זה מאבק בין טובים לרעים

היום "יום השיבוש"
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

כשדונלד טראמפ קרא לתומכיו לעלות על גבעת הקפיטול ב-6 בינואר 2020 ולמנוע בכוח את פרסום תוצאות האמת של הבחירות לנשיאות, לא נזעק איש ממפלגות הימין לגנותו. להפך, כל מיני שמרנים מהזן של סטיב בנון גיבו אותו וכתבו תילי תילים של נימוקים על רצונו לפסול את תוצאות הבחירות שבהן כשל. עתה הימין הישראלי הלאומי, השמרני והמשיחי מעלה את טראמפ על ראש שמחתו. הוא שמרן כמותם, בז לזכויות אדם, גזען כלפי השחורים ופיו הוא אוצר בלום של "פייק ניוז".

ראיתי שיאיר נתניהו הזכיר את המוחים כמי שיעלו על הכנסת כשם שהנאצים עלו על הרייכסטאג ושרפו אותו כדי להאשים את יריביהם במעל. ההיקש שעשה מגוחך, אבל תואם את דרכו של פשיסט קטן שאיננו מבין שלו ידעה גרמניה מחאה המונית ורצופה כמו שנערכת בישראל היו פני ההיסטוריה שונים בתכלית.

השתתפתי בחיי באין-ספור מאבקים פוליטיים. תמיד קינן בי ספק שמא אנו טועים, אפילו בהכרעות היסטוריות. מכאן שגם בהצבעותיי בכנסת מעולם לא הייתי קול אוטומטי. בימים אלה, כאשר אני מחוץ למעגל הפוליטי, לראשונה בחיי פוקדת אותי הכרה עמוקה שהפעם נערך פה מאבק פוליטי בין הטובים לרעים ללא היסוס, ללא פקפוק וללא התחבטות.

כאשר נתניהו הצעיר מנסה לדמות את המוחים לפלוגות הסער של שנות ה-30 הוא ממחיש כמה רוע, סנוור ורמייה עצמית פוקדים את קיצוני הימין. הטובים יודעים שיש כאן ממשלה נבחרת ולה רוב בכנסת. יש להיאבק נגדה בזירה הפרלמנטרית, היינו בבית המחוקקים. אבל הטובים הבחינו מיד שהממשלה עם כינונה הכריזה מלחמה על הדמוקרטיה הישראלית. היא הודיעה שתיתן ידה לשחיתות ציבורית בכוח החוק ותבעט בבטנה הרכה של הממלכתיות הישראלית שנבנתה כאן במשך שנים.

מחנה הטובים מייצג את הכוחות שמניעים את הקטר הכבד הקרוי מדינת ישראל. טובי האנשים שלא עוסקים בפוליטיקה ולא נרתמו למאבקי עבר הבינו שעליהם להילחם כי האלטרנטיבה אסונית וברורה.

בנימין נתניהו שומע את הקולות בארץ ובעולם. בכובד האחריות שהוטלה עליו היה חייב להסיק מסקנה מתבקשת, שאין לכפות הפיכה משפטית על העם, ולא להמשיך להסית, להפוך עצמו לקורבן ולנסות לשבור את מחאת הטובים בכל כוח.

הציפיות מוגזמות. שהרי מול הטובים ניצבים רעים, אלה שמוכנים להטביע את ערכיה של המדינה הזאת, שעבורם הונגריה של אורבן היא מודל רצוי וכמו אורבן הם רוצים להיפרע מהאליטות שמפריעות לדיקטטורה הנלחמת מלחמת חורמה בזכויות הפרט.

הטובים רוצים לקיים את שקרי נתניהו, שאמר כי אנו "מדינה דמוקרטית-ליברלית". הוא אמר זאת בשעת חנק פוליטית מול הקנצלר הגרמני. הטובים רוצים להבטיח שמי שמרים יד על ערכיה של מדינת ישראל, שנשמרו תמיד בצל המאבקים שידענו, יפנים שהוא עומד מול ציבור עתיר ממדים שתרם למדינה את כל כוחו.

אנשי הקואליציה ממשיכים בדרך שעבדה להם תמיד – "ימין" מול "שמאל", אבל העם יודע שזו מחאה זועקת שהיא מעבר לכוחו של השמאל. זה מאבק של הטובים ברעים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

36 תגובות

  1. לק.י. שלום אני מודה בשגיאה כאשר בלבלתי בין 2020 ל2021.בינתיים מעצים המאורע שנית.חברת מכונות ההצבעה תובעת מקרלסון ומפוקס ניוז פיצויים של יותר ממיליארד דולר.יש הוכחות שקרלסון ידע שטיעוני טראמפ הם שקר נלוז אבל הוא הגן עליו.עכשיו כאשר החרב על צווארו קרלסון טוען שזו הייתה הפגנה שלווה שנופחה.
   הימין איננו דומה מארץ לארץ אבל תמיד הוא ממיצר שקרים בערבון בלתי מוגבל.כך נתניהו כך בוריס גונסון כך לה פן וכך טראמפ.
   מדוע זה קורה דווקא להם כי אצלם היסוד הפופוליסטי הוא עיקר ועל מנת לשמן את הפופוליזם נצרכים שקרים.

 1. מאמרו של עוזי ברעם צורב וקשה לעיכול. זוהי לא ביקורת אופיינית, זוהי זעקה של מי שהפנים עד כמה "הצליחו" יוזמי המהלך ההזוי לדרדור המדינה לעבריי פי פחת בתוך שלושה חודשים. הביקורת של מדינות ידידותיות , ובראשן ארה"ב, היא כנה, אנושית ונשקפת ממנה חרדה תהומית לעתיד גרוע יותר. עבור ישראל הנורמטיבית המייצגת את רוב התושבים זוהי טראומה ברמה של הלם. הדרך היחידה היא לשנות כיוון ולצאת במהלכים להקמת קנטון עצמאי שיתחיל בגוש דן, ויאפשר לישובים וערים להצטרף על בסיס מגילת העצמאות. בקנטון יהיה מקום לאלה שיכירו בקונספט הקידמה שהיא הבסיס לפריחה כלכלית, תרבותית. הקנטונים יהפכו את ישראל למעין פדרציה וכל קנטון ינהל אורח חיים עצמאי.

 2. אמירות נוקבות ונכונות
  אולי לא נעים, אבל צריך להסתכל ישר בעיניים ולהגיד
  כל ויתור והכלה יעלו ביוקר, ברמה שהמדינה לא תוכל לשאת.

 3. דברים נכוחים כותב עוזי. על השחיתות השלטונית והמחיר שמשלם העם התריע הנביא מיכה המורשתי , במאה השמינית לפנה"ס , בלשון קשה :
  " …שמעו נא ראשי וקציני בית ישראל הלוא לכם לדעת את המשפט. שונאי טוב ואוהבי רע, גוזלי מעליהם ושארם מעל עצמותם. ואשר אכלו שאר עמי ועורם מעליהם הפשיטו ואת עצמותיהם פיצחו ופרשו כאשר בסיר וכבשר בתוך קלחת" ( מיכה ג, 1-3). ובהמשך בפסוק 9 " ראשי בית יעקב וקציני בית ישראל המתעבים משפט ואת כל היושרה יעקשו" אלה המנהיגים המסלפים ומעקמים את המשפט והחוקים.

 4. עוזי.. אכן אין כאן מאבק בין ימין ובין שמאל. כמו שהגדרת יש כאן מאבק בין האור לבין החושך. אין ספק שמחאת ההמונים היא אמיתית ובאה מאמונה מלאה איך צריכה להיות דמות המדינה.. משתתפי הפגנות המחאה מגיעים מכול גווני הקשת החברתית ומה שמאחד אותם הוא האהבה למדינת ישראל יהודית ודמוקרטית..
  נכון שלקואליציה יש רוב מנדטים בכנסת וכולנו מכבדים את התןצאה, אבל אסוןר לשכוח לרגע שבסופו של יום אם סופרים את קולות המצביעים עצמם זה בפרוש חצי חצי.
  אני שמח, אם כי במגבלות ובספקות , שהתחילו להישמע גם קולות בקואליציה נגד דריסת הרעים כפי שהגדרת. קולותמהימין השפוי היו כבר מזמן.
  כל שנותר לנו , למרות שאיננו שומרי הלכה , להתפלל לשלמות המדינה ולהצלתה.
  מי יתן

 5. עוזי מכובדי,
  בהחלט. זה מאבק של הטובים מול הרעים. כאשר ראיתי בטלוויזיה את דרעי מתבטא שעם יסגרו לו את הדלת הוא יחזור דרך החלון, ואם יסגרו לו את החלון הוא יחזור דרך הגג, נתקפתי בחילה פיזית. את הביזיון הנקרא סמוטריץ' אינני מסוגל לעכל – שר אוצר ושר במשרד הביטחון, איום ונורא. הנזק שהוא גורם למדינת ישראל הוא אדיר. יש לנו שרה שמזכירה את נשות הטליבאן, אורחת סטרוק. היא כרבר הכריזה שהיא מתכננת את חזרת ישראל לרצועת עזה. השם ישמור. בן גביר שר לביטחון לאומי – אבסורד בלתי נתפס. אטבריאן בהסברה, אמסלם שר במשרד המשפטים. אין זאת אלא שביבי התחרפן לחלוטין מהצרות שרודפות אחריו לאן שלא יפנה. התייחסת לדברי יאיר נתניהו. הילד המתבגר הזה הוא פרובוקטור ללא גבולות. השאלה שלי היא אם הוא ממציא הכל לבדו או שאביו שולח אותו. מבחיל.
  אלה הרעים. יש להיפטר מהם מה שיותר מהר. יש כאן מדינה לנהל. הגורל האישי של ביבי ומשפחתו הרבה פחות מעניין.
  יש כיום (הדגש על כיום) רק דרך אחת להיפטר מהרעה החולה הזו. דרך זו תלויה בשני אנשים בלבד – יאיר לפיד ובני גנץ.
  הם חייבים, אבל ממש חייבים, להטמין עמוק בלבם את הסלידה המוצדקת שהם רוחשים לביבי.
  יש באמתחתם ביחד 36 חברי כנסת. הם צריכים ללכת לביבי ולומר לו שהם יתמכו בו ללא תנאי אם הוא יפרק את הקואליציה הנוכחית
  ויקים קואליציה חדשה בתמיכת 68 חברי כנסת. כמובן שזה יותר חזק מ- 64 שיש לו כיום וגם זה לא בטוח.
  תמורת הצעד הזה הם יבטיחו לו שיכהן קדנציה שלימה כראש ממשלה. לא צריך כיום את הקשקוש הזה שנקרא רוטציה או ראש ממשלה חליפי.
  הנשיא ייתן לו חנינה גורפת (כפי שאבא שלו עשה עם הסיפור של קו 300) לפני העמדה לדין ללא שימת לב לעמדת הפרקליטות.
  זה חייב להיעשות מיד. כך כל הכאוס ישקע. המדינה תשוב להתנהל ללא הרעים.
  מספר תיקים יתפנו – אוצר, ביטחון פנים, הסברה, בריאות, פנים וכיו"ב. כמו גם ראשות וועדות חשובות בכנסת.
  לא מעניין אותי ולא צריך לעניין אותנו "התיקים של נתניהו" אולי הוא יורשע בהם ואולי לא.
  מה שיותר חשוב הוא ניהול המדינה בעת הזו. זה הצעד הנכון והמתחייב.

 6. אכן ההסטוריה הכואבת של העם היהודי מוכיחה ששתי הממלכות הקודמות נהרסו בגלל שחיתות שלטונית, פילוג וקנאות דתית קיצונית. איך הגענו למצב הזה עכשיו?
  נתניהו אינו דתי, אינו לאומן קיצוני ותמיד תמך במערכת המשפט – עד שהיא העמידה אותו לדין. המשפט שלו הוא כל הסיפור. כבר כמה שנים הוא מנסה הכל -בעורמה ונחישות שאינה יודעת קוים אדומים – כדי להתחמק מאימת הדין, תוך יצירת כאוס פוליטי. בהיותו אמן המניפולציות היודע להשתמש באחרים כדי לקדם את האג'נדה האישית שלו ושל משפחתו, הוא הצליח לנצח בבחירות באמצעות הבטחות ומחוייבויות לאנטי ציונים ולקיצונים, ובכך השיג לעצמו נשק פוליטי מסוכן מאד למדינה.
  נראה שהפיתרון לאסון המתקרב יגיע רק כשנתניהו ישיג את מטרתו האישית באופן אישי, כי הוכח שכל השאר לא איכפת לו.

  1. אביבה היקרה,
   נכון מאד. 2-3 אנשים בפרקליטות טעו טעות חמורה ביותר – העמידו את ביבי לדין על זוטות. סיגרים ושמפניה בערך של כמה מאות אלפי שקלים במשך שנים אחדות. על זה מעמידים ראש ממשלה לדין ומטרללים מדינה שלימה? בינתיים למשפטים של ביבי בוזבזו מיליונים ואלפי ימי עבודה של פקידים ממשלתיים. לא חראם? תיק 4000 בכלל הוא משהו מוזר. איזה ראש ממשלה או שר כזה או אחר לא קיבלו פרסומים בעיתונות? היה דבר, למרחב, על המשמר, הבוקר, קול העם, אלה היו עיתונים "מפלגתיים" שקיבלו כספים מגופים ציבוריים ולמעשה פרסמו מנהיגי מפלגות בהתאם.
   אבל רק על ביבי התלבשו. לדעתי זה שיגע אותו. אלה שלא הצליחו לסלק אותו בבחירות שיסו בו את הפרקליטות. כאן זה מתחיל ומכאן זה צריך להיגמר. באחת משתי דרכים בכוח או במוח. לצערי המפחדים לעתיד הדמוקרטיה הישראלית (גם זה בסימן שאלה) בחרו באופציה של הכוח. משני האנשים שהדבר נתון בידיהם לדעתי גנץ בשל יותר לפתרון במוח. אבל יאיר לפיד, או מתוך שיקול פוליטי לקוי או סתם מתוך טיפשות תפס פוזיציה שתסחוף את כולנו ביגון שאולה.

   1. שלום ליצחק יש צדדים נכונים בהערותיך אבל למה ללכת סחור סחור.יריב לוין הצית מאבק שכמוהו לא ידענו במקום כל ההבדלים בין גנץ ולפיד (אינני מאמין שגנץ שהציב עצמו טוב בציבור ילך לביבי) לא חשובים.אין מה לפנות אליהם תכנית לוין מביאה אסון על המדינה.אתה שתמיד מעלה את הצד הבטחוני על כל האחרים.מעלה מסקנות לביצוע שלא ניתן במקום לעשות דבר אחד פשוט להגיד לביבי שיעצור את החקיקה עכשיו.זו חובתו וגם לומר לך משהו לא בינינו לבין עצמנו אין לו ברירה אחרת.
    אז אולי תהיה אתנחתא לטפל בעניניו עכשיו אפילו הוא לא יסכים שיטפלו בעניניו ואז תדחה החקיקה.יש אחריחות על כולם. הוא את הכספים שלו כבר לקח מהמדינה בחקיקת בזק עכשיו עליו לעצור את האסון שכולם רואים.

   2. אתה כותב: "לדעתי זה שיגע אותו".
    האם נתניהו פועל בשיגעון? היום זה נראה כך, אבל בהיפוך למה שאמר הפילוסוף ברטרנד ראסל : "המטרות של בני האדם אינן רציונליות ורק האמצעים להגשמתן הן רציונליות", כאן המטרה מאד רציונלית: להימלט מאימת הדין, ולעומת זאת האמצעים שנתניהו נוקט להגשמת מטרה זו הם הימור מטורף המאיים לטרוף הכל.
    אין ספק שהכל מתחיל ונגמר במשפט של נתניהו. ייתכן ונתניהו הגה תכנית נועזת, אה לה סיירת מטכ"ל, להביא את המדינה למצב כאוטי ומסוכן כל כך שיגרום לנשיא המדינה להעניק לו חנינה כוללת על מנת להציל את המדינה.

 7. דברים כואבים, נוקבים ומתסכלים אבל חובה להעלות אותם בלי כחל וסרק. יש בהם חומר רב למחשבה ו…לעשייה

 8. אמבלם, קרעי, גוטליב, רגב,
  הילדים שלכם לא יסלחו לכם אם תמשיכו להשתולל
  עוד כמה צעדים וכולנו נאבד הכל

 9. הבעיה הבסיסית בכל הטלטלה הדרמטית היא שלאף מחנה או מפלגה אין באמת מנהיג ראוי

  1. ד. הצגת נקודה נכונה קוינו שהמחאה תצמיח מנהיג או מנהיגה זה עדיין לא נראה וזה מאד בעייתי כלפי אילו שנקראים המחנה הליברלי

 10. מסתבר שאולי יש סיכוי לפתרון חיובי. אני כולי תקווה שכך יהיה.

 11. ונקווה כעת שהמאבק בין גאנץ ללפיד לא יפורר את האופוזיציה

 12. נדמה שביבי מתחיל מחדש עם התרגילים שלו. הוא לא מבין לאן הוא מוליך?

 13. לדעתי ההפוגה שיש כעת תתפוצץ מהר. המנהיג לא מתפקד נכון. כולם מסתכלים בויכוחים אחורה במקום קדימה. את הפיצוץ הבא אי אפשר יהיה לעצור.

 14. האם אני צודק שהתחלתי לחוש שביבי מתחיל להתקפל ולסגת בכמה חזיתות?

 15. והרעים כל עיסוקם זה להאשים בכל את הטובים בצורה הכי בוטה וללא קשר לעובדות

 16. הטובים לא ינצחו
  השאלה היא רק כמה עמוק תהיה התבוסה שלהם

  1. לריאליסט-יתכן ואתה צודק אבל מאד סביר שאתה שוגה.בראשית ספטמבר 2022 הוזמנתי לארוחה בבית חבר במוצא עילית.בין הנוכחים היה הסוקר הידוע קמיל פוקס.הוא דבר בזהירות אבל צפה אפשרות לממשלת ימין וקשיים במעבר אחוז החסימה למר"צ ולעבודה.
   הסקר שלו מאמש שנותן לגנץ 29 מנדטים ללפיד 21 ולביבי 20.מצביע על שינוי מגמה שבאה לידי ביטוי שעה שגנץ ולפיד גוברים על ביבי בהתאמה לראשות הממשלה.אינני תמים ואינני טוען שזה מצב קבוע אבל מותר לריאליסט לבדוק עצמו לאור הנתונים.הרביעיה שהחריבה את תוצאות הבחירות מורכבת מסמוטריץ,בן גביר,רוטמן ויריב לוין.
   נכון שהמאורעות הביטחוניים משפיעים אבל לאיזה כיוון לא ברור.אם יורשה לי לומר העם הרבה יותר ליברלי מהימין והעם יותר בטחוניסטי מהמרכז כי כמעט שאין שמאל.זה לא משקף את דעתי אבל זה משקף עמדות בציבור.לא לחינם ביבי מתאמץ להסתיר את רגב,לןין,קרעי,אמסלם ואחרים.הוא לא יכול לשלוט על בן גביר שעושה צחוק מכל הממשל.מכאן שאם אתה ריאליסט תכניס נתונים נוספים למשוואה

 17. מאין אתה עדיין ממשיך לאסוף ולמצוא גרגירים של תקווה

 18. אבל לפעמים (גם למדינות) עדיף להסתלק מהר וללא יסורים

 19. מאמריו של ברעם כרגיל מלאים בתבונה ואמירות נחרצות מבלי ל תלהם

 20. מי שחושב שהרעים יוותרו לא מבין מהו רוע. הם ימשיכו ואם הם יצליחו הם יחדדו עוד יותר את הרוע

 21. חבר מרכז הליכוד שמצהיר כי הוא גאה שנרצחו 6 מיליון ומקווה שזה יחזור, ולא סולק באותו רגע מהמפלגה, מעיד שהם יותר רעים מרעים

 22. לעוזי ברעם,
  תודה על דבריך הנכונים.
  פתגם מזרחי: "משנתמעטו הסוסים, הרכיבו אוכפים לכלבים".

  (ותודה אישית: על ההמלצה לעיטור 'יקיר ירושלים', שהתממשה כעת)
  דב קולני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן