הימין שכח מה זה להיות יהודי

על שמאל ועל ימין, בעקבות דברי ינון מגל
סימן איקס
commons.wikimedia.org

במונולוג שנשא איש התקשורת ינון מגל הוא הטיף בלהט לרעיון שגוש הימין הוא עגלה מלאה, עם מסורת יהודית האופפת ומאחדת אותו, בעוד שגוש השמאל הוא עגלה ריקה, שהדבר היחיד המאחד אותו זה הדבר החלול "רק לא ביבי". מונולוג פופוליסטי, דמגוגי, פונדמנטליסטי ומתנשא המאפיין את הימין הישראלי.

כי מי ששכח מה זה להיות יהודי, הוא הימין הישראלי. להיות יהודי זה הפסוק האלמותי הקובע שבצלם אלוקים ברא השם את האדם. את כל האדם. זה הבסיס ליהדות כולה. התורה ניתנה רק לאחר מכן. המסורת היהודית מושתתת על שוויון, חירות וזכויות האדם. כי זה מה שמבטא האתוס של בריאת האדם בצלם אלוקים. וזה הבסיס, וזו כל התורה כולה של להיות יהודי. את זאת השמאל יודע, והימין שכח.

מיהו יהודי? מי שחרט על דגלו את זכותו של כל אדם לשוויון. וגם הערבים הם אדם. מיהו יהודי? מי ששוחר את זכויות האדם באשר הוא, או באשר היא. מיהו יהודי? מי שמאמין בחירות האדם וסולד מכפייה דתית. הערכים האלה זרים לימין הישראלי. עגלתו ריקה מהם.

השמאל הישראלי הוא מגדלור להבנת מהו האדם, מהו ערך האדם, מה ערך החיים. הוא מגדלור לתפיסה המורה כיצד על יהודי להתנהל עם האומות, בדרך שהיא גם תפארת לו מן האדם.

הימין מלא גחלים לוחשות של שנאה, פילוג, זרות, דחייה, רמיסת זכויות המיעוט, הדרת נשים, הדרת מהגרים, גישה פרימיטיבית לחיים, כפייה דתית ופונדמנטליסטיות המאיימת על המדינה כולה ועל היהדות.

אותו שמאל, שינון מגל בז לו, משרת את המדינה ומוסר נפשו עליה הרבה יותר מהימין. גוש השמאל מייצר את אלה שמשרתים בצבא, וביניהם רמטכ"לים, קצינים וקצינות, טייסים וחיילות קרביות – שירות משמעותי לאין ערוך מזה של הימין, ששליש מתוכו בכלל מטיפים נגד שירות צבאי. גוש השמאל חרד לקיומה של המדינה ונושא את נטל המדינה על כתפיו, בעוד ששליש מגוש הימין לא מכיר כלל בה כלל. רוב החרדים ורוב תומכי הליכוד לא שירתו שירות המסכן את חייהם. הם גם לא אלה שייצרו את המדע, הטכנולוגיה וההייטק.

נכון שגוש הימין קרוב יותר למסורת. אך אין זו המסורת היהודית. מי ששוחר את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, זה גוש השמאל. עגלתו של גוש הימין מלאה בתיאוקרטיה וערכיו זרים ליהדות. בהתנהלותו הכופה, האנטי-מוסרית והלא דמוקרטית הימין דוהר להיותנו מדינה נוסח אפגניסטן. אז תדע ינון מגל, הימין הוא ששכח מה זה להיות יהודי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. עד שלא נתקלתי במאמריך בג'וקופוסט, לא שמעתי עליך. ומאז, כל מאמר שלך גורם לי להעריך אותך יותר. לא שאני חשוב, אבל אני פשוט רוצה שתדע שאתה מרשים, עם ערכים שאני מאמין בהם. ואני מקווה שיש עוד הרבה גולשים כמוני באתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן