בחירות בהפתעה

קום התנערה עם חלכה, עם עבדים ומזי רעב
תמונה של יגאל
יגאל אפרתי

שיטת הבחירות הדמוקרטית לסוגיה מוכרת כלא מושלמת, אבל כזו שמביאה לידי ביטוי את רצון הבוחרים בצורה זו או אחרת. אז הם כנראה טעו! המחוקקים רואים רק את עצמם, מצפצפים על הבטחותיהם וחופנים מכל הבא ליד כסף, כוח וכבוד. והרי ידוע שבשביל כבוד, לא צריך לעבוד.

האם בחרנו באנשים שמילה שלהם אינה מילה?

נקודת המוצא של הבחירות הדמוקרטיות כיום מבוססת על בחירה באנשים שיש להם שאר רוח ויכולת ביצועית, כדי שיוציאו לפועל את הרצון של בוחריהם. דא עקא, הקשר בין הבוחר לנבחר הלך ונחלש, דיקטטורות עלו מאפרן של דמוקרטיות וגם הדמוקרטיות ברובן הן למראית עין בלבד.
אף אחד כבר לא מצפה מנציגו בפרלמנט שיעמוד במילתו, השקר והפייק הפכו לאמת, הנאמנות היא מילה גסה והכול כשר למען השגת המטרה האמיתית של הנבחרים: כסף, כוח, כסף ושוב כוח. למה כוח? כדי להשיג עוד כסף.

השחיתות הפכה לסמל סטטוס, "הוא תחמן ורמאי, איזה גבר." מערכת המשפט אינה מצליחה לכפות יושר והגינות, כי המעמד הקדוש של סרסורי החילוץ מכל רע, או בראשי תיבות עו"ד, מתעלים על הפרקליטות ועל השופטים.
והמחוקקים לוקחים חלק ראשי בחגיגה. הם מייצגים בעלי הון, עושים טובות לספסרי הון וממון, מחלישים עוד יותר את בית המשפט ואת הדמוקרטיה וכולם עסוקים עמוק בבחישה בחבית הכסף העצומה של המדינה, כשידיהם מרוחות בדבק, כדי לתפוס כמה שיותר מצלצלין.

"אבל בחרנו בהם, כי הם הבטיחו", ממררים בוחריהם בבכי מר, "מדוע הם לא עומדים במילתם?" אם אלו שבחרנו בהם אינם עומדים במילתם לנו, איך נדע שבפעם הבאה לא ירמו אותנו? האמת היא שאין לנו סיבה לדאוג. דאגה היא תוצאה של אי ודאות. אנחנו לא צריכים לדאוג. אנו בטוחים לחלוטין שהם ימשיכו לשקר ולרמות ולגנוב.

אז מה אפשר לעשות? להפתיע!

מאחר שבחירות חופשיות הן ברובן פיקציה, מה עוד אפשר לעשות ולא עשינו?

הופה, יש לי רעיון. נפיל גורל, ומי שיצא בגורל יהיה מחוקק לתפארת מדינת ישראל.

תגידו שזה יהיה מישהו שאין לו ניסיון. אבל גם לכל חברי הכנסת המכהנים לא היה ניסיון בהתחלה.

תעירו ותאירו שלא כל אחד יכול להיות חבר כנסת. אבל כשמסתכלים על חבורת המחוקקים שלנו, נראה שאם הם יכולים, כל אחד, כולל הסוס של קליגולה, יכול.

תטענו שהטלת פור אינה מבטאת את רצון הבוחר…. נו באמת, הרי זה המצב בדיוק כאן ועכשיו.

אבל בסופו של דבר תערערו על החוקיות ותגיעו לנקודה הבעייתית. כדי שזה יקרה צריך לחוקק חוק, ואיזה מחוקק יחוקק חוק שישמוט את הקרקע מתחת לרגליו?

מאחר שהרעיון חשוב, אבל ייתקל בהתנגדות המחוקקים עצמם, אולי יש מקום לבחור בניהיליזם פוליטי. ניהיליזם מסוג זה, על פי ויקיפדיה, הוא אקטיבי ומהפכן. ניהיליזם פוליטי הוא העמדה שאינה מחזיקה במטרות פוליטיות כלשהן, למעט הרס מוחלט של כל המוסדות הפוליטיים הקיימים – יחד עם העקרונות, הערכים והמוסדות החברתיים המקיימים אותם.
איזה עולם חדש נוכל להקים מההריסות של העולם הישן? ועכשיו הצטרפו אליי לשירת האינטרנציונל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. מראה אולי מה חא תקין אבל החלופה המוצעת ממש לא ריאלית

  1. אמיר נצר בוקר טוב.
   להגיד שהחלופה (גם אם נכתבה בלשון צינית והומוריסטית) אינה ריאלית, זה קל. לבחון האם הבלתי אפשרי הוא האפשרי החדש, זה האתגר וכאן נמצא הפתח להעצמה.
   האם זה פחות ריאלי מהחלטה של נער שחור בהאיטי, להיות נשיא ארצות הברית? לא בטוח. מה שבטוח הוא שאם אובמה לא היה מחליט שהוא יהיה נשיא ארה"ב והפך זאת למציאות שלו, אזי זה בוודאות לא היה קורה.
   אם תעשה תרגיל מנטלי ותנסה לדמיין, עולם, שבו ההצעה שלי התקבלה והיא עובדת. מעניין מה תראה בעיני רוחך, אם תסכים לכוון לכוכבים ולא נמוך מזה. אולי תגיע לירח? אם תכוון לירח, סביר שתגיע לאוקיינוס.
   אתה מוזמן לבחון שכדאי לכוון אל מעבר לאופק הנצפה ולהתנהג, כאילו אנחנו כבר שם.

 2. גדול. פיליטון ענק. אפילו אפרים קישון לא היה מצליח להעמיד מבנה רעיוני כזה על הנייר. זה נקרא העצמה מנטלית. כל הכבוד.

  1. תודה, כיף לקרוא.
   מצד שני, אני נהנה להשתעשע במחשבות על ניהיליזם, כתהליך שמאתחל עולמות שנרקבו ואינם מציעים עוד עתיד אטרקטיבי, לרוב המוחלט של בני האדם.
   כדאי לזכור שמרקס, לא ייעד את הקומוניזם לרוסיה הנחשלת, אלא דווקא לאנגליה, שהיתה לאחר המהפכה התעשייתית. זה היה בדיוק המקום, לעשות "פריש מיש" בחלוקת ההון ולהתחיל מחדש, בעולם הטכנולוגי המשופר.

 3. אתה כל פעם מצליח להפתיע אותי עם רעיונות בלתי שגרתיים שהולכים ומקצינים

  1. שלום דנה.
   אם תמיד להטיל ספק ולחפש את מה שכרגע לא אפשרי, זו מהפכנות, אז אני מודה באשמה.

  1. לציני. אני מסכים, אבל נצטרך להפיל את המשטר ולגייס מספיק אנשים שיתמכו בנו. חוזרים לניהיליזם הפוליטי.

 4. אם מתצא לי תריסר אנשים שיודעים את פירוש המילה חלכה, אופתע לטובה

  1. קדימה חברים, אני מזמין אתכם להיענות לאתגר. מי שיודע, שיכתוב אני ונוכיח שאנחנו יודעים עברית ונפתיע את אבי הלשון. 🙂
   לא אלמן ישראל, הוא רק גרוש ופולי אמורי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך