הימין שכח מה זה להיות יהודי

על שמאל ועל ימין, בעקבות דברי ינון מגל
סימן איקס
commons.wikimedia.org

במונולוג שנשא איש התקשורת ינון מגל הוא הטיף בלהט לרעיון שגוש הימין הוא עגלה מלאה, עם מסורת יהודית האופפת ומאחדת אותו, בעוד שגוש השמאל הוא עגלה ריקה, שהדבר היחיד המאחד אותו זה הדבר החלול "רק לא ביבי". מונולוג פופוליסטי, דמגוגי, פונדמנטליסטי ומתנשא המאפיין את הימין הישראלי.

כי מי ששכח מה זה להיות יהודי, הוא הימין הישראלי. להיות יהודי זה הפסוק האלמותי הקובע שבצלם אלוקים ברא השם את האדם. את כל האדם. זה הבסיס ליהדות כולה. התורה ניתנה רק לאחר מכן. המסורת היהודית מושתתת על שוויון, חירות וזכויות האדם. כי זה מה שמבטא האתוס של בריאת האדם בצלם אלוקים. וזה הבסיס, וזו כל התורה כולה של להיות יהודי. את זאת השמאל יודע, והימין שכח.

מיהו יהודי? מי שחרט על דגלו את זכותו של כל אדם לשוויון. וגם הערבים הם אדם. מיהו יהודי? מי ששוחר את זכויות האדם באשר הוא, או באשר היא. מיהו יהודי? מי שמאמין בחירות האדם וסולד מכפייה דתית. הערכים האלה זרים לימין הישראלי. עגלתו ריקה מהם.

השמאל הישראלי הוא מגדלור להבנת מהו האדם, מהו ערך האדם, מה ערך החיים. הוא מגדלור לתפיסה המורה כיצד על יהודי להתנהל עם האומות, בדרך שהיא גם תפארת לו מן האדם.

הימין מלא גחלים לוחשות של שנאה, פילוג, זרות, דחייה, רמיסת זכויות המיעוט, הדרת נשים, הדרת מהגרים, גישה פרימיטיבית לחיים, כפייה דתית ופונדמנטליסטיות המאיימת על המדינה כולה ועל היהדות.

אותו שמאל, שינון מגל בז לו, משרת את המדינה ומוסר נפשו עליה הרבה יותר מהימין. גוש השמאל מייצר את אלה שמשרתים בצבא, וביניהם רמטכ"לים, קצינים וקצינות, טייסים וחיילות קרביות – שירות משמעותי לאין ערוך מזה של הימין, ששליש מתוכו בכלל מטיפים נגד שירות צבאי. גוש השמאל חרד לקיומה של המדינה ונושא את נטל המדינה על כתפיו, בעוד ששליש מגוש הימין לא מכיר כלל בה כלל. רוב החרדים ורוב תומכי הליכוד לא שירתו שירות המסכן את חייהם. הם גם לא אלה שייצרו את המדע, הטכנולוגיה וההייטק.

נכון שגוש הימין קרוב יותר למסורת. אך אין זו המסורת היהודית. מי ששוחר את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, זה גוש השמאל. עגלתו של גוש הימין מלאה בתיאוקרטיה וערכיו זרים ליהדות. בהתנהלותו הכופה, האנטי-מוסרית והלא דמוקרטית הימין דוהר להיותנו מדינה נוסח אפגניסטן. אז תדע ינון מגל, הימין הוא ששכח מה זה להיות יהודי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. עד שלא נתקלתי במאמריך בג'וקופוסט, לא שמעתי עליך. ומאז, כל מאמר שלך גורם לי להעריך אותך יותר. לא שאני חשוב, אבל אני פשוט רוצה שתדע שאתה מרשים, עם ערכים שאני מאמין בהם. ואני מקווה שיש עוד הרבה גולשים כמוני באתר

   1. אולי כדאי לעבור לעמוד נוח אחרי צפיה בעימות בין הלברטל לבין ד"ר קידר, בו הלברטל מוכן לאזרח פלסתינים עד שליש ואולי יותר מגודל האוכלוסיה במדינה.
    https://www.bing.com/videos/search?q=%d7%91%d7%a2%d7%99%d7%9e%d7%95%d7%aa+%d7%a2%d7%9d+%d7%93%d7%a8+%d7%a7%d7%99%d7%93%d7%a8%d7%93%d7%91+%d7%94%d7%9c%d7%91%d7%a8%d7%98%d7%9c&docid=608044555062178641&mid=ADAB5D7051B73F5D216FADAB5D7051B73F5D216F&view=detail&FORM=VIRE

 2. מעניין אותי מה חושבים עליך ועוד יותר על דעותיך החרדים
  והאם הם לא מחרימים אותך בשל כך

  1. זה מסובך וארוך. באופן כללי: משפחתי הרחבה היא חרדית. וגם הורי במקור היו חרדים. אך ברוח התקופה בדור הקודם, ובעיקר כשהיינו בחוץ לארץ, ההורים השתייכו לזרם המפד"ל של אז, וממילא כך גם גידלו אותנו. החרדים יודעים את הרקע ומבינים מאין הכל בא. מאידך, קשה להם לעכל את זה שבמשך שנים רבות מאוד הייתי במחיצתו של הרב אלישיב גדול הדור, שעות במשך כל יום כולל שבתות וחגים. אז קשה להם לעכל את הייחודיות והדיכוטומיה הזו. אבל גם כשהייתי אצל הרב אלישיב המשכתי ללמד בפקולטה למשפטים. כך שהעניין מסובך. ביקורת מאוד חריפה שהשמעתי בתקשורת הכללית ואפילו הבינלאומית על המגזר החרדי והתנהלותו הבלתי נתפסת בקורונה, הביאה חרדים רבים להתנער ממני בעיקר את כלי התקשורת החרדים שפעם הייתי חביבם ועכשיו ממש לא. כמו כן הייתי מועמד לכנסת במפלגתו של הרב חיים אמסלם שהוא סדין אדום בעולם החרדי (יותר מטיבי) בגלל הגיורים הליברלים ובגלל דחייתו על ידי הרב עובדיה יוסף. גם זה גרם למשהו כלפי בעולם החרדי. אבל הדברים נרגעים. בכל אופן כל העניין מסובך. קיצרתי מאוד. מקווה שזה גם משהו

 3. הרב הלברטל הנו דמות מעניינת ושונה מהזרמים הפוליטיים המקובלים. לכן מסקרן לקרוא את דעותיו המפתיעות והחריגות.

 4. יהודי זה בנשמה ולא בגינונים חיצוניים קיצוניים כפי שבוחרים רבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן