כוח אלקטורלי רב-משמעות

מה אפשר ללמוד מדפוסי ההצבעה של האזרחים הוותיקים
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

בהתקרב מועד הבחירות לכנסת ישראל (1 בנובמבר 2022) והופעתה מחדש של מפלגת האזרחים הוותיקים בישראל – נתי"ב, מעניין לבחון מהם דפוסי ההצבעה של האזרחים הוותיקים בארצות הברית ובמדינות המערב. הממצאים מהמחקרים האקדמיים השונים מגלים דפוסי ההצבעה דומים במדינות הללו.

מהממצאים עולה כי שיעור ההצבעה במדינות המערב ובארצות הברית עולה באופן משמעותי עם גיל המצביעים. בבחירות האחרונות לנשיאות ארצות הברית הצביעו 71 אחוזים מגילאי 65 ומעלה, לעומת 46 אחוזי מצביעים מגילאים 18 עד 29. זהו הבדל משמעותי. יש לציין כי אוכלוסיית ארצות הברית גדלה ב-9 מיליון איש בין השנים 2012 ל-2016, שישה מיליון מתוכם (כשני שלישים) היו בני 65 ומעלה. זהו כוח אלקטורלי רב-משמעות שצריכים להביא אותו בחשבון.

ראוי שהמפלגות השונות, בבואן לגבש מצע וסדר יום, יבינו מה גורם לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים לצאת ולהצביע ומהם הנושאים החשובים להם. מסתבר כי האזרחים הוותיקים נוטים יותר להשתתף בתהליך ההצבעה משום שהם מעוניינים לבחור במועמד שיקדם נושאים כמו בריאות וקצבאות הביטוח הלאומי.

אבחן כעת את הבחירות האחרונות לנשיאות בארצות הברית בשנת 2020. התוצאות בקרב דור הבייבי בומרס: 48 אחוזים הצביעו עבור טראמפ, המועמד הרפובליקני, ו-46 אחוזים הצביעו עבור ביידן, המועמד הדמוקרטי. ביידן, כידוע, נבחר כי הבחירה היא על פי הצבעת האלקטורים ולא על פי תוצאות ההצבעה העממית של רוב המצביעים. 6 אחוזים הצביעו עבור מועמדים שונים אחרים. 23 אחוזים (כמעט רבע) מכלל בעלי זכות ההצבעה בארצות הברית בבחירות 2020 היו בני 65 ומעלה.

סקרי דעת קהל שנערכו בארצות הברית ערב הבחירות האחרונות על הבדלים מגדריים בדפוסי ההצבעה של האזרחים הוותיקים הראו כי 95 אחוזים מהנשים השיבו כי ישתתפו בהצבעה. רק אחוז אחד מתוכן השיבו כי לא ישתתפו בהצבעה. התברר שנושא הבריאות היה גורם מכריע בשיקולי הנשים להשתתף בהצבעה. עוד התברר כי 7 מתוך 10 נשים בנות 50 ומעלה האמינו כי האזרחים הוותיקים משלמים יותר מדי על בריאות.

הסיבות העיקריות לשיעור ההצבעה הגבוה בקרב האזרחים הוותיקים בארצות הברית הן אלה:

ראשית, תלותם של מיליוני אזרחים ותיקים בתוכניות ממשלתיות של ביטוח רפואי וביטוח סוציאלי.

שנית, רבים מהצעירים מחליפים מקום מגורים לעיתים קרובות בגלל צורכי עבודה ולכן לא נרשמו כמצביעים. האזרחים הוותיקים נוטים להישאר באותו מקום מגורים.

שלישית, לרבים מהאזרחים הוותיקים ניסיון רב יותר בתהליך הבחירות, ולכן הם מוצאים את מיקום הקלפיות שלהם ביתר קלות וכד'.

רביעית, מחקר שנערך במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת טאפט גילה כי 45 אחוזים מהאזרחים הצעירים טענו כי הם עסוקים מדי ולא יתפנו לצאת להצבעה. בארצות הברית יום הבחירות איננו יום שבתון. לעומת הצעירים, האזרחים הוותיקים, ברובם, אינם עובדים ולכן לא נזקקים לקחת יום חופשה במיוחד לצורך ההצבעה.

מחקרים דומים באשר לדפוסי ההצבעה של האזרחים הוותיקים לבחירות לקונגרס בארצות הברית הראו ממצאים דומים של שיעורי הצבעה גבוהים בקרב האזרחים הוותיקים לעומת הצעירים. ובדומה, גם במדינות מערביות אחרות, שיעורי ההצבעה בקרב האזרחים הוותיקים גבוהים יותר מאלה של הצעירים.

שתי מסקנות מתבקשות מניתוח הממצאים של דפוסי ההצבעה של האזרחים הוותיקים: האחת, דרושות מפלגות שתייצגנה את האזרחים הוותיקים; השנייה, על המפלגות לכלול במצע שלהן דרכי פעולה שייטיבו עם האזרחים הוותיקים וישפרו את תנאי חייהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

  1. אבל למי להצביע? יש מפלגה של פנסיונרים? איפה הם? יש מפלגה שמתחייבת במצע שלה לדאוג לנו?

   1. כן מפלגת נתי"ב נחיה תמיד יחד בכבוד . תייצג ותדאג לאזרחים הותיקים.

     1. מה פירוש "לזרוק קולות לפח"? האם רק הצבעה לביבי אינה זריקת קולות לפח?

 1. מאמר מצויין של ד״ר אפרים כהנא, המצליח להסביר היטב את המסקנות מתבקשות מניתוח הממצאים של דפוסי ההצבעה של האזרחים הוותיקים, לפיהן חשוב מאוד שתהיינה מפלגות שתייצגנה את נושא האזרחים הוותיקים; וכי שעל המפלגות לכלול במצע שלהן דרכי פעולה שייקחו בחשבון את האמצעים הנדרשים לתמיכה וליווי של האזרחים הוותיקים על מנת לשפר את חייהם.

 2. יום השבתון הניתן לכולם, אם הם מצביעים או לא הוא מעוות. צריך להתנות את יום השבתון בהצבעה בפועל וזה קל מאד מבחינה טכנית זה גם צודק וגם יעלה את אחוז ההצבעכה.

 3. סיקור מעולה שמראה עד כמה מפלגה שכול מעייניה ופעילותה עבור הקשישים חשובה ומחוייבת המציאות.

 4. א) נכון. צריך שבמצע תהייה התיחסות לצרכים של האוכלוסייה לפי גילים, צעירים, בוגרים ותיקים, וקשישים.
  ב) יותר מפלגות זה יותר פילוג. מספיק שיהיו שתי מפלגות ענק ממלכתיות ודמוקרטיות, שבתוכן ייצוג, בשלב הפריימריז, לכול שכבות הגיל.

 5. ממצאים מעניינים. עם זאת, אינני בטוח שלנוכח הפיצול והשיסוי בחברה הישראלית כיום ניתן לנתק ולבדל את בעיות הגמלאים מכלל הבעיות והקיטוב בישראל. לדאבוני, במצבה של ישראל כיום בעיות ״גיל הזהב״ משניות לעומת הפילוג והשיסוי בעם, וכמובן בעיות בטחון הפנים ומוכנותה של ישראל לאיומים חיצוניים, בעיקר מצד איראן וגרורותיה. מכל מקום חשוב שהנושא יועלה לסדר היום הציבורי.

 6. א. בקיטוב הפוליטי הנוכחי אין יכולת להישאר נייטראליים. ביביסט ישאל אם תחברו לביבי, והאנטיביבי ישאלו את ההיפך.
  ב. האם האינטרסים של האזרחים הוותיקים לא מושפעים מהרכב הקואליציה? יש מחנות ברורים. מחנה אחד של "דמוקרטיה לא-ליברלית" סטייל פוטין/ארדואן, שהולך לקדם את ההתנחלויות, העברת תקציבים לחרדים, שימוש בכוח המדינה להעדפה על בסיס דתי (וסוג דתי), וכמובן שחרור נתניהו מהצורך להישאר כפוף לחוק. המחנה השני מעוניין בשימור הדמוקרטיה הליברלית שמאפשרת את התחרות הפוליטית ומקדשת את המאבק על הזכויות. האם שתי המחנות יכולים או מעוניינים לקדם את האינטרסים של כלל האזרחים הוותיקים באותה המידה?

  1. למה לא שמעת. עובדה שאת יודעת עכשיו על קיומה של מפלגת נתי"ב. וכך עוד רבים אחרים קוראים ושומעים על המפלגה. תצביעי נתי"ב וגם אחרים יצביעו וכך נצבור כח רב שיפעל למען האוכלוסיות שזקוקות לנו.

 7. כח אלקטורלי רב אבל מפוזר. לקבץ או.ו מצריך הרבה תכנון והרבה עשייה. לא יקרה מעצמו.

  1. לאה . זה לא כח מפוזר. זה כח מרוכז בשתי אוכלוסיות אזרחים ותיקים ונכים. כולם יצביעו נתי"ב לטובתם וכל המפלגה תכנס לכנסת בגדול ותעל למען האוכלוסיות הזקוקות לה

 8. כל יום שעובר ומקרב אותנו לבחירות רק מוכיח כמה אתם לא עושים מספיק כדי שבכלל יהיו לכם מצביעים

 9. לאה . זה לא כח מפוזר. זה כח מרוכז בשתי אוכלוסיות אזרחים ותיקים ונכים. כולם יצביעו נתי"ב לטובתם וכל המפלגה תכנס לכנסת בגדול ותעל למען האוכלוסיות הזקוקות לה

 10. הגיל השלישי לא מעניין אף אחד. בקושי את בני הגיל הזה, שמרבים לקטר אבל לא לעשות דבר

 11. דווקא כעת יש סיכוי כי העם התייאש ממש שהיה ויש
  אבל אתם ואנחנו מחמיצים את זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן