פירות הבאושים של כהנא

ליטול לגיטימציה מבן גביר
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

לא רציתי לעסוק שוב בבן גביר. מה שהורה לי שעליי לכתוב הייתה תגובת קורא לאחד המאמרים, שכתב, בנוסח שלו: "בן גביר יקבל מספר מנדטים דו ספרתי יש אומרים שיהיה שר ביטחון פנים יותר טוב מבנו של רמטכ"ל לשעבר". אז הבנתי כמעט לראשונה שלדעת אנשים חושבים ושקולים התמיכה בבן גביר נותנת לו לגיטימציה לשמש שר בממשלה עתידית, כאילו מדובר בבנט, גפני או גנץ.

אבהיר: בן גביר היה ונותר פורע. הוא מגן על כל פשעי נערי הגבעות וחוגג עמם את השנאה לערבים. שנאה זו היא הסיבה העיקרית לתמיכה בבן גביר, כי "דרוש לעשות סדר ולהטיל פסקי דין מוות במחבלים". זוהי ראייה מסוכנת של מי שמאמין שבאידיאולוגיה של כוח ועוד כוח נצא נשכרים.

נתניהו לא תכנן להפוך את בן גביר לציר עיקרי שיאפשר לו לנצח. הוא הכין לו את הקרקע בהסתות אין קץ ובהסלמת היחסים בין חלקי העם. מובילי דעת קהל, בהם עיתונאים בכירים, מגלגלים עיניים ומתעלמים מסימני האסון המתקרבים. הם יודעים שאיתמר בן גביר, שמחה רוטמן וחבריהם רוכבים על גלי גזענות, על עייפות מדמוקרטיה ושלטון החוק ועל האלימות ששוברת שיאים במדינת ישראל. איננו אלופי העולם בכדורגל, אנחנו אלופי עולם בשנאה היוקדת בתוך המגרשים.

מובילי דעת הקהל-מגלגלי העיניים יודעים שהחיבור של הימין הלגיטימי לבן גביר משמיט מכל ממשלה עתידית את דיוקנה המוסרי ומשנה את תדמיתה של ישראל בקרב העולם הדמוקרטי. לשלטון עלולים להגיע אנשים – גם מתוך הליכוד – שמאמינים ומטפחים את הרעיון שסיפוח השטחים יביא לידי גאולת ישראל. אבל אפילו ולדימיר פוטין קולט בדרך הקשה שסיפוח "חלקי מולדת רוסית" מקים עליו את מרבית מדינות העולם. סיפוח כזה אצלנו יקים עלינו את ערביי ישראל והפלסטינים, את מדינות ערב ואת מרבית יהדות העולם, שאיננה מחפשת ישראל דמוית פרנקו או פרון.

אני עדיין זוכר את כהונתו של הרב מאיר כהנא בכנסת ישראל בשנים 1984–1988. כיצד היה צמח טרשים שלא נקלט בדשא הפרלמנטרי. איש לא דיבר אליו, אבל הוא עסק בדור ממשיכים, וזה אכן אימץ את תורתו וזעק "כהנא חי", "כהנא צדק". בן גביר עלה מהשדות הבאושים האלה.

ייתכנו חילופי שלטון במדינת ישראל. זו מחירה של דמוקרטיה לכל כיוון. אבל יש למנוע כל לגיטימציה ציבורית מתנועתו הלאומנית של בן גביר ותנועתו המשיחית של סמוטריץ'.

מי שמייחל למדינה יהודית ופחות דמוקרטית, להעלאת המטבע של "גאווה יהודית", יקבל תחתיו BDS מחוזק לאין שיעור.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

35 תגובות

 1. מאמרו של עוזי ברעם מאשש את העובדה כי שילובו של בן גביר בממשלתו העתידית של ראש האופוזיציה העלולה להפוך בכייה לדורות ומוכיחה פעם נוספת את ההשפעה הקשה של מסרי השנאה מבית היוצר של נתניהו. רוב המסרים טומנים בחובם שקרים ברורים, אך כוחם גדל בשל החזרה המתמדת עליהם. זהו תהליך שהחל עם כניסתו לשלטון, (ראו הלחישה הרועמת של נתניהו על אוזנו של הבאבא סאלי) , והתגבר לממדים ללא תקדים בשנתיים האחרונות שבהן הפכו המסרים כאמת לאמיתה בקרב ציבור לא מבוטל. במידה שאכן יתממשו התחזיות ובן גביר יתמנה לשר בממשלת נתניהו, תהיה זאת המכה הקשה ביותר לדמוקרטיה מאז הקמת המדינה. אשר להתייחסות של עוזי למובילי דעת קהל "המתעלמים מסימני האסון" , זאת היא אזלת היד של ראשי המפלגות בממשלת השינוי.

 2. מה המלל הזה? אתה לא חי כאן? אתה מניח שבאמת "ציבור לא מבוטל" כולם לא מבינים עניין? נדמה לי שמחה היקר שאתה לא מבין עניין!
  ישראל היא דמוקרטיה. אם, נניח שבן גביר יכניס 12 חברי כנסת (השערה על פי הסקרים) הרי שיצביעו עבורו קרוב לחצי מיליון מאזרחי ישראל.
  מפלגת העבודה למשל תכניס 5 ח"כים (השערה על פי הסקרים) – גם זו בהחלט תוצאה של דמוקרטיה.
  זו לא המכה הקשה ביותר לדמוקרטיה הישראלית. בהחלט לא. אתה יכול לטעון שהעם התחלף – וזה יהיה נכון. כך מצביע העם כיום.
  שרידי השלטון הסוציאליסטי הקודם לא מצליחים לסלק את ביבי באמצעות בחירות. הם הפסידו את כל הג'ובים. על כן הם העבירו את המאבק הפוליטי למישור המשפטי. גם שם לא כל כך הולך להם. שמחה סיגן היקר כדאי שתבין – ביבי היה ראש ממשלה מצוין. ההישגים שלו ניכרים בעל מקום.
  לכן רוב הציבור היהודי תומך בימין, וכך גם רוב מכריע של חברי הכנסת, שכיום מנהיגם הוא ביבי. אם ביבי ילך התמונה הפוליטית לא תשתנה. אין כאן שום אוזלת יד של ראשי מפלגת השינוי. הם פשוט הצליחו להרכיב ממשלה עם נציגי הפלג הדרומי של האחים המוסלמים. ראית שזה לא כל כך הלך. תהיה בטוח, הדמוקרטיה הישראלית תמשיך לעבוד. אם בן גביר יכניס לכנסת מספר דו ספרתי של ח"כים זכותו להתמנות לשר. בהחלט יכול להיות שהוא יתפקד יותר טוב מאשר שר נכחי זה או אחר.

  1. למגיב הלא אלמוני המוכר בשערינו שמסתער על שמחה סיגן
   המאמר לא עסק בביבי אבל הכותב עסק בו "ביבי הוא ראש ממשלה מצויין" ובכן ממש לא והמערכה המשפטית ואיבוד הגובים אינם חלק מהעניין.איזה ראש ממשלה מצויין שכל המערכת הבטחונית פונה נגדו ונגד שיקול דעתו.בויכוח על ההסכם עם לבנון נתקלתי באפיונו של ביבי כראש ממשלה"האיש שחתם על הסכם חברון אחרי מחדל מנהרות הכותל.הוא שחרר את אחמד יאסין אחרי הפיאסקו של ההתנקשות בחאלד משעל.החזיר את גלעד שליy תמורת יותר מאלף מחבלים תחת אימת מחאת רוטשילד.מסר את אדמות הכנסיה הרוסית לפוטין תמורת נעמה יששכר.אישר לציידאת המצרים בצוללות ואת האמירויות במפציצי אף-35 מאחרי גבה של מערכת הבטחון ותוך הפרת העליונות האסטרטגית".הכותב האלמוני מתעלם מכך שמאז קמו ראשי ממשלות בישראל לא קם כזבן ממנו לא קם מפלג ממנו.
   המאמר לא עסק בו כן עסק בבן גביר.מספר המנדטים שיקבל עשוי לתגמל אותו במאמרי כתבתי שיש ליצור דעת קהל למניעת לגיטימציה לשיתופו בממשלה-לא יותר.
   הדמוקרטיה הישראלית מאויימת מכל כווניה ומולכת 5 פעמים לבחירות בש/ל אינטרס אישי שבמסגרת גלגוליו הביא על המדינה הזו את בן גביר.
   הסנגוריה שאתה מלמד על אישים כאלה מדאיגה.אבל מי שתומך בפוטין מול אוקראינה מדוע שלא יתמוך בביבי ובן גביר?

   1. לעוזי ברעם היקר,
    נכון. המאמר עוסק, לפחות על פי כותרתו, בפירות באושים. בהחלט אפשר לכנות את המורשת שהרב כהנא הותיר לנו פירות באושים. אבל כדאי שתפנים שהסכם אוסלו ותוצאותיו, כולל למעלה מ- 1000 נרצחים שכונו "קרבנות השלום" הם הם הפירות הבאושים שלעומתם באושי הרב כהנא אינם אלא טיפה בים. הסכם אוסלו יצר מצב חדש, שבו הטרור שהנהיג הרמאי והמרצח הגדול ערפאת, התעצם והשליטה עליו נלקחה מידינו. התגברות הטרור ללא רסן, הביאה לצמיחת באושי הרב כהנא, ובכלל להתעצמות הימין ודעיכת בנותיה של מפא"י. האם זה לא ברור?

  2. לעוזי ברעם ראיה טובה אחורה וגם קדימה ולכן דעותיו והמלצותיו חשובות ומבוססות ניסיון אישי וכללי.

 3. רק ממשלה של הליכוד בלי ביבי עם כמה מפלגות דתיות ומפלגות מרכז יכולות להיות בלי בן גביר. כל דרך אחרת לא מעשית

 4. עוזי היקר
  כללית דבריך על בן גביר ומורשתו של "הרב כהנא" (הייתה לו הסמכה לרבנות?) בהחלט ידועים ומקובלים. השאלה שהנני מבקש לשאול היא – מה ניתן לעשות אם באמת בן גביר והשיקוץ שאתו, סמוטריץ', מכניסים לכנסת בבחירות בעוד כשלושה שבועות כעשרה ח"כים או יותר? בסך הכל ישראל היא דמוקרטיה ואי אפשר למנוע את הצבעת הציבור. אתה כותב שיש למנוע לגיטימציה מתנועתם של בן גביר-סמוטריץ' האם בכלל אפשר לעשות את זה?

  1. המאמר הנוכחי של עוזי ברעם חשוב מדייק ונותן נקודת מבט מאוד ממוקדת על המצב הכול כך לא בריא שקורה בצציבוריות הישראלית.
   נראה לכאורה ברור מה שכתב יצחק דגני בשאלה האם ניתן למנוע מבן גביר ומרעיו את הליגטימציה ..
   יכול מאוד להיות שהחוק היבש והקר מאפשר לתנועה כמו של בן גביר לצמוח..
   אבל הגיע הזמן והגיעה העת שבמרחב הציבורי הישראלי לא הכול יתנהל רק על בסיס חוק פשוט אלא גם על בסיס ערכים מוסריים וערכי התנהגות שצריכים להיות אבני הדרך של הפעילות הציבורית..
   לא יכול להיות שמי שהתחחיב בבית המשפט שיפרוש מהחיים הפוליטיים ככה לפתע יחזור בו טיפעל להתמנות לשר..
   לכן על בסיס נורמות וערכים הציבור הישראלי חייב להתעורר ולעשות הכול הצעקה גדולה שהתנועה של בן גביר תעלם מהמפה הציבורית
   למען נכדותיי ונכדיי אני מקווה שזזה אכן יקרה ושנשאיר להן מדינה מתוקנת עם ערכים מהותיים.

   יישר כוח עוזי

 5. אלה לא פירות באושים, זה משהו הרבה יותר מגעיל. ואוי לנו אם החזון השלילי יתממש

 6. אני חילוני וליברל אך ראוי גם לראות את הצד השני. השמאל הישראלי ומנהיגי ישראל הן שמאליים והן ימניים מאד פייסנים לתוקפנות הברוטלית של הפלסטינאים שבאה מלמעלה. אז מה רע בתוקפנות ישראלית נגדית שבאה מלמטה?

  1. יש להסכים אתך שישראל פייסנית מדי כלפי הטרור הפלסטיני.
   זאת בדיוק הסיבה שבן גביר הופך למפלגה השלישית בגודלה בכנסת.

  2. גיורא לא חושש מפני הביקורת הצפויה כאן מלהציג את "הצד השני" . באופן אישי גם אני רחוק מאד מתופעת בן גביר אך מבין שהיא תגובת נגד לשמאל הישראלי הקיצוני. מבחינתי- כל מי שתומך בשלוחות של מר"צ כמו "שוברים שתיקה" בצלם, יש גבול, רופאים למען.. נשים בשחור- ועוד ארגוני בחסות "למען" מזויפים במימון זר- המנאצים את ישראל ברחבי עולם, בקמפוסים, בכיכרות, בפאבים של אירלנד, ובדרבן, משתפים פעולה ביוזמתם עם מחרימיה, ומכינים רשימות חיילים ומפקדים להעמידם למשפט בהג- הם גרועים עוד יותר!! מבן גביר
   (רשימה מפורטת יותר ניתן למצוא במאמריו של בן- דרור ימיני)

   1. גדעון יקר
    אתה מכליל ארגונים והאצבע לא רועדת לך.אני מכיר נשים שעומדות שנים במעברים בין הרשות לישראל ועושות עבודת קודש בסיוע למקרי קצה.חתנו של שמעון פרס רפי ולדן פעיל בארגוו רופאים למען..טוב שיש אנשים כמוהו בעלי מצפון כמוהו.אל תאהב אותם אבל להשוות אותם לבריון הקשקשים הנבוב והמסוכן בן גביר? אפילו השוואת מר"צ לבן גביר לא מתקבלת על הדעת.
    נראה את כתבי בן דרור ימיני אם בן גביר יהיה שר בתמיכת צעירים שרוצים הפעלת יותר כוח על הערבים ואז יקומו אלף ארגונים בארץ ובעולם ןלא תהיה לנו כל הגנה מוסרית! מה באמת לסדום ועמורה דמינו?

    1. עוזי ברעם היקר,
     קראתי את תגובתך לדברי גדעון שניר. למרות שבמבט ראשון החלטתי לא להגיב, ולמרות שלא תמיד אני מסכים עם דברי גדעון, אחרי קריאה נוספת של תגובתך, כשירד אצלי האסימון וחדרה למוחי המחשבה על האבסורד המשתמע מדבריך, החלטתי להגיב ובקצרה –
     1. ממילא כבר קמו בהשראת הערבים "אלף ארגונים" שלא מתחשבים בהגנה המוסרית עלינו. יקומו עוד אלף? מה זה ישנה?
     2. מסתובבים בעולם "פי אלף" יותר סטודנטים ומהגרים מוסלמים במערב מאשר יהודים. זו עובדה שלא ניתנת לשינוי.
     3. משמיצי ישראל, גם באקדמיה במערב, מקבלים תקציבי ענק לפעילותם. גם על זה ישראל לא תוכל להתגבר.
     4. פעילים כד"ר ולדן והנשים שעומדות במעברים הנם קומץ זעיר של "אידיוטים שימושיים" (נלקח ממשנת לנין). השפעתם אפסית.
     5. אם יופעל יותר כוח (עם או בלי בן גביר) זה יהיה הסיכוי היחיד לדיכוי רצח יהודים בשל טרור אסלאמי. במזה"ת מבינים רק כוח.
     6. הפעם צודק גדעון שניר שקובע שארגונים כמו "בצלם", "שוברים שתיקה" ודומיהם גרועים מבן גביר. ארגונים אלה בהחלט יכולים
     להימנות על מה שנקרא תומכי טרור. חלקם אפילו לא מכחישים זאת. בן גביר לפחות מכריז שהוא רוצה להגן על חיי יהודים.
     עוזי היקר,
     אינני מבקש שתשיב לדבריי שלעיל. בטוחני שתקרא ולא תסכים. אולם חוסר הבנה לסוגיות אלה היא גורם עיקרי לדעיכת מפלגת העבודה.

     1. ליצחק דגני אמנם לא אשיב.תמיד השבתי כאשר חשבתי שניתן "להחזירך למוטב" וטעיתי.על הכף לא עומדת מפלגת העבודה אלא עליית הפשיזם בתמיכת אנשים כמוך שמשתמשים במושגים כמו "בן גביר רוצה להגן על חיי יהודים" מושג לפנתיאון עד שכתבת זאת לא הבנו זאת.

      1. עוזי היקר
       על הכף כן עומדת מפלגת העבודה. דעיכת המפלגה בדיוק זרזה את "עליית הפשיזם".
       אתה מציין שאחרי שכתבתי הבנתם את זה. זה לא היה ברור עוד קודם?

    2. עוזי- אני מקבל את ההערה שהכללות הן בעיותיות, בכול ארגון כזה תמצא כמה אנשים טובים, אבל בבחינת המעש הגלוי והמוסתר של ראשי הארגון ומממניו- יש בינינו מחלוקת. אני יכול לההזדהות עם חלק מהמצע החברתי של מרצ אבל כאשר יו"ר מרצ מצדיק העמדת חיילי ומפקדי צהל לבית הדין הבינ"ל בהג- והבעת תמיכה חסרת פשרות בארגונים כמו בצלם, שוברים שתיקה ויש גבול- המשתפים פעולה ביודעין וברצון חופשי עם גדולי שונאינו- מבחינתי האישית זו חציית קו אדום חמור ביותר ההמלווה בתחושת תיאוב של ממש. צר לי שדווקא אתה, על זכויותיך הרבות, אינך רואה בכך בעיה

     1. לגדעון שניר
      אתה צודק ב- 100%. למעשה אתה עוד מתבטא בעדינות כלפי בצלם ושוברים שתיקה. צריך להעמידם לדין על בגידה בעת מלחמה.

 7. כתיבתו הנוכחית של עוזי ברעם מושחזת ונוגעת גם בנקודות רגישות, ללא היסוס ורתיעה. כמו שצריך.

  1. אתה צודק. כתיבתו של מר ברעם משולה לרכב עם מנוע 3000 סמ"ק שלוחץ עד הסוף על דוושת התאוצה כשהמנוע בניוטרל.

 8. מסכים בהחלט. לא רואה אבל אופציות אחרות לפי התפלגות המצביעים.

 9. מה שמדאיג אותי זה שהצעירים, שרובן ממש לא מתמצאים ברזי הפוליטיקה נסחפים אחרי בן גביר. מדועהזה קורה?

 10. מה לא ברור לך? זה קורה בגלל הטרור הפלסטיני. כנראה שהצעירים כן מבינים ברזי הפוליטיקה. רוב גדול של הצעירים הולך ימינה.

 11. סמוטריץ היום בטלויזיה מצפה לקבל כארבעה תיקים לפחות למפלגתו ובהם ביטחון, אוצר ועוד.

  1. את מי מבהיל? שייבהלו המחבלים. אבל באמת – עם האקדח בן גביר נראה פתטי.

 12. היטבת לתאר את הסכנה התמונה באנשים המסוכנים הללו לדמוקרטיה הישראלית.

 13. בניסיון להבין את הרעיון המנחה של מחבר מאמר/מסה בתחום הפוליטי, מתגייס בנו בדרך כלל המרכיב ההגותי והלוגי שלנו. באמצעותו אנו מאירים לעצמנו את המהלך המחשבתי של הכותב ומתמודדים עם הצגת תהליכים ועם קביעת תובנות. ( זו הסיבה, כידוע לנו לכך שנואמים שכל מעיינם – להטות את עמדות ההמונים שבקהליהם לכיוון שרצוי וחשוב להם, עוברים תוך כדי מטר המלים הנשלטות על ידם, בוירטואוזיות מיוחדת, אומנותית ממש, עוברים מתחום ההגיון הבנוי אל תחום הרגש, אל הנקודות החלשות, אל הפחדים הגדולים, אשר משותפים לעם ששרוי בטיפוח זכרונות קולקטיבים שבונים זהות עצמית קורבנית. והקהל השבוי כבר שבוי בפחדיו וכבר אפשר לצייר כל בן עם אחר כשליח מיוחד ממרומים שיש להשכים ולהרגו, ובדרך לפגוע בכל אחד, כולל גם את בני העם הנבחר היושב בציון.מיני פגיעות שהדמיון האנושי מסרב לתאר לעצמנו.
  וכה קשה לגייס הגיונם של קהלים משולהבים כשהם כבר עמוק עמוק בתוך
  הסתה מתוכננת שמוגדרת; "תאור המצב:
  בתוך השלהבת שלדברי הנואם הזה, בוערת כשמן התמיד בכד הקטן, אצבע אלוהים. ומי לאדוני? הקהל המובל.
  חברים יקרים, נפלא היה לי לקרוא את דבריכם מכל הזוויות והדעות: דברים של אנשים שכותבים יפה,
  ועם זאת לאורך הקריאה הרגשתי שדיונים פתוחים וחופשים שכאלה מצויים בסכנת קיום. "נביאי הבעל" מפתים את עם ישראל
  בדברם אל רגשותיהם. ובעת שהעם טועה לחשוב שמכבדים את מחשבותיו, כבר רבים הולכים שבי אחר שוחרי הכזב ונביאי השקר.אז מי יכול לענות לאחר כל המלים שכתבתם כאן: מה אתם מציעים לעשות או לומר כדי שהמצביעים יבחינו בין המלים השונות ובין הכוונות השונות על אף הצבעים הנוצצים שמכסים קדרות צפויה. על אף המעטת הערך של תהליכים צפויים.
  לילה טוב

 14. כל כך באושים שאפילו ביבי לא מוכן לעמוד על במה אחת עם בן גביר

 15. עוד מעט יש לבן גביר ולשותפו שלא סוגר את פיו 15 מנדטים. אמאלה

 16. אני מכין מפית לספיגת דמעות אם חס וחלילה אראה ואשמע הלילה נהמות "בן גביר מלך ישראל …"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל