על שלושה עשר פשעי בג"ץ

הטריומווירט השלטוני בישראל והסיבה למלחמתו בבג"ץ
תמונה של אליהו
אליהו וידן

השליט רוצה לשלוט. במשטר טוטליטרי הוא שולט מכוח הכוח, במשטר דמוקרטי – מכוח הקלפי. על מנת שייבחר בקלפי השליט נזקק לחזון שיסחף את ההמונים, משהו קל וקליט, שבא מהבטן או מהלב – לא מהמוח. נדרשת סיסמה כמו "לחם ושעשועים", "גרמניה מעל לכול", "ירושלים בירתנו לנצח", לשחרר את פלסטין", "מוות לערבים", "אמריקה גדולה שנית". היחס בין השליט לחזון הוא דו-כיווני: החזון יביא את השלטון, השלטון יתגמל את החזון, או את ההמונים שמאחוריו, או את הפקידים שבתווך.

השלטון בישראל כיום הוא בידיו של טריומווירָט, ברית-בלתי-קדושה בין שלושה גושים: הגוש החרדי – לגביו הדת היא מעל החוק, הגוש המשיחי – לגביו הלאום הוא מעל החוק, והליכוד – לגביו השלטון הוא מעל לחוק. ייתכן שהיה פעם חזון ייחודי לליכוד מעבר למילים חסרות הפשר "ימין על מלא"; לכותב שורות אלה חזון זה אינו מוכר. בברית השלטונית שנרקחה הליכוד יונק כטפיל מחזונם של בני בריתו ומתגמל אותם בביזה ובביזוי של נכסי המדינה, בערכים כספיים ובערכים ערכיים. הזוג החרדי-משיחי הוא בעמדת הסוחט, ביבי הוא הנסחט, תינוק שנשבה, ברצותם יחיה ברצותם ימות.

במצב עניינים זה הצעד הראשון שעושה הליכוד הוא המהפכה המשפטית בדרך לסירוס בג"ץ. מדוע אצה לו הדרך? אין עניינים ביטחוניים, כלכליים, חברתיים, בריאותיים לענות בהם, קיימת רק מערכת המשפט שכה מסכנת את קיומנו? במה חטא בג"ץ?

בין השנים 1997 ו-2021 פסל בג"ץ עשרים ושניים חוקים, בממוצע חוק אחד לשנה. תשעה מהחוקים שנפסלו עוסקים בשמירה על זכויות אזרח ללא כל גוון חרדי-חרד"לי. שלושה עשר החוקים האחרים שנפסלו הם פשעי בג"ץ שבגינם הוזמן D9. ארבעה מחוקים אלה נפסלו כדי למנוע העדפה כלכלית של החרדים; התשעה האחרים נפסלו בעילה של הגנה על זכויות אסירים ביטחוניים, הגנה על זכויות מסתננים בלתי חוקיים ומניעת בנייה בלתי חוקית בשטחי הגדה על קרקע פרטית.

בג"ץ הוא הסכר בפני זרם השלמונים מאת ביבי אל גורמי השילוש-הבלתי-קדוש. יש לנפץ את הסכר על מנת להבטיח קואליציה יצוקה בבטון. עם פסקת ההתגברות בגבם יוכלו לחוקק כאוות נפשם, לרבות חוקים המתגמלים מגזרים הנוטים ימינה, שלא לדבר על חוקים שמאפשרים ארבע שנים של כלכלה פופוליסטית על מלא, עד הבחירות הבאות. ומי שיגיד להם "די!" יסכרו את פיו במחי התגברות.

גם אם תחזור האופוזיציה לשלטון בעוד ארבע שנים, מה שנראה כחלום באספמיא, הנזק לדמוקרטיה הוא בלתי הפיך. אלה יחוקקו ויתגברו על החוקים של אלה, וההפך וחוזר חלילה. כשם שנאמר, "בימים האלה אין מלך בישראל איש את הישר בעיניו יעשה". אם תשרוף את המועדון – אין כדורגל. ההפגנות וקריאות הנהי של השמאל-מרכז המוכה טובות להקלת התסכול ומתן סיפוק שבעשיית מה שאפשר, אך עוזרות ככוסות רוח למת. וסליחה על זילות הניסוח.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. מאמר מעניין. אבל בכל זאת משהו לא ברור – הרי בקואליציית "ימין על מלא" העכשווית מתוך 64 ח"כים תומכים ישנם 32 ח"כים אשר משתייכים לסיעות חרדיות, משיחיות, ודתיות. אז איך, במחילה מהלוז של מאמרך, תוכל הקואליציה הנוכחית, באמצעות סירוס כוחו של בג"צ וחקיקת פסקת ההתגברות, לחוקק חוקים שיפחיתו את הזרמת כספי האוצר לגורמים משיחיים ויעצימו את הזרמת הכספים הללו על מנת לתגמל מגזרים הפונים ימינה? הרי המציאות היא שלפחות מחצית מבין 32 הח"כים של הגוש הדתי רוצים הרבה כסף כדי להזין עשרות אלפי "לומדי תורה" ובני משפחותיהם שאפילו מתחמקים משרות צבאי? (עיין ערך סמוטריץ'). הם בפירוש אינם "ימין על מלא". הם סתם אוכלי חינם שתאבונם רק הולך וגדל עם הזמן.
  עוד – אתה בהחלט צודק שחזרת האופוזיציה לשלטון היא חלום באספמיא. כל זמן שביבי מתפקד הוא יישאר בשלטון. אחריו העתיד הפוליטי של ישראל יעבור "פריש מיש" והרכב הקואליציה יהיה אחר לגמרי.

 2. אלי, כל התקשורת עוסקת בדיוק בכך, אבל אתה אמן ניסוח. הדיון מסודר, לוגי ובהיר. ברוו

 3. מאמר מדוייק ומתאר בצורה נכונה את הנעשה בישראל בימים אלו. כל הכבוד. מקווה שיום אחד, יהיו דברים אופטימיים יותר לכתיבה. כרגע צריך לקוות שמישהו ידליק את האור.

 4. כמה רגשי נחיתות, צריך אדם בשביל לסגוד לעילית, ולוותר על אמונה בעצמו?
  הרצון של הפרט ולא צדק נוסח בג"ץ, או מוסר אוניברסלי שכוהניו ממליכים את עצמם, הוא לב ההצלחה של הדמוקרטיות המצליחות בעולם.
  הפרט מביע את דעתו בבחירות. אזרח טוב מכבד את זה. אזרח עם רגשי נחיתות, המחפש צדק אוטופי, בו הוא לפחות שווה, אם לא עליון.
  מקדש אלילים, כמו בג"ץ ומזדהה איתם.
  תכלס. בג"ץ פסק נגד נבחרי הציבור, בעיקר כאשר מדובר באינטרסים של לא יהודים, בעד נסיגה של יהודים משטחים, ובעד האלפיון העליון.

 5. אליהו כותב: "בימים אלה אין מלך בישראל איש את הישר בעיניו יעשה" אם נבחן את מי עושה ה הרי צריך לומר בפשטות "כל ממזר מלך" הרבה יותר פשוט ולדעתי אפשר היה לחסוך בהרבה מילים שנכתבו.

 6. לאלי
  1. שכחת את הערבים, ערביי ישראל, שאצלהם חלה הקצנה קלה שתלך ותתחזק עם בן-גביר באמת יביא את הסדר על כנו בנגב ובגליל. ככל שילחצו אותם הם יניפו דיגלי הרשות וירגישו בלתי שייכים לחוקי המדינה. לא שאני חושב שהכרכי להחזיר את המשילות בדרום ובצפון, ואני מצהיר שהפרוטקשן והגנבות של המגזר הערבי עברו כל גבול ויש להתגבר עליהם, אבל נראה לי שהדבר לא מקובל על האוכלוסיה הערבית. הם מעונינים להפחית את האלימות ביניהם אבל לא לגעת באופן בו הם מתפרנסים.
  2. השמאל והמרכז מפורדים ולא מצליחים להתאגד על אף המצב הקשה כך שהחזרה לשלטון בעוד כמה שנים היא באמת אשליה.

 7. הפגנות, הפגנות, הפגנות….
  בשבוע הבא במוצאי שבת צריכים 120 אלף משתתפים

 8. אתה צודק. אנחנו בנפילה גדולה. אם היא תהיה גדולה מידי לא תתאפשר התאוששות. וזאת הבעיה

 9. הבעיה היא המנהיגים. הבעיה היא ההמונים שנותנים גיבוי למנהיגים הללו. אז מה אפשר לעשות? אין הרבה אפשרויות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן