האובססיבי

נתניהו הגשים את חלומו, וכעת עליו לפנות את מקומו
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

כולכם ודאי שמעתם אי פעם סיפור על נערה שבוחרת בן זוג לא מתאים. זהו סיפור שכיח. נערה בת 16 או בת 17 מפתחת זוגיות ראשונה עם גבר צעיר. ההורים ומבוגרים מנוסים אחרים בסביבתה מזהירים אותה שהקשר הזה לא טוב לה ועלול להיגרם לה נזק.

ברוב המקרים הם צודקים. זו שבחרה ללמוד מניסיונה במקום מניסיונם של אחרים – נפגעת. במקרה הטוב היא לומדת מזה משהו ואחר כך מפתחת זוגיות מתאימה יותר.

לא אתייחס כאן למקרים הנדירים שבהם דווקא הנערה צדקה ונוצרת זוגיות מופלאה. אבקש להתייחס למקרים אחרים שבהם היא מבינה שטעתה ורוצה לנתק את הקשר, אבל הגבר הצעיר פיתח אליה אובססיה: היא חייבת להיות בת הזוג שלו. מצב כזה יכול להוביל לעלבונות, לאיומים ולאלימות של ממש. לפעמים זה נמשך שנים.

ייתכן גם שאותה נערה כבר הפכה לאישה ובנתה משפחה עם בן זוג אחר. אולם האובססיבי לא מניח לה. הוא מתחיל לאיים גם על בני משפחתה: בן הזוג, ההורים שלה ואחרים.

לפעמים הוא מאיים ברצח. ברוב המקרים משטרת ישראל לא יודעת כיצד לטפל באובססיבי: מזהירים אותו, אולי אפילו עוצרים אותו. בית משפט יכול להוציא צו הרחקה ממנה ומבני משפחתה, אבל לאובססיבי זה לא משנה.

יש גם מקרים שנגמרים ברצח. במו אוזניי שמעתי אישה אמיצה שמספרת את סיפורה בתוכנית טלוויזיה. במקרה הזה, היא סיפרה את סיפורה אחרי שהחבר לשעבר, האובססיבי, רצח את אביה, לאחר שנים רבות של איומים והטרדות כלפיה וכלפי בני משפחתה.

וכעת אבקש לדבר על אובססיבי אחר, שכולכם מכירים. כשראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מדבר בטלוויזיה – תיזכרו במחזר האובססיבי. גם מר נתניהו אובססיבי. האובססיה שלו היא להיות ראש ממשלת ישראל לתמיד.

האובססיה הזו התחילה אצלו בגיל צעיר. חברי ילדות שלו שהתראיינו בפודקסט של העיתונאי דן מרגלית, תיארו את נתניהו כנער נבון במיוחד, רהוט, רחב אופקים ושואף ללמוד כל הזמן. הם גם תיארו אותו כנער שאמר בעקביות שהוא יהיה בעתיד ראש ממשלה.

כשהגשים את חלומו רצה נתניהו לשמר את החלום כמציאות. המבוגרים בינינו עדיין זוכרים התמודדויות אמיתיות על מנהיגות הליכוד אחרי פרישתו של מנחם בגין. בין המתמודדים היו אריאל שרון, משה ארנס, דוד לוי ובנימין נתניהו.

לאחר שנתניהו התבסס בתפקיד ראש הליכוד התחיל תהליך מתמשך: הרחקת האנשים הטובים. אלה שיש להם דעות עצמאיות. במיוחד אלה העלולים להתמודד מולו על ראשות הליכוד. במקומם קידם נתניהו אנשים הנאמנים לו. במיוחד כאלה שחייבים לו. כאלה שיודעים שרק נתניהו ימנה אותם לתפקידים שהם ממלאים.

כאשר אהוד אולמרט היה ראש ממשלה תחת חקירות, אמר בנימין נתניהו את הדבר הנכון: ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת חקירות. העיסוק שלו בהאשמות הפליליות נגדו פוגע בתפקוד שלו. ואכן, אולמרט התפטר ולאחר מכן הורשע בבית משפט.

אולם כשהחלו חקירות פליליות נגד בנימין נתניהו, הוא שינה את טעמו. הוא הבין שהתוצאה עלולה להיות סוף דרכו הפוליטית.

הדפוס שהיה אצלו קודם התחזק: אחרים אשמים בכישלונות שלו ולכן הם מתנכלים לו. גם כשהוחלט להגיש נגדו כתבי אישום נתניהו לא חשב שזה הזמן להתמקד בענייניו המשפטיים ולעזוב את תפקידו עד לזיכוי מחוסר אשמה, אם בכלל יהיה זיכוי כזה.

נתניהו גרר את מדינת ישראל לחמש מערכות בחירות בין לחמש מערכות בחירות בין 9 באפריל 2019 ל-1 בנובמבר 2022. עד שהצליח "לגנוב" מערכת בחירות אחת ולזכות ברוב יציב בכנסת. הנזקים למדינת ישראל כתוצאה ממערכות בחירות בתדירות כל כך גבוהה היו גדולים.

הצבת מועמד אחר בראשות הליכוד, ללא כתבי אישום פליליים, הייתה מאפשרת בוודאות הקמת ממשלה רחבה ויציבה.

וגם כשהייתה ממשלה אחת יציבה ורחבה עם הסכם רוטציה – האובססיה ניצחה. בני גנץ בחר לוותר לנתניהו על כהונה בתפקיד ראש ממשלה כראשון במסגרת הסכם רוטציה. כזכור, הממשלה התפרקה לפני שגנץ מונה לתפקיד ראש ממשלה.

כולנו רואים את נזקי ממשלת נתניהו הנוכחית בתחומים רבים, למשל: הרס הכלכלה, קיטוב חברתי, פגיעה ברשות השופטת ושומרי הסף, יחסים גרועים מאי פעם עם מדינות העולם המערבי ועם יהדות ארצות הברית.

זו גם הממשלה הראשונה שמנסה לפגוע באופן עקבי בצה"ל. מבזים את הרמטכ"ל ואלופים בצבא. לא מוכנים להתעדכן בדיווחים של ראשי הצבא וגופים ביטחוניים אחרים. מייחסים להם כוונות פוליטיות. לא מוכנים לעצור חקיקה שמרבית העם מתנגד לה. גם אם המחיר הוא בין השאר פגיעה קשה ביכולות של צה"ל.

המועמדים להירצח במקרה זה אינם בחורה צעירה או בני משפחתה. הנרצחת עלולה להיות מדינת ישראל. את המחיר הכבד נשלם אנחנו האזרחים.

בנימין נתניהו כבר כיהן בתפקיד ראש ממשלת ישראל יותר מכל ראש ממשלה אחר. ככל שנמהר להחליפו באדם הבוחן את המציאות באופן ריאלי ולא משועבד לאובססיה שאינה יודעת שובע, כן ייטב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

 1. הבעיה היא שלפחות חצי עם רואה בו גאון, מושיע, מביא הישגים חסרי תקדים, נרדף על ידי בוגדים, שבלעדיו לא נתקיים. לכם עזיבתו את כ"ס המלוכה לא ריאלית

  1. תודה על תגובתך.
   אתה לא מעודכן. זה כבר מזמן ירד להרבה פחות מ-50%.

 2. טעות, אובססיה שלו היא להיחלץ מאימת הדין. נתניהו לא יכול לחיות עם מצב בו ירשם בתולדות העם היהודי שהוא הואשם בשוחד הפרת אמונים ומי יודע מה עוד. ולכן הוא יעשה הכול, אבל הכול כדי לסכל זאת. את תפקיד ראש הממשלה הוא כבר מיצה עד תום, אך רק בתפקיד הזה יש לו סיכוי לממש את חילוצו מהכתם ההיסטורי המאיים עליו יותר מכול.

  1. פחות חשוב למה הוא אובססיבי
   יותר חשוב הנזק שהוא עושה
   וחצי מהעם מעריץ אותו.

 3. איך גורלו של עם ישראל העתיק נתונה בידיו של אדם אחד שדואג לעצמו ולמשפחתו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן