אלקטורט עצום ומוזנח

בחירות 2022 – למי יצביעו בני הגיל השלישי
תמונה של אבי
ד"ר אבי ביצור

באחד בנובמבר 2022 תלך אוכלוסיית מדינת ישראל לסיבוב בחירות חמישי. על הפרק, כתמיד בשנים האחרונות, ויכוח ייצרי סביב דמותו של ראש הממשלה לשעבר נתניהו, דיון עקר סביב בעיית ההתגרענות של איראן, מריבה אין-סופית על יוקר המחיה ומחסור בדיור לזוגות צעירים. בתוך כל אלו בולט מאין כמוהו ומכאיב מאוד העדר השיח על טיפול בצרכים של אוכלוסיית הגיל השלישי.

הנקודה המדהימה בנושא היא העובדה שקיימים מיליון ושלוש מאות וחמישים אלף אזרחים העונים לקריטריון הכרונולוגי והחוקי של השתייכות לגיל השלישי, ואם נוסיף למספר לפחות אחד מבני המשפחה, הרי נגיע לכשלושה מיליון בעלי זכות בחירה – שווה ערך לחצי מגודל הפרלמנט הישראלי. הרי לנו פרדוקס דמיוני ממש! אך דברים אלו אינם נכתבים כדי להציף פרדוקס תאורטי או כדי לבחון את הסיבות לכך שהחבורה הענקית הזאת, המהווה אלקטורט עצום, אינה זוכה כלל להתייחסות ושאין כל ביטוי לצרכים בסיסיים וקלים למימוש של בני הגיל השלישי ומטפליהם העיקריים, שהם בני משפחותיהם. הם נכתבים כדי לפרט את צורכיהם של בני הגיל השלישי ולהבהיר שמי שיציג זאת ויטפל בכך יזכה למצביעים רבים ויביא מזור למכאובי זקנינו.

נעשה ניסיון להקים מפלגת גמלאים בראשות שקד, אך הוא העמיד עצמו לתפקיד שר האוצר ובכך ברור שיאבד תמיכת גמלאים רבים. כמו כן נעשו ניסיונות פתטיים למדי, שקצת פוגעים בשכל הישר של הגמלאים, להיבנות על הצלחת שני הכוהנים – מירב כהן מהמשרד לשיוויון חברתי ומאיר כהן ממשרד הרווחה – אך אלה הראו רק הצלחה זמנית וחלקית שכלל לא עסקה בעיקר.

בני הגיל השלישי יצביעו למי שיחרוט על דגלו ויציג במצעו וגם יתמחר ויכין למימוש חמישה נושאים עיקריים.
הראשון, העלאת קצבת הזקנה באופן דיפרנציאלי (מותנה בגובה ההכנסה) לגובה שכר המינימום – מי שאין לו פנסיה ואינו עובד ואין לו נכס שווה הכנסה (כדירה להשכיר או מספר מונית להשכיר וכו') יקבל 4,000 ש"ח, כשווי שכר המינימום.

השני, הכנת תכנית למאבק בבדידות (לא כזו שמנסים למכור לנו כיום) לאחר מיפוי של כל בני הגיל השלישי והבנת הצרכים של כל אחד ואחת מהם. דרושה תכנית אינטגרטיבית מלאה, מבינה ומשתפת בניהול צנטרליסטי ובאחריות המדינה, וחשוב מאוד – היא דרושה באופן מיידי.

השלישי, חוק הסיעוד ימומש לכל בן הגיל השלישי, ללא מבחן הכנסות, ויהפוך לחלק מסל הבריאות או הרווחה או התרופות ואף יגובה בחוק.

הרביעי, התאמת חוק האזרח הוותיק לימינו, כולל לימוד דיגיטציה לכל בן הגיל השלישי הזקוק לכך, סבסוד ממשלתי לתחבורה הציבורית ולמופעי בידור ותרבות והעסקה של האזרחים הוותיקים בהתאם ליכולותיהם ולפי צורכי המדינה. ואלו רק דוגמאות.

הנושא החמישי, שהוא נושא חשוב ביותר, הוא המאבק באלימות, התעללות והתעמרות בזקנים. הסיסמה צריכה להיות ברורה: "זקנינו אינם שקי אגרוף". להפך, מעמדם הוא כמעין חברי בית לורדים שזכות וכבוד להשתייך אליו.

כל עוד לא יהיו גופים פוליטיים שיממשו דגלים אלו וינסו להשיגם, כל עוד זקנינו אינם נחשבים מטרת יעד פוליטית, הרי שלא נזכה לראות הטבות בסיסיות ונדרשות, למשל סבסוד לתחליפי מזון מאריכי חיים כ"אנשור" (תחליף מזון פופולרי), ולא נזכה לקיים מצוות והדרת פני זקן כנדרש. לזקנינו אומר, חשבו היטב לפני הטלת פתק ההצבעה. בבעיית איראן יטפלו כולם כפי שצריך, אבל בכם? האם מקבלים אתם את כל מה שמגיע לכם? האם בני ובנות משפחתכם מקבלים זכויות מיוחדות (כפי שהייתי רוצה מאוד לראות) על הטיפול, הזמן, תעצומות הנפש ועל החיים עימכם? אם מפלגה כלשהי תציע את כל הנאמר פה – הצביעו לה!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

54 תגובות

  1. יש מפלגה מפלגת נתיב לנכים ולקשישים העלאת הקצבאות לשכר מינימום

 1. הרוב יצביעו שמא מרכז. אבל הם יצבינו ויתפצלו בין ביבי ובין אנטי ביבי. אין לנם מודעות פוליטית לפי צרכי הוותיקים

 2. תוכנית להקלת הבדידות היא צורך השעה.צריך להשקיע בה מחשבה,משאבים,ארגון ואכפתיות.

  1. מאמר חשוב, שמכלה עד כמה נחוץ מפלגה אמיתית, שתדאג להורינו, נאבל בדיעבד לנו ליום מן הימים.

 3. אבי ידידי . יש מפלגת גימלאים ושמה נתי"ב. נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד. ראת את מצע המפלגה באינטרנט. מטרת המפלגה היא דאגה אמתית לאזרחים הוותיקים ולאוכלוסיות המוכלסות.
  ב – 1/11 נצביע כולנו נתי"ב. גם הצעירים יצביעו נתי"ב למען ההורים ולמען הסבתא והסבא שלהם.

 4. בהמשך לכתבה שלך. מפלגת נתי"ב מציעה ומתכוונת לפעול ולעבוד קשה כדי לממש את כל מה שכתבת בכתבה.

  1. לצערי ד"ר כהנא 96% מהמצביעים לא שמעו על מפלגת נתי"ב.איך בדיוק נכבדי חושב לעבור את % החסימה? מענין לדעת.תודה

  2. אפרים שלום
   שכר מינימום היום הוא 5300 שקלים ולא 4000.
   משרד הרווחה והאוצר הגדילו את ההכנסות של מקבלי קיצבת זיקנה בלבד ל 3710 שקלים באמצעות הגדלת השלמת הכנסה ב 500 שקלים בחודש .שיעור הכנסה של 70 אחוזים משכר המינימום. ואם לא היו בחירות בימים אלה היו צריכים להיות מועברים עוד 500 שקלים בחודש להגדלה נוספת של השלמת ההכנסה.סהכ קיצבת הזיקנה והשלמת ההכנסה היו מגיעים ל 4200 שקלים
   בנושא הבדידות אושרה בממשלה הזו תוכנית מפורטת לטיפול בבדידות. אם תירצה אעביר לך לינק להרחבה
   בנושא סיעוד הוכנסו רק לאחרונה שינויים בחוק.שוב אם תירצה אעביר לינק
   בנושא התעללות בקשישים התקבלו תיקונים בחוק המשיתים עונשים כבדים על התעללות ועושר קשישים.וכל זה נעשה בשנה אחת של ממשלת השינוי

 5. מאמר נכון!
  וזה בדיוק מה שעושה מפלגת נתי״ב
  חשוב לתת כוח לציבור גדול מאוד של האוכלוסיות המוחלשות, שאלה ברובם קשישים ונכים.

 6. הלוואי והיינו חברה שמכבדת את זקניה . חווינו את זה בין היתר ביחס לניצולי שואה כשרק רק הפגנות ומחאות ציבוריות העלו למודעות את העוול הגדול שנעשה להם על ידי מדינת ישראל. מפלגת גימלאים – ראוי וחשוב .

 7. אבי ביצור מכובדי
  תודה על מאמר נכון וחיוני. למרבה המזל מתקיימות בחירות לכנסת בעוד פחות מחודשיים. זו הזדמנות לכל מי שמזדהה עם מה שכתב אבי ביצור להצביע עבור מפלגת נתי"ב, ראה דבריו של ד"ר אפרים כהנא לעיל. רק כך יהיה מי שידאג בכנסת לזכויותיהם של בני הגיל השלישי.

 8. למי צריך להצביע קשיש שהנו חרדי מאלה שאינם מאמינים במדינה ציונית?

 9. לכן הפעם בבחירות 1/11 כולם יצביעו נתי"ב. כולל את הצעירים למען ההורים ולמען הסבא והסבתא.

 10. עצום כן
  מוזנח כן
  לא יצביע למפלגה שהוא בכלל לא מכיר
  איפה אתם מתחבאים?

 11. סטיב. לפיכך תצביע נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד.
  מפלגה שחרטה על דגלה את הדאגה לאזרחים הוותיקים.
  אנחנו מבטיחים לעשות דברים שאפשר לקיים עבור האזרחים הוותיקים. דברים שאנחנו יודעים בוודאות שיש עבור כספים אך הם הולכים למטרות אחרות. מדובר על כספי הביטוח הלאומי למשל.

  1. לד"ד כהנא שלום.
   ברור שמפלגה כזו היא הכרחית. אלא מאי, האוריינטציה היחידה שמעניינת את המצביעים היא אנטי ביבי ופרו ביבי. זה מטורף, אבל עובדה.
   ייתכן ומפלגת נתיב צריכה להצהיר כי היא לא משחקת במשחק הזה. היא תיכנס לקואליציה, עם מי שיבטיח בצורה שאינה ניתנת להכחשה, שהדרישות עבור הגימלאים, ימולאו. הצבע של המפלגה וההצבעות שלה, יהיו בהתאם למה שמפלגת הרוב תבחר.
   אופורטוניזם? אולי, אבל אם חייבים לנצל את הכוח של הגיל השלישי, לטובתו, עושים את מה שחשוב לגיל השלישי ושראש הממשלה, יהיה מי שיהיה.
   האם אתם תהיו מוכנים להצהיר הצהרה כזו? אם כן, אני מבטיח להצביע עבורכם. אם לא, חבל על הזמן.
   דרך אגב, אם יש מישהו שחייב להיות איתכם בכנסת, מישהו שיש לו את הקיומטראז הגדול ביותר בנושא והוא מתמחה בו, זה כותב המאמר, ד"ר אבי ביצור.

   1. אכן מפלגת נתיב לא משחקת במשחק אנטי ביבי או בעד ביבי. מכל מי שיעמוד בשלטון נדרוש את זכויות האזרחים הוותיקים .

  1. ד"ר ביצור מצליח במילים פשוטות וישירות לתאר את מצב הזקנים בישראל. חייבים להקים מפלגה שתיזכה ב 10 מנדטים לפחות ותתחיל לדאוג לזקנים שלנו

 12. הזיקנה ראויה לכבוד ובישראל רק דרך הפוליטיקה תשיג יעריך צודק הכותב לחלוטין

 13. כשתגיעו לקלפי אל תצביעו נגד או בעד ביבי תצביעו למי שידאג לקצבאות שלנו ולתזונה ולתרבות ולתעסוקה של זרינינו

 14. המאבק בבדידות ובאלימות כנגד זקנים הם ליבת הרעיון ולא הקצבאות ולכך לא צריך מפלגה אלא תכניות

 15. פשוט מדהים שכ3 מיליון איש נזנחים והם עצמם אינם מודעים ליכולותיהם הפוליטיוצ

 16. כתבה מעניינת ומדוייקת. חייבים להתחיל לדאוג לזקנים
  שהפוליטיקאים יפסיקו לדאוג לשכר שלהם ויטפלו באמת במי שצריך

 17. מדינה שאיננה יודעת לכבד את עברה ההווה שלה בעייתי והעתיד שלה לוט בערפל וכך אנחנו נראים עם זקינינו

 18. מאמר ממצה,מרצה,נכון,צודק.
  אני מקווה שיגיע לעיניים הנכונות

 19. זה לא אלקטורט עצום זה ים אדיר של אבות האומה והגיע זמננו לכבדם ולחבקפ

 20. הבה ונחליט שאנו פורשים שטיח אדום לרגלי זקינינו הן בביטוח הלאומי ובכל מקום

 21. כל הכתוב במאמר נכון וחיוני. הכישלון של מפלגת נתי"ב, שמנסה ליישם את הדברים החשובים האלה הוא שהיא לא טרחה להגיע לידיעת הציבור. אף אחד לא יודע עליה, היא אפילו לא מופיעה בסקרים בדיון על המפלגות שהן מלחת לאחוז החסימה ולכן, אין בר דעת שיבזבז את קולו על מפלגה צודקת, אבל שלא תהיה בכנסת. נסו להתרומם בבחירות השישיות, לצערנו, כנראה בקרוב.

 22. לא צריך מפלגה צריך מי שיישם את עקרון 5 הדגלים שמציין פרופ ביצור
  מי שיישם דגלים אלו ראוי לקולנו

 23. אלוהים אדירים הרי זה סבתותינו וסבינו וזה אנחנו בעתיד מדוע לא מבינים זאת!!??

 24. במצב הפוליטי בארץ זה לא פוטנציאלמעשי. כדי שלמפלגה יהיה כח היא צריכה להיות בקואליציה. אבל כאדר תהיה הצבעה בכנסת חלק מהנציגים של מפלגת הגיל השלישי לא יצביעו עם הקואליציה כי זה יהיה נגד עמדתם בנושא משמעותי כזה או אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן