"האם נבחרנו כדי לחלק ג'ובים?"

כיצד מקימים גועליציה בישראל
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

השרה נוטפת החכמה לימור לבנת, נסיכת הליכוד, היא שנאמה מעל במה מוגבהת בכנס של חברי ותומכי מפלגת הליכוד לפני שנים רבות. השרה הנכבדה, שכיהנה אז כשרת החינוך, כנראה ביקשה לומר לקהל שומעיה שמפלגת הליכוד נבחרה על מנת לנהל את מדינת ישראל על פי האידיאולוגיה ה"ז'בוטינסקאית", דהיינו מדיניות קיר הברזל, חמשת הממים הסוציאליים, ובמולדתנו יחיו יחדיו בשוויון מלא בן ערב בן נצרת ובני, וכמובן שתי גדות לירדן זו שלנו זו גם כן.

בהתלהבותה הילדותית משהו ביקשה השרה להדגיש שמפלגתה נבחרה מסיבות אידיאולוגיות ולא על מנת לחלק ג'ובים לפעיליה, דבר שלדעתה, כנראה, נחשב לפחיתות כבוד. היא פנתה לקהל והודיעה בטון סמכותי – נבחרנו כדי להנהיג את המדינה לפי העקרונות שלנו, השונים לחלוטין מעקרונות המפלגות הסוציאליסטיות. בקול זועק פנתה לשומעים בשאלה מתריסה: האם נבחרנו כדי לחלק ג'ובים? בפסק הזמן הקצר שעשתה השרה כדי להסדיר את נשימתה עמד הקהל בתדהמה שקטה במשך שניות אחדות, ומיד לאחר לאחר מכן השיב לה בצעקה קולקטיבית – כן! – ופרץ במחיאות כפיים. כותב שורות אלה נשבע בנקיטת חפץ: צפיתי בטלוויזיה באירוע זה. היה מכמיר לב לראות את השרה הצעירה פעורת פה ומשתוממת לנוכח תגובת הקהל. יצא המרצע מן השק.

האסיפה הנ"ל התרחשה בתקופת בחירות. ההבטחות שהמנהיגים, או אלה שמבקשים להיבחר להנהגה הפוליטית, מבטיחים לקהל בוחריהם הן כאין וכאפס לעומת משא ומתן שמתקיים בכל פעם שמתפרסמות תוצאות הבחירות לכנסת ישראל ומנהיגי המפלגות מתדיינים ביניהם על חלוקת השלל הפוליטי על פי המפתח היחסי שנקבע בבחירות, דהיינו כמה חברים הצליחה כל מפלגה להכניס לכנסת. המטרה היא להרכיב קואליציה שתקבל רוב, 61 אצבעות ומעלה, כדי שתוכל להתחיל לנהל את המדינה. ומה זה אומר לנהל את המדינה? כמובן לחלק משרות ממשלתיות ותקציבים על פי יחסי הכוחות שמוסמרו בהסכם הקואליציוני.

לכנסת ה-25 נבחרו נציגי מפלגות שהעמידו רוב ברור של 64 ח"כים, ואלה המליצו לנשיא המדינה על בנימין נתניהו לכהונת ראש הממשלה. אין זולתו. נתניהו החל כבר לנהל משא ומתן עם נציגי המפלגות מחד גיסא ועם חברים תובעניים בתוך מפלגתו מאידך גיסא על הג'ובים שהם יקבלו במסגרת הממשלה. התביעות מוזרות למדי. מדברים על משרד האוצר לרב דרעי, "שכבר שילם את חובו לחברה", על משרד השיכון לבנאי המפורסם הרב גולדקנופף, על משרד החינוך לאושיית החינוך הדגולה תא"ל (מיל') מירי רגב, על משרד הביטחון לתלמיד הישיבה המדופלם סמוטריץ' (רבותיי, זו לא בדיחה, הוא דורש לקבל משרד זה) ועל המשרד לביטחון פנים לכהניסט האקדוחן מעורר הפרובוקציות בן גביר.

אין לחשוד בנתניהו האומלל, שהצליח לנצח בבחירות, שהוא אינו מבין לאיזה מצב הוא נכנס. סמוטריץ' ינהל את אמיר אשל ויפקד על הרמטכ"ל? רגב תנהיג את מערכת החינוך? דרעי יחזיק את המפתחות לקופת המדינה, בן גביר ינהל את המשטרה, את בתי הסוהר ואת משמר הגבול? איך אמר אריק שרון: אתם השתגעתם?

אני מבקש להזכיר לקוראים את שאלתה של לימור לבנת: האם נבחרנו כדי לחלק ג'ובים?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. כמה נכון, נתניהו קנה בכסף את הקואליציה שלו המהווה תעודת ביטוח בענינו האישי, ואת המחיר- כול הציבור העובד ישלם. המחזה- אם לא הקרקס של הרכבת הממשלה- ורשימת התביעות לשינויים- מעלה מחשבות נוגות להיכן עוד יכולה להדרדר הדמוקרטיה האלקטוראלית שלנו . הוא הגיע להישג אישי יוצא דופן שרק האיטלקי יכול להתחרות בו- להיבחר לתפקיד הרם ביותר מכול אדם בדמוקרטיות בעולם. אני מנסה להתנחם שאולי, אולי – חרף היותו מחושק בן -ערובה להבטחותיו חסרות האחריות בידי סקטור מאד מסוים- שיעשה ככול יכולתו להוכיח לנו שעדיין לא נס ליחו. שאם לא כן- נזקי המשפט שלו יחווירו- לעומת הירושה שתותיר לנו הקדנציה הזו. הלוואי שאתבדה.

 2. שיטת הבחירות היא שורש הבעיה. לבוחר אין אפשרות לדמיין איך תראה הקואליציה ואיזו ממשלה תקום.
  הפתרון, לחייב הרכבת קואליציה וקואליציה אלטרנטיבית לפני הבחירות להודיע לבוחר מי ראש הממשלה ומי הם כל השרים המיועדים.
  הבוחר יצביע לש״ס בראשות הליכוד או למרץ בראשות כחול לבן ויהיה יצוג לכולם. הבוחר ידע בדיוק מה הוא מקבל אם הקואליציה שבחר בה תנצח.

  1. גם זו אפשרות, אם כי בתרבות שלנו עד "לרגע האחרון" קשה להגיע להסכמה על משהו
   ובכול זאת אני חושב שיש לעשות רפורמה עמוקה יותר לפיה שתי המפלגות הגדולות (תהיינה אשר תהיינה) ישתפו פעולה, עם כ 70 מנדטים יקבעו סדר יום אחד, יעלו את אחוז החסימה ל 5% , מפלגות אחרות יוכלו להצטרף רק על בסיס האג'נדה שנקבעה ללא תנאי סחיטה סקטוריאליים- רק כך ניתן יהיה לקבל ממשלה ל-4 שנים עם יכולת משילות!

 3. ומה אתה חושב שביבי עושה? מעניין אותו עוד משהו מלבד לקיחת משרת מוביל המדינה ולא משנה באיזה מחיר

  1. אתה צודק. אבל האם את יאיר לפיד עניין משהו אחר? פשוט – ביבי יותר מוצלח מלפיד, לכן הוא ניצח בבחירות ולא לפיד המוצף בטיפשות.

   1. לבני
    אני יכול להבין את הציניות שנותרה בנו לאור האופן בו נתניהו חזר לשלטון באמצעות שקרים וקניית החרדים בכסף, עד שכבר רבים מתקשים להאמין שיכול להיות אחרת. לפיד מנסה להתנהל בדרך הישר בפוליטיקה, זה קשה ולא תמיד מצליח כפי שקרה גם לציפי לבני שלמרות שהיה לה רוב- היא לא נענתה לסחטנות הדתיים, ונתניהו שכבר אז הבין את השיטה, שיכלל אותה ושילם (בעצם אנחנו שילמנו ומשלמים) את האתנן- והחליף אותה. אני עדין רוצה לתת ללפיד סיכוי למען שפיות דעתנו-אופטימי חסר תקנה שכמוני…

  1. השלב הראשון בשוד הקופה הוא חלוקת הג'ובים. אחר כך הג'ובניקים שודדים את הקופה. המפא"יניקים יצרו את השיטה. הליכודניקים וגרוריהם ממשיכים במסורת אבל בינתיים רק בקטנה. זו הדמוקרטיה חביבי.

 4. ונניח שגם ממשלות קודמות עשו כך זאת הצדקה שגם הממשלה הבאה תעשה כך. לא מגיע לנו פעם אחת ממשלה נורמלית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן