טובת המדינה?

לישראל אין יכולת קיום כמדינה לא דמוקרטית
תמונה של שי
ד"ר שי ענבר

לאן מובילה אותנו ממשלת ישראל? לאן מובילות מרב פעולותיה מאז הוקמה? האם טובת המדינה לנגד עיניה, כשהיא מנסה לשנות בצורה כל כך דרמטית את מערכת המשפט והשלטון בישראל? האם טובת כלל אזרחיה, או אפילו טובת מרבית אזרחיה, הן אשר מנחות את פעולותיה אלה?

במאמר זה אינני מעוניין לעסוק בפרטים המשפטיים אשר נלעסו עד דק בחודשים האחרונים. אני מבקש להתייחס לסוגיית "טובת המדינה" מן ההיבט החברתי, מהיבט הלכידות החברתית, מסוגיית הערבות ההדדית, שהיא בסיס קיומנו כעם וכמדינה אשר עדיין מוקפת אויבים.

השונות הרבה, הגיוון המשמעותי, ההבדלים הגדולים בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית לא מותירים שום דרך אחרת לחיים משותפים, אלא בדרך הדמוקרטית, קרי התחשבות הקבוצות השונות בצרכים, באמונות, ובערכים השונים המאפיינים כל קבוצה וקבוצה. לדעתי, מבחינה חברתית אין לישראל יכולת קיום כמדינה לא דמוקרטית. יתר על כן, לדעתי, מבחינה ערכית, אין לישראל זכות קיום שלא כמדינה דמוקרטית!

במשך עשרות שנים התחשבה מדינת ישראל ב"ציפור הנפש" של החברה החרדית ואפשרה לצעיריה לא להתגייס ולא ללמוד לימודי ליבה. עכשיו כשכמחצית מהציבור הישראלי מבטא את "ציפור הנפש" שלו – דמוקרטיה – הממשלה מתעלמת ומנסה בכוחניות לדרוס את הציבור הגדול והחשוב הזה. ציבור שכן משרת בצבא בסדיר ובמילואים, ציבור שכן לומד ומכין את עצמו לתרומה לכלכלה, ציבור שאוהב את המדינה וחרד לעצם קיומה.

איזו טובה יכולה לצמוח למדינה באמצעות ניכור של קבוצות כל כך גדולות בחברה?

איזו טובה יכולה לצמוח למדינה כאשר אנשי מילואים חשובים, רבים כל כך, מזהירים כי יפסיקו להתנדב לשירות מילואים, אם תימשך החקיקה?

איזו טובה יכולה לצמוח למדינה כאשר אנשי כלכלה רבים וחשובים כל כך מזהירים מפני הפגיעה הכלכלית אם תימשך החקיקה?

איזו טובה יכולה לצמוח למדינה אם ישראל תאבד את תמיכת המערב ובפרט את תמיכת ארה"ב?

מדינת ישראל היא מדינה קטנה, מוקפת אויבים, אשר מחכים להזדמנות לפגוע בה. היכולת של ישראל להיות חזקה יותר מאויביה בנויה כל כולה על חוסנה החברתי, על היכולת להתגייס בעת משבר ועל הערבות ההדדית בין הקבוצות המגוונות של אזרחיה. החוסן החברתי והערבות ההדדית נקרעים לנגד עינינו עם התמשכות החקיקה והתעקשות הממשלה שלא להתחשב במה שאומרים, וחוזרים ואומרים מאות אלפים כשהם יוצאים להפגין כל מוצאי שבת כבר כמעט 30 שבועות ברציפות. נחישות כזו, התמדה כזו, כמויות כאלה של מפגינים מכל שכבות האוכלוסייה, בכל הגילאים והמינים, לא היו מעולם בישראל.

מה עוד צריך לקרות כדי שממשלה, שחשיבות המדינה לנגד עיניה, תפסיק לרמוס את המתנגדים ותפעל לרפורמה נחוצה בהסכמה רחבה?

גורם ביטחוני בכיר אמר: "הרמטכ"ל מנווט את הצבא במים סוערים. הוא הגורם המוסמך לקבוע וחובה עליו למסור לדרג המדיני שיקוף מדויק גם של תמונת המודיעין באשר לאויביה של ישראל, גם של עוצמת הלכידות הפנימית בצבא, וגם של מצב הכשירות של צה"ל למלחמה ולהתמודדות עם האתגרים השוטפים. לצערי, צה"ל כבר ניזוק ועניין הלכידות ללא ספק יעסיק אותנו מאוד בשנים הקרובות. אם אנשי המילואים מכל היחידות מתכוונים ברצינות, ואין סיבה לחשוב שהם לא מתכוונים, אז הרמטכ"ל וקציניו הבכירים, צריכים לצלצל כבר עכשיו בכל הפעמונים. זה קורה עכשיו. ועכשיו גם אולי הרגע האחרון לעצור את הסחף לפני שהוא ייקח איתו את כל מערך המילואים ויפגע קשות בלכידות, באחווה וברעות של צה"ל כולו. מכאן ועד נטישה של אנשי קבע ועובדים במוסד ובשב"כ ופגיעה קשה מאוד במוטיבציה של מתגייסים חדשים – הדרך קצרה. שלא נדע".

על רקע התרבות ההודעות על אי-התייצבות למילואים, 800 יוצאי שב"כ התריעו במכתב לראש הממשלה ולשר הביטחון, כי אם תימשך החקיקה בנוגע למהפכה המשפטית שתצמצם את עצמאות מערכת המשפט, תיגרם סכנה ממשית, ברורה ומיידית לביטחון המדינה. "אנו מפצירים בכם לגלות אחריות לאומית לביטחון המדינה, לשמור על שלמות צבא העם ולגנוז לאלתר כל כוונה לפגיעה בעצמאות מערכת המשפט ובביטחון המדינה. אנו קוראים לכם לפעול לאלתר לאיחוי הקרעים בעם לעצור את ההפיכה המשטרית". על המכתב חתמו: "יוצאי שירות הביטחון הכללי להגנת הדמוקרטיה".

מה רוצים בן גביר, סמוטריץ ורוטמן? מדינה לא דמוקרטית, מדינת הלכה השולטת בעם אחר ופוגעת בקבוצות שונות בחברה הישראלית: ערבים, להט"בים, נשים, "סמולנים".

מה רוצה לוין? כוח מוחלט ולא דמוקרטי, ללא ביקורת ובקרה.

מה רוצה נתניהו? כוח אבסולוטי לו ולבני משפחתו והימנעות מאימת הדין.

מה רוצים גפני וגולדקנופף? כסף, בדלנות, הימנעות משירות צבאי ולימודי ליבה, וכפייה דתית.

מה רוצה דרעי? להיות שר ולהמשיך בשחיתות.

האם יש מבוגר אחראי שיעצור את ההידרדרות של המדינה עד כדי אובדנה? האם יש כאלה שבאמת רואים לנגד עיניהם את האינטרס הכללי ולא את האינטרסים הצרים של קבוצות ויחידים? איפה הם? זה הזמן לעשות מעשה ולא לשתוק! לא יהיה זמן אחר!

האם סביר שממשלה תפעל בצורה כל כך קיצונית נגד חלקים גדולים כל כך בחברה, נגד הלכידות החברתית, נגד האינטרס הכללי הברור של המדינה – הסכמה רחבה? למעשה, הממשלה פוגעת באזרחיה ולא עושה את עבודתה.

נראה שלא טובת המדינה ואזרחיה עומדת לנגד עיני הממשלה אלא כוח מוחלט של השלטון, ללא בקרה וביקורת, ללא איזונים ובלמים ותוך שרירות ושחיתות כללית. נראה כי טובת סקטורים מסוימים – חרדים ומתנחלים, טובת מפלגה מסוימת – הליכוד, וטובת פרטים מסוימים – נתניהו, דרעי ועוד, הן המוטיבציה שמובילה את הממשלה האיומה הזו, אשר פועלת באופן ברור נגד טובת המדינה ואזרחיה, גם אלה שתומכים בה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. הממשלה לא אשמה בכלום
  הממשלה לא בחרה את עצמה
  האזרחים אשמים בכל המתרחש
  וראה שהם גם דואגים לשפוך כל הזמן דלק למדורה

  1. ברור שהאחריות לעצם הבחירה של הממשלה הזו היא על הבוחרים. אבל מכאן והלאה האחריות המוחלטת היא על הממשלה.
   איזה מן רעיון הוא זה שלממשלה נבחרת אין אחריות. בחרנו נציגים והם מועלים האחריות שהפקדנו בידיהם להוביל אותנו.
   מעבר לכך, הבוחרים לא הצביעו על מהפכה שלטונית וביטול הדמוקרטיה. כל הסקרים מצביעים על כך שרבים ממי שהצביעו לממשלה הזו אינם תומכים בפעולות הממשלה, בוודאי לא בדרך הזו – דרך של כפייה.
   הממשלה היא האחראית למצב, כל ממשלה אחראית לפעולותי. את הממשלה הלא לגיטימית הזו צריך לסלק!

   1. כל מלה בסלע!
    גם במאמר הממצה והמדוייק, וגם בתגובה כאן.
    שום דבר טוב לא יצא מהממשלה הזו שהדבק שלה הוא אינטרסים אישיים ואידיאולוגיה אנטי ציונית.
    הציונות משמעותה מדינה חפשית ליהודים על בסיס ההסטוריה הלאומית (שפה תרבות ערכים וכ') ובמתכונת מדינות המערב הדמוקרטיות, בהן המנהיגות מחוייבת לטובת כל האזרחים.
    אין פיתרון למצב אלא בחירות. בקודמות נתניהו הצליח לסובב בכחש את רוב המצביעים.

    1. אכן חייבים להגיע למצב של בחירות לפני שיהיה מאוחר מידי. כשיש לנו מה להציל.

     1. לצערנו, כל מרכיבי הממשלה הזו יפסידו מביירות ולכן הם מלוכדים כסלע ואני ממש לא רואה מסלול קרוב לבחירות.

      1. אכן זה המצב, אבל חייבים להמשיך בלחץ אולי חלק מחברי הליכוד יבינו סוף סוף שהם מובילים את כולנו לאסון. או שבכל זאת מישהו מהם יחליט שלא קיבל מספיק. החרדים כבר לוחצים לעוד, לא יודעים שובע. מביש.

 2. השאלות הרטוריות שלך נותנות את התשובה. זה אוסף חסר אחריות של אנשים ומפלגות. שרק האינטרסים אישיים וסקטוריאליים מכתיבים את צעדיהם. אבוי לנו שהגענו למצב הזה וחייבים להלחם בכל הכלים החוקיים שבידנו, בלי יוצא מן הכלל, כדי לנסות ולמנוע את האסון.

  1. אכן חייבים להמשיך במאבק בכל הצורות. החודשים האחרונים, למרות הממשלה הרעה וההולכים אחריה בצורה עיוורת, יכולים לתת תקווה שיש כאן ציבור גדול וטוב שרוצה מדינה מתוקנם, דמוקרטית, שוויונית וגם יהודית.

 3. נכון. אבל חצי עם לפחות תומך במחיקת הדמוקרטיה, אין סיכוי למנוע את הטרגדיה.

  1. אני ממש לא חושב שחצי עם תומך במחיקת הדמוקרטיה. על פי מירב הסקרים כשליש תומכים. לא בטוח שכולם מבינים את המשמעות. גם שליש זה יותר מידי אבל לממשלה בוודאי אין מנדט לביטול הדמוקרטיה למרות שהם טוענים כך. חלק לא מבוטל ממצביעי הליכוד לא תומכים וחלקם לוקחים חלק פעיל במחאה. חייבים להיות בטוחים ונחושים להתמודד עם ההרכז הקיצוני הזה של חברי הקואליציה ולהפיל את הממשלה שלא פועלת לטובת המדינה והעם.

 4. אתה צודק מאד
  אבל אלה שמובילים את העם שלא מסוגלים להבין זאת
  שום נימוק והסבר הגיוני לא ישכנע אותם
  והם עונים בזלזול ובכלל לא בכיוון

 5. זה אכן נכון אבל חייבים להמשיך לנסות. כל אחד "שיפול לו האסימון" חשוב. אין לנו ארץ אחרת.

  1. ולכן חייבים להאבק בכל הכוח על מנת לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית. ולכך צריך להפיל את ממשלת הזדון המשיחית והנצלנית.

   1. לא ממש חושב שצריך להרגע. אסור להקל ראש במה שקורה. המצב נזיל ביותר והמדינה נפגעת, הן מבפנים והן מבחוץ. חייבים לקחת את הדברים בשיא הרצינות.

 6. ובואו לא נשכח שטובת המדינה פירושה טובת ועתיד ילדינו.

  1. נראה לי שלא מחצית הציבור תומך בו בקנאות. מדובר בקונסטלציה של קנאים דתיים לאומנים שאיתם אין באמת שיח מכבד. ויש תומכי ליכוד שחלקם אכן קנאים לביבי מסיבה בלתי ברורה וחלק שכבר הבינו שמדובר באסון לאומי שלא עוזר להם אישית ובוודאי לא למדינה.
   קשה אבל חייבים להצליח.

  1. האמנם???
   בכל סקר שתעשה היום הרוב המוחלט של אזרחי ישראל לא מקבלים את המהפיכה המשפטית. את זה יודעים כמובן כל הנהגת הליכוד. אבל הם מונעים מכל מיני דברים אחרים שאין להם קשר לטובת המדינה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן