ניצחון של שומרי הדמוקרטיה

לשכת עורכי הדין כמבחן אלקטורלי
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

ניצחונו המכריע של עמית בכר על אפי נווה הושג בהצבעה רבת משתתפים. בתום הבחירות עשו כל אמצעי התקשורת מאמץ להנמיך את משמעותן, שהרי הממשלה לא תקבל את המשמעות הנגזרת מהבחירות ותשנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים.

ראו זה פלא. שמחה רוטמן ועמו חברים רבים פעלו בעוז לבחירת אפי נווה ליושב ראש הלשכה. פרשנים טענו שההפרש בין המועמדים זניח ושהמאבק יוכרע בקולות בודדים. רוטמן ולוין לא הסתירו את כוונתם – אם נווה היה מנצח הם היו מכנסים את הוועדה למינוי שופטים להחליט מי יהיה נשיא בית המשפט העליון. פירוש הצעד – מתן לגיטימציה ללשכת עורכי הדין לצורך הוועדה למינוי שופטים.

אך עכשיו אחרי כישלונם הגדול הם מבקשים לבטל את מעמדה של הלשכה כך שלא תשגר נציגים לוועדה. אפילו בטורקמניסטאן לא היו נוהגים כך. או שהלשכה היא חלק מהוועדה או שלא. האם תוצאות בחירות עשויות לשנות עובדה זו? מובן שלא. לא אכביר מילים על התרגילים המשפטיים שעושים כיום ח"כ מילביצקי (מי זה?) וחבריו. זה לא האירוע החשוב באמת.

התוצאות משקפות הלך רוח של ציבור גדול שאיננו בהכרח מהמילייה המשפטי. אם בכר מנצח את נווה בירושלים, עיר שרוב עורכי הדין שלה שייכים לימין, כולל הימין הדתי, סימן שאין זה ניצחון של שמאל על ימין, זה ניצחון של שומרי הדמוקרטיה על מחריביה. בכלל, לשכת עורכי הדין הייתה בשליטה ימנית שנים רבות. המרד נגד הימין הפעם הוא ברור.

בעת הזאת נתניהו לא צריך להתניע את החוקים שיתנו לו סטירה פומבית ועזה. כל שהבטיחו המוחים יקוים צעד אחר צעד. אני מניח שאיש לא יופתע מכך. נתניהו צריך לכנס את תומכיו ולומר להם, "אנחנו יורדים לשנה מכל חוקי הרפורמה. עד אז ננסה לייצב את שלטוננו ואולי לשכנע את דעת הקהל, שהיא היום נגדנו, ואולי במעשינו נדע לשנותה."

נתניהו קורא סקרים ומגמות, הוא יודע שרוב גדול של הציבור רוצה בזניחת חוקי ההפיכה, כולל תומכי ימין מובהקים. צפצוף עליהם וקבלת ההצעות של לוין יביאו להחלשה ניכרת של תומכי ממשלת הימין. הבחירות ללשכת עורכי הדין היו המבחן האלקטורלי הראשון של הממשלה אחרי הבחירות. במבחן זה היא כשלה. אם תעביר חוק מחוקי הרפורמה, אין לה סיכוי להתאושש.

מעניין, עילת הסבירות הביאה להפיכות משפטיות בטורקיה, הונגריה ופולין. כל אלו הפכו או הופכות לדיקטטורות שמתעמרות באזרחיהן ללא התייחסות לזכויות האדם. אינני מאמין שזה יהיה גורלנו. יש פה מחנה מתנגדים גדול, איכותי ונחוש.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. לא להתבלבל. המניע העיקרי להצבעת ציבור עורכי הדין בבחירות ללשכתם היה הסלידה מאפי נווה וממה שהוא – אישית – מייצג. עבריינות, ניאוף, זילות המקצוע, וכנראה גם כל מיני דרכי התנהלות שלא התפרסמו ושעורכי הדין מודעים להן. אפי נווה מתאים לגרניטורה השלטת כיום: סמוטריץ', בן גביר, לוין, רוטמן, אטבריאן ועדותיהם. נקווה שסילוק נווה מהנהגת עורכי הדין יפתח תהליך שיביא להרחקת כל אלה מהשלטון.

  1. חבר יקר אל תתבלבל הבחירות האלה היו בין ההפיכה והמחאה אפי נווה ודמותו שחקה בשוליים. כאן ברמת אביב פגשתי עורך דין שאיננו איש ימין שאמר שיצביע לנווה כי הוא היה מעולה בתפקידו.
   אחוזי הצבעה כאילו היו רק בשל המאבק הפוליטי והעמדה הנחרצת של רוב עורכי הדין נגד רוטמן-לוין

 2. במאמרו מציג עוזי ברעם את מדיניות הממשלה הנוכחית שיצרה מצב של WIN WIN בבחירות ליו"ר לשכת עו"ד. לא משנה מה תהיה תוצאת הבחירות הוועדה למינוי שופטים, באמתחתה של הממשלה אג'נדה דו פרצופית שבמקרה של הפסד היא תבטל את לשכת עו"ד, מה שיאפשר לה להשתלט על בית המשפט העליון . עוזי מדגיש את הילך הרוחות בקרב האוכלוסייה בעיר הבירה המזוהה כימנית כאשר חלק משמעותי ממנה חשף את מורת רוחו מתומכי הרפורמה והצביע עבור עו"ד עמית בכר וגרם לזכייתו בבחירות. עוזי גם קובע כי הבחירות ללשכת עו"ד היו "המבחן האלקטורלי הראשון של הממשלה" ומעריך כי תתקשה להעביר חוקים נוספים מתוכנית הרפורמה.

 3. יש עוד דבר שצריכים לחשוב עליו
  ככל שמשיגים ניצחונות על ממשלת הימין
  הם עלולים לאבד את השליטה על עצמם
  ולעשות הרבה שטויות ללא כל מחשבה
  רק כנקמה

 4. דוקא לאור הישגי המהפכה לא ברור לי למה ההשתתפות בהפגנות ובמחאות דועכת.

 5. ניצחון חשוב, אבל זהו צעד אחד במסע ארוך
  או במילים אחרות:
  ניצחון בקרב קטן, רחוק מניצחון סופי במלחמה

 6. אין ספק כי אכן תוצאות הבחירות ללשכת עורכי הדין משקפות תחושות, רצונות ומגמות של ציבור גדול הרבה מעבר לקהיליית עורכי הדין.
  יש להניח כי נתניהו קורא היטב את המפה ויתרכז בחיזוק מעמדו ושלטונו ולא ברפורמה המשפטית, אבל גם אם כך יהיה, עוד ארוכה הדרך עד לצמצום משמעותי של ההפיכה המשפטית.

 7. כנראה שגם היום לא יתחילו עם החקיקה
  אז אולי בכל זאת יש כאן הישג אמיתי

  1. אני מניח שרבים מאתנו רוצים בהפלת הממשלה.זו לא יכולה להיות מטרת המחאה.מחאה זו מוכוונת צעדי הפיכה משפטית ומשטרית וכך יש להציגה.
   זו מערכה קשה יש רוב פרלמנטרי שחלקיו שחורים משחור.מי שהתיר התמודדות "עצמה יהודית" בבחירות גרם נזק בל יתואר לדיוקננו אבל זו עובדה פוליטית.הממשלה חייבת עכשיו להבין ששנוי עילת הסבירות יביא נזק לכל מערכותיה של המדינה אז אולי ישקלו הצעדים מחדש.

 8. עוד לא ניצחנו בכלל
  אולי הפרענו ועיכבנו את הממשלה
  אבל לא ניצחנו
  ואולי גם לא ננצח

 9. מחק בלילה וביום שני יהיו אינדיקציות ראשונות אם מגמת הניצחון נמשכת

 10. משום מה אני מתחיל להריח יריבויות פנימיות במרכז שמאל
  זה עלול להביא להתפרקות תנועת ההתנגדות

 11. אם לא נמשיך ונגדיל את המחאה נפסיד גם את הניצחון הזה

 12. אחרי מה שיקרה עם ההחלטה בעליון, נראה את תגובת המוחים, וזאת תהיה האינדיקציה להמשך הניצחונות, אם בכלל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן