והיה ותהיה כאן רעידת אדמה

הצעת תפקוד במקרה של מצב חירום בישראל
תמונה של אלי
אלי אשד

בטורקיה ובסוריה התקיימו לאחרונה כמה רעידות אדמה חזקות, ואלה הורגשו גם בישראל. בישראל עצמה, לפי כל הסימנים, אמורה להיות רעידת אדמה גדולה אחת או יותר. בקרוב. אולי בקרוב מאוד. וזה יכול להיות חודשים, שבועות ואולי אפילו ימים לאחר פרסום רשימה זאת.

והיה ותהיה רעידת אדמה גדולה, אולי עם נפגעים רבים בקרוב מאוד, בזמן שיש משבר בין ממשלת נתניהו וחצי העם במדינה – האם אפשר לסמוך על מר נתניהו שינהל את מצב החירום כנדרש?

התשובה, חוששני, שלילית.

למרבה הצער מחצית העם לא יסמוך על מר נתניהו בדבר. מחצית מהאזרחים יהיו משוכנעים שמר נתניהו מנצל את המצב לצרכיו האישיים ואולי ינצל את מצב החירום כדי לחזק משטר רודנות.

מעבר לכך, לפי עברו של מר נתניהו כלל לא ברור שהוא מסוגל לנהל בהצלחה מצב חירום לאומי. על סמך ניסיון העבר, לא נראה שיש לו כישורים ארגוניים כלשהם בתחום הזה מעבר לכישורים לשוניים כדובר.

אי לכך הצעתי היא שאם יתחולל בקרוב משבר קיצוני, רעידת אדמה למשל שבה ייפגעו המונים, נשיא המדינה יזמן מיד ביוזמתו את ראשי השב"כ, צה"ל, המשטרה ובית המשפט העליון, ואלו ימנו מיד אנשים המתאימים לנהל מדינה במצב חירום בלי שייחשדו כמי שינצלו את מצב החירום להקמת רודנות.

שני אנשים מתאימים לדעתי הם חברי הכנסת גנץ ואייזנקוט, שידועים בכישוריהם הצבאיים והארגוניים, ומה שחשוב יותר – נהנים מאמון רב משני חלקי הציבור המפולג. הם יוכלו להנהיג את המדינה במהלך תקופת החירום. עם סיום תקופת החירום הם יעזבו את תפקידיהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. בלי להתייחס לשני האנשים שבחרת לפתרון בעיות סבוכות (שאינני מסכים שהם מסוגלים בכלל לעשות משהו רציני) אני חושב שכל השיטה שהצעת לא מעשיתואין לה סיכוי אפילו של אחוז אחד שמישהו יצליח ליישם אותה

 2. היתרון של גנץ ואיזנקוט זה האמון שיש כלפיהם בציבורים רחבים ביותר. בגנץ למשל החרדים בוטחים.ואין מנהיג חילוני אחר כזה.ויש לכך חשיבות גדולה אם תהיה רעידת אדמת או משבר גדול באיזור של התישבות חרדית צפופה. השניים גם הראו כישורים מעשיים בניהול אירגון הצבא.
  כישורים שיש בהם צורך חיוני בניהול משבר הרסני.
  ברור כמובן שהעברת סמכויות כזאת תצטרך להתבצע זמן קצר מאוד לאחר האסון.ממש בתוך כמה שעות. הנשיא יצטרך לפעול מיידית ברגע שנודע לו על האסון. אבל במצב חרום זה מה שצריך להתבצע.

  1. על פי הפעולה של ביבי כשפרצה הקורונה אין ספק שהוא המוכשר והמנוסה ביותר לטפל בקטסטרופות כולל רעידות אדמה. אלי אשד הנכבד, כדאי שתפנים עובדה זו ואל תערבב מין שאינו במינו.

 3. בהסתברות גבוהה יותר מרעידת אדמה יקרו כאן אירועי ם קיצוניים יותר, ולהם צריך מנהיגות אחראית באמה אפילו גבוהה יותר

 4. יותר מעשי וחשוב לדאוג לטיפול באיום הרבה יותר הרסני=מתקפת טילים מדרום צפון ומזרח

 5. מדהים איך ממשלות ישראל מכל הצדדים הזניחו לגמרי טיפול בבעיה משמעותית כזאת

 6. אם זה יקרה הממשלה הנוכחית תאשים את הקודמת
  וההיפך
  למה לשבור את הראש בהכנות אמיתיות

 7. בהקשר לאיזכורים של מר נתניהו אני ממליץ להיזכר בשריפה בכרמל ובאסון מירון שמראים שמר נתניהו אינו מוכשר בטיפול במשברים.
  על פי ניסיון העבר הוא רק יאשים אחרים ויסרב לקבל על עצמו אחריות וזה לא מה שאנו צריכים בעת משבר חמור כמו רעידת אדמה.
  בזמן של רעידת אדמה ולאחריה יש צורך בהנהגה שהעם בחלקו הגדול סומך עליה ומר נתניהו למרבית הצער אינו מסוגל לספק הנהגה כזאת.

 8. כמה שאתה צודק. מידי פעם מישהו זועק, ואין שום התייחסות ומענה מצד האחראים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן