אי אפשר להשלים – פשוט אי אפשר

ממשלת השקר, שוד הקופה והאפליה מאיימת על עצם מהותנו
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

זו איננה שאלת הרפורמה המשפטית בלבד. גם לא שאלה של הבדל השקפות בלבד. זו שאלה שחובקת את כל מהותנו.

ניקח את המרכיב הקיצוני ביותר של הממשלה הזאת: אבי מעוז. הוא לא מתייפייף. הוא לא משתמש במילה "דמוקרטיה". שאיפתו היא להחזיר את ישראל לימי הביניים. הוא מתנכל לזכויות נשים ורואה בלהט"בים אויבים. הוא מציג עמדות מאוסות ונוראיות ולוחם על אמונתו. הוא חריג בנוף הממשלה הנוכחית. דגלו איננו שחיתות, גם לא גניבה.

שנים רבות הייתי איש ציבור בכיר וראיתי כיצד נורמות ממלכתיות מעצבות את השלטון. עכשיו, אחרי שלשקר ניתן מעמד גבוה, באה הגניבה ומצטרפת אליו. הכסף המפלגתי בהיקף של מיליארדים שמוקצה לחברי כנסת ולמפלגות קיים אולי בקונגו, אבל אפילו שם לא הופכים אותו לדגל. אנחנו במצב שלכל חבר כנסת יש קופה קטנה או גדולה, והוא מחליט על יעדיה. עם זה אין להשלים.

פולין והונגריה שתיהן חברות באיחוד האירופי, בשתיהן מתקיימות בחירות. בשתיהן הממשלות השתלטו על מערכות המשפט ועל רוב התקשורת. המחאה שלנו עודדה את שוחרי הדמוקרטיה שם והם חזרו למחות. למה זה קשור לכותרת מאמרי "אי אפשר להשלים"? משום ששתי המדינות האלה הן הידידות הקרובות שלנו באירופה. אורבן הדיקטטור ההונגרי מבטיח להעביר את השגרירות לירושלים ופולין מתחבקת איתנו ורק דורשת שלא נאשים את אזרחיה בפשעי מלחמת העולם השנייה. "אמור לי מי הוא ידידך ואומר לך מי אתה".

עוצמה יהודית מתקשה לחיות עם עיקרון דמוקרטי מכיוון שאפליה וגזענות הם חלק ממהותה. עכשיו היא מנסה לקחת את "חוק הלאום" ולהעניק לו "תוכן". היינו לקדש באמצעותו אפליה. איך עושים זאת? מכריזים על ישראל כמדינה ציונית (יהודית ודמוקרטית לא מספיק) הנותנת עדיפות ליוצאי צבא. בממשלה הייתה נטייה לרצות את בן גביר ולהעביר את החוק, אבל אז נתקעו בסוגיה מסובכת: החרדים אינם ציונים ואינם משרתים בכוחות הביטחון. אז מה עושים בממשלה שאסור להשלים עם קיומה? מתעלמים מהנקודה הציונית וקובעים שלימוד תורה כמוהו כשירות צבאי. בדיחה? עוד נראה. אני מאמין שבג"ץ, שבו ישבו תיאורטית רק שופטים שמרנים, ישליך חוק כזה לכל הרוחות.

נהוג לחשוב שבנימין נתניהו הוא המשתנה החכם והנבון בתוך הליכוד. אכן, הוא עצר את שעטת ההפיכה המשפטית, בעיקר בשל לחץ בין-לאומי, אבל הוא הכשיר את מינויו של אבי מעוז איש "נועם" לאחראי על תוכני חינוך בבתי הספר. הוא שהשלים עם חלוקת הכסף המפלגתי ושדידת הקופה הציבורית. הוא שמטפח את הידידות עם פולין והונגריה בעוד שהוא אומר לרשתות זרות שאנו מדינה ליברלית. הוא שרואה את האפליה הקשה שעוצמה יהודית רוצה להביא עלינו וממלא פיו מים. הוא שנותן גיבוי לערוץ 14 – השוקד על תעמולה מכוערת שלא דבקה באמת.

הוא אשר אמרתי, אי אפשר להשלים עם המציאות שמתהווה פה. המחאה בצורה זו או אחרת תלווה אותנו תקופה ארוכה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

23 תגובות

 1. מאמרו של עוזי ברעם הוא בבחינת צלצול השכמה לציבור השפוי שעדיין חלק ממנו עוסק בענייניו השוטפים ואינו מפנים את הצפוי לכולנו. הממשל החדש שובר את כל הכלים והדוגמא של אבי מעוז "השואף להחזיר את ישראל לימי הביניים" ראויה לגינוי חריף ואף למעלה מזה. אישית נראה לי שהממשל הנוכחי איחר את הרכבת וכי הולך וגדל השוויון בין גברים לנשים כמעט בכל תחום, מנכ"ליות של חברות וארגונים מוכיחות בכל יום את מקומן בחברה הישראלית. טייסות קרב ונווטיות קרב מפעילות מטוסים ביעילות ובאחריות לא פחותה משל טייסים. נשים נמצאות בתפקידים בכירים הן במערכות הממשל, באקדמיה, ובכל ענף שהוא. המזימה להחזיר אותן למטבח היא משאלת לב של חרדים המאמינים שאישה היא נחותה מעצם בריאתה.
  מאמרו של עוזי ברעם מסיר גם את העטיפה הדתית של החרדים שנתניהו העביר להם את כספי המסים שלנו ובכך הצליח לשנות עמדות אנטי ציוניות שלהם שהיו בעבר הקרוב בבחינת ייהרג ובל יעבור. לדוגמא: ליצמן סירב להיות שר הבריאות מאחר שבכך הוא מכיר בקיומה של המדינה הציונית המנוגדת לאמונתם של חלק מהחרדים. אך כיום תמורת אתנן "חוקי" הוסרו כל האיסורים והוחלט שלימוד תורה הוא שווה ערך לשירות צבאי. בושה !

 2. אי השלמה אין פירושו רק לחשוב אחרת
  פירושו לעשות משהו
  ולדעתי רוב העם משני הצדדים יושב בבית

 3. אכן "אי אפשר להשלים" אלא רק להתנחם בכך ש"נתניהו הוא המשתנה החכם והנבון בתוך הליכוד" אבל מה לעשות? הוא גם בינתיים המשתנה מעל המקפצה.

  1. אני מכרסם את ציפורני בדאגה מה יקרה אחרי חופשת הקיץ של הכנסת.

 4. מי שממשיך לחשוב שנתניהו הוא המבוגר האחראי טועה טעות קיצונית. הוא הבעיה עצמה

 5. ראיתי מקודם את יולי אדלשטיין בטלוויזיה והוא טוען שלא תהיה מהפכה ושהכל בסדר ורגוע. זה נכון? זה אפשרי?

 6. מי שיצרה את החתונה בין המדינה ובין הדת היתה הממשלה הראשונה בראשות מפא"י ובן גוריון. הם גם קנסו את מעמד הביניים על ידי מיסים על כל מיני מוצרים שהוגדרו כמותרות כגון רכבים וכל מה שמחובר לחשמל להוציא מכונות תפירה כי זה מצרך של "תפרנים". עדיין לא קמה ממשלה שהצליחה להוציא אותנו מהפלונטר הזה. זה דומה לאימרה שאבן ששוטה זרק לבאר 100 חכמים לא יכולים להוציא. אפילו בממשלת הימין על מלא מי שיש לו רכב גרוטאה שכבר אי אפשר לבטח אותה בביטוח מקיף אבל יש לו נפח מנוע גדול הוא ישלם סכום נכבד כאגרת רכב כפול מרכב חדש עם נפח מנוע קטן. במקרים רבים אגרת הרישוי נראת יותר כמו קנס מאשר אגרה. יש לך גדול – תשלם. זה לא ימין על מלא. יש לנו מיסים מפלצתיים על מכוניות חדשות – שמאל על מלא ותחבורה ציבורית לקוייה – ימין על מלא. גם העברות כסף לעניים חרדים ולעיריות עניות (שלא מרויחות מחניות וקנסות) זה שמאל על מלא. בקיצור אנו סובלים גם מהימין וגם מהשמאל.

 7. יותר ויותר אני שומע על הורים שדואגים לילדיהם ונכדיהם ולדורות הבאים, והם סוללים להם דרך החוצה

  1. לפלוני שלום מי שמעודד ירידה מהארץ הוא לא שותף למאבק על דיוקן המדינה.
   אין קיצור דרכים יש מאבק ארוך.מי שרוצה לעזוב את הארץ זו זכותו אני מתנגד לאידיאולוגיות על ירידה.
   אין גם למי להשאיר את המדינה.אין שום כוח מאזן מול בן גביר רוטמן ולוין.זו מהות המאבק ועמו המחאה

 8. בואו נראה שהקואליציה מתקנת את דרכה. אולי יש סיכוי. המבחן הראשון הוא נציג אופוזיציה בוועדה למינוי שופטים. אם לאורך הדרך הקואליציה תתקן את הדרך שתכננה והיא תתן סיכוי, צריך ללכת עם זה. אם הם ימשיכו להתחכם, צריך להחמיר מאוד את המחאה והנתנגדות להפיכה השילטונית.

 9. אתה מבטא בדבריך היטב את מה שכל כך הרבה אנשים מרגישים במצב הקשה אליו נקלענו.

 10. אי אפשר להשלים
  אלא שהמחאה הנמיכה קול
  והימנים רואים הכך ומגבירים לחץ ותנופה

  1. אל תטעה אפילו לרגע המחאה קיימת חזק היא יכולה להביא מאות אלפים בעת משבר ממשי

 11. אני במתח איך יסתיים היום בכנסת ובוועדה ובקואליציה ובאופוזיציה

 12. וכל יום נוסף של הממשלה הזאת רק מוכיח את דבריך ומצדיק חששותיך

 13. ממש אי אפשר להשלים
  אבל כנראה שגם אי אפשר לשנות
  אני לפחות אובד עצות

 14. מאשר שנכתב המאמר הפתיל אפילו התקצר. אי אפשר להמשיך כך. יש לנו מדינה, יש בה אזרחים, מסביבנו אויבים, קשיי העולם מעיקים גם כאן. ובמה מטפלים אצלנו?

 15. החודשיים הקרובים יצביעו על הכיוון אליו אנו הולכים. אני מאוד לא אופטימי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן