כן לדמוקרטיה, לא לכהניזם

על כל מרכיבי המחאה להתאחד במאבק נגד הכהניזם המתחזק
תמונה של מיקי
מיקי גור

ב-25 בספטמבר 1982 נערכה בתל אביב "הפגנת ה-400,000", בעקבות הטבח שביצעו הפלנגות הנוצריות במחנות הפליטים בביירות ובו נרצחו למעלה מ-700 פלסטינים. הגם שלצה"ל לא הייתה מעורבות ישירה במעשי הזוועה, מאות אלפי ישראלים, מכל קצוות הקשת הפוליטית, יצאו לרחובות ותבעו את התפטרותם של מנחם בגין ואריאל שרון וכן את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית. בשלטים שנתלו בכיכר מלכי ישראל נכתב: "איננו יכולים להשלים עם הדמות שממשלה זו משווה למדינה".

 גם היום, בשנת 2023, על כל ישראלי בעל מצפון לשאול את עצמו האם יש ביכולתו להשלים עם הדמות שהממשלה משווה למדינה. ההפיכה המשטרית היא רק פן אחד של פעילות הממשלה. חמורה לא פחות היא פעילותה של הממשלה בשטחים הכוללת נישול מואץ של הפלסטינים מאדמתם, חיסול כל סיכוי להסכם שלום והפיכתה של ישראל למדינת אפרטהייד.

ממשלת נתניהו השישית נפלה שבי בידי מפלגות הימין הקיצוני "עוצמה יהודית" ו"הציונות הדתית" שמצען, בחלקו, תואם את מצעה הכהניסטי של תנועת "כך" שהוצאה בעבר אל מחוץ לחוק.

לפי שעה מתמקדת המחאה אך ורק במאבק בהפיכה המשטרית שלגביו יש הסכמה גורפת בין כל הגופים המובילים את המחאה, אלא שכבר עתה חיוני להיערך לתרחיש אפשרי שבו נתניהו יעצור באבחה אחת את כל החקיקה, וההפיכה המשטרית תוקפא לחלוטין. ללא הסכמה על היערכות חדשה, המחאה עלולה להתפצל, להתפורר ולחדול מלהיות אפקטיבית.

אין לכחד, קיים פער משמעותי בין עמדותיהן הפוליטיות של הקבוצות השונות המרכיבות את המחאה. אין דמיון בין עמדותיה של קבוצת "אחים לנשק" לעמדותיו של "הגוש נגד הכיבוש" שאחדים מחבריו מגיעים להפגנות עם דגלי פלסטין. ואף על פי כן, יש הסכמה מלאה לגבי היעדים העיקריים של המחאה: שמירה על הדמוקרטיה והקפדה על יסודות מגילת העצמאות: חירות, צדק וחתירה לשלום.

במסגרת היערכות חדשה, ככל שתידרש, יוכלו מרכיבי המחאה מכל קצוות הקשת להתאחד במאבק נחרץ נגד הכהניזם הקיצוני שהשתלט על ממשלת נתניהו. הכהניזם עומד בסתירה מוחלטת לעקרונות הדמוקרטיה. במסגרת היערכות זו תהיה חשיבות רבה לצירופם של ערביי ישראל למחאה ולהנהגתה. בשנת 1982 הבינו מאות אלפי ישראלים כי למדינת ישראל יש אחריות למעשה העוול המחריד שהתרחש בביירות.

יש לקוות כי בשנת 2023 יכיר "הדור הלא נכון" בַּהֶכרח להבהיר לממשלת נתניהו כי הכהניזם הגזעני הוא מעשה עוול המנוגד לדמוקרטיה ולא יעבור במדינת ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. הבעיה המרכזית של המרכז-שמאל הנה הפיצולים והחלוקה לקבוצות משנה וכל אחד חושב שהוא חכם. כך לא ננצח ונצא כולנו מפסידים

  2. לדעתי היום יש כבר כמה מנהיגים יותר קיצוניים מאשר היה כהנא

  3. אחדות עקרונית בתוך המחנה היא תנאי הכרחי. אחרת כל הגל המופלא ידעך

  4. המאבק הוא נגד ערכים מסוימים אותם רוצים לכפות עלינו וברור שאחד הכלים להשיג את מחיקת הדמוקרטיה, זה שינוי החקיקה

  5. לשמאל אין מנהיג.ה. יש אומרים שהשמאל מת. המחאה משתמשת במושגים בטלים על מנת להבהיל. דיקטטורה. הדתה. מחיצות. הונגריה נאצים. אפרטהייד.
    מגוחך. חוד החנית של צהל חובשי כיפות. חוד החנית של צהל לא משתמט. לא חובר לגייס החמישי. בבחירות 2027 נתניהו יתחזק. הכהניזם לא יקבל יותר קולות מהערבים שאינם מכירים במדינת ישראל. אך תדאג מיקי גור. כהניזם לא יהיה כאן. הליכוד ואוהבי ארץ ישראל ישמרו כאן על הדמוקרטיה (ולא רק בססמאות זמבורות ומיצגי עירום.
    מרצ מתה והוכחדה העבודה הפכה לבדיחה מנהיג אין

  6. כאשר העם זורם בהמוניו אחרי מנהיגים כמו שיש כיום בימין, התוצאה לא יכולה להיות טובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן