"ויחזק ה' את לב פרעה"

התנהלות נתניהו לנוכח המחלוקת העזה על חוק הגיוס
צילום של גדעון
ד"ר גדעון שניר

סיפור יציאת מצרים מלווה בתיאור המכות שנחתו על פרעה, ולא פחות חשוב מכך תיאור המאמץ האלוהי להקשות את לב פרעה מלראות נכוחה את האסון שהוא ממית על ארצו. יש לכך שני טעמים: האחד, עדיין לא מספיק רע למצרים מכדי לוותר על אחיזתם בעברים. והשני, כדי שנס יציאת העם העברי מעבדות לחירות יזכה לתהילת עולם.

התיאור הזה רלוונטי גם לימינו אלה. תחילה קיבל על עצמו נתניהו את דרישות "השותפים הטבעיים". הם היו היחידים שעליהם יכול היה לסמוך שיתמכו במאבקו להיחלץ מאימת הדין. תמיכתם הותנתה באתנן כספי ובפטור גורף מהשתתפות בנטל הלאומי. נתניהו התמיד לממש את הבטחותיו הקואליציוניות, שעליהן חתם בנפש חפצה, חרף המכות שניחתו על המדינה: משבר כלכלי, פגיעה קשה במרקם האחדות ושחיקה מסוכנת בכושר ההרתעה הביטחוני. לנוכח המצב התעוררה מחאה חברתית שלא הייתה כדוגמתה מאז קום המדינה.

אך בניגוד לפרעה ש"ליבו כבד עליו" עד הסוף המר, כאשר נתניהו זיהה – באיחור מסוים – את הנזק הכבד שממשלתו גורמת, כמו גם את התערערות מעמדו בקרב העם ובקרב אומות העולם, הוא השקיע מאמצים לשכך את התבערה במהלכים שקופים למדי, כולל שקרים והסתה שצלחו במידה מסוימת. אבל המהלך החשוב ביותר שעשה מבחינתו הוא דחיית העלאת החוק למתן פטור גורף משירות בצה"ל לחרדים לעת מושב החורף, בתקווה שעד אז יתעייף העם ותיחלש ההתנגדות. נתניהו הבין ובצדק שסוגיית חוק הגיוס היא הנקודה הרגישה ביותר בעיני הציבור העובד והמגויס הנושא בנטל ונכון להקרבה מלאה למען עתיד המדינה, ושציבור זה לא יוכל לקבל את הגזירה. נתניהו החל לפנות לשותפיו הטבעיים כדי "למתן את החוק". אלא שהם כבר למדו עם מי יש להם עסק, והם מקשים את ליבם ולא נענים להפצרותיו.

במבט מפוכח זיהה הממסד החרדי הזדמנות, אולי חד-פעמית, לממש את האג'נדה התורנית ההִלכתית שלו שהיא מטרת קיומו, כי ספק האם ייפול לידי החרדים עוד פוליטיקאי סחיט ברמה כזו. ולכן נשמעים קולות במרכז מפלגת הליכוד המבקשים מגנץ לשוב אל מתחת לאלונקה כדי להיפטר מנטל המפלגות החרדיות. הסיכוי שזה יקרה תלוי במידה ש"יחזק לב נתניהו" להתעקש לממש את הבטחותיו הקואליציוניות לחוקק את חוק הגיוס. אם כך יהיה, כי אז עלולה לצאת הרוח ממפרשי המחאה, והמדינה תמשיך להידרדר לאסון.

למען הסר ספק, דחיית הצעת חוק הגיוס משיקולים טקטיים על כי אינו מתקבל יפה בעת הזו בקרב רוב הציבור, אינה ממעיטה כהוא זה מחטא עצם הכוונה לחוקק חוק כזה. ידיהם של נציגי מפלגת הליכוד אינן נקיות מתרומתם וחתימתם על הצעת החוק בהסכמים הקואליציוניים. הציבור החילוני אינו שולל את חשיבותם של לימודי התורה, אך הוא אינו מוכן לקבל את הדרישה המשווה בין "למות באוהלה של תורה" לשירות בצה"ל, ויתנגד נחרצות להשתמטות גורפת מההשתתפות בנטל הגיוס ובנטל הכלכלי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. איך לוחם כמו ביבי שבא ממשפחה לוחמת (יוני ז"ל) התדרדר למצב כזה?

 2. את מנהיגי הקואליציה לא מעניינת טובת המדינה. הם מתעסקים רק בתועלת המידית למפלגותיהם ועוד יותר לעצמם.חשוב להפנים את זה.

 3. איך אדם שהתנדב ליחידה מובחרת ואחיו נהרג ביחידה זאת, עומד בראש קואליציה שמאפשרת השתמטות סלקטיבית

  1. אתה לגמרי צודק, המוכנות של נתניהו להסכים לחוק הפוטר משירות ביטחון גורף את החרדים- היא בלתי נתפסת כשיוצאת מפי מי שנחשב ל "מר ביטחון". לכך יכולות להיות כמה תשובות:
   1. ההיחלצות מאימת הדין העלולה להכתים את שמו לדיראון עולם בהיסטוריה של ישראל המודרנית, כמי שנשפט והואשם בעבירות הפרת אמונים ושוחד- היא בלתי אפשרית מבחינתו וראויה לכול הקרבה ונזק לאומי.
   2.הוא לא באמת מתכוון לזה, רק לעורר מהומה כזו, שבלחץ הציבור יבקש ממנו בית המשפט לסגת מהצגת החוק תמורת ביטול המשפט ועוד פרס נובל לשלום בגין הסכמי אברהם.
   3. אין לא בעיה להפר את הבטחתו למפלגות החרדיות ולמנוע את העלאת החוק לאישור (כפי שעשה לגנץ ואם יאמין לכך), תחת המחשבה שהם לא יעזו לפרק את הקואליציה שכן אין להם כול אלטרנטיבה אחרת מלבד לתמוך בו. מה עוד שיפצה אותם בכסף רב משאת נפשם הבלתי מוסתרת.

  2. מה אתה לא מבין? – כל ראשי הממשלה בישראל עמדו בראש קואליציות שאפשרו השתמטות סלקטיבית. מה יום מיומיים? כי זה ביבי?

   1. אני מבקש להבהיר. נכון שמאז הקמת המדינה כול הקואליציות עשו הסכמי פטור שונים עם החרדים. הפעם המצב שונה- כי מדובר בחוק!! לפטור גורף לכול החרדים ולצידו תקנה שאינה מאפשרת לאף קואליציה אחרת לבטל את החוק!- כלומר- אין מדובר בהסדר סחר מכר – מבזה בפני עצמו כפי שהיה עד עכשיו- אלא בחוק שלא יהיה ניתן לשינוי התופס את כול החרדים באשר הם. לדראון עולם

    1. סחר מכר או חוק – המצב היה ויישאר אותו הדבר. אין נפקא מינא. ועוד – גם חוק אפשר לשנות בעתיד. אין דבר כזה תקנה שלא מאפשרת לאף קואליציה לשנות את החוק. התקנה שהגולדקנופפים דורשים היא שבג"צ לא יוכל לדון בחוק הזה. זה כשר אבל מסריח.

 4. אני ממש מקווה שלא גנץ ולא לפיד ולא לברמן ולא אף אחד ממרכיבי האופוזיציה כיום לא יסכים לחבור לנתניהו. רק כך נתניהו יכול בסופו של דבר מבמת השלטון.

  1. אתה לגמרי צודק. להבנתי גנץ הוא המועמד של נתניהו לערוק אליו, בעוד שהאחרים שציינת הודיעו שיסכימו למצב בו הממשלה מתפרקת- לחבור יחד עם הליכוד – בלי נתניהו והמפלגות החרדיות הסחטניות- להקמת ממשלה נורמלית יציבה

 5. ליהי אומר לי ששוב החילונים, התורמים, המקריבים, והמבוזים, יכנסו שוב מול החמדנות של שותפי הקואליציה

  1. למבואס- זה בדיוק החשש, שיבוא גנץ כזה להציל את המצב כדי למנוע מה שמכונה "מלחמת אחים" בכך יקנה את הלבבות של עם העייף מהמאבק וכך יבוא הקץ על ההזדמנות אולי החד פעמית שלנו- לגבש חוקה שלא תאפשר את העסקנות המבזה בחיי הבנים – חרפה לעם ישראל ולתורת ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן