סימני שאלה

לפיד לא הצליח להכניס להכניס תכנים ממומנים לפייסבוק
סימן שאלה
תמונה:Selena Wilke commons.wikimedia.org

ביום שישי החולף, בשולי אחת ממהדורות החדשות בטלוויזיה, הושחלה ידיעה ששמעתי באקראי ואך דקה הוקדשה לה. דובר בה על כך שראש הממשלה יאיר לפיד מנסה כבר שבוע להעלות בדף הפייסבוק שלו תכנים ממומנים במסגרת מערכת הבחירות, ללא כל הצלחה. על פי אותה ידיעה הפניות לפייסבוק לא הועילו משום שכל הניסיונות שלהם לפתור את הבעיה לא הניבו פרי.

אינסטינקטיבית צצה אצלי סדרת שאלות. ראש הממשלה במעצמת ההייטק שלנו יכול הרי לגייס את טובי המומחים, היכן הם? והרי לפייסבוק, שהיא אחת מחמש החברות הגדולות בעולם בכל התחומים, יש אינטרס למכור תכנים שיווקיים, ומי כמוה מסוגלת להתמודד עם בעיות במערכותיה. כיצד נמחקו יכולותיה התיאורטיות הללו? ומה הוא מקור הבעיה, תקלה טכנית או נזק בזדון? שתי האפשרויות נשמעות הזויות בשל הזמן שחלף מבלי שהבעיה נפתרה, זמן רב יחסית.

כדי להבין יותר ניסיתי לחפש מידע נוסף, ואז צץ סימן שאלה חדש, מסקרן לא פחות. הנושא לא עלה פעם נוספת בחדשות. במדיה על כל מרכיביה בקושי מצאתי עקבות לנושא. באתר "בבא קמא", אתר אינטרנט המגדיר עצמו כעוסק בחדשות יהדות, הוקדשו לכך מספר מילים. הידיעה עלתה גם בדף הטוויטר של כתבת הטלוויזיה דפנה ליאל באותו נפח מצומק, תוך ציון שזהו פרסום ראשון. כעבור לפחות יממה הנושא עלה גם באתר "חרדים 10" ובאתר הידוע "מאקו". גם במקורות אלה הידיעה הייתה רזה במידה קיצונית וחריגה, ורק נוספו בה מילים ספורות על כך שבאירוע מעורבים לכאורה גם גורמים מחו"ל. איך ייתכן שידיעה פיקנטית שכזאת לא הכתה גלים? ואולי התעלומה בכלל כבר נפתרה? אפילו ראש הממשלה, שהנו הנפגע הישיר בפרשה, כלל לא הגיב, אף לא מישהו מטעמו!

אם מדובר בפגיעה זדונית, חשוב להבין מיד מאיזה כיוון היא באה ומה היו מניעיה. חשוב להפיק ממנה לקחים כדי להתמודד עם בעיות דומות בעתיד, שהרי מערכות הבחירות, כמו תחומים רבים אחרים בחיינו, תלויות יותר ויותר ברשת האינטרנט. אם מדובר בתקלה או מחדל, הפקת הלקחים חשובה לא פחות, שהרי כאמור מדובר בשחקני מפתח שיש להם השפעה על חיינו במישור הלאומי והעולמי.

ואז אחרי שנבין מה התרחש ונפיק מסקנות ותובנות, עדיין יישאר סימן השאלה החשוב. אין ייתכן שזה לא מעניין אף אחד? איך ייתכן שאין-ספור במות המדיה השונות הקפידו להתעלם למעשה מהפרשה? תארו לעצמכם מה היה קורה לו באחת ממערכות הבחירות לפני שנים היה ראש הממשלה דאז, ולא משנה כלל מי זה היה, מבקש לפרסם מודעה פוליטית באחד העיתונים, והדבר היה נמנע הואיל ומשום מה העיתון האמור, למרות רצונו לפרסם את החומרים, לא היה מצליח פיזית לשלב את המודעה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. מסכים שזה ממש מוזר. או שזה כלום, או שזה משהו גדול שלכולם נוח להתעלם ולהסתיר. האם סה ככה יעלם וישכח. בארץ שלנו שכל שטות מעוררת הדים חזקים?

 2. סופר מוזר
  ניסיתי לחפור ובאמת לא מצאתי כלום מעבר למה שמוזכר בכתבה

 3. הידיעה הזו נגנזה ולמעשה רק הוזכרה פעם אחת בשולי החדשות…יכול להיות שזה סוג של טיזר פרסומי כדי ליצור סקרנות וכותרת למשהו מהותי יותר…בכל אופן הידיעה הזו לא הוזכרה יותר ומאידך נראה לי שהיא כבר לא רלוונטית

 4. ממש מוזר. אבל אם קורפל מתייחס לזה יש סיכוי שזה בכל זאת משמעותי

 5. כשיש אפילו פייק נגד לפיד הליכוד מנפח. למה כעת שותק?

 6. באמת מסקרן
  טיפה כל החופרים?
  איפה כל מחפשי החשיפות והסנסציות?
  ממש דום שתיקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל