מגיעים לנו חברי כנסת מקצועיים וישרי דרך

דרושה רפורמה בממשל ובחוק הבחירות לכנסת
תמונה של יאיר
יאיר בר-קול

כבר התרגלנו זה מכבר לתופעה שרבים מבין חברי הכנסת נבחרים כתוצאה משריון או בעקבות בחירה על ידי ראש מפלגה על פי צרכיו וטעמו או בעקבות תוצאות פריימריז על כל עיוותיהם וחסרונותיהם או על ידי מועצת חכמים ולא בשיטה דמוקרטית שקופה. בד בבד עם תקווה לשינויים דחופים המתבקשים בחוק הבחירות הגיעה שעתו של הציבור להתעורר ולהבהיר כי אינו מוכן עוד להתפשר על מועמדים שאינם מייצגים כהלכה ברקורד העשייה שלהם, במילוי הבטחותיהם לציבור ובפועלם את הערכים הראויים של מקצועיות, מצוינות, נאמנות, מנהיגות ראויה, יושרה, ניקיון כפיים, שקיפות, חיסכון ויעילות.

בחירת חברי הכנסת נעשית כמובן כחוק, אך חוק הבחירות, בשונה ממינויים בשירות המדינה, אינו מעמיד כמעט כל מגבלה או תנאי לבחירת חברי כנסת. חוק שירות המדינה (מינויים) אינו יכול לחול על נבחרי העם, אך יש צורך ביוזמות, במהלכים ואף בחקיקה שיצמצמו את הפער בין טיב המינויים בשירות המדינה לבין "מינוי" חברי הכנסת, כדי ש"מינויים" אלה יהיו לא רק "חוקיים" כפי שהם כיום, אלא גם ראויים. נבחרי הציבור חייבים לא רק לשמש מופת לקהל בוחריהם בתפקודם האחראי והמקצועי, בגישתם היסודית, בנורמות ההתנהגות שלהם ובהתנהלותם, אלא גם להוקיע כל גילוי של חריגה מכל אלה.

למרבה הצער קיים פער בלתי נסבל בין הצהרות סרק, מהלכים פופוליסטיים, והבטחות חסרות בסיס ולעיתים גם חסרות אחריות של מועמדים לפני הבחירות למשיכת תשומת לב הציבור, לבין עשייתם ופועלם הפרלמנטרי אחרי הבחירות, כשהם כבר בתפקיד.

בישיבות ועדות הכנסת, שבהן השתתפתי מפעם לפעם כמשקיף וכנציג ציבור, בלט לעיתים קרובות פער מדאיג בין המומחיות והגישה היסודית והמקצועית של נציגי משרדי הממשלה, לבין השטחיות וחוסר ההעמקה של חברי כנסת. היעדר רקע מקצועי רלוונטי לנושא הנדון בעצם מחייב את חברי הכנסת הללו להכיר וללמוד אף יותר את החומר לקראת השתתפות בדיון ובהחלטות. נציגי המשרד הרלוונטי מגיעים, בדרך כלל, מוכנים היטב לישיבה ושולטים בחומר ומולם חברי כנסת, שלעיתים התמצאותם שטחית והם רחוקים מלחדור לעומקם של דברים. לא פעם הם מצטרפים לישיבה רק כדי להצביע תוך צייתנות עיוורת למשמעת סיעתית או קואליציונית ובלי קשר לציפיות בוחריהם.

תופעה מדאיגה זו, שלמרבה הצער אינה נדירה, משקפת היטב את הפער הבלתי מתקבל על הדעת בין מאמץ עקבי הניכר לאחרונה לקידום מינויים תקינים בשירות המדינה, תוך חובת עמידה בתנאי סף מקצועיים ואתיים מחמירים, לבין הצטרפותם הקלילה של מועמדים לתפקידי מחוקק בישראל בדרך סלולה. באין בישראל תרבות פוליטית ראויה, חברי כנסת חסרי ניסיון משמעותי בעשייה הציבורית וכאלה הנגועים בהתנהגות בלתי אתית או בתפקוד לקוי בכנסת, חסינים מהדחה וממשיכים בתפקידם, לעיתים בכהונה רבת שנים, ואליהם יצטרפו ככל הנראה לאחר הבחירות הקרובות עוד ח"כים דומים להם. חבל שהציבור, בהתייצבו מול הקלפי, נאלץ לייחס משקל כה זעום לאיכות כל אחד מחברי הכנסת המועמדים מטעם מפלגה מסוימת, ולהתייחס כמעט אך ורק לשמה של המפלגה עצמה. חומר למחשבה לקראת רפורמה הכרחית בממשל ובחוק הבחירות לכנסת.

התייחסות לנושא עד כדי שינוי שיטת הבחירות ותיקוני חקיקה תיתכן רק בחלוף התקופה הנוכחית של אי-היציבות הפוליטית והבחירות הבלתי נגמרות. ברור שקשה להבטיח כי ייבחרו לכנסת אך ורק מועמדים שכישוריהם, ניסיונם והשכלתם הם ללא כל דופי וגם ברור שאין למנוע בחירת נציגים אותנטיים של ציבור הראוי לייצוג, גם אם השכלתם הפורמלית וניסיונם לוקים בחסר, אך ציפייה לדוגמה אישית בהתנהגות ובהתנהלות ולעמידה בדרישות סף פורמליות ואתיות – בהחלט אינה מופרזת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. יאיר צודק בהבחנתו על הפערים בשיקול הדעת בין עובדי המנהל הבכירים לבין חברי כנסת.בעצם אין תנאי סף מינימלים על מנת להבחר לכנסת.דונלד טראמפ לא היה עובר תנאיי סף מינימלים להיות בצוות שמנהל את עירית ניו יורק הוא כן מסוגל להיות מועמד לנשיא בשנית.
  היות ואינני מצפה לשינוי מהיר.הוא לא יקרה כי אין סנקציה של הציבור על מועמדים רדודים ולא מחוייבים נצטרך עוד שנים לחיות בעולם כזה עד שתשתנה….האופנה

  1. לעוזי ברעם הנכבד,
   הפעם אני מסכים אתך ב- 100%. עד שתשתנה האופנה. לאיזה כיוון? אין לי ספק שגם את זה אתה יודע.

 2. מגיע לנו, אבל אם מסתכלים על נבחרת הליכוד המעודכנת, זה לא מה שנקבל.

 3. גם מקצועיים וגם ישרים ?
  אולי נתחיל יותר צנוע ישרים, דוברי אמת !

 4. למה מגיע לנו? הרי אנחנו בוחרים את חברי הכנסת, וזה מה שהעל רוצה. עלוב, עצוב, אבל זאת העובדה. אז מה לנו כי נבכה?

 5. נסתפק בכך שכל נבחר יהיה לפחות או ישר או בעל כישורים. נתחיל בזה

 6. כל כך הגיוני
  כל כך נכון
  כל כך נחוץ
  מה שמבטיח שזה לא יקרה אצלנו

 7. דוקא יש הרבה ברי כנסת לא ממושמעים עד כדי החלפת סיעות. אבל זה לא בדל אידיאולוגיה אלא בשל אינטרסים אישיים

 8. אוהבת מאמרת שמבוססים על ערכים, מעמידים ציפיות ממנהיגים, כותבים בצורה נוקבת, לא חורגים לסגנון בוטה.

 9. חצי מדינה שונא את החצי האחר
  עשרות רבות של תושבי המדינה הם אנטי ציונים
  רק אחוז אחד מפוטנציאל הגיוס למילואים אכן משרת במילואי
  אז למה אתה בכלל חושב שהמנהיגים חייבים לנו משהו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן