דברים קטנים ומשפיעים

תובנות אחדות לאחר הבחירות לכנסת
צילום של אבי רוזנטל
אבי רוזנטל

לצערי הרב, המחנה שאני משתייך אליו נחל תבוסה בבחירות לכנסת. את ניתוח התוצאות והפרשנות תוכלו לקרוא ולשמוע מפרשנים רבים. אני בחרתי בגישה שונה ואתמקד בכמה דברים קטנים. חלקם השפיעו על תוצאות הבחירות.

בכדורסל מנצח זה היורד לרצפה לזכות בכדורים של 50%

אם הקשבתם לשידור משחקי כדורסל, בוודאי שמעתם יותר מפעם אחת את הפרשנים מביעים את האמירה שבכותרת. היא נאמרת בהקשר של משחקים צמודים שמסתיימים בניצחונה של הקבוצה שרצתה יותר.

איתמר בן גביר רצה יותר. מדובר באדם שאינני מקבל, ובעיקר אינני מקבל את הכהניזם שהוא מייצג. לא היה עולה על דעתי להצביע עבורו. בכל זאת אנשים מטעמו התקשרו אליי יותר מאשר מטעם כל פוליטיקאי אחר. בכל פעם שהתקשרו או שלחו SMS מטעמו חסמתי את המספר. שוב התקשרו ממספר אחר.

תחשבו מה קרה כאשר התקשרו מטעמו באינטנסיביות כזאת לאזרחים שהתלבטו אם להצביע בעדו.

מי מוכן לעזור?

אני מתנדב במתן עזרה לניצולי שואה. רכזת המתנדבים בעיריית ירושלים שאלה מי מוכן להסיע ניצולי שואה לקלפי. הסעתי זוג ניצולים. הבעל בכיסא גלגלים. יש כמה מדרגות עד שמגיעים לקלפי. מחוץ למתחם הבניין היו נציגים של כל המפלגות. האם אתם מנחשים נציגי אילו מפלגות ניגשו ביוזמתם לסייע לי?

רק נציגים של שתי מפלגות עשו זאת: מרצ ויהדות התורה. כל השאר התעלמו ממני, או ליתר דיוק מהקשיש.

הנכונות לסייע לאנשים הזקוקים לכך כנראה אינה מתחלקת באופן שווה בין המפלגות. בחלק גדול מהזרמים החרדיים היא קיימת.

ניהול סיכונים

כמומחה ומרצה בניהול סיכונים אני יודע שבכל היבט של החיים צריך לנהל סיכונים – זה נכון בדברים פשוטים כמו קניות בסופרמרקט וזה נכון גם בקבלת החלטות אסטרטגיות של מנהלי חברות ושרים בממשלה. ראיתי משפחות ויחידים רבים, שהתרסקו כלכלית רק משום שלא ניהלו כראוי סיכונים.

אברהם (בייגה) שוחט היה אחד משרי האוצר הטובים של מדינת ישראל בממשלות של מפלגת העבודה. לאחרונה לאחר הכישלון בבחירות רואיין שוחט באחד מערוצי הטלוויזיה. הוא אמר שהוא מיודד אישית עם מרב מיכאלי ועזר לה להגיע לראשות המפלגה. הוא הוסיף שיחד עם עוזי ברעם (הכותב בקביעות ב-jokopost) ואופיר פינס-פז ניסו לשכנע אותה להסכים לאיחוד טכני עם מרצ לפני הבחירות. מדובר באנשים עתירי ניסיון פוליטי שכיהנו כשרים בממשלה, אנשי מפלגת העבודה שרוצים בטובת המפלגה. שוחט אמר בצער שהיא לא ראתה את הסיכונים ולא הושפעה ממה שהם אמרו לה.

מי שאינה יודעת לנהל סיכונים אינה יכולה לעמוד בראש מפלגה וקל וחומר בראש מערכת שלטונית. גם מי שאינה יכולה להקשיב לאחרים ולשנות את דעתה. גם מי שאינה יכולה לקחת אחריות על כישלונות.

מרב מיכאלי סיימה את הקריירה הפוליטית שלה. ככל שהיא תקדים להבין זאת, כן ייטב.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. דווקא ההתקשרויות החוזרות ונשנות ברמה קרצייתית גבוהה מביאים לרתיעת מצביעים ולא מביאה תומכים כפי שאתה טוען

  1. עזר ילין, תודה על תגובתך.
   כאשר מדובר במתלבטים אני מעריך שההתקשרויות חוזרות דווקא מגדילה את הסיכוי. כמוב,ן שהיא דוחה אנשים שאינם תומכים במתקשר.

 2. לא רק שמיכאלי סיימה את הקריירה הפוליטית שלה אלא שקצה זנב המפלגה שהיא הצליחה להשתלט עליה הגיעה לסוף דרכה.
  האם מישהו חשב שמפלגה שבהנהגתה העליונה נמצאות "פוליטיקאיות" כדוגמת אמילי מואטי, איבטיסאם מרענה ומשבשת הלשון העברית מיכאלי עצמה, תוכל להנהיג את "המפלגה שהקימה את המדינה" או את המדינה בכלל?

 3. כדי לנצח אסור להיות ישר, אסור להיות בעל ערכים, צריך להיות לך כישרון להכחיש את מה שאמרת לפני חמש דקות, צריך להפר הבטחות בתוך שנייה …….

  1. אני כבר לא נאיבי, תודה על תגובתך.
   אני רחוק מלהסכים איתך. אפשר וצריך להיות בעל ערכים. אפשר להיות ישר ולא נאיבי. ראינו כבר מודלים של אנשים ישרים שהצליחו פוליטית גם בישראל וגם בעולם. לא מעט מראשי הממשלה של ישראל בעבר, גם מהימין וגם מהשמאל, היו אנשים ישרים ובעלי ערכים.

 4. מסכים, צריך לשים לב גם לדברים הקטנים המצביעים לעיתים יותר על התמונה האמיתית, מאשר המעשים הגדולים עם הכותרות הגדולות שמנוהלות על ידי אנשי יחסי הציבור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך