במדינת הגמדים רעש מהומה

גמדי הציונות הדתית יוצאים למלחמה
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

התנצחויות חסרות תכלית ברשתות הטלוויזיה השונות, כמו גם להג אינסופי במאמרי דעה בעיתונות הכתובה, מצביעים בבירור על כך שרוב רובם של העיתונאים ושדרני הטלוויזיה לא מבינים את המציאות שאליה נקלעה החברה הישראלית. הם עדיין לא קלטו שמהבחירות לכנסת ה-25 צצה ועלתה מדינת ישראל אחרת, שונה מזו שהכרנו קודם לכן.

נדמה כי השינוי הבולט ביותר בזירה הציבורית מתחולל בכנסת ישראל. חלק נכבד מדיוני הכנסת נחשף לציבור באמצעות שידורי רדיו וטלוויזיה. החרפות והגידופים שמעתירים חברי הכנסת אלה על אלה מעוררים שאט נפש. המלל הנמוך וניבולי הפה הבוקעים מבית המחוקקים בירושלים הם דוגמה רעה לתושבי המדינה. למעשה, מלל זה משמש כעין "תוכנית הדרכה" לתלמידי בתי הספר במדינה כיצד יש להתנהג ולהתבטא.

השינוי הציבורי במדינת ישראל לא התחולל ב"מכה אחת", דהיינו כתוצאה מהבחירות שהתקיימו ב-1 בנובמבר 2022. הוא הלך והתעצם באופן הדרגתי במשך זמן רב. לדעתי, השינוי החל ברצח ראש הממשלה רבין, ונמשך בעקביות עד לבחירות לכנסת ה-25. בבחירות אלה השינוי נחתם, ומכאן והלאה הולך ומתקבע מהפך מולטי-דיסציפלינרי בארץ ישראל. לא בטעות כתבתי ארץ ישראל ולא מדינת ישראל, כיוון שמרצועת עזה נסוגונו לחלוטין ושטחי איו"ש, על כל ההתרחשויות שמתחוללות בהם, אינם נמצאים בשטח שיפוט מדיני רשמי של מדינת ישראל.

השמאלנים שבינינו טוענים בנחרצות אידיאולוגית ארכאית שישראל מקיימת "כיבוש" באיו"ש. ישאל השואל: הרי ממה נפשך? בין כה וכה גורמי הביטחון למיניהם הנמצאים באיו"ש, מחזיקים במקומות רבים מעין "חיל מצב", אשר פועל במקרי הצורך על פי שיקול הדעת של המפקדים הישראלים במקום. האם אין זה מוכיח שבעצם הכיבוש הישראלי באיו"ש נמשך?

ובכן – לא. הניהול הישראלי של שטחי איו"ש שנכבשו ב-1967 הסתיים אחרי חתימת הסכמי אוסלו (היו שניים) והקמת הרשות הפלסטינית. עם חלוף הזמן ישראל הקימה מינהל ישראלי אזרחי שעליו הוטלה משימת תיאום ניהול שטחי איו"ש עם הרשות הפלסטינית. ברמאללה הוקם פרלמנט פלסטיני המהווה ריבון על שטחי איו"ש ורצועת עזה. הוקמו ואומנו כוחות ביטחון פלסטיניים שאף מתאמים פעילות עם גורמי ביטחון ישראליים. אומנם מתברר שמפעם לפעם גם פונקציונרים של הרשות הפלסטינית, כולל אנשי כוחות הביטחון שלה, מצטרפים לפעולות טרור נגד ישראל. זו אחת מנקודות התורפה של הסכמי אוסלו, ובגינן ישראל חייבת להחזיק כוחות צבא באיו"ש. אם וכאשר תוציא ישראל את כוחותיה מאיו"ש, יתברר, על פי ניסיון העבר, שהטרור ישוב להכות בישראלים בתוך הקו הירוק.

ישראל נאלצה, נגד רצונה, להכניס צבא לאיו"ש כדי להדביר את הטרור שזלג משם אל תוך שטחי מדינת ישראל. הקש ששבר את גב הגמל הישראלי היה הפיגוע הרצחני בליל הסדר במלון פארק בנתניה. פעולת הטרור האכזרית והבזויה הזו תוכננה באזור ג'נין ויוצאה משם אל תוך ישראל לקראת חג הפסח, מדינת ישראל כולה הייתה בהלם נורא. הממשלה הורתה לצה"ל לחזור לאיו"ש כדי להדביר את הטרור ולחסל את מתכנניו, אולם בשום אופן צה"ל לא הוחזר לשטחי איו"ש על מנת לכבוש אותם שוב או כדי להפיק מהם איזו תועלת מלבד סיכול הטרור.

במקומותינו מצויים חברים נכבדים, כולל פוליטיקאים מפורסמים אחדים, שמכריזים השכם והערב ש"צריך לחסל את הכיבוש". דהיינו להוציא את צה"ל מאיו"ש ולאפשר לפלסטינים להקים מדינה בשטחים שיפונו. ובכן, על פי ניסיון העבר, הטרור יתחדש ואף ביתר עוצמה מייד אחרי שצה"ל יֵצא מאיו"ש. נתב"ג יהפוך ליישוב ספר ממש כמו ניר עם ושדרות. שלא לדבר על איום תמידי על מרכז מדינת ישראל שבו מרוכזים כמחצית מתושביה, כמו גם המוסדות האדמיניסטרטיביים, הכלכליים והאקדמיים של ישראל.

בעת הזו, כאשר מסתמן בבירור "שהכיבוש לא יסתיים", אלא תתגבר ותתחזק הנטייה להחזיק בשטחי איו"ש, הבנייה בהתנחלויות תורחב, "תקציבים מתוגברים" יוזרמו לשם ויישובים חדשים יוקמו על כל גבעה גבוהה גם ללא עצים רעננים, צפויה לישראלים תקופה מורכבת ואולי גם קטלנית הן בענייני פנים והן ביחסי ישראל עם מדינות העולם, כולל מדינות ידידותיות, לרבות ארצות ערביות אשר בעת האחרונה כרתו עימה בריתות דיפלומטיות וכלכליות.

אבל יותר חמור מכך. בשל הקצנה דתית וחברתית ובשל שינויים בנתיבי זרימת הכסף הממשלתי צפויים עימותים פוליטיים חריפים בין פלגי הציבור היהודי במדינה. אין מי שיוכל להשקיט את העימותים הללו. נהפוך הוא. ודווקא הכנסת, אשר אמורה לשמש מרכז שלטוני ומוסרי, מהווה במקום זה מוקד להסתה פרועה, לאובדן תרבות ולהשחתה מוסרית. ולא די בכך. התקשורת, בעיקר תחנות הטלוויזיה, מביאות את החרפה לכל בית בישראל. אני יודע איך נקלענו לסיוט הזה. אינני יודע איך ומתי נחלץ ממנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. לחבצלת מ. היקרה,
  ראשית תודה על תשומת לבך ותגובתך. האמת – אני מתפלא על שלא התברר לך המסר של המאמר. כללית מדינת ישראל השתנתה. בשל כך עלו לשלטון ממש גמדים. "ביטחוניסט" כדוגמת המשתמט סמוטריץ' שרצה להיות שר ביטחון (או שר אוצר) בדיחה גדולה מזו לא יכולה להיות. או מר ביטחון כחברנו בן גביר שהכתיר עצמו לשר ביטחון לאומי. על בסיס מה? איזה ניסיון ביטחוני הוא צבר בימי חייו? האם עדיין מסר המאמר לא ברור לך?

  1. לישי מלצר – אין שמאל. נגמר. הנכדה של מפא"י נותרה עם 4 ח"כים. בשל כישרונה של מיכאלי להבריח מצביעים היא תחסל גם את זה.

 2. הציונות הדתית ביחד עם האנטי ציונות החרדית עומדים לשלוט ולקעקע את הציונות האמתית החילונית שאני וכנראה אתה שייכים אליה

 3. הייתי בטוחה שאתה דווקא תומך ביד קשה מול כל מי שקם על המדינה והשלטון. אז מה קרה? למה הציונות הדתית גמדים?

  1. למרגלית רזיאל
   נכון – אני תומך ביד קשה, כפי שכתבת. הציונות הדתית גמדים? האם הניסיון המעשי של בן גביר וסמוטריץ מותיר ביביהם מספיק ידע וניסיון כדי להגן על הציבור בישראל? מה דעתך?

 4. יצחק היקר. אני מבין את המסר שאתה רוצה להעביר, אני רק רוצה לחדד, בלי לקבוע עמדה פוליטית, שכן אני סולד מפוליטיקה ומפוליטיקאים מכול הזרמים. אף צד לא "חף מפשע", הסגנון והפוגענות הם נחלת כולם. אני לא חושב שתוצאות הבחירות האלה עלולים להביא אסון על המדינה, כבר כתבתי כאן שמי שהביא שלום למדינה הם דווקא אנשי ימין, בגין, ואפילו ביבי. נזכיר גם את שני ,האהודים" אולמרט, וברק שנתנו לערפאת הכול, כולל חילופי שטחים וקיבלנו ממנו עוד אינתיפדה. ומי שהביא מלחמות הן מפלגות המרכז-שמאל. אני בהחלט מסכים איתך לגבי שני הפרסונות בן גביר ושמוטריץ, לא בגלל שאין להם ניסיון (היו הרבה לפניהם ללא ניסין ודי הצליחו) אלא בשל הבל פיהם וסגנונם הדוחה. אני גם מסכים שמי שהרס את המרכז- שמאל זו הגברת שמדברת בזכר ובנקבה וזו "המורשת" שלה לדראון עולם. בהשוואה לגדולי האומה מהזרם הפוליטי שלה אני חושב שהם מתהפכים בקבר.

  1. למימון אסולין
   תודה על תשומת לבך ותגובתך החשובה. מסכים עם דבריך. יישר כוחך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן