ותימלא הארץ שחיתות

ממשלת שחיתות על מלא
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

השחיתות הציבורית לא החלה בימי נתניהו. היא לא פסחה על המדינה בעת ששלטה בה תנועת העבודה. אך ההבדל בין אז לזמננו בולט. ב-1977 היה אהרון ברק היועץ המשפטי לממשלה, והוא לא נרתע מלתבוע את לאה רבין על אחזקת דולרים בבנק אמריקני. כתב אישום הוגש נגדה והביא להתפטרות בעלה יצחק רבין מתפקיד ראש הממשלה.

בעבר רשויות הדין והמשטרה לא נרתעו מלהעמיד אנשי ציבור למשפט. אשר ידלין ישב בבית סוהר. אברהם עופר, שהיה שר בממשלת רבין הראשונה, התאבד טרם חקירתו. הנורמות לא השתנו עם עליית הליכוד לשלטון. משה קצב, שהיה נשיא המדינה, ואהוד אולמרט, ראש הממשלה, נשלחו לכלא בתום מערכות משפטיות וציבוריות קשות.

בנימין נתניהו, שהואשם בסעיפי שוחד והפרת אמונים, בחר ללחום במערכת החוק ולהכפישה בהסתה ממושכת, שנפלה על אוזניים כרויות. הוא ניסה להלעיג על סעיפי האישום, ותומכיו עימו. היועץ המשפטי מנדלבליט אוים קשות על ידי אנשי נתניהו, ואשת הפרקליטות ליאת בן ארי ומשפחתה עברו מסע הכפשות חד-כיווני.

הרצון לגמד את מערכת המשפט ולשלוט בה, העברת המשטרה לידיו של איתמר בן גביר, חלוקת הכספים למפלגות באורח ישיר ומופרז, ניסיון למנות יועצים משפטיים מטעם – כל אלו יוצרים מציאות של שחיתות בלתי עצירה שנעשית על ידי אנשים שאינם נקיי ידיים ושיודעים כי מערכת החוק לא תגיע אליהם.

מי יעז לחקור איש ציבור? מי תעז להעלות פרשיות כמו אסון מירון? את מי זה מעניין? את ש"ס, שמיטב אנשיה הועמדו לדין? את החרדים, שמעולם לא הכירו בדין ישראלי? את סמוטריץ' ובן גביר, שקיבלו כסף היישר לידיהם? בכסף הזה סמוטריץ' יכול לסבסד את חסידי בית המקדש ובן גביר את נוער הגבעות.

בשנות פעילותי בכנסת היו נקודות לא מעטות של חיכוך עם המוסר הפוליטי. החרדים ביקשו כסף ייחודי ועל כך היו התנגחויות רבות. מהיכן נובע הנוהג לתת כסף ישירות למפלגות? היו בזמנו סעיפי תקציב שעומדים לרשות חברי כנסת בודדים במהלך שירותם. חלק השתמשו בכך לקשר עם הציבור באמצעות דואר הכנסת, היו אחרים שקנו מחשבים, אבל הייתה ביקורת על ההוצאה. אני זוכר חבר כנסת שיזם חוק חשוב ולשם כך שלח מכתבים לעשרות אלפי בני אדם. ועדת הכנסת שינתה מיד את התקנה והגבילה את מספר המכתבים שחבר כנסת יכול להוציא.

עם השנים ההשקפה הממלכתית הלכה וקנתה לה כוח. נציבות שירות המדינה נלחמה במינויים פוליטיים לא מוצדקים. רשות החברות הממשלתיות פסלה לי מועמדים לדירקטורים בנימוק שיש להם זיקה פוליטית אליי.

אך ההשקפה הממלכתית פינתה מקומה לפוליטיקה מכוערת. מפלגות מחזיקות בכסף שאושר להם בתקציב המדינה. אנשים מושחתים בעליל יכולים לעשות בכספנו כאוות נפשם. הם יודעים שלית דין ולית דיין. דוד אמסלם ימלא את החברות הממשלתיות באנשים שלא היו עומדים בקריטריונים של איכות וניסיון, והוא יודע שלא ייתן דין וחשבון על מעשיו. אולי כי הוא דואג ל"ישראל השנייה" המתקרבנת באולפניו של בן חיים.

רציתם ימין על מלא – קיבלתם שחיתות על מלא ושומרי סף מסורסים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. השיאים של השחיתות נשברים כאן במהירות. וביבי צוחק לנו בפנים ומתפאר כמה נכון ורציני הוא התקציב. מה אפשר לעשות?

 2. לא רק שיש להסכים לחלוטין עם כל מילה שנכתבה במאמרך שלעיל, אלא שהפעם אתה ממעיט בקריטיות של הדברים. מתבקש להוסיף, בין היתר, עוד "קוריוז": "מאור הגולה" דודי אמסלם, פרט להיותו שר במשרד המשפטים ומחזיק "תיק" החברות הממשלתיות, מונה ע"י ביבי לשר הממונה על הוועדה לאנרגיה אטומית. לא להאמין. ותמלא הארץ טמטום וזה אחרי שהשרה (להאמין?) אורית סטרוק מודיעה שתחזור לרצועת עזה ושיוקרבו קרבנות.

 3. המאמר של עוזי ברעם על השחיתות הציבורית מציג באופן ברור את היחס הקשוח של המדינה כולל מערכת המשפט לאלה שנחשדו ונמצאו אשמים בשחיתות ציבורית. במשך רוב שנות קיומה של המדינה היה זה כלל ברזל. כל זאת לעומת אזלת ידו של השלטון בראשות נתניהו, שהצדיק בזמנו את התפטרותו של ראש הממשלה אהוד אולמרט כאשר הוגשו נגדו כתבי אישום על שוחד והפרת אמונים, אך הפך את עורו וסירב להתפטר בטענה "שלא היה כלום". שיא השחיתות המדרדרת את הדמוקרטיה מדחי אל דחי נוצרה בחודשים הראשונים לממשלה החדשה בראשותו של נתניהו שבאה לידי ביטוי בשורה של מהלכים שעל פניו כל אחד מהם גרם לרוב הציבור להרים גבה. אחד הסימנים הבולטים להידרדרות המוסר הוא האופן שבו מפלגות מקבלות כסף ישירות לידיהן עם אופציה לעשות בו כרצונם, מה שנראה כמו פתיחת הדלת לעולם השלישי. יחד עם זאת, קשה להבין מדוע מפלגות המרכז אינן תוקפות את ההפקרות המתרחשת לנגד עינינו, במיוחד גנץ ואנשיו שבחרו להיתפש כשלוחה של האו"ם שאינה מזעזעת את הספינה הקרויה ישראל.

 4. משפט הסיכום של עוזי אומר הכול: אכן קיבלנו "שחיתות על מלא ושומרי סף מסורסים".
  כל מה שנותר הוא (כפי שפרסמתי היום כ"הארץ") הוא לעמוד כחומה בצורה מול רצון ממשלת השחיתות להפוך את משרות שומרי הסף ל"משרות אמון" וגם זה ספק אם יעזור.

 5. איך רוב העם אוהב את זה שגונבים ממנו וקוברים את עתיד ילדיו

 6. שילוב קטלני של שחיתות, כזבים, פשע, אלימות, חוסר תרבות, חוסר ערכים
  עידן שחור נפתחובכניסה אליו תהום

 7. כשהמושחתים רק מגבירים את תיאבונם. וכל פעם שהם מצליחים את מעלים את הרף אותו הם שואפים לעבור

  1. לדבי ס.לצערי חלקים גדולום בציבור התרגלו לשחיתות כנורמה.פעם תכונת האמינות היתה תמצית הכל היום בחלקים אלה אמין הוא "לא תחבולן פוליטי".אם אתה פוליטיקאי ולא מתעשר מזה "אתה פראייר" אם אתה רוצה דמוקרטיה אתה שמאלני ואם אתה רוצה שילדינו יקבלו חינוך טוב יותר-אתה אליטיסט.אם אתה מפוצץ את גמר הגביע ומבריח את הנשיא מהאצטדיון למחרת הוא בביתו נותן לך את הגביע.אם אתה מדבר על השוד והביזה של הקואליציה הם אומרים 53 מיליארד נתתם לעבאס.אם כלכלנים בכל העולם צועקים שהמהפכה התקשורתית תהרוס את הכלכלה בא שר האצר ואמר "בדיוק להיפך הם שמאלנים.
   בקיצור במציאות שאין נורמות ומוקעים ערכים קורה הדבר החמור ביותר-מתקשים להבחין בין טוב לרע.

 8. עוזי יקר , העניין יותר מורכב.. אבדנו לחלוטין את עולם הערכים. שום פעילות שהיא אף לא מהלך אחד כל אלה לא נמדדים על בסיס ערך נורמטיבי .. ערכי.. בסיסי.. ולכן ההתדרדרות היא תלולה ומהירה..צדקת זה לא התחיל היום…אבל היום זה שובר שיאים חדשים.. כמה חשוב שהציבור יתעורר ואני מקווה שאכן זה יקרה.

 9. כעת הבנתי ונפקחו עיני
  הואיל והארץ כבר התמלאה בשחיתות צריך להשתלט על עוד שטחים ביהודה ושומרון ואולי אפילו בעזה כדי שאפשר יהיה להרחיב את השחיתות

 10. עוד מעט מי שאיננו עבריין מורשע לא יוכל להיות מועמד לתפקיד שר המשטרה

 11. כל יום הוראות הזויות, חוקים הזויים, החלטות הזויות, הכרזות הזויות, מעשים הזויים. והמהפכה כאילו נעצרה, וזה ממש לא נכון.

 12. וכל שבוע עוד שחיתות פורמלית, ועוד חוקים, ועוד החלטות ממשלה, והכל בכיוון השלילי

 13. ביבי כל כך תלוי בכל שותפיו לקואליציה, כולל הקטנים ביותר, עד שהוא מוכן לכל ומעודד בכך את הגדלת השחיתות

 14. לא רק שהארץ מלאה, זה כבר גולש והורס הכל. יש מה לעשות?

 15. ולמרות שהיא כבר מלאה, ממשיכים להציף אותה בעוד ועוד שחיתות, אין לזה גבול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן