מה היה קורה אילו

חישוב חלוקת המנדטים – בפועל ובתרחיש היפותטי
אדם מצביע
צילום: צילמתי

בשנים האחרונות אני מחשב בעצמי ומתרגם את הקולות שניתנו בקלפיות למנדטים, כולל התהליך המייגע של יישום חוק בדר-עופר. מבלי להיכנס לפרטי החישוב אתאר בקצרה את תוצאותיו הן עבור הבחירות האחרונות והן עבור מקרה היפותטי.

השפעת חוק בדר-עופר בבחירת האחרונות

בשלב הראשון חולקו 113 מנדטים ונותרו קולות עודפים שקבעו כיצד יחולקו 7 המנדטים הנותרים. אילו היו משתמשים בשיטה שקדמה לחוק בדר-עופר היו 7 המנדטים ניתנים, לפי הסדר, למחנה הממלכתי, לחד"ש-תע"ל, לישראל ביתנו, לעבודה, לש"ס, לליכוד וליהדות התורה. אבל בהתאם לחוק בדר-עופר ניתנו 7 המנדטים, לפי הסדר, לש"ס, למחנה הממלכתי, לליכוד, לחד"ש-תע"ל, לישראל ביתנו, ליש עתיד ושוב לליכוד. ניתן לומר אפוא שהשפעתו הכוללת של החוק הייתה תוספת של מנדט אחד לליכוד ומנדט אחד ליש עתיד, וזאת על חשבון יהדות התורה והעבודה. זהו אימות לדעה המקובלת שלפיה חוק זה מעניק יתרון למפלגות הגדולות. אין בכך הפתעה שכן יוזמי החוק בשנת 1973 היו חברי כנסת משתי המפלגות הגדולות ביותר באותם ימים – יוחנן בדר מגח"ל ואברהם עופר מהמערך.

מה היה קורה אילו חלק ממחדלי המרכז-שמאל היו נמנעים?

מבין המחדלים הרבים של גוש המרכז-שמאל (להלן "גוש השינוי") בולטים שלושה: אי-איחוד בין העבודה ומרצ, פיצול בין חד"ש-תע"ל לבל"ד ומיעוט הסכמי עודפים בגוש זה. כדי לבחון את הנזק שנגרם לגוש השינוי כתוצאה מטעויות אלה, ביצעתי סימולציה לתרחיש תאורטי שבו מתאיינים שלושת המחדלים, כלומר העבודה ומרצ מתאחדות, חד"ש-תע"ל ובל"ד מתחברות חזרה לרשימה המשותפת וכן נחתמים הסכמי עודפים בין העבודה+מרצ לישראל ביתנו ובין המפלגה המשותפת לרע"ם.

הנחה נוספת שהיה עליי לעשות הייתה לקבוע שתוצאות הבחירות הן אלה שהתקבלו בפועל. על נכונות הנחה זו ניתן לחלוק – למשל יש הטוענים שאיחוד העבודה ומרצ היה מקטין את סך הקולות שלהן, שכן האיחוד היה מוציא אותן מכלל סכנה ומביא לתחושת הבוחרים שהאיחוד אינו זקוק עוד להגנה. עם זאת, הנחה זו הכרחית לצורך החישוב.

המעבר מתוצאות האמת לתרחיש התאורטי הביא לשינויים במספר המנדטים: הליכוד מ-32 ל-30, יש עתיד מ-24 ל-22, הציונות הדתית מ-14 ל-13, המחנה הממלכתי מ-12 ל-11, ש"ס מ-11 ל-10, העבודה+מרצ מ-4 ל-9, חד"ש-תע"ל+בל"ד מ-5 ל-8, יהדות התורה ללא שינוי (7), ישראל ביתנו מ-6 ל-5, רע"ם ללא שינוי (5). בסך הכול ירדו 4 מנדטים מגוש הימין ונוספו 4 מנדטים לגוש השינוי והתוצאה שהתקבלה היא תיקו 60:60 (במקום 56:64 לטובת הימין). יש להדגיש שאין מדובר בהערכה אלא בחישוב מפורט ומדויק. תיקו זה היה משקף באופן אמיתי יותר את חלוקת המצביעים שהתקבלה בפועל – 50.3% לגוש הימין ו-49.7% לגוש השינוי. (2,361,739 קולות לגוש הימין כולל מפלגת הבית היהודי, ו-2,331,788 קולות לגוש השמאל כולל מפלגות מרצ ובל"ד).

המסקנה היא שאפילו בתרחיש האופטימי מבחינת גוש השינוי היה נוצר לכאורה תיקו בין-גושי. ומדוע לכאורה? ראשית, משום ש-60 המנדטים של גוש השינוי כוללים מפלגות ערביות שמעולם לא היו חלק מהקואליציה, וראשי גוש השינוי הבהירו שוב ושוב כי כך יהיה גם הפעם. שנית, גוש השינוי סובל ממריבות פנימיות בשל הטרוגניות אידיאולוגית שנובעת מכך שאנשי ימין מובהקים כמו אביגדור ליברמן, גדעון סער וזאב אלקין נמנים עימו.

על פניו נראה שגם בתרחיש התאורטי, סיכוייו של גוש השינוי להקים קואליציה יציבה היו נמוכים יותר. אבל ייתכן שגם בגוש הימין, ההומוגני כביכול, התסכול מהתיקו היה מביא לסדקים במשמעת הברזל ולהתעוררות "מורדים". אין לשלול גם את האפשרות של עריקים מגוש לגוש, שהייתה מאפשרת לאחד הגושים להקים ממשלה. האפשרות הסבירה ביותר הייתה הליכה לסבב בחירות שישי, שהיה מאפשר ליאיר לפיד ליהנות מהיתרון של היותו ראש ממשלה בזמן קמפיין בחירות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. אין מה ללמוד כדי ליישם בעתיד וגם אין מי שילמד. גם אין שום רבותא בלחשב חלוקת מנדטים ובוודאי לא בלפנתז "מה היה קורה אילו".
   כל המקווים ש"בבחירות הבאות נראה להם" צריכים להירגע. אלה תוצאות הבחירות. זה העם. זו הדמוקרטיה. אם העם מאפשר למתחזים כגון יאיר לפיד, או למנהיגות "חכמות מכל אדם" של "מפלגות השמאל" להנהיג את החלק "השפוי" של הציבור בישראל – לא צריך לצפות לתוצאות אחרות.

 1. את הלקח המחנה בגוש שעבר לאופוזיציה לא למדו
  להיפגש, הם תוקפים זה את זה משמיצים ומלכלכים
  מסתבר שגם הם לא ראויים להנהיג את המדינה

 2. בוא נתמקד במה שהולך לקרות. בכל מקרה אני לא רואה אפשרות שמחנה הנגד לנתניהו היה זוכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך