מפלגות הפנסיה

ראוי שיהיה ייצוג פוליטי לאזרחים הוותיקים בישראל
זוג קשישים
צילום: Candida Performa Flickr en.wikipedia.org

והנה אנחנו נמצאים שוב ערב בחירות, ושוב קולם של האזרחים הוותיקים כלל לא נשמע מעל הבמות הפוליטיות, ולפיכך לאזרחים הוותיקים אין השפעה על מה שקשור לרווחתם ולרמת חייהם. הפעם האחרונה שהיה ייצוג לאזרחים הוותיקים הייתה לאחר שמפלגת הגמלאים (גיל) בראשות רפי איתן זכתה בשבעה מנדטים בבחירות של שנת 2007.

מפליא שבישראל אין ייצוג פוליטי לאזרחים הוותיקים. במדינות רבות בעולם, כמו למשל בארגנטינה ובאוסטרליה, ובמיוחד במדינות אירופה, גדל מספרן של מפלגות של אזרחים ותיקים והן צוברות עוצמה פוליטית. חוקרים אקדמיים מתחומים שונים, לרבות אנשי מדע המדינה וסוציולוגים פוליטיים, חקרו את תופעת התחזקותן של מפלגות האזרחים הוותיקים.

במדינות אירופה יש 21 מפלגות של אזרחים ותיקים. המחקרים מראים שמפלגות אלה נפוצות בעיקר במדינות הרווחה של אירופה; בין המפלגות בולטת מפלגת 50PLUS.

במרבית המדינות שבהן קיימות מפלגות של אזרחים ותיקים הן נקראות "מפלגות פנסיה" (PENSION PARTIES). שמן מעיד, כנראה, על כך שהפנסיה היא הנושא העיקרי שמעסיק את האזרחים הוותיקים.

מהמחקרים האקדמיים עולות כמה סיבות להתחזקותן של מפלגות האזרחים הוותיקים או מפלגות הפנסיה במדינות רבות: ראשית, הגידול בשיעור האזרחים הוותיקים מכלל האוכלוסייה שנובע בעיקר מהעלייה בתוחלת החיים.

שנית, דפוסי ההצבעה של האוכלוסייה הוותיקה. על פי המחקרים, במדינות אירופה האזרחים הוותיקים נוטים יותר לצאת ולהצביע בהשוואה לצעירים.

שלישית, מפלגות אלה אינן מזוהות עם זרם פוליטי ימני או שמאלי, אלא מבחינה אידיאולוגית הן שייכות לזרם המרכזי של המפה הפוליטית. כלומר, מפלגות מרכז שיכולות ומסוגלות להתחבר לקואליציות מגוונות.

רביעית, מחלוקת על אופן חלוקת המשאבים בין אוכלוסיית הגמלאים לאוכלוסייה שנמצאת עדיין במעגל העבודה, מצריכה ייצוג נפרד והולם לאזרחים הוותיקים.

סיבה חמישית ואולי חשובה לא פחות מהסיבות הקודמות היא הצלחתן של מפלגות האזרחים הוותיקים, במדינות אחדות, לשפר את רמת החיים של האוכלוסייה הוותיקה. הדברים נכונים במיוחד להצלחתה של מפלגת PLUS50 בהולנד שהייתה מהמדינות הראשונות שבהן הוקמה מפלגת אזרחים ותיקים. הצלחתה של מפלגה זו שימשה השראה לאזרחים ותיקים במדינות נוספות שביקשו להעתיק את המודל של הולנד.

בישראל, משום מה, קולם של האזרחים הוותיקים לא נשמע מעל הבמות הפוליטיות למרות מצבם הנחות בהשוואה לעמיתיהם במדינות אירופה. הדבר מוצא את ביטויו בעיקר בנושא קצבאות הפנסיה.

אחד מהמדדים העיקריים לרמת החיים של הגמלאי הוא מדד התחלופה הבוחן את היחס שבין קצבת הפנסיה (כלל קצבת הזקנה מהביטוח הלאומי) לשכר נטו לפני הפרישה. מחקר משווה אקדמי שנערך בנושא מגלה כי מצב הגמלאי בישראל הוא רע במיוחד. בעוד שעמיתו האוסטרי, למשל, מאבד עם היציאה לפנסיה 18 אחוזים משכרו ערב היציאה לפנסיה, הגמלאי הישראלי מאבד עם היציאה לפנסיה 38 אחוזים משכרו ערב היציאה לפנסיה. מצבו של הגמלאי הישראלי במונחים אלה הוא הנחות ביותר בהשוואה למדינות ה-OECD.

הטענה שלפיה, עם היציאה לגמלאות הוצאות הגמלאי קטנות היא מגוחכת. נהפוך הוא, עם חלוף השנים גדלות ההוצאות הרפואיות ולעיתים הגמלאי נזקק גם לדיור מוגן ואפילו סיעודי.

לאזרח הוותיק הגמלאי אין ועד עובדים שאליו הוא יכול לפנות. המקום היחיד שבאמצעותו האזרח הוותיק יכול להשפיע הוא נציגות בכנסת. אילו הייתה היום מפלגת גמלאים המיוצגת בכנסת ייתכן שמצבם של הגמלאים היה שונה לחלוטין ואף משתפר. מבצעים נקודתיים של הנחה בבתי הקולנוע או בתחבורה הציבורית אינם תחליף לתיקון העיוותים.

הנושא הבוער ביותר שחייבים לטפל בו כיום לאור הזינוק בקצב האינפלציה הוא מניעת השחיקה בקצבאות הפנסיה. הפנסיות הוותיקות "מקפת" ו"מבטחים" מתעדכנות אך ורק אם המדד עולה בשנה קלנדרית ב-5 אחוזים. כאשר המדד עולה ב-4 אחוזים למשל בשנה ובשנה הבאה ב-4 אחוזים נוספים, שחיקת קצבת הפנסיה בפועל היא למעלה מ-8 אחוזים, אך הדבר איננו מוצא ביטוי בעדכון קצבת הפנסיה. קצבאות הפנסיות הצוברות צמודות למדד ההשקעות במשק. כאשר יש אינפלציה והעלאת ריבית, מדד ההשקעות יורד ולא זו בלבד שהקצבה לא מתעדכנת, בפועל היא עוד פוחתת.

אי-אפשר להתעלם מכך שחל שיפור בנושא הפנסיות בישראל לאחר הנהגת חובת חיסכון לפנסיה, אך למרות השיפור מצבם של הגמלאים הולך ומחמיר. ללא נציגות אמיתית ברשות המחוקקת, מצבם של האזרחים הוותיקים עלול להחמיר אף יותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

29 תגובות

  1. יש מפלגה עם תשתית ואנשים ראויים. שם המפלגה:. נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד. מטרת המפלגה לדאוג לאזרחים הוותיקים ולבעלי המוגבלויות.

 1. המאמר של ד״ר אפרים כהנא, מבהיר היטב מדוע חשוב שמפלגה המייצגת את השכבות המוחלשות תיכנס לכנסת.
  הלוואי ויצליחו לחזור ולהיבחר לכנסת!

  1. הוקמה מפלגה חברתית ע"י נכים וקשישים מפלגת נתיב
   המפלגה הוקמה ע"י הנכים הופכים לפנתרים" אחרי שנים של מחאת הנכים בכבישים ברכבות
   החליטו להקים מפלגה שתדאג לאוכלוסיות החלשות בישראל

 2. מאמר כואב ומדויק. המצב רע מאד ומי שאין לו מקורות הכנסה נוספים מגיע למצב מביש.

  1. לגה המייצגת את האינטרסים שלהם. שם המפלגה: נתי"ב - נחייה תמיד יחד בכבוד הגיב:

   לפיכך, חשוב שכל האזרחים הוותיקים יצביעו למפלגה המייצגת את האינטרסים שלהם. שם המפלגה: נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד

 3. לפיכך, חשוב שכל האזרחים הוותיקים יצביעו למפלגה המייצגת את האינטרסים שלהם. שם המפלגה: נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד

   1. נכון מוטי. רק אזרחים וותיקים יכולים וצריכים לייצג כהלכה אזרחים וותיקים. לכן בבחירות הקרובות כולנו מצביעים :
    נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד.

  1. אני מקווה שתייצג לא רק את הגימלאים שמקבלים הבטחת הכנסה והנכים,אלא אל כל האזרחים הוותיקים שיש להם פנסיה קטנה וההכנסה שלהם ירדה ב 40% ומעלה וזקוקים לקצבת זקנה גדולה יותר בכדי לחיות בכבוד.

 4. משהו לא ברורו. בשביל לקבל כוח צריף להצטרף לקואליציה. אבל יש פנסיונרים ימניים ויש אנשי שמאל. אז איך המפלגה תוכל להצטרף לקואליציה

  1. נתי"ב – מפלגת האזרחים הוותיקים:
   מפלגת גימלאים, נכים ואוכלוסיות מוחלשות, תתמקד רק בנושא רווחתן של האוכלוסיות המוחלשות.
   כאשר מדובר בנכים, קשישים, חסרי עורף תומך, הדגש יהיה על התמיכה באוכלוסיות אלה, מבלי לעסוק בנושאים המפלגים בין ימין ושמאל.
   אחת הסיבות העיקריות למצבן העגום של האוכלוסיות המוחלשות, היא העיסוק המוגבר בסוגיות שבין ימין ושמאל בטחוני, וצבאי.
   מפלגת גימלאים, נכים ואוכלוסיות מוחלשות, תציב את הנושאים החברתיים על סדר היום, ותקדם חקיקה, והתארגנות שתשפר את מעמדן של האוכלוסיות המוחלשות.

   1. שלום רב אפרים,
    אנא שלח יותר פרטים על מפלגת נתי"ב החדשה. מי בראשה. איך מתקשרים לשם? מייל? טלפון? מיקום בארץ?

 5. נכון מוטי. רק אזרחים וותיקים יכולים וצריכים לייצג כהלכה אזרחים וותיקים. לכן בבחירות הקרובות כולנו מצביעים :
  נתי"ב – נחייה תמיד יחד בכבוד.

 6. אני מברך על הקמת המפלגה , ימין ושמאל לא מעניינים כשאין כסף לקנות במכולת.

  1. אתה צודק מאוד פרץ.

   אין משמעות לימין ושמאל. אלה מושגים ישנים מתקופת האסיפה הלאומית בצרפת. אלה שישבו בצד שמאל דגלו בגישות חברתיות ואלה שישבו בצד ימין דגלו בגישות קפיטליסטיות.
   זה לא רלוונטי לימינו.

   כולנו, בלי יוצא מהכלל צריכים ביטחון, אך יחד כם זאת לדאוג לשכבות החלשות.

 7. קדימה
  להתחיל לעשות תהודה
  אנשים בגל מתקדם בכלל לא שמעו על המפלגה

 8. אתה צודק מאוד פרץ.

  אין משמעות לימין ושמאל. אלה מושגים ישנים מתקופת האסיפה הלאומית בצרפת. אלה שישבו בצד שמאל דגלו בגישות חברתיות ואלה שישבו בצד ימין דגלו בגישות קפיטליסטיות.
  זה לא רלוונטי לימינו.

  כולנו, בלי יוצא מהכלל צריכים ביטחון, אך יחד כם זאת לדאוג לשכבות החלשות.

 9. כשאני רואה את היחס הגרוע למבוגרים כמו הסבא והסבתא שלי, הם חייבים להתארגן ולהשתמש בכוחם. אבל הם לא כל כך מעשיים

 10. מה עם נכים?
  מה עם מוכי הלם מלחמתי?
  מה עם בעלי מגבלות נפשיות?
  מה עם חסרי הכנסה?
  וכל היתר?

  1. מפלגת נתי"ב מייצגת את האזרחים הוותיקים וגם את האזרחים בעלי המוגבלויות

 11. ממשלות ישראל לדורותיהם התרגלו למצב שגמלאים שורדים וזה היה נוח למטרות הממשלות השונות לא התעמקו בבעייה בכלל מה שאני אומר ומכוון עברו המון שנים מאז קמה מפלגת קשישים על ידי רפול זל שגם לא עשתה ניסים ונפלאות כצפוי .(רפול ביטחוניסט ).
  לכן אני מודיע לכולם אנו לא רוצים לשרוד .
  אנו רוצים לחיות ולכן אני עם נתיב בבחירות הקרבות בואו בהמוניכם ותשפרו מצבכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן