האם ראש הממשלה עומד בדרגת המנהיגות המצופה ממנו?

בחינה של תפקוד ראשי הממשלה של ישראל
תונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

מנהיגות "בדרגה 5" (לפי קולינס) היא הרמה הגבוהה ביותר במדרג הביצועים של מנהיגים. גם מנהיגים ברמות 3–4 יכולים להוביל להצלחה, אבל לא מספקת לצורך קידום חזון, יציבות, שגשוג ופריצות דרך. מנהיגים בדרגה 5 מאופיינים כענווים, מציבים את הצלחת המדינה בראש סדר העדיפויות, חולקים את הקרדיט על הצלחות ומקבלים אחריות על כישלונות. מנהיגים אלו מקבלים החלטות אמיצות, נחושים וחותרים להצלחה. נבחן את מאפייני המנהיגות של חמישה ראשי ממשלה בישראל לפי שלושה קריטריונים, להלן:

שם וציון/מאפייןיושרה ודוגמה אישית 20% מהציוןמנהיגות ושליטה  40% מהציוןמיקוד, עקביות ואפקטיביות  40% מהציוןסה"כ
בן-גוריון5555
 סולם ערכים מוצק. דוגמה אישיתמנהיגות מעצבת. כריזמה אישית. איש של חזון, דרך ונחישותהקמה, בניית וחיזוק המדינה וצה"ל. יצירת מנגנון של כלכלה ריכוזית. קיבוץ גלויות. 
בגין554.54.8
 סולם ערכים מוצק. דוגמה אישיתכריזמה אישית. איש של חזון וכבוד. הסכם השלום עם מצריםחיזוק צה"ל. חיזוק ההתיישבות. הגברת השוויון בארץ. אינפלציה גבוהה. שינוי השיטה הכלכלית 
שמיר534.54
 סולם ערכים מוצק. דוגמה אישיתהעדר מנהיגות כריזמטית או מעצבת. ניסיונות רבים לערעור מעמדוהנצחת המצב הקיים. קיבעון כלכלי ומדיני. חיזוק ההתיישבות. התמודדות עם עלייה גדולה מחבר המדינות 
רבין534.54
 סולם ערכים מוצק. דוגמה אישיתהעדר כריזמה וקונצנזוס מנהיגותי. פיצול גם בגין הסכמי אוסלוניסיון להידברות והסכמי שלום. בנייה רחבה של תשתיות תחבורתיות. פרואקטיביות בשינוי סדרי עדיפויות 
נתניהו133.52.8
 נטול ערכים. העדר דוגמה אישית. העדר אמינותמנהיגות כריזמטית. השליטה הפוליטית מהעבר נמוגה. סחיטהממד הקובע – הישרדות. מזגזג. פועל לפי לחצי הבייס. העדר אסטרטגיה לטווח ארוך. מינוי כפיפים חסרי יכולת. 

יושרה ודוגמה אישית

זה לא הוגן ואפילו אנכרוניסטי להחיל על מר נתניהו את הקריטריונים שלפיהם פעלו בן-גוריון, בגין ושמיר. הזמנים השתנו. אך בכל מקרה מצפים ממנהיג שייתן דוגמה אישית ושיתנהג ביושרה, בבחינת נאה דורש נאה מקיים. אין חולקים על כך שכללי יושרה בסיסיים כמו אמינות, קיום הבטחות, הוגנות וערכים אינם שוכנים בבית מדרשו של ראש הממשלה הנוכחי.

מנהיגות ושליטה

אין עוררין על כך שמנהיג צריך לשלוט. ייצוב המנהיגות מקבע את היכולת לקבל החלטות ולבצע מדיניות. לבן-גוריון הייתה מידה רבה של מנהיגות מעצבת וכריזמטית. גם בגין ניחן ביכולת דומה, כאשר הסכם השלום עם מצרים, שמבחינתו היה "שבירת פרדיגמה", שיקף מנהיגות מהמעלה הראשונה. למר נתניהו יש מנהיגות כריזמטית והייתה לו שליטה פוליטית בעבר, הרבה פחות בהווה. אין ספק שלפיצול בעם ולנגזרותיו אחראי במידה מכרעת ראש הממשלה.

מיקוד ועקביות

אין חולקים על כך שתפקיד המנהיג הוא להביא לתוצאות. התברכנו במנהיגים בעלי שיעור קומה עולמי שהקימו את המדינה, חיזקו אותה והביאו לשגשוגה ולפריחתה. האם כיוונים פרודוקטיביים אלו נמשכים גם בעצם ימים אלה? אנו עדים לנסיגה, המתבטאת בקיומן של פרצות גדולות בלכידות של החברה בישראל. חוסר השוויון בנשיאה בנטל, ערעור המשילות וביטחון הפנים, הקטנת ההשקעות הזרות, היחלשות השקל, עליית האינפלציה והחלשת כל המערכות כתוצאה מהמהפכה המשפטית – כל אלה מסכנים את מה שהושג עד כה. הנסיגות נעוצות בתפקוד הלקוי של ראש הממשלה. הציון שניתן לו נמוך משמעותית מזה של כל ראשי הממשלה שקדמו לו וביחס ישר נחלשת גם האיתנות של החברה הישראלית.

אפילוג:

א. שוו בנפשכם מה היה הציון של נתניהו בשנת 2018 לדוגמה. ברור שגבוה משמעותית מזה הנוכחי. והשאלה הגדולה: אין מנהיג כנתניהו מאפשר להגיע למצב שזקנתו מביישת את בחרותו?

ב. באם נתניהו יהפוך את הפרדיגמה והדבר יביא לשלום עם סעודיה, ישתנה מיצובו בתכלית. לו יהי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

  1. תלוי מי המצפה
    מצביעי הימין יצביעו אוטומטית ביבי בלי קשר לכלום
    כת

  2. חבל שכולם אינם רואים באותה העין את מבחן התוצאה במנהיגות הכושלת.

  3. לכל אחד יש ציפיות אחרות ולעיתים הפוכות מראש ממשלתו. הרי אין ימין ואיש שמאל רוצים הפוך

  4. ככל שהשלטון מתפקד פחות האהדה במנהיג שלנו נעשית יותר אגרסיבית ודווקאית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן