עובדים עלינו

הבטחות ללא כיסוי בעונת הבחירות
תמונה של יהונתן
יהונתן טריפטו

הנה חלפה לה תקופה ואנו, אזרחי ישראל, שוב מוצאים עצמנו במערכת בחירות.

כמו בכל מערכת בחירות המועמדים וחברי רשימותיהם מפזרים לכל עבר הבטחות שרובן ללא כיסוי. הבטחות אלו הן לא יותר מפרי דמיונם, שכן כל יעודן למכור חלומות ורודים לאזרחים, כמו מוקדן נחוש של רשת סלולר המנסה למכור לך חבילת גלישה. לדעתי, העניין יצא מכלל שליטה.

אלו היושבים בכנסת הם עובדי ציבור אשר תפקידם לייצג את ציבור בוחריהם ואת ציבור ישראל ככלל. תקופת הבחירות היא התקופה הפורה ביותר של דמיון המועמדים, כפי שניתן להסיק ממגוון הבטחותיהם חסרות התקדים. נכון, כדי שפוליטיקאי יוכל לשקף את אופי מפלגתו ולהציג את חזונה, עליו להציג תכנית פעולה העולה בקנה אחד עם אופי המפלגה, כלומר עליו להבטיח הבטחות. אך לטעמי אין לאפשר להם לומר כל אשר עולה בדמיונם רק כדי לקבל עוד כמה קולות. יש אמירות אשר נמצאות על גבול הטעיית הציבור ולפעמים אף גובלות בשקר.

לדוגמה אחת ההבטחות של מועמד לראשות הממשלה – התחייבותו בפני משפחה קשת יום כי יקפיא לה את תשלומי המשכנתה. הבטחה אינה אלא אמירה מניפולטיבית שנועדה לשחק ברגשות הציבור, במיוחד כאשר אנו חווים את יוקר המחיה בצורתו הקשה ביותר ב-20 שנה האחרונות. אך המשכנתה הרי ניתנת על ידי גופים עסקיים פרטיים, ובמדינה דמוקרטית בעלת שוק חופשי אין בכוח הממשלה לקיים הבטחה כזו. אלה אם כן יש כוונה לשנות מן היסוד את אופיו של המשק ואת אופי המדינה כולה.

עניין נוסף: כיום כדי להתקבל לתפקיד כלשהו, אפילו מדריך בקייטנה, המועמד מחויב להציג תעודת יושר מהמשטרה. בקשה זו היא לגיטימית ואף חשובה, שכן חוק זה נכתב בדם ואנו רוצים לשמור על ילדינו מכל המבקש או העלול לפגוע בהם. אם כך, למה איננו דורשים מאלו האמונים על עתידנו, עתיד ילדינו ועתידם של כל הדורות הבאים תעודת יושר? למה אנו מאפשרים להם לנהל את המדינה ולשלוט בכל משאביה אם אין אנו מכירים את עברם הפלילי?

כיום כדי להתמודד לכנסת אין חובה להציג תעודת יושר המעידה על עבר נקי מפלילים. מן הראוי שעברו של המועמד יהיה שקוף וגלוי בפני הציבור שהוא פונה אליו, לא די בזאת כאשר הוא מבקש לשלוט בעמדות אסטרטגיות מבחינה כלכלית, ציבורית וביטחונית. לטעמי זה מחדל, מעין רכישת חתול בשק.

יום בחירות לכנסת בישראל מעוגן בחוקי המדינה כיום שבתון במשק, בדרך כלל בימי שלישי. כל מערכת בחירות מסתכמת לעלות של כמה עשרות מיליארדי שקלים. חובה לשים לכך סוף. לא הגיוני שחברי הכנסת והמועמדים אליה יקבלו את האפשרות לשחק מונופול עם כספי הציבור ולנסות לרכוש כמה שיותר קולות. אם אותם אנשים המתיימרים להיות טהורים וזכים כמלאכים, אשר כל מטרתם לדאוג לאזרחי המדינה, היו מוותרים על אלפי קילוגרמים של אגו שיש להם ומשליכים אותו לים – כל הכסף אשר מופנה לטובת תקציבי בחירות היה יתום והיה יכול לשמש למטרות אחרות. תקווה נאיבית, אך בעיניי לא נותר דבר מלבדה. ללא אגו נבחרי הציבור יוכלו להכיל זה את זה ולנסות ליצור במדינה תנאים המאפשרים לכולם לחיות בכבוד זה לצד זה, יהא יהודי, מוסלמי, פלסטיני, ישראלי, דתי, חילוני, צעיר, זקן או איך שהוא או היא או הם יבחרו להגדיר את עצמם. כולנו כבני אדם רוצים לחיות בכבוד הדדי זה לצד זה. 

אני מציע לכל אחד ואחת ללכת לממש את החובה האזרחית ולהצביע בבחירות. כמובן יש את אלו שיטענו שאין למי להצביע. אין זה תירוץ בעיניי, גם אם אין מפלגה המייצגת את כל עמדותיכם עליכם לבחור בזאת שמייצגת את מירב העמדות שאתם תומכים בהן. חובה לזכור כי אם לא נבחר שינוי לא יהיה שינוי, וכל המצב הנתון היום – בעיקר יוקר המחיה, אשר משפיע על כל שכבות הציבור – ימשיך איתנו עוד שנים רבות.

אך כל עוד המתמודדים לכנסת עובדים ללא מפריע על הציבור ואין שום אכיפה נגד החלומות המפוארים שהם מציעים למכירה, תזכרו את המשפט מהשיר של הגשש החיוור " זה לא נכון שבמדינה יש חוסר עבודה, תראו איך שעובדים עלינו כבר לפי שיטה".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. מי שאשם זה המצביעים שמוכנים שהמנהיגים יעבדו עליהם, ישקרו, וידאגו לעצמם

  2. הבטחות ללא מימוש זה כל הזמן ותמיד. עובדים עלינו לא רק בתקופת בחירות.וחוץ מזה כל חודשיים יש בחירות

  3. כפי שכבר כתבו כאן פחות או יותר, אנחנו עובדים על עצמנו. אני מקווה שבסבב הבחירות הבא נפסיק עם זה. מנהיגים חדשיים, מפלגות חדשות

  4. בגלל מה שנאמר פה אני מצביע אחרת מהרוב אבל כל הסיכויים שהמפלגה שלה אצביע לא תעבור את אחוז החסימה או במקרה הטוב תהיה עם 4 מנדטים. אז מה עשיתי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

פטור ממס הכנסה

חולים שעברו ניתוח גידול סרטני וחולים שסובלים ממחלה מפושטת

צילום של אבי

בקיץ

חזון אפוקליפטי לנוכח ההפיכה המשפטית

תמונה של שאול

הכרעה ולא פשרה

המיתוס המשיחי המסוכן של הציונות הדתית

תמונת הנשיא

בין שני נשיאים

הצעה לשיתוף פעולה לנוכח דחיית מתווה הנשיא הרצוג

תמונה של אליהו

חוכמת הפרדוקס

תגובה למאמר של פרופ' דורון מנשה על הרפורמה המשפטית

כדורגל

הצמד המבטיח

תולים תקוות בנבחרת לקראת מוקדמות היורו 2024