ואולי זו המהפכה האמיתית?

מעורבותם של מהנדסים ומדענים בפוליטיקה הישראלית
תמונה של אורית
פרופסור אורית חזן

בין שהמהפכה המשפטית תתקדם ותושלם ובין שלאו, נפל דבר. בין כותלי האקדמיה מתנהלת מהפכה של ממש. לפתע, ללא ארגון מרכזי, צצות התארגנויות וקבוצות ווטסאפ של חברי וחברות הסגל האקדמי, שלאורך השנים נמנעו מלהביע דעה פוליטית. גם בפקולטות ההנדסיות והמדעיות, שהן מהמובילות בעולם, החלו בחודש האחרון להביע דעות על המהפכה המשפטית, על הכלכלה ועל החברה בישראל.

מיום ליום דיוני הסגל באוניברסיטאות הופכים סוערים ונחרצים יותר ויותר. בעבר השיח הפוליטי על ימין ושמאל לא נכנס בשערי המדע וההנדסה והוצאת הפוליטיקה מהשיח הייתה הנחת יסוד בטענה שבמדע והנדסה אין משמעות לימין ושמאל, והנה פתאום משהו השתנה.

אולי זו המהפכה האמיתית? אולי יש כאן הזדמנות לשינוי ממשי בפוליטיקה הישראלית? אולי בעקבות התסיסה הפוליטית ייכנסו קהלים חדשים למגזר הציבורי ולפוליטיקה ונזכה לראות מהנדסים ומהנדסות מכהנים כחברי וחברות כנסת ומובילים חקיקה בהתבסס על עקרונות ודרכי חשיבה מבוססי מדע והנדסה?

אם עד היום נטען כי האקדמיה היא מגדל שן מנותק מהסובב אותו ושהעוסקים במדע והנדסה מתרכזים במחקרם ואינם מתפנים לעסוק בענייני חברה ומדינה, נדמה כי בימים אלו נפתחת הזדמנות לשנות גם את המבנה הפוליטי בישראל, מבחינת תמהיל האוכלוסייה המעורבת בפוליטיקה.

אם עד היום הסתפקו מהנדסי ומהנדסות ישראל בייעוץ חיצוני או בהשתתפות בוועדות, ייתכן כי לנגד עינינו מתרחשת מהפכה גם ברמת המעורבות הציבורית של מומחים ומומחיות במדע והנדסה, אם מימין או משמאל.

חשוב להדגיש כי סביר להניח שעמדותיהם הפוליטיות של מדענים ומהנדסים מתפלגות, כמו עמדות כל האוכלוסייה, על פני ספקטרום רחב של דעות. מכאן שהשתלבותם של מהנדסים ומדענים בפעילות פוליטית תוכל להעניק ערך מוסף משמעותי לכל המפלגות באשר הן. תרומת מומחיותם, ללא קשר לשיוכם הפוליטי ולהרכב הפוליטי של כנסת מסוימת, רק תיטיב עם הציבור והמדינה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. רעיון נהדר
  רוצים מנהיגים יותר מקצועיים
  (ופחות תככנים)

 2. מאמר קצר וקולע. לו יהי. רק אל תשכחי את דברו המפורסמת של השר (לשעבר) החיפאי יוסף אלמוגי שהצהיר שביום בחירות חצי מעברת חוף הכרמל שווה בשבילו יותר מכל הטכניון.

 3. רעיון יפה ולא ישים
  אמסלם וגוטליב ויתר נבחרי הימין לא יתנו למנוע את ההשתלטות על מערכת החוק

 4. עוד שני מאמרים כאלה ויחטקקו חוק שרק מי שיש לו הסמכה לרבנות יכול להיות שר

 5. לא רק שהחריב העם אינם מקצוענים, אלא שגם המנהלים והמנהלים שהם ממנים מתחתם הם סך הכל צייטנים ומתחנפים וביותר ויותר מקרים בכלל לא יודעים ניהול מהו

 6. חשבתי על הרעיון וניסיתי לחשוב מי מהמנהיגים הפוליטיקאים אכן בא מהעולמות האלה. נזכרתי במעט מאוד כאלה. בקיצור, בטוח שכדאי לנסות ובמספרים לא קטנטנים.

 7. השאלה הגדולה היא האם אנשי מדע כאשר יהפכו לפוליטיקאים, לא ידבקו בהם כל הוירוסים הרעים שמאפיינים פוליטיקאים בכלל ובארץ בפרט

 8. את מאוד צודקת ולכן מובטח שזה לא יקרה. ראית מי מאייש כיום את הממשלה? את הכנסת? את משרות הניהול? מגמה זו רק תתחזק וזה מקור כוח של האופוזיציה

  1. אריה פניני היקר,
   אתה צודק לחלוטין בראיית המצב שלך. גם נכון שמגמה זו תתחזק. אבל לא ברורה מסקנתך שזה מקור הכוח של האופוזיציה. אולי תוכל להסביר?

 9. חלק ממש לא קטן מאנשי האקדמיה נמנעים מלהשמיע דעתם על מה שקורה במדינה, מתוך חשש אינטרסנטי. אם רובם היו מצטרפים למחאה יתכן שזה היה עוזר למנוע את הקטסטרופה

 10. ככל שההצעה שלך יותר הגיונית כך הסיכוי שהקואליציה תסכים מתקרבים לאפס. השיטה בקואליציה להביא אנשים שאין להם שום יכולה אלא רק הסכמה אוטומטית למנהיג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אפרים כהנא

מנהיגים והחלטות

כיצד התקבלה ההחלטה על המלחמה נגד עיראק בשנת 2003?