשלתו אחרי המלחמה. מירי רגב כבר אמרה שהרמטכ"ל הרצי הלוי אחראי למחדל. החשד הוא כמובן שהיא מנסה להסיט את האחריות מהאחראי העיקרי למחדל, ראש הממשלה. מחדל שהתרחש לא מעט גם בגלל תרבות השקר שיצר.

לחלק מהמוצרים במרכולים יש תאריך תוקף. בעקבות המחדל גם לנוכחותו של בנימין נתניהו בפוליטיקה הישראלית יש תאריך תוקף: לא יאוחר מתום המלחמה הנוכחית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. מקבל את כל מה שאמרת ולכן תאריך התפוגה של נתניהו וממשלתו הוא היום – ברגע הראשון שאפשר ולא אחרי המלחמה. הממשלה והעומד בראשם, כפי שאמרת לא ראויים ולא מסוגלים וגם מנסים להתנער מאחריות.
  לפני שיערמו עוד נזקים, חייבים ללכת מיד.

  1. שי ענבר, אתה לגמרי צודק. את המאמר כתבתי הרבה לפני שהוא פורסם. בתחילת המלחמה רציתי להיות יותר עדין מאשר בזמן שקדם למלחמה. העובדה שמר נתניהו ממשיך לדאוג רק לעתידו הפוליטי, מסרב להודות באחריותו ומתעלם ממשפחות הנפגעים בהחלט מצדיקה את הפסקת כהונתו המידית.
   אגב, אם תקרא מאמרים קודמים שלי תראה שחשבתי שהוא לא יכול לכהן בתפקיד ראש ממשלה החל מתחילת החקירות הפליליות נגדו.

 2. אנשי הימין לא יקבלו כל כך בקלות החלפת ממשלה בבחירות הוגנות וינסו לארגן מחאה משמעותית בכל מיני תירוצים. מחאה שתהיה אפילו אגרסיבית

  1. תודה למודאג על תגובתו.
   גם אני מודאג.
   אל תיתן לנתניהו לרמות אותך ולדבר על ימין ועל שמאל. חלקים גדולים ממה שאתה קורא ימין כבר מזמן לא בליכוד. כמעט כל בניהם ונכדיהם שלדור המייסדים של חירות כבר מזמן לא שם. רובם הלכו עם גדעון סער. גם העולים מחבר העמים של ברית המועצות עזבו את הליכוד. הם כבר חיות בדיקטטורה ולא רוצים פעם שנייה. גם את המשכילים מעדות המזרח כבר אי אפשר לרמות. הם עזבו את הליכוד כשהבינו את גודל הקטסטרופה הכלכלית והמדינית שנתניהו, לוין, סמוטריץ ובן גביר מביאים על מדינת ישראל. האסון הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל ב-7 באוקטובר נגרם באשמתו של מר נתניהו. חלק ממצביעי הליכוד הנותרים וממצביעי שותפות בקואליציה מבינים את זה. הם מבינים שהאיש כבר לא יכול להיות בפוליטיקה הישראלית אחרי האסון שנגרם במידה רבה בגללו. גם הם נטשו. נותרו כמה תמימים שטרם התפקחו וגרעין קשה ולא גדול של קיצונים.

 3. כאשר מוצר פג תוקפו, פשוט מוחקים את תאריך התפוגה וכותבים תאריך אחר

  1. בודאי שלא. אני מעריך שזה יקרה. אחרת לא תהיה מדינת ישראל.

 4. הרבה פעמים הצליח להתחמק מאחריות כנראה שהפעם לא יצליח

 5. ניכר עליו שהוא עצמו מבין שהגיע לסוף הדרך הפוליטית שלו. כל שהוא מנסה זה לצאת במחיר הכי זול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך