יש ממשלה והיא אסון לאומי

תוצאות הבחירות הן פרי רוח התקופה
סימו קריאה - שרטוט
תמונה: Orikrin1998ikimedia commons

יש לומר בבהירות. כנסת זו וממשלה זו מבטאות את רצונו של רוב העם שבא בהמוניו ליטול חלק בתהליך הבחירה. זה לא היה הישג מקרי לימין ולא הפסד מקרי לשמאל ולמרכז. התוצאה היא פרי של רוח התקופה.

בשעה שבן גביר עלה לבמה לחגוג את ניצחונו הוא הביא עימו את בן ציון גופשטיין, מנהיג ארגון להב"ה, ואת הרב דב ליאור, שניהם מצורעים מגזענות. החגיגה נראתה כמו הכתרת שריף נושא אקדח במערב הפרוע באווירה של קריאות גזעניות. טקס של סנטור אמריקני בטקסס בשנות ה-50 של המאה הקודמת.

הציבור שבחר בו מגוון אבל השאיפה שאיחדה אותם היא להביא מנהיג "שיעשה סדר", ובן גביר התאים לתדמית הזאת. איפה הוא עשה סדר? בעידוד גזעני "לה פמיליה"? באימוץ דמותם של מאיר כהנא וברוך גולדשטיין? בהתנהגותו ערב רצח רבין? היד הקשה שמצופה ממנו תשיג תוצאות הפוכות בדיוק.

אומרים שבן גביר של אחרי בחירות יהיה שונה מזה שלפני בחירות, כי הוא מבין את פוטנציאל הנזק והתועלת שהוא יכול להביא. אבל בוחריו מחכים לתמורה לבחירה, "זקיפות גו" מול אויבים והעמדתם במקומם.

בן גביר צמח מתוך ניסיונו הנואש של נתניהו לפצח את התיקו. נתניהו לא הביא בחשבון שהגולם עלול להאפיל על יוצרו. ניצחונו הביא לממשלת ימין. נתניהו לא היה מסוגל להביא את הליכודניקים שלא רצו להצביע בנתיבות, ובן גביר חילץ אותם מהימנעותם המתוכננת.

לאלו מתווספים החרדים בכוחה המוגבר של הדמוגרפיה. נתניהו שבוי גם בידם תוך קידום המרכיב החשוב שלהם – שימור הבערות. ככל שזו תגבר, הנאמנות למפלגה ולגוש תגדל.

בן-גוריון אמר פעם שכוחנו כמדינה תלוי ביכולותיו של צה"ל ובמעמדנו הבין-לאומי. אין ספק שממשלה מצורעת כזו תפגע במעמדנו הבין-לאומי. איננו חזקים כפוטין או חסרי אויבים כאורבן ההונגרי. אנו מדינת מיעוט בלב מזרח תיכון ערבי. בידנו הישג גדול שהביא נתניהו – הסכמי אברהם. הממשלה עם בן גביר וסמוטריץ' פוגעת גם בהם ובאמינות של ההסכמים שנחתמו.

השמאל והמרכז נחלשו. כבר שנים שאין להם רוב בקרב הציבור היהודי, שהוא יותר אמוני מאשר ליברלי. מפלגות השמאל הציוני, שיורדות בעקביות, סיימו את תפקידן ההיסטורי, וגם המנדטים שקיבלו היו תוצר של ניסיון תמיכה בגוש ולא תמיכה במסרים שלהן.

בחודשים האחרונים כתבתי מאמרים רבים ב"הארץ" והצעתי ליאיר לפיד לפנות לדעת הקהל הערבית ולומר שהוא יקים ממשלה עם כל גורם שיכיר בישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית שתבטיח שוויון זכויות אזרחי לכל תושביה.

לפיד פזל לכיוונם אבל לא הפנים את עמדתי. כאשר הימין הופך לגזעני יותר ודמוקרטי פחות, אין דרך אחרת, רק שילוב ידיים בין יהודים לערבים כאשר נושאי הפנים מוסכמים ושאר הנושאים יהיו או במחלוקת או בכינון פשרות.

אני משוכנע שעמדותיי יזכו לתמיכה מזה ולביקורת מזה, אבל יש לראות אותן כרצון למנוע אסון לאומי שבא וממשמש אל פתחנו. המצב הפוליטי בין הימין לשמאל ומרכז שקול ביותר, בתנאי שמדובר על שיתוף חלק מהערבים בקואליציה עתידית, שהרי הם ברובם אזרחים טובים של מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

33 תגובות

 1. ישר בפנים וללא ניסוחים דיפלומטיים עקלקלים
  באומץ וביושר

  1. יש להסכים אתך שברעם כותב "באומץ וביושר" על ממשלה שהיא אסון לאומי. זה נכון. אבל האסון הלאומי נחת ביתר עוצמה על הפלסטינים. מספיק לעקוב אחר התקשורת הערבית בכלל כדי להבין את הדבר. זו האמת ישר בפנים וללא ניסוחים דיפלומטיים עקלקלים. בכך ש"מנהיגים" כדוגמת מרב מיכאלי, יאיר גולן, אמילי מועטי, זהבה גלאון ודומיהם הורחקו מהשלטון בישראל, בכך נמנע בוודאות אסון לאומי למדינת ישראל.

 2. הדרך הנכונה להתמודד עם הניצחון של הימין הקיצוני והחרדים הוא להגיד להם- ניצחתם
  תעשו מה שאתם מבינים, לא נפריע לכם
  מהר מאוד נגיע לקטסטרופות. ואז כולם יבינו מהי המציאות האמתית

 3. אני מסכים בהחלט, אבל יש לי שתי הערות. א. התוצאה היא לא במובהק רצונו של רוב העם. ספירת הקולות מראה שגוש הימין קיבל כ 3800 קולות יותר מהשני, שזה תיקו מובהק. ניהול כושל, טיפשי ושלומיאלי של מנהיגי הגוש (ואני מאד מקווה שהם יתנו את הדין על זה) גרם להפרש המנדטים הגדול.
  ב. לדעתי, השמאל צריך ללכת לכיוון של שותפות אמת עם הציבור הערבי, ע"י הקמת מפלגה יהודית/ערבית אמיתית ולא נציג ראווה יהודי במפלגה ערבית או להפך. אברום בורג כבר מוביל מפלגה כזו עם מנהיגים ערבים ואפשר לקוות שעד הבחירות הבאות היא תתפוש תאוצה ותהפוך לגורם משמעותי בציבור. מול ההקצנה ימינה של הנוער והדמוגרפיה של התרבותץ החרדים, זה נראה לי הסיכוי האחרון להציל את הדמוגרפיה שלנו.

  1. התכוונתי דמוקרטיה ולא דמוגרפיה, בסיום. פליטת קולמוס פרודיאנית….

 4. כאשר כך מארגנים מפלגות המרכז שמאל והערבים את היערכותם לבחירות גורליות, הטענות צריכות להיות מופנות אליהם

  1. אמת ויציב. הצרה היא שאף אחד לא יתן את הדין על הכשלון הזה, להוציא אולי מיכאלי שתודח בבחירות הבאות. יש עתיד והממלכתית אינן דמוקרטיות ולכן אם ראשיהם לא לוקחים אחריות, אף אחד לא יכול לאלץ אותם.

 5. ועוד משהו. מי שמצפה מבן גביר וסמוטריץ' לקדם את האידאולוגיה הפשיסטית/הדתה שלהם במכה, יתאכזב, או יוקל לו, תלוי מה הציפיות. הם מתוחכמים מכדי לעשות זאת. זה יבוא לאט לאט ברצף צעדים קטנים. זה בדיוק הסיפור של הצפרדעים שמחממים אותן בסיר מים ובכל רגע הן לא קופצות, כי הן חושבות שהן יכולות להכיל את הרגע הבא ובסוף, הן מתבשלות. בסוף, אנחנו נתבשל…

 6. עוזי היקר,
  הרי אתה עצמך מבין את הבעייתיות של שילוב פוליטי בין יהודים לערבים. הרי המלצת על שילוב ידיים בין יהודים לערבים כאשר חוץ מנושאי הפנים כל שאר הנושאים יישארו במחלוקת. אני בהחלט בעד שילוב ערבים במפלגות הפוליטיות בישראל בהתאם להשקפתם. אבל לא כריתת בריתות עם מפלגות ערביות שבמובהק יהוו התארגנויות כנגד חלק די גדול של הציבור היהודי. לדעתי לא נתת לעצמך דין וחשבון מה יקרה בעתיד בוודאות מסידור כפי שהצעת. הבעיה הקשה שעומדת כיום בפני הפוליטיקה הישראלית היא הרחקתם של בן גביר וסמוטריץ' מממשלת ישראל. להערכתי גם נתניהו מבין מה היא בעיה זו. למשל אם בן גביר יתמנה לשר הבט"פ צפויות בעיות של שת"פ עם ארגוני בט"פ זרים. צפויות בעיות קשות גם בהשקה בין בן גביר לראשי כל הארגונים העוסקים בביטחון הפנים בישראל. גם את זה נתניהו יודע. על כן יש רק פתרון אחד ויחיד לבעיה זו – גנץ, סער וליברמן חייבים לרדת מהעצים ולהצטרף לממשלת נתניהו הבאה במקום מפלגת בן גביר סמוטריץ'. כך יצטרפו 18 ח"כים לקואליציה במקום 14 שלא ייכנסו. זה אומר קואליציה של 68 ח"כים שתוכל לכהן שנים אחדות. אין לי ספק שרובו המכריע של הציבור בישראל יקבל בברכה סידור זה כולל מצביעי המפלגות של גנץ, סער וליברמן, שיקנו את עולמם ויקבלו תגובות חיוביות אם יעשו צעד זה. אני מזדעזע לחשוב שאשמדאי כמו סמוטריץ' יהיה שר חינוך למשל. זה הפתרון ואין זולתו.

  1. שלום ליצחק.לא תקום הממשלה שהצעת כי שני הצדדים לא יסכימו.לביבי אין ברירה כי הוא גידל את המוטציות איתמר ובצלאל.אם יפרק את הברית הוא ממליך אותם על פניו.גם גנץוליברמן לא יעשו זאת.ביבי יצטרך לאכול את התבשיל שאכל.בודאי שהוא לא רוצה את בן גביר בבטחון פנים אבל הוא הבטיח שיעשה זאת במהלך מסע הבחירות.
   אשר להערתך על אילו שירדו מהבמה.לי זה נראה הפוך. טוב יאיר גולן אחד על שלושה קרעים.זה היה פסק הדין של הציבור אותו ציבור שהביא את בן גביר ואין לי להתפעל מגזר דינו אלא להשלים איתו.
   כרבים אחרים אחוש כזר להוויה המתרקמת אני מוכן ללכת לשותפות עם חלק מהמפלגות הערביות כי הוכח שרק כך אפשר ליצור מציאות שקולה. נגמרה האשליה שלי על דו קיום בתוך הציבור היהודי.גם המרכז צריך להבין את עומק הקונפליקט ולהסכים להדברות עם חלק מהמפלגות הערביות. בשם היהדות צמחה מציאות שרבים רבים לא ישלימו עמה.

   1. עוזי היקר,
    על דבר אחד אני מוכן להתווכח אתך לעד – על כל בדל השוואה לנאציזם. אסור בשום אופן לערוך השוואה, בעיקר לא של התרחשות כלשהי בישראל, עם הנאציזם. על כן יאיר גולן פסול בעיניי כמו גם בן ברק שבטיפשות תהומית ערך השוואה דומה. יאיר גולן לא טוב יותר משלושה קרעים. הוא לא טוב בכלל וטוב שירד מהבמה הפוליטית לבלי שוב.

    1. אני מסכים אתך שאסור לערוך השוואה ישירה בינינו לנאציזם.זה לא יעבור שום ישראלי שחי על מוראות השואה.
     ההשוואה פסולה כי מי שמשווה נתפס בזילות השואה.יאיר גולן אמר דברים בהיותו סגן רמטכ"ל שראויים להלמד בכל בית ספר.הוא לא דבר על מעשי הנאצים אחרי עלייתם לשלטון הוא דבר על ראשית דרכם והביא את הלכי הרוח בישראל כדוגמה. הוא שגה.כי לא הבין שהזכרת המילה נאצי מכשירה כל פשיסט ישראלי.כי נאצי הוא לא הוא מזועזע מהשואה ולכן ההשוואה שהיא נכונה במקורה האמיתי מוטעית בשיווק שלה.לכן לא תצטרך להתווכח איתי אני נגד ההשוואה.מה שקורה ביני לביני איננו נושא לודוי ציבורי

 7. הגוש בראשות נתניהו הוא לא ימני, לא לאומי ולא ציוני. זה פשוט כל היהודים הדתיים-אורתודוקסים סביב הליכוד. כל עוד האגרות על הרכבים יחסיות לערך הרכב ומי שמשלם פחות ביטוח לאומי מקבל מענקים גדולים יותר ובכלל על מכוניות מוטלים מיסי רכישה מפלצתיים, ועל נכסים מוטלים מסים אדירים אין לנו כלכלה "ימנית". והגוש "על ימין" אף פעם לא ריסן וגם לא ירסן את התאבון הסוציאליסטי של המדינה. ואם לאומנות זה ימין אך איך זה שנה שמה שה"שמאל" כבש ה"ימין" השיב?

  1. גיורא- הרחבה
   הבחירות הסתיימו, ועכשיו כולם תוהים לאן פני המדינה תחת שלטון נתניהו + "השותפים הטבעיים". ההנחה שלי שנתניהו הנלחם על זכרון שמו בספר תולדות עם ישראל, ינסה להוכיח שהוא המושיע העושה את כול הטוב לתקן את המדינה המרוסקת שהותיר אחריו. הבעיה שלו תהיה כיצד להיחלץ מהחישוקים והסינדולים ש"השותפים הטבעיים" יציבו לפניו במסגרת הבטחות האתנן לתמיכתם בו- שכן הדבר היחיד המעניין אותם הם התגמולים הכספיים שיוזרמו לטובת צאן מרעיתם, שאת מחירם ישלם הציבור החילוני העובד, יחד עם "סטטוס קוו" בתחומי החיים האזרחים שמשמעו קפאון ונסיגה דורות לאחור. מנגד- יקל עליו נטישתם של אנשי חירות האינטלקטואלים האידאולוגיים שמאסו וכבר לא יכלו לשאת יותר את התנהלותו, ואת המכירה הפומבית של הנכסים הדמוקרטיים.
   כנראה שמדינת ישראל צריכה לעבור עוד כמה מכשולים בדרך לעיצוב ממשל ראוי שיענה טוב יותר ליכולתה להתמודד עם אתגרי העתיד,

 8. עוזי יקר.. כרגיל היטבת לתאר את המצב המורכב ביותר… והלוואי ונצליח למנוע את האסון המתגלגל לפתחנו.
  ואתה מניסיונך ,יכולתך , תבונתך והבנתך הפוליטית והציבורית יכול לתת עצות טובות איך להחזיר את השפויות לשטח הציבורי

 9. אוי לנו שזה המצב שאליו נקלענו. קל וכמעט מתבקש להאשים את מנהיגי גוש השינוי שעשו את כל השגיאות האפשריות ב"היערכותם" לבחירות אבל מכך לא ניוושע וטוב שעוזי לא התפתה לעסוק בכך.
  העצוב מכל הוא שעלינו לתלות את יהבנו בנתניהו, שהפך כביכול לסמן השמאלי של הממשלה העתידית, בתקווה שיבלום את הנטיות הפשיסטיות, הלאומניות, הגזעניות והמשיחיסטיות של רוב מרכיבי הממשלה העתידית.
  עמדותיו של עוזי למניעת אסון לאומי מקובלות עלי והלוואי שעוד אנשי ציבור רבי השפעה ומובילי דעת קהל יזינו את השיח הציבורי ברוח זאת ואף יפעלו בנדון.

 10. הכל תוצאה של דמוגרפיה שאנחנו כולנו משום מה עוצמים עיניים כדי לא לראות אותה וכל פעם מופתעים מחדש

 11. תוך חודשיים צפו לפיצוצים ומלחמות פוליטיות שטרם ידענו בארץ.

  1. האם אתה מתכוון לפיצוצים ולמלחמות שתנהל הממשלה החדשה לאכיפת המשילות בדרום? לחיסול הפרוטקשן בצפון?
   לאיסוף הנשק הבלתי חוקי ביישובי המיעוטים?

  1. מסכימים אתך. האסון ברמה יותר גבוהה לערבים. בעיקר לאלה שמתכננים להרוג יהודים או וחסל את המדינה היהודית. גם לאיראנים האסון יהיה יותר גדול. הם יכולים לשכוח מהסכם גרעין 2 (חכה לתוצאות בחירות האמצע בארה"ב) "ולזכות" בעוד סנקציות וכו'. כל הכבוד על הבנתך ותגובתך.

 12. אם ביבי רוצה אכן להיות ראש הממשלה לטווח ארוך ולא לכמה חודשים, עליו לגלות ממלכתיות, וזה אפשרי

  1. אי אפשר לשכנע את מיכאלי באף דבר. תפיסתה את כסא יו"ר המפלגה מסמנת את סוף מפלגת העבודה כמו שכבר בא הסוף למרצ.
   האישה הזו מטורללת לחלוטין, מדברת בעברית עילגת, מטפלת בנושאים שוליים של משרדה, והעיקר שהרכבת הקלה תיסע בשבת.
   אין מה לדבר אתה. היא צריכה להתפטר וללכת הביתה.

 13. חצי מהעם בהלם. פתאום הבינו כי המציאות ממנה התעלמו היא קשה ביותר. אחרי תקופת ההלם תתחיל הבעיה להתממש ולהקשות, ומי יודע מה יהיו התוצאות

 14. מה עושים?
  אנחנו מפוצלים, הימין תחת משטר דיקטטורי
  לנו יש גבולות, להם אין שום מחסום

 15. כל יום שעובר מתברר יותר ויותר כמה צדקת בתחזית השחורה שלך

 16. הממשלה החדשה היא עובדת חיים.כל ההפצרות להקמת ממשלת אחדות לאומית נופלת על אזני הערלה.זו ממשלת אסון אבל זו הבטחת הבחירות של ביבי "ימין מלא".כל אימת שביבי הקים ממשלה תמיד טענו "ברק מפריע" "בוגי לא משתף פעלה" "כחלון איננו ימין אמיתי" ו"גנץ מטיל על כל דבר וטו".עכשיו אדרבא אין תרוצים נסו את כוחכם וישפוט הציבור.
  בכל אופן הייתה בשורה טובה אחת טראמפ כנראה לא יהיה מועמד מפלגתו לנשיאות.זו בשורה טובה לכל העולם.שיתחרו שם שני אנשים נורמלים ואחד מהם ייבחר.מי שחושב שטראמפ טוב לישראל טועה לטווח ארוך דרושים אנשים שפויים ויש אותם השתי המפלגות.

 17. כמה חבל שלא הצלחתם לשכנע את מירב מיכאלי להתחבר. התוצאות היו כל כך שונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן