בגלל שנאת חינם

מבר גיורא ובר כוכבא ועד לסמוטריץ' ובן גביר (2)
תמונה של רבין
יצחק רבין ז"ל צילום: Sgt. Robert G. Clambus commons.wikimedia.org

את המאמר הראשון בסדרת מאמרים זו סיימתי בתיאור הימים "העליזים" שבהם התחילה המערכה נגד "הסמולנים הבוגדים". בפברואר 1983, במהלך הפגנה של "שלום עכשיו", נרצח אמיל גרינצוויג. מאז, המערכה נגד שלטון החוק ונגד בג"ץ הלכה והתעצמה, כי בג"ץ הפריע למטרה והמטרה מקדשת את האמצעים.

בשנת 1995 השנאה המפעפעת הביאה בסופו של דבר לרצח של ראש ממשלה בישראל. מבין ההפגנות הרבות (מדי ס-ס, "הארון"), אתייחס לשני אירועים המדגימים את המושג "שנאת חינם": האחד, קבוצה של מפגיני ימין התייצבה מול חלון ביתו של ראש הממשלה רבין (כמה פעמים) ובזעקות אימים "הודיעה" ללאה רבין שסופה יהיה כסופה של קלרה פאטאצ'י – פילגשו של מוסוליני. כלומר, לא רק איום מפורש ברצח (בניגוד לטענות המתחסדות של הימין), אלא גם השוואת אנשי "שמאל" לפשיסטים.

האירוע השני, מזעזע לא פחות, התרחש באחת ההפגנות האלימות של הארגון "זו ארצנו" שבראשו עמד מר פייגלין, חבר מרכז הליכוד. פלוסר, מפגין חובש כיפה, החזיק שלט ועליו הכיתוב: "שמאל", כשהאות א' נכתבה בצורת צלב קרס. איש ימין שמשווה אנשי שמאל לנאצים. אותי, כניצול שואה, הדבר זעזע כל כך עד שעשיתי מעשה נאיבי – הגשתי נגדו תלונה במשטרה. בתלונתי, באוגוסט 1995, חמישה חודשים לפני הרצח! אני מזהיר, שתופעות מעין אלו עלולות להביא לרצח! אילו המשטרה ואחר כך הפרקליטות היו מתייחסות ברצינות לתלונתי אולי היה נמנע הרצח הנורא. הסחבת שננקטה הביאה אותי לבג"ץ, שנתיים לאחר הרצח. השופטים, זמיר, חשין ולוין, מתחו ביקורת קשה על המסית פלוסר, ועל השימוש שעשה בסמל הנאציזם, אך הם מתחו ביקורת גם על המשטרה והפרקליטות שהסחבת שנקטו מאלצת אותם לדחות את העתירה שלי בגלל התיישנות. ומאז, האם האלימות הרצחנית נפסקה?

כל ט' באב מדברים בציונות הדתית על "שנאת חינם", וביתר שאת בהתקרב ה-4 בנובמבר, ובלי שום חרטה, מדברים על כך ש"צריך להפסיק את האלימות משני הצדדים". היכן ה"סימטריה"? האם יונה אברושמי לא חבש כיפה? יגאל עמיר לא היה איש הציונות הדתית? ואלו שהניחו מטעני חבלה על סף דלת ביתו של פרופ' שטרנהאל, לא היו אנשים דתיים? ומי איים לתלות את לאה רבין? ומי ממש בימים אלו היכה באגרוף מפגין "בוגד" (קצין בצה"ל)? ומנגד, איפה הם "הרוצחים האלימים הסמולנים"? מישהו ראה אותם? ובשנה האחרונה, כשאחד מבני הציונות הדתית, ששמו נפתלי בנט, ניסה לשים קץ לשנאת החינם ולהאשמות בבגידה, ניסה להראות שגם "הסמולנים", אף שהם חושבים אחרת, הם בנים נאמנים לעם ישראל ולמדינת ישראל – האם הוא לא הפך פתאום ל"סמולני בוגד" שגם גורש מבתי כנסת?

ובכלל מה זה "שמאל" בארץ, ומיהו "שמאלני", או בכינוי המבזה "סמולני בוגד"? מרצ והעבודה זה "שמאל" ובצדק, שמאל מתון, צריך לומר, סוציאל-דמוקרטיה נוסח מדינות סקנדינביה. אבל בעיני הימין, ובמיוחד הימין הביביסטי, כל מי שלא נאמן למנהיג הוא "סמולני בוגד", גם אנשי ימין כמו בנט וסער, גם אנשי ימין ומתנחלים כמו ליברמן ואלקין, שלא לדבר על ליברלים-דמוקרטים, קפיטליסטים, שמעולם לא חלמו להיות "שמאל" ושכל חטאם הוא היותם בעד שלטון החוק ובעד דמוקרטיה נוסח המערב. למען הצדק צריך לומר שהשנאה איננה נחלת צד אחד בלבד, השנאה לנתניהו בשמאל היא קשה ואכזרית לא פחות משנאת הימין לשמאל. אלא שיש הבדל גדול, שאותו מנסים אבלי ט' באב המקצועיים לטשטש, השמאל יודע לשנוא, אך שנאתו מתבטאת ביללות ובהפגנות, שנאת הימין מתבטאת במעשים.

ובחזרה לימי קדם: שבעים שנה אחרי המרד הגדול, שוב פרץ מרד נגד הרומאים. את המרד הובילו בר כוכבא, הגיבור היהודי האולטימטיבי של כל הדורות, ורבי עקיבא, המלומד היהודי האולטימטיבי של כל הדורות, האב הרוחני של הציונות הדתית, שתנועת הנוער שלה נושאת את שמו.

"ההנחות" שלהן היו זכאים ראשי המרד הקודם, באשר לשיקול דעתם, כבר לא היו תקפות כאן. שליטתה של רומא כמעט בכל העולם הידוע דאז – הייתה מוחלטת. שום אומה לא הצליחה להחזיק מעמד מול הרומאים, ובכל זאת, עדיין אפשר היה להצדיק את מרד בר כוכבא, אילו לשני המובילים הייתה תוכנית אסטרטגית ברורה.

לרומאים, מצידם, הייתה תוכנית אסטרטגית לכל מקרה של מרד וכך גם למקרה הזה. לחיל המצב הקטן בארצות שבשליטתם לא היה כמעט שום תפקיד. עם פרוץ המרד (נניח בארץ) ובצהלת השמחה על השחרור והעצמאות, חמק לו חרש שליח, עלה על ספינה, הגיע לרומא לאחר חודש (ואולי יותר) וסיפר לקיסר ולסנאט מה שאירע ביודיאה. הרומאים גייסו לגיונות וציידו אותם, ובנו אוניות שחצו את הים לסוריה. לאחר כשנתיים ירדו הלגיונות מהאוניות והחלו במסעם דרומה, תוך שהם דורסים ורומסים את כל העומד בדרכם.

בארץ הייתה אופוריה, התבשמו משיכרון החופש. על מטבעות הוטבע הכיתוב "שמעון נשיא ישראל" וכו', אולם מה הייתה התוכנית האסטרטגית של שני המנהיגים היהודים? אין אומנם כתובים רבים על התקופה אך ממה שידוע וניתן לשחזור, לרבי עקיבא ולבר כוכבא שנגרר אחריו הייתה "תוכנית": ניסים ונפלאות! "לא ייתכן שאלוהי צבאות יזניח את עמו וייתן את הניצחון לגויים הערלים". אולי שאלו אותם: "אז למה לא היו ניסים ונפלאות לפני שבעים שנה, הלא גם אז עמדו מולנו אותם גויים ערלים". אני מניח שהשיבו שאז הייתה "שנאת חינם".

כולנו אוהבים ניסים ונפלאות, אבל איש מאיתנו, גם לא חובשי כיפה, לא יודע אם ומתי יתרחשו הניסים, ובכל מקרה אין זה תחליף לתוכנית אסטרטגית. הרומאים, כמובן, לא התרשמו במיוחד מ"התוכנית האסטרטגית" הזו, ובאכזריות הרסו, הרגו והשמידו כל מה שעמד בדרכם. מעריכים שכמיליון נהרגו ועוד מיליון ברחו. חוץ מכמה יישובים בגליל, הארץ התרוקנה מתושביה היהודים. היה זה חורבן נורא שאת תוצאותיו אנו נושאים על גבינו עד היום, כולל הפוגרומים, וכן! כולל השואה! וגם הסכסוך עם הערבים והוויכוח למי שייכת הארץ הזו. מהסבל שעבר עמנו אחרי הבריחה מהארץ אי-אפשר להתעלם, אך להתעלם מהסקת מסקנות אפשר גם אפשר. ובאילו שיטות מצליחים להתעלם מהסקת המסקנות אדון בפרק הבא.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. לד"ר אריה איתמר היקר,
  כל הכבוד. מאמר מעולה. שווה פרסום בהיקף יותר רחב מאשר באתר. אמליץ למכריי ולתלמידיי לקרוא המאמר ולשנן את המסר הגלום בו.

 2. שנאת חינם זאת פצצת הזמן שאף אחד לא עושה דבר לנטרל אותה
  זה בא מכל הצדדים אבל ךמען האמת, וחשוב להדגיש, שבעיקר היא באה מהימין

  1. אזרח יקר
   לא נכון. השנאה באה משני הצדדים ודווקא יותר מהצד השמאלי. למשל שנאת השמאל לנתניהו.
   או פעולות "ארגוני הכאילו שלום" נגד ישראל בחו"ל. זו בגידה עם רוח גבית לטרור פלסטיני שרוצח יהודים. זו הדרגה הגבוהה ביותר של שנאה.

 3. במו אזני שמעתי לאחרונה את בן גביר בטלויזיה שאמר שהוא חוזר בו ממכמה דברים שאמר בעבר אבל הוא בהחלט חושב שרביןסייע לאויבי ישראל

 4. חשבתי לחכות לפרסום כל מאמריי ורק אחר כךלהתייחס, אבל היום קיבלתי תגובה מקוממת ועל כן אתייחס לכול התגובות עכשיו: ראשית תודה לכל המגיבים והמשבחים. שני נושאים עלו, אחד – שראוי לפרסם את מאמרי גם בעיתונות הכתובה. תודה על המחמאה, ניסיתי, נו?? רבים בין העיתונאים הם גם שטחיים, חסרי כל רקע היסטורי ומצד שני שחצנים, חושבים שהם הם הקובעים ולא מסוגלים להתמודד עם משהו שהם לא מבינים (כמו מישהו שתוקף את החלוקה המלאכותית לשמאל וימין). השני – שואל אותי מגיב מה הפתרון? מצטער, אין לי, אני לא מנהיג. אולי בעתיד אבל זה תלוי בשלושה צדדים: הערבים – צריכים להכיר בנו כבני הארץ הזו ולהפסיק לפנטז על הים התיכון… הימין, שצריך להבין שדרכו מובילה או לסנקציות בינלאומיות שיחסלו אותנו או למדינה דו-לאומית שגם תחסל אותנו, ושכל הקריצות שלהם מה הם יעשו בערבים אזרחי "הארץ השלמה" אלה הם דברי הבל שיתבדו בבוא הזמן. ומה שמכונה בכינוי גנאי "שמאל" או "שמאלנים", שצריכים להבין מה הערבים רוצים באמת, להפסיק להיות "אידיוטים מועילים" ולנסות לשכנע בצדקת הרעיון של שתי מדינות. למגיב השלישי עוד מעט.

 5. ועכשיו לאזרח שכתב ששנאת השמאל גדולה עוד יותר משנאת הימין והביא שתי דוגמאות: שנאת נתניהו ופעילות אנשי שמאל בארגונים אנטישמיים בחו"ל. ובכן, אנשי הימין הם כמו הגמל שאינו רואה את דבשתו. בעיני האזרח הנכבד, שכמובן ששיא השנאה אינו מעשי רצח פוליטיים, לא איומי רצח, לא השוואה לנאצים, לא אורגיות שנאה המוניות ל"שמאלנים הבוגדים" (וגם הוא משתמש בביטוי "בוגדים") אלא השנאה לנתניהו… וכמה אידיוטים הזויים בארגוני שנאה בחו"ל. כמי שמכה "על ימין ועל שמאל" אני יכול להגיב ולומר לאותו אזרח, שכל זמן שתמשיכו להשתמש בביטויים "בוגדים", "נאצים" וכו' שכל זמן שתשוו בין כמה הזויים להמונים שלכם – רוחשי השנאה, זו לא תיפסק אלא רק תגבר. ובאשר לנתניהו זה לא "ביצה ותרנגולת" ה"שמאלנים הבוגדים" לא שנאו אותו מאז ומעולם. זה התחיל מהפגנות השנאה נגד רבין שהוא עמד בראשן ("הארון" המדים וכו'), המשיך בלחישה המפורסמת באוזני רב בן 100 וממשיך היום בשקרים אין סוף וכולם זוכרים איך הוא רימה את גנץ.

 6. ו"בונוס" מיוחד למי שמשווה שנאה לשנאה: ומי זה שהגדיר את נתניהו "מלאך חבלה"? לא, לא רבין… לא אחר מאשר ראש הממשלה לשעבר "השמאלני הבוגד" יצחק שמיר…

 7. הסבר מעניין על תולדות השנאה הפנימית בעם שאוכלת את כל החלקות הטובות

 8. חילוקי דיעות זה דבר חיובי ביותר
  שינאה זה הדבר הכי גרוע
  כמה חבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך