הפיכה של שחיתות ושנאה

הידברות? על מה? ועם מי?
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

דרוש שיקול דעת באמירה ש"שוברים את הכלים". הידברות תביא לשינויים קוסמטיים חסרי חשיבות בנוסח שכבר עבר בקריאה ראשונה, שנעשתה תוך זלזול מופגן בנשיא ובדרישתו לעצור את גלגלי החקיקה. עם זאת, אי הסכמה להידברות על הטקסט שעבר בקריאה ראשונה תביא להעברתו בקריאה שנייה ושלישית – והפיכתו לחוק מדינה.

כל אדם שחש כי נעשתה נבלה בישראל לא יוכל להשלים עם משא ומתן כזה, שבעיניי נראה כך: מה עדיף – שעונש המוות יבוצע בכדורי רעל? בגיליוטינה? או בכיתת יורים? עונש המוות על הישות שהכרנו הוא עובדה ניצחת, ואנו נדרשים לדבר על צורתו ואופיו. לא לשם כך אנו נאבקים, לא בזאת אנו מאמינים.

לא הייתי אוזר עוז לכתוב את הדברים לולי ראיתי אמש את פניהם של חלמאי הפטריוטים בערוץ 14. עיניים נוהרות מגאווה ויהירות. "פעם ראשונה שהימין ישלוט," אמר מוכה סנוורים שבינו ובין הדמוקרטיה לא נותר דבר.

יריב לוין הוא "אידיאולוג" שבחוגי המשפטנים הציג תמיד את אותה מחברת מטאפורית שבה שיקע את כל שנאתו לשומרי הסף. שעתו הגיעה עם קום הממשלה הנוכחית, שמרכיביה קיצוניים ממנו.

לוין רוצה שליטה מוחלטת במערכת החוק והמשפט. החרדים רוצים רבנות מושלת ויכולת גזל של הקופה הציבורית ללא לימודי ליבה וללא גיוס לצה"ל. המתנחלים קיצוניים מלוין – הם לא רוצים ישות משפטית שתצר את יכולתם לגרש פלסטינים ממקומות מגוריהם, הם רוצים משפט הלכתי שייתן גושפנקא ל"גאולת ישראל" במדינת ההייטק של היום. ואילו איתמר בן גביר, שסבל לא מעט מידה של רשות החוק, רוצה בג"ץ שלא יתערב בעונשים קולקטיביים, והמוני אלאור אזריה בברכת החוק והמשפט.

כל אלו חדורי מוטיבציה ואינטרסים. רק על גבם יכולים לוין והתמהוני רוטמן להעביר הפיכה שאפילו בוחריו של דוד ביטן ואבי דיכטר מסויגים ממנה עמוקות.

יש לומר ביושר שמרבית השרים הם עם לוין וה"רפורמה". מה רע להיות שר ללא ביקורת שיפוטית עליך? מה רע להיות ראש עיר, לשלוח יד לקופה הציבורית, ואין מי שיחקור ואין מי שיתבע וגם אין מי שישפוט?

יש כאן ברית לא כתובה בין שחיתות ציבורית בחסות החוק, בין החרדים שרוצים עוד ועוד מבלי לתת דבר, בין סמוטריץ' ובן גביר, בוגרי בתי המשפט שעכשיו יגנו על האינטרסים שלהם ועל דעותיהם.

אין תמה שכל אלו מתעלמים מקול ההמון של מדענים, הייטקיסטים, אנשי ביטחון וכלכלה. אלו האליטות שבונות את כוחה של ישראל. היכן האלטרנטיבות? בבני ברק? בערוץ 14? אצל אבישי בן חיים?

זו מפת הקרב שכמעט והוכרע משפטית. אנו נדרשים לשאול את עצמנו, האם נתפשר עם מחוללי הכאוס והרס רקמות המדינה? מי יכול בכלל לנהל משא ומתן ובשם מי, כאשר שדרת אנשים אחראים ושקולים מנהלים את המחאה העוצמתית שאסור שתפסיק לפעום בחייה של ישראל?

הקריאה הראשונה עברה בכנסת ועמה קריאה צבועה להידברות מצד לוין ורוטמן. בינתיים דומה שבאיראן מתקדמים לעבר הקריאה השנייה בדרך ליכולת גרעינית אפקטיבית. נתניהו, נביא המאבק באיראן, מעדיף לערוך אותו עם ציבור מפולג עד כלות? עם עולם דמוקרטי עוין? עיקר עניינו שלוין יגאל אותו מסיוטו המשפטי המתמשך?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

28 תגובות

 1. מאמרו של עוזי ברעם מבטא מעין השלמה עם המצב שנוצר כתוצאה ממחטף מתוחכם ונבזי שעיקרו השתלטות על מקורות הכוח של המדינה. עוזי מתייחס ליריב לוין כאל מי שהצליח לייצר שליטה טוטאלית במערכת החוק והמשפט. קיימת סבירות גבוהה שמהלכים אלה יגרמו לקרע הולך וגדל בין ממשלה שרוב חבריה הם חרדים ודתיים קיצוניים, לבין כלל הציבור במדינה. חשוב לציין כי קיים ציבור דתי לאומי שאין לו נציגים בממשלה היושב על הגדר ומחכה להתפתחויות. במקביל, אי אפשר שלא להתייחס למחצית מתושבי המדינה שבפועל נציגיהם אינם עושים דבר לשנות את הכאוס ההולך ונוצר. הגישה של "שב ואל תעשה" שבאה לידי ביטוי בהעמדת תנאים למו"מ המוצע על ידי הממשלה גורמת לאיבוד הקשר עם הציבור ובכך היא אינה מאפשרת ליצור הזדהות מתגלגלת וגוברת בקרב מחצית ואולי גם יותר של העם.

 2. מאמר- ממז מדם ליבו של עוזי ברעם. ואם הוא משתמש במילים כה קשות, זה רק בגלל שאנחנו קרובים מאוד לשפת התהום.

 3. נכון, המאמץ של מטה המחאה להביא את הממשלה לכדי שיח בוגר של הידברות במטרה למתן את השאיפות הקיצוניות של הקואליציה- היא טעות. ניכר כי הקואליציה נחושה לממש את הקוניוקטורה שהזדמנה לה כדי לממש ובהקדם את האגנדה הבעייתית, כאשר "ההידברות" תשמש לה מאחז עיניים לאמר שהרפורמה "עברה הליך דמוקרטי של שיח וליבון ציבורי ובכך לזכות בלגיטימציה פרוצדוראלית…
  אך הישמרו מכך! זו טקטיקה שנתניהו למד מהמשא ומתן שמנהלים האירנים עם האמריקאים על הסכם הגרעין כאילו "תוצאותיו מתקבלות מתוך הבנה הדדית והסכמה ולא היא. נתניהו יעשה הכול כדי להיחלץ מהמשפט ולשם כך ינהל " משא ומתן אירני" עם מטה המחאה ויהתל בהם .. לא נדרש "לשפר ולמתן " את הצעות החוק החדשות של הממשלה- אלא לגרום לכך שהממשלה תתפטר או להוציאה לניבצרות- לפני שיטש כוח הציבור ואיש ישוב לביתו בידים ריקות.

 4. ימים קריטיים. וההמונים ניצבים ללא מנהיגים וללא תכנון של ממש מה לעשות

 5. אכן מצב עגום שנוצר כתוצאה מנחישות משפחת ה"מלוכה" להישאר בשלטון מחד, ותרדמתו הדוגמטית של הציבור הציוני חילוני היוצר והתורם העיקרי לפלא המרהיב ששמו מדינת ישראל. מבלי להיכנס לסוגיה מי ה"בוס" העיקרי במשפחת נתניהו, צריך להבין מי הבוס בליכוד וגם בקואליציה, ואת זה ניתן היה לראות בקלות ברוב שהצטופף בועדת הכספים בה אושרה פורמלית עוד נגיסה בכספי המדינה מצד המשפחה החמדנית. ייתכן ובחדרי חדרים מתבשל הסדר כניעה שיאפשר לנתניהו פטור ממשפטו והמשך שלטונו בקואליציה "נורמלית". בסופו של דבר נתניהו לא שייך לא למחנה הדתי ולא למחנה הקיצוני. הם עבורו אידיוטים שימושיים מועמדים לזריקה כמנהגו. ההידברות האמיתית אינה צריכה להיות על המהפך המשפטי, אלא על גודל הוויתור לנתניהו. צריך להודות שבפיקחותו המקייאבלית נתניהו ניצח ולקח את המדינה כבת ערובה. הפיתרון הוא כניעה לנתניהו, לא ללוין ולפיטבול שלו רוטמן או לקנאי ההלכה וכ'.

  1. אכן אביבה יש לך טיעון שעשוי לשכנע לפיו נתניהו איננו לוין ורוטמן וצריך להסתדר איתו ולא עם לוין ורוטמן. אלא שאינני חושב שזו התמונה.אף פעם לא קבלתי את הדעה שצריך להסתכל על נתניהו כמנהיג ולא כחלק משלישיה עכשיו אייני חושב שצדקתי.
   הרי נתניהו ה"ישן" לא היה נותן להדרדרות כזו בטחונית מדינית וכלכלית.לא היה רוצה שהפילוג בעם יתרחש בעוצמה כזו.היה מבין את השידור שישראל משדרת היום.
   הוא גם לא התחייב להרוס את האליטות כמו אבישי בן חיים.אבל בפועל זה מה שהוא עושה.מכיר את יעקב פרנקל הוא מדבר בדם ליבו ונתניהו מזלזל בדעתו.
   יש לנו מצב מלחמה פוליטי לא קרב אחד אלא מלחמה ממושכת.אינני מתכוון למלחמה מזויינת אבל פרט לה הכל כשר. לצערי אביבה המלחמה הזו היא מול נתניהו כי הוא עומד בראשות השלטון

   1. הצדק אתך. המלחמה הפוליטית היא נגד נתניהו. לא הצליחו להזיז אותו בבחירות וניסו להזיזו בעזרת המערכת המשפטית. גם זה לא הצליח. זו הייתה שגיאה קשה לפתוח נגדו במערכה משפטית. האיש הוא פייטר בעל עצבי ברזל ומקורות כספיים ניכרים. הוא יצליח לסרס את מערכת המשפט.
    אממה מה – יש לו תומכים שרופים בקרב הפלבאים ועוד 32 ח"כים של מפלגות דתיות וחרדיות. עם זה אפשר לבנות חומה. עוד כמה זמן הקואליציה שלו תחזיק מעמד – ימים יגידו.

   2. לעוזי היקר,
    אני מנסה לחשוב מהראש של נתניהו (לא מתוך הכרות, אלא על בסיס המציאות של היום) .
    מה הוא ומשפחתו רוצים? כי זה המפתח.
    נראה לי שהם רוצים עתיד בטוח בשלטון והסרת חרב דמוקלס (או חרב המשפט) מעל צוארם.
    את זה – לאור (או לחושך) נצחונם בבחירות הם יכולים להשיג בשתי דרכים:
    ללכת ראש בקיר עם השתלטות דיקטטורית והכנעת האופוזיציה.
    לעשות עיסקה עם מערכת המשפט ומתנגדיהם הפוליטיים.
    גם נתניהו ה"חדש" המוכן לשרוף את המדינה למען האינטרסים האישיים שלו ושל משפחתו
    היה מעדיף להשיג את מטרתו באמצעות עיסקה שתבטיח רק את האינטרס שלו, ולעזעזל עם האינטרסים של הקיצוניים והחרדים, כי מה לו ולהם!
    הטענה שלי היא שההידברות צריכה להיות אישית עם נתניהו ורק על האינטרסים שלו, לא על אלה של השותפים שלו לקואליציה. בסופו של דבר עדיף נתניהו מרוצה אישית מאשר מאבק מר והרסני עמו ועם שותפיו האידיאולוגים. נשים מקל כביסה על האף ונפנק את משפחת נתניהו ונציל את המדינה מלוין והחרדים.
    לדעתי זו היתה תכניתו של נתניהו מלכתחילה – להביא כזו נבחרת דוחה עם דרישות הרסניות למדינה הציונית חילונית, שבהשוואה הוא והאינטרס האישי שלו ייראו סבירים ויתקבלו.

    1. אביבה שלום
     נתניהו לא יכול כרגע לנהל שום משא ומתן על משפטו.יש לו קואליציה שמאד רוצה את ההפיכה.אין לו מינימום של יכולת תמרון

 6. די לראות את מופעי האימים מבית הנבחרים שלנו בכדי להבין כמה לא סביר שנצליח להיחלץ מהמצב הקשה.

 7. הרבה מאוד אנשים שאני מכיר שממש ממש לא אוהבים את ממשלת הימין, לא עושים שום דבר נגדה. לא השתתפות בהפגנות, לא השתתפות בסנקציות נגד, לא …..
  אז כך אין סיכוי להביא לשינוי. אפילו לא קטן

 8. ככל שאנחנו נבהלים ומתעצבנים מחוללי ההפיכה החוקתית נהנים יותר ומגבירים את לחציהם. כמה עצוב!!!!

 9. עוד סוף שבוע. ושוב אף מילה מאף מנהיג שמעודד את מתנגדי הממשלה להגיע למחאות ולתת הכוונות. ככה לא בולמים הפיכה שלטונית

  1. ככל שעולה ההתנגדות הם מעלים את הלחץ ומגבירים את ניבול הפה

 10. תתחילו להיות מעשיים. רוורס לא יהיה. בואו לדבר בלי תנאים מוקדמים. יש עוד זמן עד האישור הסופי של החוקים

  1. אינני יכול לומר בפסקנות ש"רוורס לא יהיה". כל גוף כלכלי חברתי או פוליטי בודק כל יום את התנהגותו לאור האלטרנטיבות.ברור לממשלה שהיא תשלם תשלום כבד מנשוא. שפרור החברה הישראלית מתרחש לנגד עיניה.
   יתכן וזה ידחוף אותה לפשרה משמעותית.יתכן שחוקיה לא יעברו את בג"צ בשל דרך הכנתם והחפזון המטורף.זה יהווה משבר חוקתי גם הוא יתן אולי עוד הזדמנות לפשרה.
   אף דבר לא יתקיים אם תחדל המחאה ויחדל המרי.זה הסיכוי הקיים

 11. ברור שרוורס לא יהיה. לדתיים יש כיום 32 חברי כנסת. בבחירות הבאות יתווספו להם עוד כמה, בשעה שמפלגת העבודה בהנהגתה המטורללת תצטרף למרץ. הטרור יתגבר על כן בן גביר יקבל בבחירות הבאות עוד כמה מנדטים. המחאה בסוף תתייבש. בייחוד אם ביבי יצא מהפוליטיקה. אזי אלו שעושים הפגנות בגלל ה"אנטי ביבי" ילכו הביתה. בינתיים תתגבש ישראל חדשה. האם לא ברור שזה התהליך?

  1. מפלגת העבודה איננה רלבנטית לויכוח.צמח מחנה ישראלי דמוקרטי ליברלי שהוא גדול מסך מרכיביו בכנסת.אני מאמין שתקום גם מפלגה דתית ברוח זו.
   יתכן ואתה צודק שבן גביר יתחזק אבל יתכן שיבינו שמאחז עיניים חסר יכולת הגיע למחוזות השלטון.
   אני אופטימי שעה שאני רואה מחאה רבת גוונים כאשר מול בית הנשיא הפגינו דתיים.
   מי שראה את שני הסרטים בערוץ 12 על הונגריה ופולין מבין מה נכון לנו כאן אם לא נתנגד עח חרמה ועד…החרמה.

 12. להתעמת עם חיילי צה"ל כעת ביהודה ושומרון, והכוונה למתנחלים, זאת בדיוק השנאה

 13. אם מחר תהיה עליה גדולה במספר המפגינים ויהיו גם שביתות והשבתות תחבורה וכדומה, יש ניצוץ של תקווה שמשהו משתנה

 14. אנחנו מדברים הרבה וכותבים המון, ואנשי הימין מקדמים יותר ויותר עוד ועוד חוקים

  1. האם זו לא דמוקרטיה? מדברים. בוחרים לפרלמנט. מתגבש בפרלמנט רוב שמקים ממשלה. הממשלה מושלת. אם לא כך, איך אחרת?

 15. עוזי.. כל כך מדויק וכול כך עצוב.. גם ללא מאמינים מה שנשאר זה להתפלל ולקוות לטוב.

 16. הבאת התוקפים בחווארה ותוקפיםשל הקצין והחיילים לחקירה ואולי אף מעצר, תהיה נקודת מפנה ופיצוץ. הממשלה באה בטענות למפגינים מתורבתים בתל-אביב אך לא ממש על כאלה שמכים ויורים בערבים חפים מפשע ואפילו מתנכלים לחיילים. מבחן חשוב לממשלה ולרמטכ"ל

 17. מסכים איתך לגמרי
  ומה שעשה אתמול בן גביר עם מפקד המחוז דל ת"א רק מצביע כמה רע ומאיים המצב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן