שקר 64 האצבעות

מה הלגיטימציה של רוב פרלמנטרי לא דמוקרטי?
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

מול המחאות, מול ההפגנות, מול האמת הכואבת של רופאה זועקת, מול אנשי מילואים הנאלצים לפקפק בייעודם, קמה מקהלה ולה מנגינה אחת אחידה ומשכנעת, "הפסדתם בבחירות, אנחנו קיבלנו רוב בבחירות לגיטימיות. הבטחנו לציבור רפורמה משפטית שתסייע לדמוקרטיה. עתה גייסנו רוב למימושה".

התשובה הלקונית ברורה: "מקבלים את תוצאות הבחירות. הן לא מצדיקות מהפכה משטרית אנטי-דמוקרטית, ועליה אנו אוסרים מלחמה". אבל לא עצרנו ולו לדקה כדי לבחון תשובה אחרת: "האומנם 64 חברי כנסת הבטיחו רפורמה משפטית-דמוקרטית?"

התמזל מזלי וצפיתי בתכנית "המקור" המצוינת של רביב דרוקר על חסידות גור. התכנית עוסקת בריב דמים בין החסידות המולכת של האדמו"ר לבין פלג שפרש משורותיה. משפחת אלתר התפלגה, והחסידות מנהלת הסתה נוראה נגד הפורשים, מפרידה אבות מבנים ונוהגת כקוזה נוסטרה לכל דבר.

מייצגי שני הפלגים הניצים הם חלק מ-64 מייצגי הרוב הפרלמנטרי. התכנית המחישה שאין דבר שזר לערכיהם מדמוקרטיה. עבורם אין שום הבדל בין שופטים שמרנים לליברלים. אין להם עמדה בוויכוח על מהותה של מדינת ישראל. הם רוצים במלכות שמיים שמייצגה הוא האדמו"ר או מחליפו. בכלל לא אכפת להם מלוין או מרוטמן.

גם לפלג של "המתנגדים", שמייצגה בכנסת הוא משה גפני, בכלל לא אכפת ממהות הדמוקרטיה. די להם בכך שהממשלה תזרים כספים רבים ככל האפשר ותמנע גיוס חרדים לצה"ל.

האם נערי הגבעות של בן גביר מעוניינים באיזשהו מאבק דמוקרטי? די להם בכך שנציגם הבכיר יסוכך עליהם מבעד לאדרת המיניסטר שהוא עוטה.

אין ספק שחלק מאנשי הליכוד הבהירו בעת מערכת הבחירות שפניהם לשינויים משפטיים ואסרו מאבק על עריצות הרשות השופטת. יריב לוין לא הכחיש את דעתו השלילית על הרשות המשפטית והפרקליטות. ונתניהו? הוא הקהיל שרים וחברי כנסת מול בית המשפט. הוא לא ביקש שום רפורמה אלא רק ביכה את "העוול" שנעשה לו, ראש ממשלה למופת. נגדו קשרו קשר ועל הגנתו עטו שרים מסיכות.

כל המפלגות והאישים שמתנגדים לדמוקרטיה כצורת ממשל אינם יכולים לבוא במניין הלגיטימיות של 64 חברי הכנסת בבואם לבצע את ההפיכה המשטרית. הלגיטימיות של ה-64 היא טכנית, בלתי מחייבת ואיננה מקרינה דבר.

ברור ומוחוור שאיננו יכולים לשלול את העובדה הפורמלית שיש לקואליציה 64 חברי כנסת. אבל בעת ובעונה אחת עלינו לשלול מכול וכול את הלגיטימציה המוסרית והפוליטית שלהם במאבק על דמותה של הדמוקרטיה במדינת ישראל.

בבואנו למאבק נגד ההפיכה המשטרית טוב שנפנים את תמונת המצב. רק לאדלשטיין, דיכטר ועוד מספר חברי כנסת ספורים יש הסתייגות מהפיכתנו למדינת ארדואן או אורבן. על כך אין מאבק גלוי, כי בינתיים אין נקודות זכות למקדשי דרכם של שני העריצים.

פורום "קהלת" ושמחה רוטמן הבינו זאת מזמן. הם רואים כיעד רצוי ונכון להביא את הדמוקרטיה הישראלית לאופק של דמוקרטיה-לאומית השולטת במשפט ובתקשורת ואף ב… תוצאות הבחירות הבאות. אנשי האדמו"ר מגור ואיתם החצרות של יתר האדמו"רים ורבני הפלג הלמדני יתנו ידם לכל תפנית, כי אין להם עניין מהותי בדיוקנה של מדינת ישראל.

נזכור שאין לקדש את 64 הח"כים, שהרי בתוכם רבים העוינים דמוקרטיה – כל דמוקרטיה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

33 תגובות

 1. מאמרו של עוזי ברעם מציג אמת ידועה שלפיה החרדים נמצאים בקואליציה מטעמים עסקיים/כלכליים גרידא. הם יצביעו תמיד בעד זה שיהווה עבורם מקור לכסף והרבה כסף. זכורה היטב התביעה של משה גפני לפני מספר שבועות כאשר דרש להשוות את השכר הממוצע של אלה העובדים למען פרנסתם ומשלמים מיסים לבין אברכים ורבנים שחלקם הגדול אינו עובד ואינו משלם מיסים. צודק עוזי ברעם. החרדים לא יילחמו למען דמוקרטיה כי אינה קיימת באג'נדה שלהם. כפי שמובא לידי ביטוי בפסקת הסיפא במאמרו של ברעם "אנשי האדמו"ר מגור ואיתו יתר האדמו"רים יתנו את ידם לכל תפנית" כל עוד תקציביי משרד האוצר יזרמו אליהם.

  1. ברור שעוזי ברעם צודק. יש כיום קואליציה של 32 ח"כים דתיים עם 32 ח"כים מהליכוד. יש בזה חלוקת שלל פשוטה בין 3 לטיפונדיות: דתיים קיצוניים שלוקחים כסף להמשך השתלטות על "ארץ ישראל", דתיים מתונים ששודדים את הקופה הציבורית, וסתם "ליכודניקים" שרוצים את שני הדברים. זה לא עומד להשתנות. ישראלים בגדול לא יחזרו להצביע עבור "השמאל". הדתיים יגבירו את כוחם האלקטורלי. הסיפור הישראלי כפי שהיה קיים בימי מפא"י הקלאסיים לא יחזור. ישראל הפכה כבר למשהו אחר. נכבה מס' 2 בדרך. בשל העוצמה הצבאית הישראלית מחכה לערבים מכה קשה. זה מה יש. מי שלא מבסוט מזה יכול לעשות רילוקיישן. סה"כ זה לא ישפר את מצבו. הכי בטוח ליהודי זה לסבול בישראל. עוד לא הבנתם את זה?

   1. אם מי שרוצה רילוקיישן יעשה זאת לא יהיה לנו שום יתרון שאתה מדבר עליו.גם בלעדי "הגל המאיים" צה"ל הוא צבא שיש ספקות לכשירותו למלחמה כוללת.מקווה שלא נגיע לכך. המחאה מאגדת את רוב התורמים למדינה ולכן שום רוב קואליציוני לא יעז להתגרות בה באמת.מולה לבין תורכיה לא עומד דבר פאת מהמחאה שתהפוך גדושה יותר ויותר.לנהל מדינה על קולותיהם של גזענים משיחיסטים וחומסי כספי המדינה זה לא ילך. אתה צודק שהשמאל לא יחזור לשלטון בהגדרת "שמאל" של פעם. היות וביבי מגדיר את כל מתנגדיו כשמאל.השמאל הזה יכול לנצח בחירות ואולי תהיה אחדות לאומית בתנאים קשים. המחאה היא רכיב שמשנה את כיוון המחשבה

  2. זכורה היטב התביעה של משה גפני לפני מספר שבועות כאשר דרש להשוות את השכר הממוצע של אלה העובדים למען פרנסתם ומשלמים מיסים לבין אברכים ורבנים שחלקם הגדול אינו עובד ואינו משלם מיסים.
   היכן הוא דרש זאת ?
   הוא דרש משהו אחר לגמרי.
   להשוות את תנאי המורים המלמדים ליבה מלאה.

 2. הכל תלוי כעת בבחירה של אנשי ימין דמוקרטיים ובעלי ערכים

  1. הרבה תלוי מה יעשו עכשיו חלק מחברי הימין בהצבעות הקרובות.מדובר לא רק בחוקי ההפיכה אלא גםמ החוקים כמוצ שחרור חרדים מגיוסמ או חוק לימוד תורה שהוא חרפה לתורה ולומדיה.כל הכוונה של המחאה לערער הלגיטימציה של ממשלה זו וכאן יש חשיבות להפגנות.
   הליכוד איננו מפלגת המשך הומוגנית קרעי מאי גולן ואטורי וקלנר שלמים לחלוטוין עם סמוטריץ ובן גביר.אבל יש אחרים ואליהם מופנות העינים

 3. המאמר משקף היטב את הפער הגדול והבלתי סביר בין הלגיטימיות הפורמלית-טכנית של הממשלה והקואליציה שנבחרו והורכבו כחוק לבין אופייה הערכי והמוסרי הבלתי נסבלים. מה המוצא מהמציאות הזאת? ימים יגידו…

 4. עוזי, אתה מעלה נקודה חשובה מהותית ומרכזית בחיי המדינה. אני קורא בדיוק ספר של פרופסור קים לין שפלי מאוניברסיטת פרינסטון שפורסם על ידי קרן ברך כצנלסון -רודנות בחסות החוק. איך רודנות רצה ומתפתחת.
  חייבים למנוע רודנות בחסות 64 חברי כנסת ולמנוע רודנות בחסות החוק.
  מי ייתן ואכן הציבור יפנים

 5. שקר אחד מתוך מסכת אין סופית של שקרים
  ומדהים שחלק עצום בעם קונה את השקרים ללא שום היסוס

 6. אין ספק שיותר ויותר ליכודניקים לא יצביעו שוב בעד ביבי. לכן בליכוד מפחדים לפרק את הקואליציה

 7. עוזי,
  אותם טיעונים שהעלית אפשר לטעון גם ביחס להסכם אוסלו ואם אני לא טועה, אתה היית אז חבר ממשלה. על משטר "הכרטיס האדם" בימי ממשלות בן גוריון שאביך נמנה על בכיריו, בוודאי שאי אפשר לטעון שהיה דמוקרטי ולכן לא צריך להרחיק עד תורכיה וארדואן. מכאן שמשהו רקוב ב"כל ממלכת דנמרק" ולא רק בממשלת "ימין ימין" של נתניהו. אז מה פתאום קפצתם בעוצמה כזאת דווקא עכשיו לחולל מרי אזרחי שמאיים על עצם קיומה של מדינת ישראל כפי שמפ"ם פעלה נגד בן גוריון שבוע לפני הכרזת העצמאות? ואם הבעיה איננה דמוקרטיה אלא מי ישלוט אז אתם מורידים את השיח הדמוקרטי ביגון שאולה וההיסטוריה תעשה אתכם את חשבונה. ואגב את החשבון עם צביעות הדמוקרטים התחיל כבר אפלטון לפני 2300 שנה בפרשת ההוצאה להורג של סוקרטס "משחית הנוער"!

  1. היי אורי כל ההשוואות שלך הן קלישאות.היו בחירות והיו תוצאות אבל לא ניסו להפוך את המדינה מדמוקרטית לסמי דיקטטורית.יש לך נקודות זכות בעניין הסכם אוסלו לא משום שההסכם היה לא דמוקרטי או מתנגש בערכי האומה אלא בשל גיוס הקולות להעברתו.אל תשכח שעל מזבחו נרצח רבין! איך אפשר להשוות עמי פופר ברוך גולדשטייםן יגאל עמיר רוצחו של אמיל גרינצווייג רוצחה של שירה בנקי ויש עוד דוגמאות כולן יציר של הימין.
   אבל יש לך טענה אחרת "אז מה פתאום קפצתם בעוצמה כזו" מי זה "קפצתם"? כל הרמטכלים לשעבר ראשי השב"כ והמוסד כל אילו "קפצו" לפתע "קפיצה פוליטית?". הטייסים והרופאים מדברים מדם ליבם.אתה הרי רואה את הדברים אבל משווה להם פנים שיתאמו עמדותיך.
   המחאה הזו אולי תציל את המדינה המושחתת גם כך ואולי לא? אבל לא קפצתי ולא הכרעתי על כיוון הדברים.יש כאן בעיית אמת היא לא הייתה מכה גלים לולי אנשים חשו את שהם אומרים.

 8. השמאל דאג – כך סביר לי יגאל הורוביץ כשהיה שר האוצר – תמיד לשמור על הזרמה חופשית וסדירה למוטביו. למשל, התנועה הקיבוצית (שאני מגדירה כאטיוד מטופש בקומוניזם) התפרקה כשסגרו לה את ברזי הממשלה.
  מפלגה, לדעתי, צריכה גם לדאוג לאינטרסים של קהל בוחריה; ולא – אין לה קיום. כך, שזו צביעות בוטה להגיד, שרק החרדים דואגים לעצמם.
  ולהערת מילשטיין – הדמוקרטיה הישראלית הייתה רק לעלית וללא-שזופים מדי. את השאר משמעו השב״כ, המשטרה, הצבא וההסתדרות כדי שלא יהיו פרץ וצווחה.
  כזכור יש לנו צבא, שיש לו מדינה, ובאחרונה הוא מבצע פוטש – יחד עם החונטה המשפטית – כמובן, בשם הדמוקרטיה עאלק.

 9. אני מסכים מאוד לדרך החשיבה שלך. אלא שבדבר בסיסי אחד איננו מסכימים. האשמים אינם המנהיגים. מי שאשם אלה האנשים שבוחרים את המנהיגים. וזה רוב העם. קטסטרופה.

 10. איזה פוטש על ראשך?מה כל החותמים על גילוי הדעת נגד הרפורמה עושים פוטש? שבתי שביט איש ימין ומקורב לשרון כל הרמטכ"לים כל ראשי זרועות הבטחון.מי שרוצה להפוך אותנו להונגריה ותורקיה הוא שצריך לעצור את הסחף. ראינו מה קרה שם! כיבוש מערכת המשפט כיבוש התקשורת הדרה ללהט"בים אנשים זועקים שזה לא יקרה פה.
  רוב של בן גביר סמוטריץ ובן גביר לא יעשה פה הפיכה משטרית.מה עוד שרוב העם מתנגד לחקיקה זה בא לביטוי בכל סקר.הייתי חבר כנסת שנים.היה לחבר כנסת תקציב הוצאות משרדי מוגבל. עכשיו יש להם כסף לכל שימוש. על כך נזעקים טובי האנשים בארץ.(דרך אגב גם אני פחות שזוף.אבל מה לעשות שסבי מצד אימי הוא יליד פס וסבתי חלבית גמורה..)

 11. כפי שכבר נאמר כאן
  כל עם ראוי כמו המנהיגים אותם בחר ובהם הוא תומך

 12. הבעיה העיקרית בכל הסיפור הארוך היא ביבי
  נדמה לי שהוא איבד את השליטה על הכפופים לו וגם על עצמו
  כן
  משהו קרה לא והוא נותן לכל להתפרק

 13. הכל תקוע
  מה עושים בצעד הבא כדי שיהיה סיכוי לשינוי המגמה?

 14. הליגיטימציה ניתנת על ידי עצמם לעצמם, מה שנוגד ממש את יסודות הדמוקרטיה. אם זה לא יפתר מהר זה חורבן הבית השלישי והאחרון

 15. ביבי איבד מכוחו ויכולותיו, מנהיגי הליכוד רובם ככולם מפחדים אפילו לצייץ. ההיסטוריה לא תסלח להם. אנחנו מתקרבים והולכים בגללם לחורבן שלא ניתן יהיה לתקנו

 16. זאת הדרך של כוחות אנטי דמוקרטיים. לבצע מה שהם רוצים, כמה שהם רוצים, ןמתי שהם רוצים, ולהגיב בכוח רב על כל פעילות של מחאה. השאלה אם מתנגדי ההפיכה יסכימו להתכופף. אם המחאה תתמיד ותתגבר, ההפיכה תיעלם

 17. זה לא שקר.זאת אחת מהבעיות שיש בשיטה הפוליטית-משפטית שלנו ואסור לתת לזה להתממש.

 18. אלה התוצאות וחייבים לקיים אותן. בבחירות הבאות, אם התוצאות ישתנו (וכנראה שזה יקרה) אז תתחלף הקואליציה

 19. רק לחשוב כמה מאזרחי ישראל העדיפו את ביבי כראש הממשלה, ולקבל חררה מעצם המחשבה לאן זה מוליך אותנו

 20. אם בצרפת, למשל, הייתה מתארגנת קבוצה של אנשי דת עם 200000 אוהדים והייתה דורשת ממקרון הנשיא, כסף למחייתה של הקבוצה הזאת, בלי לעבוד, ואם מקרון היה נעתר להם ומעביר חוק בפרלמנט הצרפתי שיאשר זאת, הוא, מקרון, היה עף באותו רגע מכס הנשיאות שלו.

 21. בישראל יש רק בית נבחרים אחד ולא מבצעים משאלי עם. לכן, הקואליציה יכולה להעביר חוקים ללא קשר עם דעת הקהל בזמן אמיתי. היום הרוב של יום הבחירות אינו קיים והממשלה מנצלת את כוחה של הקואליציה להעביר חוקים בניגוד לרצון העם. ברור שזה יצר קרע בעם בין הרוב העכשוי שהתנגד לחקיקה ובין מיעוט שבנוי על רוב שאבד עליו הקלח. כך זה גם עבד בפולין. כרגע ה 64 לא רלוונטים כי החקיקה נעצרה וכל האנרגיה מופנית למלחמה. כאשר נוריד את האיומים מדרום ואולי גם מצפון ונפתור את בעיית החטופים הממשלה הנוכחית חייבת להתפטר ואני מקווה שכמו בפולין האמת תצא לאור בבחירות הבאות.

 22. השתתפת בהסכמי אוסלו. איך לך זכות להביא דעות. לבקשה סליחה

 23. לא הבנתי.
  רוצים לשלול מהחרדים את זכות ההצבעה ?
  אז קדימה! נשלול מהם את זכות ההצבעה.
  כל זמן שלא שללו מהם את זכות ההצבעה ומותר להם לבחור ולהיבחר, אז ממשלה עם 64 היא הממשלה הנבחרת.
  "הדמוקרטיה היא שיטת המשטר הגרועה ביותר הקיימת, מלבד כל יתר שיטות המשטר שנוסו עד היום." [צ'רצ'יל].
  יש לדמוקרטיה חסרונות… אבל אם לא דמוקרטיה אז מה כן ???
  דמוקרטיה היא גם כשהחרדים בשלטון.
  זה דמוקרטיה.

 24. לגיטימי או לא, זה מה שקורה, ואין שינוי. וראשי האופוזיציה נותנים לזה יד בעקיפין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן